All time favourites top 10 episodes in Tv series

Καιρο τωρα εχω μπει στο τριπακι να βλεπω σειρες σε βαρος των ταινιων-μαλακια μου ναι, αλλα μπορει και οχι- οταν εχω ελευθερο χρονο και τολμω να επαναλαβω τα ηδη ειπωμενα, οτι πλεον το επιπεδο πολλων τηλεοπτικων σειρων εχει αγγιξει κινηματογραφικα επιπεδα και υψη…

Τα παραδειγματα πολλα…μονο και μονο που βλεπεις σημερα, ατομα οπως ο Μαρτιν Σκορσεζε, ο Ντειβηντ Φιντσερ ή ο Κουεντιν Ταραντινο να παραγουν σειρες ή και ακομα να σκηνοθετουν τηλεοπτικα επεισοδια + μεγαλα ονοματα ηθοποιων να δινουν σπουδαιες ερμηνειες σε αυτα,+ παραγωγη που θα ζηλευαν ολοκληρα κινηματογραφικα στουντιο-game of thrones πχ- δειχνει οτι η μικρη τηλεοραση εχει κανει ενα μεγαλο μπαμ…

Αλλα οκ, περα απο αυτο, δεν εκανα το τοπικ για να λεμε ποσο γαμαει ή οχι το καθε Tv show, αλλα μιας και ολοι πανω κατω εχουμε λιωσει με αρκετες σειρες, ας κανουμε κανα συνολικο τοπ με τα αγαπημενα μας επεισοδια εβερ…δεν παν ναναι δραματικη, κωμικη, sitcom, πολεμικη, εποχης ή δεν ξερωγω, προτεινω ενα μικρο τοπ 10 με τα alla time favourite επεισοδια σε τηλεοπτικη σειρα…

Θα χωσω κι εγω αργοτερα…
Οποιος ψηθει, να ριξει και κανα ινφο για το καθε επεισοδια-προφανως αν θελει να σποιλεριασει ωστε να το διαβασουν μονο οι φανς, ξερει ποιο πληκτρο παταει:p

[B]01.[/B] How I Met Your Mother - S05E08 The Playbook
O Barney σε ολο του το μεγαλειο.

[B]02.[/B] Dexter - S04E12 - The Getaway
Γιατί εκανα τρεις μερες να συνελθω

[B]03.[/B] Extras - Christmas Special
Ο Ricky Gervais να παραδίδει μαθήματα για το πως περνάς από τη κωμμωδια στο δραμα και το αντιστροφο

[B]04.[/B] Friends - S03E02 - The One Where No One’s Ready
Ενα απο τα καλυτερα bottle επεισοδια.

[B]05.[/B] Misfits - S02E06 - Episode 6
Η δυναμη να κουνας το γαλα ειναι πολυ πιο σπουδαια απ’οσο νομιζεις

[B]06.[/B] Six Feet Under - S05E12 - Everyone’s Waiting
Απ’τα καλυτερα φιναλε σειρων

[B]07.[/B] Prison Break - S01E21 - Go
Η κορυφωση του πρωτου κυκλου

[B]08.[/B] Las Vegas - S04E17 - Heroes
Υπηρχε cliffhanger για καθε χαρακτηρα

[B]09.[/B] IT Crowd - S02E03 - Moss and the German
Ο Moss συναντα εναν Γερμανο για μαθηματα μαγειρικης. Ή μηπως οχι;

[B]10.[/B] The Big Bang Theory - S03E22 - The Staircase Implementation
Flashback το πως ο Leonard γνωστιστηκε με τον Sheldon

Ειπα να βαλω ενα επεισοδιο απο καθε σειρα. Το 10 μπορει να αλλαξει πολυ ευκολα.

μιάπ τα ίδια,αν και έχω ένα κενό όσον αφορά τις παλιές

[U]1.The Getaway - Dexter[/U] S04E12
σίζον φινάλε και γενικά η σεζόν πήγαινε να γίνει απλά καλή.[ψευτοσπόιλερ αλλά καλού κακού][SPOILER]και μέχρι 5 λεπτά πριν το τέλος έλεγα "οκ καλή φάση αλλά το κουράζουνε.δεν λένε και πολλά άλλα πράματα"
ε αυτά τα τελευταία 5 λεπτά ήταν αρκετά για να αλλάξουνε και να την βάλουνε αν όχι την καλύτερη σεζόν,στις καλύτερες και σίγουρα στα καλύτερα σίζον φινάλε.είχα μείνει να κοιτάω την οθόνη για κανα 10λεπτο σίγουρα[/SPOILER]

[U]2.Full Measures - Breaking Bad [/U]S03E12
από τα συγκλονιστικότερα φινάλε σεζόν…
το σενάριο πολύ ρεαλιστικό [για τα γεγονότα που περιγράφει],και μια απο τις τραγικότερες στιγμές της σειράς.
απίστευτο ηθοποιιλίκι από τον τζέσε

[U]3.Smoke Gets in Your Eyes[pilot] - Mad Men[/U] S01E01
είχα ακούσει πολύ λίγα για αυτήν την σειρά.δεν ήξερα κάν σε τί χρονολογία εξελίσεται.
το κατέβασα μετά από κάτι λίστες που την είχε στις καλύτερες σειρές κτλ.
αυτό που με κέρδισε ήταν οι ατάκες,το κλίμα της δεκαετίας του 60 που σου μεταφέρει ΤΟΣΟ καλά και ο γαμάτος πρωταγονιστής o Don

[U]4.Baelor - Game of Thrones[/U] S01E09
πάλι τα τελευταία λεπτά απίστευτα.και δε νομίζω κανείς που να μην είχε διαβάσει το βιβλίο να πίστευε ότι θα υπήρχε αυτή η κατάληξη.
μεγάλος μάγκας ο μάρτιν που το έγραψε.

[U]5.Abiquiu - Breaking Bad[/U] S03E11
στο 2 έβαλα το φουλ μέζουρς όπου βλέπουμε την τραγικότητα του τζέσε
ε.σε αυτό βλέπεις το σημείο καμπής,όπου ο walter, breaks bad.
από κεί και πέρα δεν γίνεται να είναι ο ίδιος άνθρωπος.

[U]6.In The Game - Six Feet Under [/U]S02E01
τρομερή η σκηνή με τον Nate και τον πατέρα του.
δε μπορούσα να διαλέξω επεισόδιο σαυτή τη σειρά ανάμεσα στις 2 πρώτες σεζόν.αυτή η σκηνή μπορείς να πείς ότι το κάνει να ξεχωρίζει
[και έχω δεί μέχρι την 3η σεζόν.έχω ακούσει ότι έχει πολύ καλό σίριες φινάλε οπότε επιφυλάσομαι]

[U]7.The Middle Earth Paradigm - The Big Bang Theory[/U] S01E06
δεν είχα γελάσει τόσο πολύ με σειρά…ειδικά στο ντόπλερ εφέκτ

[U]8.Pilot - Terriers[/U] S01E01
california.χανκ ο “brent hinds” πρώην μπάτσος κολλητός με έναν τυχοδιώκτη πρώην κλέφτη.γίνονται ιδιωτικοί ντεντέκτιβ μέσα σε μια μέρα,για να περάσει η ώρα.
γενικά καλοκαιρινή φάση ατμόσφαιρα,ωραίοι διάλογοι,και γαμάτοι χαρακτήρες.

[U]9.The constant - Lost[/U] S04E05
δε γινόταν να μην βάλω κάτι από την σειρά που με έβαλε στις σειρές.
συναισθηματικότερο επεισόδιο της σειράς,με τον ντέσμοντ [SPOILER]να μιλά την αγαπητικιά του μετά από χρόνια και ταξίδια στο χωρόχρονο,μέσα από ένα αυτοσχέδιο τηλέφωνο χιλιόμετρα μακρυά από κάθε πόλη[/SPOILER]αν το ξαναδώ τώρα ίσως μου φανεί παραμυθάκι,αλλά όταν είχε βγεί το είχα λατρέψει.

ε ως εδώ φτάνει για σήμερα…:Ρ
μπορεί αν συμπληρώσω το 10 άλλη φορά…

πάντως σε σειρές με μη αυτοτελή επεισόδια είναι και λίγο δύσκολο να διαλέξεις καμιά φορα αφού υπάρχει μια πορεία που συνήθως φτάνει σε μια κορύφωση στο τέλος της σεζον.

top 10 δεν μου έρχεται τώρα και αν μου έρθει θα είναι από x files όλα :stuck_out_tongue:

Οπότε

Το Constant του Lost με τον Dasmond να πάει μπροστά πίσω στον χρόνο, είναι ένα sci fi διαμάντι.

Το Grapes of wrath του Black Books, μιθικό με Bernard και Mani να προσέχουν το σπίτι ενός φίλου και να πίνουν κατά λάθος ένα ακριβό κρασί.

Από x files για αρχή θα πω για αρχή την κωμωδία Jose Chung’s “from outer space” με το τρομερό κλείσιμο-διαπίστωση: [I]Then there are those who care not about extraterrestrials, searching for meaning in other human beings. Rare or lucky are those who find it. For although we may not be alone in the universe, in our own separate ways on this planet, we are all… alone. [/I]

τέλος το επεισόδιο στην Αναστασία που ανοίγει ο Κούρκουλος το γκαράζ, για να μπει με την μηχανή και βλέπει τον πατέρα του με την Αναστασία (γυμνόστηθη για μια ακόμα φορά. Γενικά η παραγωγή δεν το τσιγκουνεύτηκε το βυζί της Αλικάκη και για τηλεθεατές της ηλικίας μου αυτό ήταν συγκλονιστικό) να το κάνουν στο αυτοκίνητο.

ωραια, δινω πονο και γω…

[B]10. Black Books- Grapes of wrath
[/B]
Eιπα να μην βαλω καθολου Python και Blackadder κτλ γτ θα γαμιοταν το πραμα, αλλα 2 αγγλικα σιτκομ δεν μπορω να τα αφησω απεξω…οτι λεει και η κυρια αποπανω, απο τα καλυτερα επεισοδια με αναφορες σε αλλες ταινιες, ξεκαρδιστικο φιναλε και μια καταπληκτικη σταδιακη κλιμακωση του γελιου…

[B]9.Band of brothers e03-Carentan
[/B]

Περαν του οτι η σειρα γαμει πατοκορφα σε καθε της επεισοδιο, αυτο ειναι το αγαπημενο μου μαζι με το δευτερο, day of days…η side story του private Μπλιθ ο οποιος χανει σιγα σιγα το φως του μετα απο το σοκ που του προκαλεσε η πρωτη του επαφη με το πεδιο μαχης, 1 μερα μετα την εναερια αποβαση του στην Νορμανδια…επισης συγκλονιστικο ανθρωπινο φιναλε και πολυ δυνατη ερμηνεια του τυπουπουδενθυμαμετονοματου…

[B]8.South park-s02e03
[/B]
To αγαπημενο μου South park episode ever, μονο και μονο την κεντρικη ιδεα να δει καποιος-ενας τυπος που βιαζει κοτες με απωτερο σκοπο να κανει τα παιδια να διαβασουν(!)- ειναι να κλαιει+μια απο τις κορυφαιες,μαζι με το Scot Tenorman must die στιγμες του Καρτμαν…sir, step out of the car please…

[B]7.Firefly s01e05
[/B]
Μαλλον η πιο αδικοχαμενη σειρα της αμερικανικης τιβι, αφου ειχε ολα τα φοντα να γινει, πολυ απλα, η καλυτερη σειρα επιστημονικης φαντασιας-western εβερ…Τζος Γουηντον FTW παρτ 1…αγαπημενο επεισοδιο, οπου αποκαλυπτει το μπακστορυ ολων των χαρακτηρων…

[B]6.Spaced s01e04
[/B]
Kαι μετα με πρηζαν οτι το επεισοδιο με το paintball ηταν το καλυτερο πραγμα στο community…εδω μιλαμε για πραγματικο paintball μεταξυ του Τιμ και του τυπα που του εκλεψε τη γκομενα, για πραγματικα μεγαλη τιβι και σπουδαιο χιουμορ, κανει πλακα στα παντα…

μαγικη 5αδα τωρα

[B]5. The Twilight zone s05 episode 105-Nightmare at 20,000 Feet
[/B]
H αληθεια ειναι…το Twilight zone…αλλα περα απο αυτο,η αληθεια ειναι και παλι οτι το συγκεκριμενο επεισοδιο, αν και ανετα μπαινει μεσα σε ενα τοπ 10 της σειρας, δεν ειναι σιγουρα το νο1, ουτε το νο2…ομως επειδη το ειχα δει μικρος και απο τα πρωτα, με ειχε κατατρομαξει και με ωθησε να ασχοληθω πιο πολυ με την καλυτερη σειρα μυστηριου που σκαρφιστηκε ανθρωπινος νους…ενας πωλητης που ταξιδευει με τη γυναικα του σε ενα αεροπλανο-ο Γουιλιαμ Σατνερ-, παρατηρει με την ακρη του ματιου του ενα gremlin να τον κοιταει απο το παραθυρο…κανεις δεν θα τον πιστεψει αλλα αυτο θα συνεχισει να τον στοιχειωνει κατα τη διαρκεια της πτησης…εγινε και ρημεηκ στη μεγαλου μηκους ταινια της σειρας στα 80ς, με τον Τον Λιθγκοου σε σκηνοθεσια Τζορτζ Μιλλερ…αγωνια και παρανοια στον αερα…υπαρχουν επεισοδια πιο εγκεφαλικα, πιο ψυχολογικα, πιο ανατρεπτικα, ομως με το συγκεκριμενο ειχα σκαλωσει καπου μεσα των 90ς που ανακαλυψα τη σειρα…

[B]4. Χ Files- The Post-Modern Prometheus
[/B]
Tεραστιο σταντ αλονε- ή monster of the week καλυτερα episode μιας απο τις καλυτερες σειρες εβερ που για τουλαχιστον 6 σεζον εγραψε τηλεοπτικη ιστορια…αν και θα μπορουσα να βαλω αλλα 20 στη θεση του ή καποια απο το κανονικο Mytharc της σειρας, το συγκεκριμενο με την παραλλαγη του μυθου του Φρανκεσταην, ασπρομαυρο σαν να ειχε βγει απο τα 30ς…α και επισης, το φιναλε του ειναι μεσα στα καλυτερα φιναλε επεισοδιου, σειρας, ταινιας whatever δλδ που γυριστηκε ποτε…

[B]3. Battlestar Galactica s03e20 crossroads pt 2
[/B]
Επισης εδω μπορω για πλακα να βαλω αλλα 10 επεισοδια ως τοπ, της καλυτερης σειρας επιστημονικης φαντασιας εβερ…ομως καθε φορα που θα ακουγοντε οι πρωτες του νοτες… και θα αρχιζεις σιγα σιγα να καταλαβαινεις τι εχει παιχτει και δεν εχει παρει χαμπαρι κανεις, αλλο τοσο θα ανατριχιαζω…ποτε ανθρωπος-μηχανη-ανωτερη δυναμη δεν ηρθαν τοσο κοντα οσο τοτε οπως και ποτε δεν νομιζω να ξανασοκαριστω τοσο σε τηλεοπτικη σειρα…

[B]2. Eastbound and down s01e02
[/B]
Eνταξ’ αγαπαω παθολογικα τον Κενυ Παουερς…ειναι my personal Jesus…ταχω γραψει και στο τοπικ του, ας μην τα ξαναλεω…ολα τα επεισοδια ΓΑΜΑΝΕ, το χιουμορ ειναι σε αλλο επιπεδο-για οποιον αρεσκετε δλδ σε τετοιου ειδους χιουμορ- και οι χαρακτηρες, αν και εχουν μονο 6 επεισοδια 20λεπτα να ξεδιπλωθουν, το κανουν τοσο τελεια που σε αλλες σειρες απορεις που παιρνει 20+ επεισοδια να κανουν το ιδιο…
Οπωτε γιατι αυτο? Οταν εχεις πχ το φιναλε με μια μαζωξη κορυφης, Will Ferell, Kenny Mcbride και Craig Robinson να σπερνουν τον ολεθρο.??
Γιατι πολυ απλα, δεν εχω δει ποτε καποιον να πηγαινει σε σχολικο χορο προς τιμη ενος παιδιου με αναπηρικα προβληματα, εχοντας παρει εκστασυ και να κανει οτι κανει, γραφοντας παιδια, δασκαλους, καθωςπρεπισμο στα μεγαλοπρεπεστατα @@ του…
Kenny fucking Powers, la flama blanca!

[B]1. Buffy, the Vampire Slayer s04e10 ΗUSH
[/B]
Aπο τον καιρο που γραφτηκα στο φορουμ, ειχα σκοπο να ανοιξω ενα τοπικ για την Buffy…την καλυτερη σειρα του Τζος Γουηντον μετα το firefly, την σειρα που εγραψε την δικη της ιστορια στην μικρη οθονη και με τη σειρα της εθεσε νεα στανταρντς αφου ανετρεψε τα ηδη υπαρχοντα…την σειρα που για μενα αγγιζει το τοπ1 στο προσωπικο μου τοπ σειρων…

Το συγκεκριμενο επεισοδιο, οχι μονο λογιζεται απο ολους τους φαν της σειρας ως μαλλον το καλυτερο, αλλα μιας και ο ιδιος ο Γουηντον εκατσε να το γραψει και να το σκηνοθετησει, κατευθειαν σκαρφαλωνει και στην κορυφη της λιστας με τα καλυτερα επεισοδια σε σειρα εβερ…

Και πως να μην το εκανε, αφου πηγε κοντρα σε ενα σωρο κανονες και βγηκε νικητης…καταρχας, μιλαμε για ενα επεισοδιο 50 λεπτων, απο τα οποια τα 40 ειναι βωβα! Στην μικρη πολη του Σανηντεηλ φτανουν οι Gentlemen…πλασματα της νυχτας και τoυ χειροτερου εφιαλτη καθε ανθρωπου, οι Gentlemen χρειαζονται καρδιες να τραφουν…με ενα μικρο κουτακι οταν φτανουν στην πολη τα μεσανυχτα, σε μια σκηνη βγαλμενη απο ονειρο, κλεβουν την ομιλια καθε κατοικου της πολης…το πρωι δεν μπορει να μιλησει κανεις…ο μονος τροπος επικοινωνιας ειναι τα νοηματα…επικρατει σταδιακα πανικος, καθως η ελλειψη επικοινωνιας και κατανοησης κανει σιγα σιγα την εμφανιση της στην πολη…οι Gentlemen βρισκουν ευκαιρια τα βραδια, με τα μικροσκοπικα τους νυστερια να σφαζουν τα θυματα τους οταν κοιμουντε, ανυμπορα να φωναξουν και να τους κλεβουν τις καρδιες…

Το φιναλε, το οποιο ειναι απλα τελειοτις, τονιζει το πραγματικο νοημα του επεισοδιου, δλδ την συγχρονη αποξενωση και ελλειψη ουσιαστικης επικοινωνιας μεταξυ των ανθρωπων…ο Γουηντον σκηνοθετει ή μαλλον καλυτερα ζωγραφιζει πισω απο την καμερα με το δικο του χαρακτηριστικο υφος ενω ολο το επεισοδιο θυμιζει Tim Burton εποχων Σκαθαροζουμη και Ψαλιδοχερη, σε συνδιασμο με Twilight zone και ταινιες slash τρομου των 80ς…

pure awsomness!!

Can’t even shout, can’t even cry / The gentlemen are coming by / Looking in windows, knocking on doors / They need to take seven and they might take yours / Can’t call to mom, Can’t say a word / You’re gonna die screaming but you won’t be heard.

νταξ, αφησα πολλα εξω- Lost/constant, arrested developmet s03e03/ dexters04e10 + παλαιοτερες οπως seifield, baywatch ή σταρ τρεκ αλλα πανω κατω, τα παραπανω επεισοδια ειναι σταθερες αξιες για μενα…μεγαλα αριστουργημα για την μικρη οθονη

Επίσης το the appartment του Californication ήταν ένα πολύ δυνατό επεισόδιο καταστάσεων, μέσα στην λιγότερο καλή σαιζόν της σειράς

δεν λεω δεκάδα, απλά δυο επεισόδια spartacus της πρώτης σεζόν

*10 [B]Party Favors[/B]

[SPOILER]θάνατος του βαρο…πουτάνα ολα…μουσική, ένταση, πόνος…χώσε .![/SPOILER]

*13 [B]Kill Them All[/B]

[SPOILER]το τέλος το είδα όρθιος(!!) με τέρμα ένταση. Kill Them All λέμε.!![/SPOILER]

*ίσως συμπληρώσω αργότερα

τσουπ
τωρα το ειδα.
σχεδόν αδυνατον να θυμιθω τα καλύτερα επεισόδια απο ολες τις σειρες που εχω δει…

οποτε θα πω σχετικά ενα πρόσφατο…

Sherlock
2x1: Α Scandal In Belgravia

απλα σπανιο να βρεις τέτοια επεισόδια.

αντε και 2 που τα εχω δει άπυρες φορες και τα εχω φρεσκα…

Its Always Sunny In Philadelphia (αν έπρεπε να διαλέξω ενα θα ηταν αυτο)
S3x06: The Gang Solves the North Korea Situation
κλαμα ακομα και στην 20 φορα που θα το δω

Monty Pythons Flying Circus
1x07 - You’re No Fun Anymore
παρανοια…

γενικά από μνήμη δεν πάω καλά, οπότε δέκα με τπτ.

Battlestar Galactica - Revelations (το καλύτερο εναλλακτικό φινάλε σειράς)
Doctor Who - Blink (γινόταν άαανετα ταινία, απλά απίστευτο)
X-Files - The Calusari (εξορκιστής και μαλακίες)

Αγαπάμε λίστες γενικά, αλλά αυτή είναι μακράν η πιο δύσκολη. Δεν παλεύεται. Ας κάνουμε μια προσπάθεια.

1)[B]Buffy The Vampire Slayer[/B] Season 6 Episode 7, [I]Once More With Feeling[/I].

2)[B]Buffy The Vampire Slayer[/B] Season 5 Episode 16, [I]The Body[/I]

3)[B]Buffy The Vampire Slayer[/B] Season 4 Episode 10, [I]Hush[/I]

4)[B]Firefly[/B] Season 1 Episode 14, [I]Objects in Space[/I]

5)[B]Dollhouse[/B] Season 1 Episode 13, [I]Epitaph One[/I]

6)[B]Dollhouse[/B] Season 2 Episode 10, [I]The Attic[/I]

7)[B]Community[/B] Season 2 Episode 6, [I]Epidemiology[/I]

8 )[B]Community[/B] Season 2 Episode 21, [I]Paradigms of Human Memory[/I]

9)[B]Battlestar Galactica[/B] Season 4 Episode 21+22, [I]Daybreak[/I]

10)[B]Breaking Bad[/B] Season 4 Episode 11, [I]Crawl Space[/I]

Γάμησέ τα. Δεν βγαίνει με τίποτα. Άφησα έξω και άλλα community, και κάποια επεισόδια από SG1, South Park, Futurama, Spaced, Monty Python Flying Circus, Dexter, Game of Thrones που μου έρχονται τώρα πρόχειρα στο μυαλό. Αλλά οκ, 10 είπαμε να βάλουμε.

Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω 10αδα.
Ωραιος ο tidus για το Dollhouse.
Ωραια σειρα ηταν.

Είναι τεράστιος άθλος να διαλέξω μόνο ένα από Game of Thrones, Monty Python, South Park, Simpsons, Big Bag Theory… Το αφήνω πάνω σας λοιπόν :stuck_out_tongue:
Ωραίες επιλογές ως τώρα!