Alter Bridge - The Last Hero (2016)

7 Οκτωβρίου κυκλοφορεί η δισκάρα με την οποία θα βγει ο χειμώνας:!:

  1. Show Me A Leader
  2. The Writing On The Wall
  3. The Other Side
  4. My Champion
  5. Poison In Your Vains
  6. Cradle To The Grave
  7. Losing Patience
  8. This Side Of Fate
  9. You Will Be Remembered
  10. Crows On A Wire
  11. Twilight
  12. Island Of Fools
  13. The Last Hero
  14. Last Of Our Kind (Bonus)

Και πρώτο δείγμα. Show Me A Leader

Και δεύτερη υπερκομματάρα! My Champion

Το περιμένουμε πως και πως .

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ψήνεται κανείς για μια παοκτσίδικη track by track ανάλυση;

Η αλήθεια είναι ότι δεν τους έχω ακούσει (ή μάλλον τα 10-20 λεπτά που τους είχα δώσει δε στάθηκαν αρκετά) αλλά έρχονται 09/11 και σκέφτομαι πάω να τους δω… Θα το είχα 100% αλλά μου φαίνεται και λίγο ακριβό το 40άρι του εισιτηρίου. Γνώμες; Τους έχει δει κανείς; Μόνο τον Kennedy έχω δει με το σχήμα του Slash.

Αφού τον είδες με Slash ξέρεις για τι φωνάρα πρόκειται. Δεν ξέρω τι παίζουν τώρα αλλά λογικά το Blackbird είναι άχαστο. Στη χειρότερη περίπτωση και μόνο για αυτό αξίζει να πας. Στην καλύτερη επειδή έχουν μόνο κομματάρες, παίζει να γίνουν αγαπημένη σου μπάντα. [emoji14]

Και να μην είσαι εξοικειωμένος με το υλικό, δε θα χρειαστεί πολύ για να μπεις στο κλίμα. Χιτάρες, ριφάρες, ρεφραινάρες και σολάρες, απλά πράματα όμως εμπνευσμένα.
Ακόμα και κάνα Calm The Fire, σαν ας πούμε πιο δύσκολο άκουσμα, να παίξουν, δε νομίζω να σε χαλάσει. Να πας!

Περιμένουμε πολλά απο την μπαντάρα.

Δεν μπορώ με τίποτα να χωνέψω τη φωνή του ρε παιδιά, πραγματικά… Τον έχω ακούσει αρκετά, αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ “φλώρος” ρε γαμώτο. Μουσικά ο Tremonti κεντάει, είναι πολύ καλός συνθέτης.

Δωσε πονο. Μαρεσε αρκετα το show me a leader

Γι’αυτο ζούμε …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάμε λοιπόν, τι περιμένουμε να ακούσουμε:

[B]1. Show Me A Leader[/B]
Οκ, αυτό το ξέρουμε.

[B]2. The Writing On The Wall[/B]
Δυνατό riff, πιο κοντά στην heavy κατεύθυνση της μπάντας, σχετικά up tempo και με ΜΕΓΑΛΟ ρεφραίν. Γενικά βλέπω τραγουδάρα.

[B]3. The Other Side[/B]
Λίγο πεσμένες ταχύτητες με αρπισμό και βαρύ-ασήκωτο Tremonster riff οδοστρωτήρα. Πιο mid-tempo αλλά τραγουδάρα.

[B]4. My Champion[/B]
Βλέπω δυνητικό χιτάκι, hard rock, κιθαριστικό, πιασάρικο, με μεγάλο refrain.

[B]5. Poison In Your Vains[/B]
Εδώ βλέπω κάτι σε πιο πιασάρικο “Addicted To Pain” φάση, με hard rocking ρεφραίν για sing along και trademark γραμμές Myles.

[B]6. Cradle To The Grave[/B]
Προβλέπω σπουδαία σύνθεση εδώ, με μελωδιάρα σε κιθάρα/φωνή, σκοτεινή και σχετικά mid tempo.

[B]7. Losing Patience[/B]
Άλλη μια heavy και up tempo, δυνατή σύνθεση που θα μπορούσε να ήταν και στο “Fortress”.

[B]8. This Side Of Fate[/B]
Σύνθεση που ξεκινάει σε κλασσικό AB ύφος, αλλά αλλάζει αρκετά και μπαίνει σε σχετικά ξένα χωράφια για τη μπάντα καταλήγοντας στην πιο περιπετειώδη σύνθεση του άλμπουμ. Προβλέπω σολάρες εδώ.

[B]9. You Will Be Remembered[/B]
Η πιο “χαλαρή” σύνθεση του άλμπουμ (power ballad), αλλά με διαφοροποιημένο ρεφραίν σε σχέση με αυτά που μας έχουν συνηθίσει. Κάπως πιο αμερικάνικο.

[B]10. Crows On A Wire[/B]
Σχετικά τυπικό Alter Bridge τραγούδι, με πολύ δυνατό refrain που σου κολλάει. Και με τη ριφάρα του και με τη σολάρα του.

[B]11. Twilight[/B]
Ε εντάξει να έχει κι ένα φιλεράκι ο δίσκος, αλλά και πάλι καλύτερο από άλλα φιλεράκια.

[B]12. Island Of Fools[/B]
Πιο επικ σύνθεση και heavy, σχετικά κοντά στο ύφος του “Achilles”, με μεγάλες κιθάρες.

[B]13. The Last Hero[/B]
Επικό κλείσιμο, heavy και επιβλητικό, με πάνω από 6 λεπτά διάρκεια.

[B]14. Last Of Our Kind (Bonus)[/B]
Ας μην το ξεφτιλίσουμε τελείως. Μην κάνουμε προβλέψεις και για το bonus. :stuck_out_tongue:

Γενικά, προβλέπω ομορφιές.

Κρίνοντας από τα παλιότερα μπόνους, θα σπέρνει και αυτό. Πρόσφατα πήρα πρέφα το Outright.

Ηρεμα με τις ψιλες myles,μην γινεισαι φαλτσος.:stuck_out_tongue: In tremonti we trust.

Προακροαση,demo η φαντασιωσεις?

Αύριο θα βγει το “My Champion”. Για να δούμε αν έπεσα μέσα…

κατι μου λεει οτι θα εχεις πεσει μεσα …

Κρις μια ειναι η προβλεψη…ΘΑ ΓΑΜΑΕΙ!

Sent from my iPad using Tapatalk

qft…

Μου αρεσουν τα ελληνικα σου ! Μαλλον εχεις δικιο.

Παει για αμερικανικο Hit ! Πολυ ωραιο σολο και το riff.

Νομιζω ομως οτι αυτη η υπερπαραγωγικοτητα του Tremonti καπου τον τρωει. Δηλαδη αν μαζευε τις ιδεες του και περιμενε λιγακι να τις δεσει και με τους υπολοιπους εχω την αισθηση οτι θα μπορουσε να μας δωσει με τους Alter Bridge εναν δισκο 10 στα 10 . Χωρις κανενα filler. Μεγαλυτερο και απο το Blackbird , δηλαδη… Μπορει φυσικα να κανω και λαθος.

το fortress πάντως δεν έχει filler

Δεν φαίνεται να τον έχει φάει πάντως μέχρι τώρα. 2 στα 2 κομματάρες και τα καλύτερα έρχονται!

Φιλλερ per se δεν έχει, αλλά το Peace Is Broken για τα δεδομένα τους το λες λίγο αδύναμο.

Το κομμάτι ομορφιά, 2/2 με άνεση, πάμε για μεγάλα πράγματα. Πάλι.