American history x

Τόσα ανούσια thread υπάρχουν (τι φάγατε σήμερα, γιατί κλάσατε σήμερα, τι ήπιατε, τι είπατε κτλ…) αυτό σε πείραξε?
Δεν είναι θέμα φασισμού ή αναρχοκομμουνισμού (έτσι manson21?:wink: ) είναι θέμα φαιάς ουσίας. Το ότι η ταινία είναι καλή δεν αναιρεί ότι είναι μονόπλευρη και προπαγανδιστική. Δυστυχώς (για σένα!) οι εποχές του Στάλιν του Μάο και λοιπών “Αγίων” έχουν περάσει ανεπιστρεπτί και δεν χρειάζεται να περάσουμε από καμιά επιτροπή για να πούμε τη γνώμη μας.

Συμφωνώ. Σε αυτά τα thread δεν έχω γράψει ποτέ.

Απλά περνάει το μνμ της. Είτε το δέχεσαι είτε το απορρίπτεις. Δεν είπα κάτι διαφορετικό από αυτό στο προηγούμενο post μου. Όσοι δεν συμφωνούν με το μνμ της ταινίας απλά είναι φασίστες και ρατσιστές.

Ευτυχώς θες να πεις.

Και για να μιλάμε και λίγο στα ίσια. Θα σου κάνω μια απλή ερώτηση. Είσαι ρατσιστής (προσοχή! Δεν σε βρίζω. Δικαιωμά σου. Άλλωστε οι εποχές του Στάλιν και του Μάο πέρασαν) ή απλά θέλεις να κάνεις τον δικηγόρο του διαβόλου σε όλα τα thread;

η ταινια δεν ειναι καθολου μονοπλευρη

εξαρταται βεβαια πως το βλεπει ο καθενας

το μισος δημιουργει μισος
γενικη αληθεια

και επισης το ποσο ψευτικα ειναι τα πιστευω αυτων των ανθρωπων
μου θυμιζει ενα χρυσαυγιτη που χορευε σε μεταλ κλαμπ refuse\resist…

ωχ μωρε βλακας εισαι η το παιζεις οτι θεμα και να ναι το γυρνας στα πολιτικά.

τωρα εσυ ζεις στην δημοκρατια να πουμε και λες ελευθερα την καθε …αποψη σου.

τωρα ζουμε καρατζαφερη και μπους.αυτη ειναι ζωη μπορεις να πεις την γνωμη σου αλλα σου επιβαλλουν την δικια τους

Ειναι κακο να δειχνεις στο κοινο οτι το να πορωνεσαι με μια ιδεολογια προκαλει προβληματα σε σενα και τους γυρω σου;
Αν εσυ ειδες τον ναζισμο και τις ελευθεριακες ιδεες που θα μας σωσουν (:wink: τοτε το ειχες απο πριν στο μυαλο σου και “πειραχτηκες” με την υποτιθεμενη θεση που πηρε η ταινια. Χαλαρωσε, δεν γουσταρουμε ολοι τους κομμουνιστες η τους ναζιστες και δεν βαζουμε ταμπελες παντου.

Κάθε ταινία “περνάει το μήνυμά της” και δεν είναι καθόλου απλό. Εσύ που με τόση… άνεση το αποδέχεσαι στην αντίθετη περίπτωση που οι μαύροι θα ήταν οι κακοί θα έσκουζες “προπαγανδιστική/φασιστική/ρατσιστική ταινία, την έγραψε ο Μουσολίνι από τον τάφο κτλ…”

Καλά τραγούδα.

Η ερώτησή σου είναι άκυρη και τελείως απλοϊκή και το αν είμαι εγώ ρατσιστής ή όχι δεν έχει καμία σημασία. Μένει να αντιληφθείς ότι δεν υπάρχουν “ρατσιστικά” εγκλήματα μόνο των Λευκών εναντίον των Μαύρων. Υπάρχει πλήθος εγκλημάτων των Μαύρων εναντίον των Λευκών τόσο στην Αμερική όσο και στην Αφρική ΣΗΜΕΡΑ. Άμα φτάσεις και καταλάβεις αυτό το βασικό, τα ξαναλέμε.:roll:

Αφού τα λες μόνος σου. Το μίσος φέρνει μίσος ΓΕΝΙΚΗ αλήθεια γιατί αυτοπαραμυθιάζεσαι?:wink: Όταν η ταινία προβάλει το μίσος της μιας πλευράς σαν το απόλυτο κακό δεν είναι μονόπλευρη? Φτάσαμε να συζητάμε τα αυτονόητα!!

Δηλαδή μου απαγορεύεις να ακούω Accept επειδή είναι κομμουνιστές? #-o

Να προσέχεις τους χαρακτηρισμούς σου, δεν θυμάμαι να σε έβρισα. Τώρα αφού έβαλες τη συγκεκριμένη ταινία επειδή περιέχει πολιτικό μήνυμα ποιον κοροϊδεύεις? :wink:

Το τι ζούμε σήμερα άστο καλύτερα. Σίγουρα καλύτερα από τότε. Αν δεν σου αρέσει βέβαια η Ελλάδα μπορείς να φύγεις ελεύθερα όποτε θέλεις χωρίς να κινδυνεύεις να σε πυροβολήσουν στα σύνορα όπως στην “Ελεύθερη” Κούβα του Κάστρο!!

Δεν είπα ότι είναι κακό (είπα ότι η ταινία είναι καλή!) αλλά είναι μονόπλευρο.Γκεγκε? Δεν είναι θέμα ιδεών και ναζιστικές ταινίες υπάρχουν και αυτές δεν παύουν να είναι μονόπλευρες. Κινέζικα μιλάω? Χαλαρός είμαι αλλά για ποιες ταμπέλες μιλάς? Η ταινία είναι ξεκάθαρη με τα σύμβολά της με τα όλα της…

Μιλάω ως χρήστης και λάτρης της ταινίας, διαβάζοντας τον δίχως λόγο και αιτία διάλογο που έχει προηγηθεί. (κοινώς, δεν ασκώ moderating, συμβουλές δίνω…)

Ναβουχοδονόσορα (πειρατικό καράβι δεν ήταν αυτό?) το τραβάς από τα αυτιά, τη στιγμή που δεν τραβιέται. Μην προσπαθείς να προκαλέσεις, ξεσκίζοντας τα λεγόμενα των υπολοίπων και παραθέτωντας ως επιχειρήματα, το ότι δεν κάθησαν να γράψουν και τα εμφανή. Εκτός του ότι δεν είναι επιχείρημα αυτό το πράμα, στο τέλος δε θα παίρνουν και σοβαρά τα κείμενα σου. Και είναι κρίμα γιατί όντως εκφράζεις δικιές σου προσωπικές απόψεις, που σπάνια ακούγονται και θα είναι κρίμα να χάσουν την αξία τους, επειδή δε διαχειρίστηκες σωστά το κύρος σου.

Δε χρειάζεται ο manson να γράψει πως θα απέρριπτε το μήνυμα της ταινίας αν ήταν φασιστικό (είναι προφανές και δεν κατάλαβα γιατί είναι επιχείρημα υπέρ της δικιάς σου οπτικής) ή γιατί πρέπει όταν μιλάει για την περίπτωση που είδε στη ταινία να αναφέρει και ΟΛΑ τα υπόλοιπα εγκλήματα που έχουν γίνει στην ιστορία της ανθρωπότητας? Ειλικρινά δε βλέπω πως στηρίζεις τη θέση σου, με τέτοιου είδους σχόλια.

Όσο για τον χαρακτηρισμό του thats, θα συμφωνήσω. Ή είσαι βλάκας ή το παίζεις. Και όπως κατάλαβες από το παραπάνω μου κείμενο, είμαι πεπεισμένος για το 2ο. Πρόσεξε, γιατί αν χάσεις το κύρος σου, στο τέλος όλοι θα πιστεύουν το 1ο και δε θα σε παίρνουν στα σοβαρά… Μην ψάχνεις πατήματα που δεν υπάρχουν για να προκαλέσεις και να πας κόντρα.

ΥΓ. Όταν λες πως ήταν μονόπλευρη η ταινία, από ποια άποψη? Ότι έκραζε τόσο τους Αμερικανούς νεοναζί, όσο και τους μαύρους wannabe gangsters, που συνασπίζονται σε συμμορίες για να ασκήσουν βία? Ειλικρινά, πέρα από αυτό, δε μπορώ να δω κάτι άλλο μονόπλευρο…

Η ταινία ήταν εβραϊκή προπαγάνδα κατά της αρείας φυλής και της ευγενούς θεωρίας του εθνικοσοσιαλισμού.

Θάνατος στους προδότες τώρα.

Sieg Heil.

Σφαγή στους αραπάδες.

E?? 8O

Ποιων ακριβώς τα λεγόμενα ξέσκισα και που ακριβώς? Ποιο “πράμα” δεν είναι επιχείρημα? Η ανάλυση με επιχειρήματα απέναντι στην ισοπεδωτική αντίληψη “αν διαφωνείς είσαι φασίστας”? Ωραία “λογική”!

Τίποτα δεν είναι προφανές ο καθένας με την ιδεολογία του αλλά εγώ δεν στάθηκα στο ναζιστικό (και ουχί φασιστικό) νόημα. Η ταινία είναι σύνθετη συνδυάζει τόσο το αντιναζιστικό θέμα όσο και τις διαφορές λευκών-μαύρων. Εγώ στάθηκα στο δεύτερο.

Η απόδοση των χαρακτηρισμών είναι το μόνο εύκολο. Και εγώ μπορώ να τον πω ηλίθιο και άντε μετά αυτός να αποδείξει ότι δεν είναι.:wink: Ευτυχώς στον πολιτισμένο κόσμο (δυστυχώς όχι για πολύ ακόμα!) το βάρος της απόδειξης φέρει αυτός που εκτοξεύει το χαρακτηρισμό. Περιμένω τις αποδείξεις σου σε κάθε περίπτωση.

Το κύριο νόημα της ταινίας (που όπως είπα είναι σύνθετη) ήταν να δείξει πόσο κακός είναι ο ναζισμός σε άλλη μια ταινία προπαγανδιστική. Συμμορίες στη φυλακή υπήρχαν εκατέρωθεν πουθενά στην ταινία δεν υπήρξε αναφορά ή έστω νύξη ότι οι μαύροι συνασπίζονται σε συμμορίες μόνο και μόνο επειδή είναι μαύροι και ασκούν βία. Η βία τους έρχεται (υποτίθεται) ως ακόλουθο της ναζιστικής επιθετικής πολιτικής καθαρά ως άμυνα εναντίον του φυλετισμού των λευκών.

Περιμένω την άποψη του karvou για τα “επιχειρήματα” του Sharuman. Προφανώς δεν τα βρίσκει… υπερβολικά…

Ω θεοί, τι άλλο θα διαβάσουμε

Το κύριο νόημα της ταινίας (που όπως είπα είναι σύνθετη) ήταν να δείξει πόσο κακός είναι ο ναζισμός σε άλλη μια ταινία προπαγανδιστική. Συμμορίες στη φυλακή υπήρχαν εκατέρωθεν πουθενά στην ταινία δεν υπήρξε αναφορά ή έστω νύξη ότι οι μαύροι συνασπίζονται σε συμμορίες μόνο και μόνο επειδή είναι μαύροι και ασκούν βία. Η βία τους έρχεται (υποτίθεται) ως ακόλουθο της ναζιστικής επιθετικής πολιτικής καθαρά ως άμυνα εναντίον του φυλετισμού των λευκών.

Ίσως επειδή γνωρίζοντας κάποιος την ιστορία των Η.Π.Α. ξέρει ότι αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που οι άνθρωποι αυτοί καταφεύγουν στη βία? Πραγματικά, τρομερά μονόπλευρο…

Πληροφορία για όλους: ούτε για τους λευκούς το σχόλιο της ταινίας ήταν ότι καταφεύγουν στη βία επειδή είναι λευκοί. Και αυτοί γνωρίζουν διακρίσεις και αυτοί δέχονται καταστάσεις που τους ωθούνε στη βία, είτε μιλάμε για το θάνατο δικών τους προσώπων είτε για βίαιη αντιμετώπιση απο συμμορίες, κτλ.

Αλλά τι να πείς, δεν είναι καθόλου θέμα ναζιστικών/φασιστικών απόψεων οι ενστάσεις σου. Εσύ απλά ήθελες να δείχνει η ταινία ότι οι τύποι ασκούν βία λόγο του χρώματος τους. :frowning:

[Ποιων ακριβώς τα λεγόμενα ξέσκισα και που ακριβώς? Ποιο “πράμα” δεν είναι επιχείρημα? Η ανάλυση με επιχειρήματα απέναντι στην ισοπεδωτική αντίληψη “αν διαφωνείς είσαι φασίστας”? Ωραία “λογική”!

Ταπεινή απορία: ποια επιχηρήματα έδωσες? Γιατί διαβάζοντας τα παρακάτω

δεν βλέπω επιχηρήματα (όχι τουλάχιστον αυτό που εγώ αποκαλώ επιχήρημα) και είμαι σίγουρος ότι δεν φταίνε τα μάτια μου για αυτό:)

Αν διαβάσεις ό,τι έχω γράψει θα διακρίνεις τα επιχειρήματά μου. Αυτά που απομόνωσες είναι τα πρόσθετα για να απαντήσω στις κακόβουλες τοποθετήσεις. Δεν εξέφρασα προτίμηση ή θέληση στο τι θα δείχνει η ταινία, κριτική στην “τελειότητά” της έκανα όλα τ’ αλλα είναι απ’ το μυαλό σου. Δεν φταίνε τα μάτια σου οι παρωπίδες σου φταίνε.

Αχαχα θεϊκό τώρα το πρόσεξα!!! Αφού εσύ ΞΕΡΕΙΣ οτί αυτός είναι ο λόγος πάω πάσο… Ιστοριοδίφη μου εσύ!!!

Θα τα διακρίνω όπως μπορεί να διακρίνει κανείς χήρες σε πίνακες που έχουν μόνο μαύρο χρώμα?:roll: Απο γενικότητες άλλο τίποτα εδώ.

δεν ξέρω τι έχεις γράψει σε άλλο τόπικ και δε με ενδιαφέρει, μιάς και εγώ το τόπικ τούτο διαβάζω για τη ταινία. Ε, δυστηχώς για εσένα δεν απομόνωσα τίποτα. Ολόκληρα τα έκανα quote τα ποστ σου και ούτε σε μία συγκεκριμένη λέξη εστίασα. Οπότε και δεν λειτουργούν τα ‘‘επιχηρήματα’’ σου.

Κριτική στη ταινία με επιχηρήματα, το ξαναλέω δεν βλέπω. Ίσα ίσα, μάλλον κάνεις όσους την έχουν δεί να ανέβει σε εκτίμηση σε αυτούς γιατί συνειδητοποιούν ότι είναι πραγματικά καλοφτιαγμένη. Και δυστηχώς για εσένα δεν φταίνε οι ‘‘παρωπίδες’’ για αυτό.

Αλλά ντάξει, κουβέντα να γίνεται…:roll:

Ναι είναι ο κύριος λόγος. Αν θές παρέθεσε μου εσύ ένα άλλο λόγο:)

Και επειδή είναι μου τι δίνει λίγο να διαβάζω ανοησίες και να προσπαθεί κάποιος να βγάλει χαζό το μισό φόρουμ

[QUOTE=Ναβουχοδονόσωρ;406926]Κάθε ταινία “περνάει το μήνυμά της” και δεν είναι καθόλου απλό. Εσύ που με τόση… άνεση το αποδέχεσαι στην αντίθετη περίπτωση που οι μαύροι θα ήταν οι κακοί θα έσκουζες “προπαγανδιστική/φασιστική/ρατσιστική ταινία, την έγραψε ο Μουσολίνι από τον τάφο κτλ…”

Η ερώτησή σου είναι άκυρη και τελείως απλοϊκή και το αν είμαι εγώ ρατσιστής ή όχι δεν έχει καμία σημασία. Μένει να αντιληφθείς ότι δεν υπάρχουν “ρατσιστικά” εγκλήματα μόνο των Λευκών εναντίον των Μαύρων. Υπάρχει πλήθος εγκλημάτων των Μαύρων εναντίον των Λευκών τόσο στην Αμερική όσο και στην Αφρική ΣΗΜΕΡΑ. Άμα φτάσεις και καταλάβεις αυτό το βασικό, τα ξαναλέμε.:roll:

Αφού τα λες μόνος σου. Το μίσος φέρνει μίσος ΓΕΝΙΚΗ αλήθεια γιατί αυτοπαραμυθιάζεσαι?:wink: Όταν η ταινία προβάλει το μίσος της μιας πλευράς σαν το απόλυτο κακό δεν είναι μονόπλευρη? Φτάσαμε να συζητάμε τα αυτονόητα!!

[QUOTE]

Υπάρχουν αρκετές ταινίες που οι μαύροι έχουν το ρόλο του ‘‘κακού’’. Είτε μιλάμε για τη Πόλη του θεού, είτε μιλάμε για το Crash, κτλ.

Το ζήτημα είναι ότι το American History X δεν έβαζε κάποιον άλλο πέρα απο το μίσος, είτε εκδηλώνετε μέσω του ναζισμού είτε μέσω των συμμοριών στο ρόλο του κακού. απο την αρχή και για όλες τις πλευρές, για όλους τους ανθρώπους, είτε μαύρους είτε λευκούς. Εγκλήματα (ρατσιστικά ΄και μή) γίνονται απο όλους και προς όλες τις πλευρές και η ταινία έδειχνε ποια η πηγή αυτών των εγκλημάτων. Ούτε τους μεν παρουσιάζε σαν άγιους και τους δε κακούς διαβόλους, αφού και οι 2 πλευρές βλάπτουν χωρίς σταματημό η μία την άλλη (οπότε μονόπλευρη δεν μπορείς να την πείς)

Ταπεινή μου άποψη, ότι αυτό είναι ξεκάθαρο για όποιον έχει δεί τη ταινία και δε θέλει να δουλέψει κόσμο.

ηδη σου απαντησανε και αλλοι

αλλα στο ξαναλεω για να το χωνεψεις

εξαρταται πως τη βλεπεις την ταινια

αν την βλεπεις προκατελειμενα,τοτε ναι προβαλει μονο την μια πλευρα :wink:

Εσυ θεωρεις μονοπλευρη την εξης σταση της ταινιας:

Αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο. Σου ξαναλεω οτι ο ναζισμος στην ταινια ειναι παραδειγμα που πηραν για να καταλαβουν ολοι (μιας και ολοι ξερουμε τι εχει κανει ο ναζισμος) ποσο κακο ειναι να πορωνεσαι με μια ιδεολογια. Ειτε αυτη λεγεται ναζισμος, ειτε κομμουνισμος, ειτε κι εγω δεν ξερω τι.

ακριβως

ειτε λεγεται

θρησκεια
ομαδα
μουσικη

Για τα υπόλοιπα δεν απαντώ, γιατί μία φορά τα λέω. Εσύ επιλέγεις τι κρατάς. Εγώ ως τρίτο μάτι μίλησα.

Μόνο για αυτό που έκανα quote, θα σου πω, πως πρέπει να δεις ξανά τη ταινία, γιατί προφανώς στη μισή ταινία δεν πρόσεχες. Μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον 3 σκηνές της ταινίας, όπου ξεκάθαρα λέει κάποιος από τους ήρωες πως τα αίτια της βίας (είτε νεοΝαζί είτε μαύρες συμμορίες) ΔΕΝ είναι φυλετικά, αλλά η φτώχια. Δηλαδή αυτό στο οποίο έχουν καταλήξει εδώ και πολλά χρόνια σχεδόν ΟΛΟΙ οι κοινωνιολόγοι, μέσα από εκτεταμένες έρευνες σε όλες τις χώρες…

Σίγουρα δε λέει πως η βία των μαύρων είναι αποτέλεσμα της βίας των λευκών. Δεν έχεις καταλάβει τη ταινία. Δες την ξανά…

ΥΓ. Ναβουχοδονόσωρ ήταν εκτός από ένα από τα σκάφη στο Matrix και το πειρατικό καράβι ενός μυθικού Ινδού Πειρατή. Δυστυχώς δε θυμάμαι περισσότερα…

κάτι ξέρει πιστεψε με,μιας και είναι μισός αμερικανος και γεννημένος αμερικη.
γενικά τώρα αμα η ταινία έδειχνε μαύρους να δολοφονουν δεν θα την έλεγες μονοπλευρη.
δεν θέλω να καταλήξω εκεί,η ταινία έχει μια στάση αμα θες την δέχεσαι αμα θέλεις οχι.

Eννοείται πως η ταινία θέλει να δείξει το που μπορεί να σε φτάσει μια μισάνθρωπη, επεκτατική και αντικοινωνική ιδεολογία όπως ο φασισμός. Αν ήθελε να δείξει τα “καλά” αυτής της ιδεολογίας, θα έδειχνε τους στρατιώτες που έτρεχαν με τα φορτηγάκια πετόντας ψωμί στο λαό στην Ισπανία του 40, θα έδειχνε την μηδενική ανεργία που υπήρχε κατά την δικτατορία του Χιτλερ στη Γερμανία (μηδενική ανεργία μόνο όσων αφορά τους Γερμανούς) και άλλα πολλά για τα οποία λέχουν φροντίσει οι ναζι ώστε να κρύψουν το αληθινό τους πρόσωπο.

Αντί αυτών, δείχνει το πραγματικό πρόσωπο των ναζι και νεοναζι, οι οποίοι μισούν, χτυπούν και τελικά σκοτώνουν άτομα μόνο και μόνο επειδή είναι διαφοετικού χρώματος στο δέρμα. Δείχνει τους ναζι που πιστεύουν πως μόνο με “εθνική κάθαρση” θα λυθούν όλα τους τα προβλήματα (αλλά όχι των ατόμων της άλλης φυλής, αυτά δεν τους αφορούν). Τέλος, δείχνει το πως ο άνθρωπος που με τόσο πάθος και φανατισμό πίστευε σε μια τέτοια ιδεολογία, πείστηκε πως είναι μάταιο το φυλετικό μίσος και η εχθρότητα προς ανθρώπους που έχουν απλένα άλλο χρώμα δέρματος. Γιατί κατα τ’ άλλα τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζουν και οι μαύροι και οι φεφκοί στην Αμερικοί.