American history x

Καρβου o Ναβουχοδονόσωρ ηταν βασιλιας της Βαβυλωνας…σορρυ για το οφφ τοπικ

και αυτός, αλλά στη Βρετανική λογοτεχνία, υπάρχει και αυτό που λέω. Για τον δικό σου, έχει γραφτεί το Nabuco του Bέρντι (ιταλική όπερα, που ταυτίστηκε με την Ιταλική Επανάσταση) για παράδειγμα :wink:

@red pyramid : δεν έχω να σου γράψω κάτι ειδικά ο τρόπος που ποστάρησες, η σύνταξή σου (την ορθογραφία την παραλείπω) με δυσκολεύει να σου απαντήσω στο απόλυτο τίποτα.

@signal-05 : Νομίζω είσαι λίγο μεγαλύτερος από τους μικρούς και δεν θα’πρεπε να χάνω τζάμπα το χρόνο μου. Εύκολα μπορώ να σου αντιστρέψω το bold της φράσης σου με αυτό “σαν το απόλυτο κακό”

@Wretch : Σε κατανοώ αλλά διαφωνούμε στο αν τελικά ο σκοπός της ταινίας ήταν τόσο γενικός όπως η τελευταία σου φράση. Νομίζω αφορά συγκεκριμένα το ναζισμό (αλλά εγώ δεν μίλησα γι’ αυτό χα!)

@karvou : Σαφώς και ο καθένας κρατά ότι θέλει, τώρα όσον αφορά τους κοινωνιολόγους είναι μεγάλη συζήτηση και καλύτερα θα ήταν να την αφήσουμε. Οι κωλοτούμπες τους (και οι πολιτικές σκοπιμότητες που εξυπηρετούν) για μύρια όσα θέματα είναι παροιμιώδεις. Παρουσιάζεις λοιπόν μια συγκεκριμένη πολιτική θέση ως θέσφατη και δεν θα ήθελα να εμπλακώ.

@zafrock : τα είπες και ξεθύμανες ε? :stuck_out_tongue:

@Mackintosh : Ευχαριστώ.

Tι να ξεθυμάνω ρε αγόρη; Αν θέλω να ξεθυμάνω προς φασίστες έχω τρόπο να το κάνω. Εγω για την ταινία μιλάω. :!:

Σε χαζη γενικευση ομως θα μπορουσες να το δεις σε οποιαδηποτε αλλη ιδεολογια που προβαλει ρατσιστικες και ανουσιες ιδεες γυρω απο τις ελευθεριες των ανθρωπων κτλ. Να 'σαι σιγουρος πως αν ηταν για πιο εξυπνη γενικευση θα χρησημοποιουσε αλλα παραδειγματα και δεν θα ηταν Αμερικανικη ταινια. Οχι οτι με χαλαει το να μαθαινει ο κοσμος οτι ο ναζισμος ηθελε να εξαφανισει ολοκληρη την ανθρωποτητα και οχι μονο καποιες “μειονοτητες” (γιατι οι εγχρωμοι μονο μειονοτητα δεν ειναι.) σε τελικη αναλυση. Τεσπα.

Αυτό δεν αναιρεί όμως, πως δεν έχεις δει προσεκτικά τη ταινία… :wink:

Άσε που αμφιβάλλω και αν έχεις επιχειρήματα, κόντρα στις μελέτες στις οποίες αναφέρομαι. Κάθε κοινωνιολογική μελέτη συνοδεύεται και από ακριβή περιγραφή του τρόπου συλλογής των δεδομένων της και με βάση αυτά μπορείς να τις κρίνεις εσύ και ολόκληρος ο επιστημονικός κόσμος. Δεν κατάλαβα από που πηγάζει η βεβαιότητα σου, πως αυτές για τις οποίες μιλάω εγώ, είναι μεροληπτικές και δίχως κύρος… Η κάθε κοινωνιολογική μελέτη είναι διαφορετική και κρίνεται σε διαφορετική βάση από τις άλλες (επιστημονική αρχή), αδυνατώ να καταλάβω πως μπορείς και βγάζεις γενικευμένο συμπέρασμα που το θεωρείς και ασφαλές (“όπου γενικότις και προχειρότις” συνηθίζω να λέω). Τι έχεις σπουδάσει?

Άμα θες απαντάς.Τι πολιτικές σκοπιμότητες εξυπηρετεί η ταινία?Συγκεκριμένα πράγματα όμως.
Η χρήση της ελληνικής γλώσσας,όπως ο ίδιος φαντάζομαι ξέρεις,δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα σε τούτο τον μάταιο κόσμο.Εστίασε στο περιεχόμενο ενός κειμένου,γιατί με το να λες δεν απαντώ λόγω κακής χρήσης της γλώσσας δείχνει 'ενα είδος αποφυγής των ερωτήσεων.Ελπίζω με τα απλά και λίγα ελληνικά που γνωρίζω να 'γινα κατανοητός.Περιμένω απάντηση.

Αυτό είναι μια ας το πούμε περίληψη (με τα ορθογραφικά, να 'χείς κάτι να σχολιάσεις) του νοήματος των ποστς. Μια χαρά κατανοητή μου φένεται εμένα:)

υ.γ. Αν δώ πάλι γενικότητες και προσπάθεια να αποφύγεις να απαντήσεις, δεν πρόκεται να συνεχίσω προσωπικός να χάνω το χρόνο μου σε μια συζήτηση που όπως φένεται γίνεται απλά για να γίνει.

+1 Ο zafrock τα είπε με απλά ελληνικά. Δε χρειάζονται φιλοσοφίες όταν μιλάμε για ναζισμό, κάποια πράγματα είναι πλέον (ή πρέπει να είναι) ευνόητα. Όπως και ευνόητη είναι η ανικανότητα κάθε οπαδού του να μιλήσει για κοινωνικά θέματα και να επιχειρηματολογήσει για αυτά.

Με το φτωχό μου το μυαλό εγώ, ρωτάω… Όταν οι μάυροι πάνε στο σπίτι του Norton, ποιός είναι ο κακός; ΟΚ, μετά ο Vinyard είναι “πιο” κακός…

Αλλά συνεχίζω… Εγώ στο τέλος θυμάμαι ότι το μαύρο παιδί, σκοτώνει χωρίς κανέναν ενδοιασμό τον Ferlong… Έναν Ferlong ο οποίος είναι στα πρόθυρα της απαγκίστρωσης από τη ναζιστική ιδεολογία… Εκεί ποιός είναι ο “κακός”; Ποιός διαπράττει το ανούσιο έγκλημα;

Το resume της υπόθεσης είναι το εξής: Η βία έχει αιτίες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και αποδεκτή η δικαιολογημένη.

Εν τω μεταξύ, δεν υπάρχει, θεωρώ, ούτε ένας εδω μέσα που να είδε την ταινία και να θεώρησε ότι στην πραγματική ζωή οι λευκοί είναι κακοί και οι μαύροι κακομοίρηδες… Ούτε ένας… Οπότε μάλλον απέτυχε στο “προπαγανδιστικό” της νόημα (αν πει κάποιος πως είχε τέτοιο)…

Μα δε νομίζω να είπε κανένας ότι οι μαύροι είναι οι κακομοίρηδες της ταινίας. Όσο και αν θέλουν κάποιοι να καταλάβουν αυτό μέσα από τα posts. Εγώ πάντως 4-5 posts που θυμάμαι, αυτό ακριβώς έλεγαν, ότι η βία υπάρχει και από τις 2 μεριές. Τι νομίζεις, μαύροι ανεγκέφαλοι δεν υπάρχουν;

Ε, ο Ναβουχοδονόσωρ πάνω-κάτω είπε ότι στην ταινία εμφανίζεται μονομερώς πως οι νεοναζί (και δη λευκοί) είναι οι κακοί της υπόθεσης και πως οι μαύροι υπομένουν τα δεινά που προκύπτουν από το αδικαιολόγητο μίσος που καίει μέσα στην ψυχή των πρώτων.

Ναι ξέρω! Πηγαίνετε τρώτε ξύλο το ευχαριστιόσαστε και ξεθυμένετε!:lol:

Την ταινία την έχω δει πάνω από 5 φορές. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι δεν την έχω δει προσεκτικά.

Μηχανικός Η/Υ είμαι αλλά θα μπορούσα να σου έλεγα και ψέμματα ε? Αλλά φυσικά η ειδικότητά μου δεν μπορεί να αντλήσει επιχειρήματα κόντρα στις κολοτούμπες κοινωνιολόγων (ή ακόμη και ψυχολόγων) π.χ για την ομοφυλ(λ)οφιλία. Από που ξεκίνησε και που έφτασε. Αλλά ξέρω δεν είναι οι πολιτικές σκοπιμότητες είναι οι… πρόσφατες έρευνες μετά ακριβής περιγραφής του τρόπου συλλογής των δεδομένων κ.α… θεωρητικά.
Αλλά όπως προείπα δεν ενδιαφέρομαι να εμπλακώ σε τέτοια συζήτηση ειδικά σε ένα μουσικό φόρουμ. Έχω μπουχτήσει από αυτά.

Ενδιαφερον thread, δεν το σβηνετε καλυτερα και να το ξανανοιξετε να γραφουμε μονο για τη ταινια?? :-k

Μην συνεχίζεις, δεν σε πιέζει κανείς ούτε εμένα φυσικά να τοποθετηθώ σε ταπεινές απόψεις. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω…

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο καθένας κρίνει με βάση αυτά που πιστεύει ο ίδιος. Θυμάμαι όταν δούλευα σε ένα βίντεοκλαμπ είχε έρθει ένας φασίστας( με σκουφάκι με στόχο και ήξερα τέλοςπάντων ότι είναι χρυσαυγίτης) και είχε πάρει την ταινία. Την γυρνάει και τον ρωτάω αν του άρεσε. Μου λέει ναι γαμώ ήτανε, ειδικά εκεί που βάζει τον μαύρο να δαγκώσει το πεζοδρόμιο και του διαλύει το κρανίο. Ε οκ αυτό του μεινε από την ταινία. Άντε τώρα να του πεις πως ήταν αντιναζιστικό το μήνυμα…
Επίσης πολύ δυνατή στιγμή στην ταινία είναι εκεί όπου ο Νόρτον καταλαβαίνει πως δεν υπάρχουν ¨"φατρίες" και άριες φυλές…

Γαμάτο ποστ μοδεράτορα!

Ναι, κι εγώ ξέρω τουλάχιστον δύο ακροδεξιούς που βάζουν την ταινία αυτή στο top 5 τους… 8)

Ε, δεν χρειάζονται επιχειρήματα για να απαντήσεις σε κάποιον που τα χώνει σε μία ταινία επειδή περνάει αντιναζιστικό μύνημα, επιλέγοντας την υπεράσπιση μιας θεωρίας που κατέσφαξε τον μισό πλανήτη…

Εφόσον κάποιοι που το παίζουν αντικαθεστωτικοί φασίστες γίνονται μάγκες χάρη στους μπάτσους, εγώ έχω να πώ μόνο ότι επιβεβαιωνόμαστε εμείς που λέμε μπάτσοι και χρυσή αυγή το ίδιο μαγαζί…