Amon Amarth/Kreator @Release Athens 2023

Δεν έχω ιδέα τι έπαιξε με In Flames ( ή καλύτερα, δεν θυμάμαι καλά τι έγινε, γιατί κάποια παράπονα τα ψιλοθυμαμαι), αλλά από 2 εμπειρίες που είχα από το release και οι ήταν από πολύ καλές, έως άριστες.
Το ιδανικό φυσικά θα ήταν να έχουν έναν καλό ηχολήπτη έτσι και αλλιώς, αλλά δυστυχώς αυτό είναι λίγο λαχείο όπως φαίνεται.
Πάντως σίγουρα θα μπορούσαν να βελτιωθούν σε αυτό.
Τι άλλο ήταν εκτός από τον κακό ήχο?

Τι κάναμε ρε gROWn people…

2 Likes

τραβάμε κουπί

1 Like

Ένα παλληκάρι έχει πέσει εδώ στο κέντρο, δεν ξέρω αν χτύπησε κεφάλι, ή πόδι ή και στα δύο. Πάντως ήρθανε πρώτες βοήθειες. Εδώ να πούμε δυο τρία καλά

Ο κόσμος έκανε στην άκρη και τον βγάλανε από το πιτ προσεκτικά

Έχουν κάνει κλοιό για να μην ξεφύγουν από το μοσπιτ και πέσουν ξανά πάνω του (τώρα είναι στο έδαφος και του παρέχουν βοήθειες)

Αυτός και οι φίλοι του συνεχίζουν ακάθεκτοι το χεντμπανγκινγκ

4 Likes

Counterweight από Heaven Shall Burn ρε μαλακες!

Kreator ένα pit, ειδικά μετά το chords of chaos!

Amon, δεν εχω λόγια, 3η φορά τους είδα, θέλω ξανά κουπί!

4 Likes

Μεγάλες στιγμές και σήμερα , άλλη μια μπάντα με γαμηστερο ήχο

Και ωραίο σόου - σκηνικά

Πάει το 3ημερο κόλαση , θα μου λείψει :face_holding_back_tears:

4 Likes

Bleed from within, ενταξει τωρα τερμα αδικια η ωρα, τους θελουμε σε κλειστο

Heaven shall burn, μεγαλη λατρεία και που καταφερα να τους λαιβ ειναι μεγαλη στιγμη

Kreator, εγαμηθηκε της γης ο αξονας, μιλε μυθος

Amon amarth, ωραιο σοου, δεν μπορω να κρινω ομως οντας μη φαν

Πολυς κοσμος, αψογη οργάνωση, στα συν η γεφυρα που ανοιξε στο φευγα

3 Likes

γρηγορα κ συνοπτικα με 2 πενιες.

Κρασατορ χαλαρα κυριαρχησαν στο φεστιβαλ (κατα τη προσωπικη μου γνωμη) το κοινο ηταν λυσσασμενο και μου θυμησε σκηνικα slayer 19.

Αμαν δεν ειναι πολυ του γουστου μου διασκεδασα που τους ειδα λαιβ αλλα ως εκει.

Ο κοσμος που ηταν φουλ εκδηλωτικος πιστευω γυρναει με αρκετα τραυματα πολυ βρωμα κ ιδρωτα και με φοβερες σκηνες χαραγμενες για παντα στη ψυχη του.

Και του χρονου με υγεια

12 Likes

Καλύτερη φορά που είδα τους Αμάν, τους πάει το ανοιχτό και τα σκηνικά.
Ηχαρα, το ευχαριστώ πολύ
, πηγε σύννεφο.
Δεν ξέρω εάν θα τους ξαναεβλεπα σε κλειστό τύπου fuz νομίζω ότι θα ήταν σαν να βλέπω άλλη μπάντα.
, Kreator, φοβεροί έπαιξαν και το 666, και δεν θυμάμαι τώρα σε ποιο κομμάτι ο ήχος στα τύμπανα ήταν από άλλο πλανήτη.

Off topic, ίσως τα ωραιότερα γενέθλια που έχω περάσει τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον.

20 Likes

10 Likes
2 Likes

Χρόνια πολλά και πολύ καλά!!! :green_heart:

3 Likes

Υπερωρίες και καπάκι κουπί στη γαλέρα… Δεν είναι ζωή αυτή…

4 Likes
5 Likes

Εφκαριστο πολι

7 Likes

Καλοι οι Amon ΑΛΛΑ τι Kreatorαρα ηταν αυτη γαμω την καραπουταναραμ τι setlistαρα ξεκινησαν με ολες τις κομματαρες που τους εφτιαξαν φαν αυτης της τελευταιας γενιάς και μετα το strongest of the strong τι εξαδα μπακ το μπακ ηταν αυτη?? Extreme Aggression-Terrible Certainty-Endless Pain-Violent Revolution-Flag of hate-Pleasure to Kill…οσο και να γουσταρα Amon μετα νμζ αξιζε ο δημιουργος για Headliner πιο πολυ

7 Likes

Χωρίς πολλα πολλα, αδιανόητο λαιβ (ΚΑΙ) το χθεσινό.

Κ, αν κ μενω σταθερός σε κάθε αποθεωτική φράση που χρησιμοποιησα για τα λάιβ των προηγουμενων ημερών, η αλήθεια είναι ότι για την φάση μου κ για τα ακούσματα μου, το χθεσινό ήταν (με διαφορά από τη δευτερη) η πιο εντονη μέρα που έχω ζήσει ποτέ στην πλατεια νερου.

Απροσμετρητη η συγκίνηση στους αγαπημένους Heaven Shall Burn, μια δωδεκαετια μετά από την τελευταία φορά που είχαμε την χαρά να τους δουμε, ΑΚΡΑΙΑ ΣΦΑΓΗ στους αιώνια λατρεμενους Kreator, κ θριαμβικα επινικια της βραδιάς στους πιο απολαυστικους από ποτε Amon Amarth.

Ατελείωτα pits, ανελέητο Ξυλο, μαζικο wall of death στο Pleasure to Kill (κ οχι μονο- αλλά ήταν με διαφορά το πιο έντονο), άπειρο κοπανημα, κ κόσμος το ζουσε με παθος που θυμίζει άλλες εποχές.

Σήμερα ποναει όλο το κορμί όσο ποτε, αλλά η αίσθηση ενέργειας που αποκομίζει κανεις από μια βραδιά σαν την χθεσινή, υπερτερεί θριαμβευτικα.

Πάντα τέτοια κ cheers σε όλους :metal:

15 Likes

Χθες μεσημερι ξαπλωνα λιγο πανω στο γραφειο, ημουν τοσο κουρασμενος που αναρωτιομουν αν εκανα μλκ που ειχα παρει εισιτηριο. Σημερα λεω τι μλκς που θα ημουν αν δεν πηγαινα.

Τοση ενεργεια οση χθες στο λαιβ, δεν μπορουσε να βγει. Kreator διελυσαν, εφαγα ωραιοτατη σουπα μεσα στο πιτ, αλλα με σηκωσε ο φιλος μου αμεσα και συνεχισαμε ακαθεκτοι. Γερασα ομως, ισως πρεπει να αναθεωρησω λιγο πού μπαινω και πού οχι. Ισως και οχι. Ποναει ο σβερκος και το σωμα λιγο, αλλα ακομη εχω αδρεναλινη για ολη τη μερα.

Ειπα οτι οι Kreator εσπειραν; Οχι ε;

Αμον καλοι, αλλα μεχρι εκει. Διασκεδασα, ωραιοι ηχοι, βικινγκ αισθητικη, ηπια τις μπυριτσες, λουφαρα διακριτικα στο κουπι, ομως δεν με κρατανε γενικως. Αν πρεπει να ξεχωρισω μια μερα Release, αυτη ειναι των Helloween, δικαιωματικα και απολυτα. Αν ομως πρεπει να πω πού ενιωσα συναυλια 101%, χθες ηταν η μερα. Γενικως, πολυ ωραια περασα αυτο το καλοκαιρι στα φεστιβαλια.

Ειπα οτι οι Kreator σαρωσαν;

13 Likes

οι Kreator έσπειραν τον όλεθρο στο διάβα τους , ηγετική εμφάνιση

τα 3 τελευταία σχόλια αποτυπώνουν πιστεύω την αίσθηση που αποκομίσαμε οι περισσότεροι

Για Amon Amarth, ταιριάζει και ελαφρώς με τη συζήτηση δίπλα για φρέσκα ονόματα που έρχονται αργά , βλέπω δεν νιώσατε οι περισσότεροι που σχολίασαν

Είναι μια μεγάλη μπάντα της γενιάς μου και αγαπημένη , είχαν κοινό και ευτυχώς αρκετά θερμό , είχαν πραγματικά τέλειο ήχο και έδωσαν μια πολύ μεγάλη εμφάνιση αντάξια της θέσης τους και του σημερινού στατους

Δεν τιμούν κάποιους παλιούς ύμνους όμως , λείπουν runes to my memory , victorious march αλλά από την άλλη έχουν απομακρυνθεί πολύ από αυτά πλέον και ίσως τέτοια κομμάτια δεν λειτουργούν σε ανοιχτό χώρο , όπως πχ σε ένα fuzz που το 2016 ήταν μαγικοί στα μάτια ( ήταν και η πρώτη επαφή μου , λογικό εν μέρει )

και αν έμεναν σε αυτό το στυλ δεν θα έπαιζαν headliners μάλλον :stuck_out_tongue:

εφκαριστο ελλας .

Skal :beers:

10 Likes

Στη δικη μου περιπτωση εχει να κανει με τον ηχο τους. Ακουω αυτη τη στιγμη το νεο Jag Panzer, ξερω οτι σε καποιους ακουγονται ολα ιδια απο αυτους. So what; Θελω να πω οτι τιμησα το φρεσκο ονομα που ηρθε και το διασκεδασα, αλλα δεν ειναι και υποχρεωση να βλεπουμε καθε νεο ονομα που ερχεται, ετσι δεν ειναι;

Σε δευτερο επιπεδο συζητησης, αν οι Kreator εσπειραν, ε τι να κανουμε; Ας ειναι δεινοσαυροι, αποδειχθηκε μεσα στο πιτ οτι ειχαν ολο το πακετο. Οι Parkway Drive με εβαλαν μεσα στο πιτ, οι Αμον οχι. Shit happens, νεξτ ταιμ γκαιζ.

3 Likes