Amon Amarth

Βασικα αδικα τσακωνεστε!Δεν ειπανε ποτε οι Amon Amarth oτι ειναι Epic Death Metal μπαντα.
Το μονο που δηλωνουν ειναι η αγαπη τους για την παλια θρησκεια της χωρας τους.
Και τολκκι δεν επρεπε να πιαστεις απο μια λεξη που λαθος κατ’εμε χρησιμοποιησε αυτος που ξεκινησε το
thread.

Ναι αλλα γενικα απ’ οτι παρατηρω, ο ειδικος τυπος παει να τους περασει ως epic μπαντα και συνεχιστες των Bathory. Στο Hammer πχ. την κριτικη την εκανε ο Ζαγγογιανης, γνωστος epic-ας…

Εχω σταματησει να ασχολουμαι με το hammer.Για να το λες κατι θα ξερεις παραπανω.
Εχουν επικο feeling οι συνθεσεις τους αλλα δεν ειναι epic πρωτα και μετα ολα τα αλλα.
Απλα εχουν και επικα στοιχεια στον ηχο τους.
Κανεις δεν μπορει να ειναι συνεχιστης των Bathory.Και να ηταν καποια μπαντα δεν θα ηταν
στο υφος των ΑΑ.

Ειπα Death - Epic (πρώτα death μετα epic) . Επισης ειμαι 100% σiγουρος πως αν έλεγα Death (σκετο death) θα εκανε παρόμιο σχόλιο . Οι Amon amarth έχουν πει οτι είναι death metal μπαντα που γράφει epic μελωδιες .

Ον τπικ : το ep τους ειναι το δευτερο αγαπημένο μου ep ever (μετα το judas)

Από τις μπάντες που με ξετρέλαναν τελευταία. Αγαπημένος μου δίσκος είναι το With Oden on our Side που με συγκλόνησε όταν το πρωτάκουσα. Απίστευτος δίσκος.

Me tragoudia opws ta ‘’ Gods Of War Arise ‘’ kai ‘’ Cry Of The Blackbirds ‘’ katalabenete…:smiley:

Αν καταλαβαινουμε λεει … Τα επαιξαν και live

Μετα απο ενα search και αφου δεν βρηκα αναλογο topic, ειπα να ανοιξω και εγω το πρωτο μου στο forum του rocking :smiley:

Λοιπον, γενικως δεν ημουν φαν τους, αλλα τωρα τελευταια ακουσα το With Oden On Our Side (thx Ulver:wink: ) και εχω φαει μεγαλο κολλημα. Πολυ ξεσηκωτικο και επικο μελωδικο Death Σουιδικης σχολης (οχι φλωρικο ομως), απορω πως δεν τους ειχα ανακαλυψει τοσο καιρο!

Για προτεινετε κανα αλλο αλμπουμ και, ασχετη ερωτηση, εχουν ερθει ποτε για live Ελλαδα?

σιγουρα δεν υπαρχει topic? τελοςπαντων, η αγαπημενη μου μπαντα απο σκανδιναβικο death, αυτο. ηρθαν περσι το μαρτη για live και τα σπασαν ολα, δεν ξερω αν ειχαν ξαναρθει.

νομιζω υπαρχει ενα παλιο που ειδα
τεσπα οι τυποι ειναι κλασικοι βικινγκ και τα σπανε
δεν ειναι ευκολο να ξεκολλησεις απο την ταμπελα του melodic death ,αλλα με 4 δισκαρες το καταφερανε
το αγαπημενο μου το With Oden On Our Side
δυστυχως δεν περασαν και απο μας να τα σπασουν(μονο Αθηνα πηγαν)…μακαρι να ξαναρθουν συντομα

Raise your swords up HIGH
See the black birds FLY…

(Δεν νομιζω να υπαρχει τοπικ).
The Avenger και Fate of Norns respect.:bow:
Οταν ηρθαν δεν τους ειχα ψαξει, μακαρι να ξαναρθουν συντομα.:frowning:

Τα ιδια και βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο τωρα. The Cry Of The Black Birds live? Ξυλοοοοοο!!!8) Θα τσεκαρω αυτα που προτεινεις thx :wink:

Οντως παραξενο αλλα δεν υπηρχε thread!

ελεγξε και το dvd τους Wrath Of The Norsemen οπου πραγματικα τα σπανε
αν και πιστευω βιαστηκαν να το βγαλουν , πριν το Fate Of Nors ειναι η κυκλοφορια του
(δεν πιστευω να το μετανιωσαν σε καμια περιπτωση , πουλησε 16000+ στο Αμερικα και εγινε πλατινενιο)

Ε υπηρχε thread για καλυτερο αλμπουμ και για το λαηβ,και ειπωθηκαν ολα εκει.

Πολυ καλη μπαντα,παρα πολυ δυνατη και στα λαηβ(τους ειδα Γερμανια,αλλα support στους Dimmu,7-8 τραγουδια παιξαν μονο).
Αγαπημενα τα Avenger,Once Sent From the Golden Hall και το With Oden on Our Side.

πω πω ειδες ενα φοβερο πακετο…οι Dimmu αξιζαν?γιατι διαβασα καπου σε ενα λαιβ απο αυτην τη περιοδεια οτι βαριονταν ο Shagrath

Για τους Αμαρθ πηγα βασικα(που ηταν γαματοι),τους Dimmu πρωτη φορα τους εβλεπα,δεν με τρελαινουν κιολας,αλλα καναν πολυ δυνατο σοου.
Ημουν στη μερια του Βορτεξ και αυτον προσεχα κυριως(ειναι και τρελη μουρη ο θεος).Ο Σαγκραθ ηταν απο την αλλη,δεν μου φανηκε να βαριεται τοσο παντως.

[SPOILER]Παρε και φωτος


[/SPOILER]

Τα παληκαρια τα σπανε!!!

η συναυλια περυσι ηταν το βραδυ αφου τελειωσαν οι πανελληνιες… Και ηταν το καταλληλο συγκροτημα για να βγει ολη η ενταση…

Λατρευω τα death in fire , cry of the black birds και gods of war arise.

sacrifice to gods of old
bleed them of their lives (απιστευτος στιχος!!!)
fresh blood on our swords
gods of war arise

[QUOTE=Count Grishnakh;323318]

Λατρευω τα death in fire , cry of the black birds και gods of war arise.

προσθεσε και το απιστευτο Pursuit Of Vikings και το “χαμηλο” Under A Northern Star…

οπα λαθος 2 φορες το ιδιο ποστ πηγα να γραψω αφηρημενα…σορυ

Αχα ετσι εξηγειται, εγω εψαχνα εδω.
Τεσπα, αξιζουν να εχουν δικο τους θρεντ8)

Παντως το With Oden On Our Side που εχω λιωσει μεχρι στιγμης δεν εχει αδυναμη στιγμη, τα σπαει πολυ ασχημα!