Amon Duul II @ Gagarin 21-3

Ανοίγω θρεντ μιας και πρόκειται για πολυ ενδιαφέρουσα συναυλία. Νομίζω ότι έχουν ξανάρθει άλλα δεν είχα πάει τότε. Διοργανώτρια η “call me 35 euro” alterground.

Παραθέτω το δελτίο τυπου της συναυλίας, κυρίως για την ατάκα που έγραψε ένας τύπος στο mixtape.gr τον οποίο προσκυνούμε κλπ κλπ κλπ

Δελτίο Τύπου

Σαράντα ολόκληρα χρόνια μετά την δημιουργία τους οι θρυλικοί Amon Düül II έρχονται για μία εμφάνιση στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο Gagarin 205 το Σάββατο 21 Μαρτίου, σε μία διοργάνωση της Alterground.

Ό,τι και να πει και να γράψει κάποιος για τους πρωτοπόρους του Krautrock, και ένα από τα πιο σημαντικά Ευρωπαϊκά συγκροτήματα του 20ου αιώνα θα είναι ελάχιστο, συγκριτικά με την σημασία και την ιστορικά αξία των albums που κυκλοφόρησαν, κυρίως από το 1969 έως το 1972. Κάντε την χάρη στον εαυτό σας και διαβάστε το αριστουργηματικό βιβλίο του Julian Cope, Krautrocksampler, για να καταλάβετε ακριβώς, και από τον πιο κατάλληλο άνθρωπο, τι σημαίνει Amon Düül II.

Στην συναυλία της Αθήνας οι Amon Düül II θα παρουσιάσουν ολόκληρα δύο από τα καλύτερα albums τους, τα “Yeti” και “Wolf City” - αν και θα θέλαμε και λίγο από το “Phallus Dei” - και στη σύνθεση του group θα είναι τα αυθεντικά μέλη Renate Knaup-Kroetenschwanz, Chris Karrer, John Weinzierl και οι Lothar Meid και Danny Fichelscher.

Τα εισιτήρια θα κοστίζουν 35 ευρώ και η προπώληση θα ξεκινήσει σύντομα.

Ατάκα Τύπου


DHLADH H TIMH TOU EISITHRIOU PROKYPTEI AN VALOUME 0,5 EURO ANA ETOS POU EXEI ZHSEI TO NEAROTERO MELOS TOU GROUP ?
25/11/2008 5:14:38 μμ - anonymous

:lol3::lol3::bow2::bow2:

ειναι τραγικος ο τυπος.

αποδεδειγμενα πλεον.

ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ!

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :D:D:D

Εντάξει, μιλάμε για μουσική που δεν έχουμε την ευκαιρία να ακούμε συχνά στην Ελλάδα- ίσως και να μη μας δοθεί και στο μέλλον. Δε θυμάμαι πολλά Krautrock συγκροτήματα να έχουν παίξει εδώ. Ελπίζω μόνο να κρατάν τον ήχο τους και μην έχει εκφυλιστεί. Και θα παίξουν και ολόκληρα τα Yeti και Wolf City!

Αλήθεια αυτό που λέει το Δ.Τ. για το βιβλίο του Cope είναι αλήθεια. Θεωρείται αριστουργηματικό και ό,τι πιο κατατοπιστικό στο είδος του Krautrock. Το έχει/έχει διαβάσει κανείς; Κυκλοφορεί σε pdf, ξέρετε;

Έχει ενδιαφέρον ακριβώς επειδή δεν είναι κάτι που βλέπουμε κάθε μέρα.
Αν και γενικά είμαι επιφυλακτικός με αυτή την τάση των τελευταίων 3 ετών (συγκροτήματα της δεκαετίας του '60) εμφανίζονται ξαφνικά στην Αθήνα με “περιεργες” συνθέσεις), με ενδιαφέρει αν τους δώ.

Οι Amon Duul II οπως και οι Amon Duul, ειχαν βγαλει αριστουργηματα. Μιλαμε για μοναδικη μουσικη. Κι εγω ψηνομαι. Σωστα εχεις τις επιφυλαξεις σου Mule, οποτε λεει να ψαχτουμε να δουμε τι παιζει τωρα. Εγω παντως με τις επιφυλαξεις την πατησα με τους Βlue Cheer. :?

To εντοπισαμε. Ο απολυτος οδηγος για κραουτ ροκ φαινεται.

Κι εκει παιζει λινκ για το καλο σταφ…:wink:

δυστηχος…:frowning:

ασε ακομα κλαιω που εχασα FAUST:(

θα τους δούμε roadburn οποτε αλλος ενας λογος να μη στηριξουμε αλτεργκραουντ.

πιστευω δυσκολο να μην παιξουν καλα αφου θα σκασουν με original line up. πονταρω στα καμμενα μυαλα τους…

Οχι και ακριβως οριτζιναλ λαηναπ παντως. Ο Peter Leopold κοιταει τα ραδικια αναποδα εδω και δυο χρονια.

οντως, αυτο δεν το ειχα προσεξει
μονο που θα ακουσω το eye shaking king…νιωθω το εμφραγμα να πλησιαζει

ΕΡΧΕΕΤΕ ΤΟ ΚΑΨΙΜΟ!

AMON DUUL II [Munich, Germany]
ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ GOETHE INSTITUT - ATHENS
Ένα από τα σημαντικότερα συγκροτήματα της Rock ιστορίας! Πρωτοπόροι του Krautrock και θρυλική Experimental Κομμούνα στο Μόναχο της αμφισβήτησης της δεκαετίας του '60, αποτέλεσαν την φυσική συνέχεια των Amon Duul. Συνδύασαν μοναδικά το πολιτικό σχόλιο με ιδιαίτερα αυτοσχεδιαστικά free-form οράματα που αγκάλιαζαν την Αμερικανική ψυχεδέλεια και το όνειρο των sixties, υπογράφοντας άλμπουμ- αριστουργήματα! Οι σπουδαίοι Amon Duul II έρχονται 1η φορά στην Ελλάδα ακριβώς στην επέτειο 40 ετών από την δημιουργία τους! Το show θα ξεπεράσει κάθε προσδοκία, αφού το συγκρότημα θα παρουσιάσει αντιπροσωπευτικό υλικό τόσο από τη δεκαετία του '60 όσο και νέο απί τις μέρες μας. Η εν λόγω αποκλειστική συναυλία αναμένεται να αποτελέσει ζωντανό κομμάτι της ίδιας της ιστορίας του Rock, αφού επί σκηνής θα βρίσκονται τα αυθεντικά μέλη: Renate Knaup-Kroetenschwanz, Chris Karrer, Lothar Meid, Danny Fichelscher, John Weinzierl.

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΜΑΡΤΙΟΥ 2009 [DOORS OPEN @ 21:00]
@ GAGARIN 205* - ΕΙΣΟΔΟΣ: ? 35 (ΕΝΙΑΙΑ ΤΙΜΗ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ-ΤΑΜΕΙΟ)
ΜΑΘΕ/ΔΙΑΒΑΣΕ/AΚΟΥΣΕ/ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ
AMON DUUL II: www.amonduul.de - wwww.myspace.com/amonduul

Σάκη να υποθέσω ότι θα κατέβεις ψυχεδελοκραουτοχαοθούμε παρέα;;

τοτε θα σου φερω κ το CD :wink:

μ’ άρεσε που ήμουν και σίγουρος. =/

δυστυχώς θα ‘στηρίξουμε’ αλτεργκράουντ.

Ου μωρέ μαλάκιδες πια!
Αποχή λέμε, μία λέξη με απλή σημασία κι εύκολη στην πράξη, όχι;
Σιγά πια.

amon duul είναι αυτοί όμως.
δεν έχω πάει σε άλλο λαιβ αλτεργκραουντ. πρώτο και τελευταίο! αλήθεια!

Λοιπόν κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτή η κοροϊδία. Αυτό που συμβαίνει είναι μια φρίκη, έχουμε ένα σωρό βλάκες μαζεμένους που γλείφουν τ’ αρχίδια του γλιτσιασμένου άθλιου υποκειμένου και της παρέας του στο myspace λέγοντας τους πόσο φοβεροί είναι που φέρνουν κανά δυο καλά γκρουπ και μετά ένα κάρο μαλακίες από τον σωρό. Δεν θέλω να σχολιάσω μουσικά γούστα γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να καταλήξει παιδικότητα και να χαθεί ο στόχος αυτού του ποστ, αλλά προσέξτε λίγο το εξής:
Φέρνει Amon Duul II. Ουάου και τέτοια ωραία. Βάζει 35. Κάποιοι λέτε “δεν γαμεί, θα τα δώσουμε γιατί είναι οι Amon Duul II και κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να το ξαναδούμε ποτές, έτσι κι αλλιώς εγώ γενικά δεν πάω σε συναυλίες της alterground”. Αυτός το ξέρει. Άλλωστε το kraut έχει κάνει πάταγο τα τελευταία 3-4 χρόνια στους κύκλους των ιντερνετς και έχει γενικά πέραση. Θα έρθουν κι άλλοι από τον σωρό εκτός από τους πραγματικούς φανς. Γιατί είναι kraut, γιατί γαμάει και γιατί είναι alterground κι αυτοί φέρνουν σωστά πράγματα. Με δυσκολία ποστάρω και συγκρατώ τα νεύρα μου, δεν θέλω να πω άλλες γαρνιτούρες οπότε περνάω στο ψητό. Πάτε σ’ ένα live, το οποίο σας το χρεώνει 35 ευρώ. Από τα έσοδα έχετε ιδέα τι θα καλύψει ο τύπος ε; Οι περισσότεροι θα λέγατε τα ενοίκιο του gagarin, τα έξοδα της μπάντας (πληρωμή/διαμονή/μεταφορικά). Θα σας πω εγώ: ούτε τα μισά απ’ αυτά. :slight_smile:
Χάρη σε μια χορηγία του ινστιτούτου Goethe για την ανάδειξη της πολιτιστικής προσφοράς της γερμανίας τα έξοδα που αφορούν την μπάντα θα καλυφτούν από αυτούς. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό ε; Πέρα από κάτι ψιλά για το gagarin όλα τα υπόλοιπα ΤΡΙΑΝΤΑΠΕΝΤΑΡΙΑ σας μπαίνουν στην τσεπούλα. Ο τύπος είναι θεότρελος, ειλικρινά. Μη γνωρίζοντας για την χορηγία τον λέγαμε κλέφτη και τα λοιπά. Μπορείτε να αντιληφθείτε τι συμβαίνει; έστω μερικοί από εσάς; Κάντε τις επιλογές σας γαμώτο, το 'χω πει και το ξαναλέω, ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ (βάζω και τον εαυτό μου μέσα κοιτώντας μας σαν σύνολο ακροατών και μουσικοφίλων αν και δεν θα έπρεπε.).

Ενδιαφέροντα τα όσα λες… Έχεις κάνα λινκ κλπ;

ΒΑΝ σωστά τα λες ρε μάγκα. Κι εγώ το είδα αυτό με τα φτιαχτά γουάου σχόλια στο myspace της και έιχα φρίξει.

Τώρα γι αυτά που λες δεν τα χα υπόψη,μπράβο που επιμένεις και τα γράφεις φόρα παρτίδα, μόνο μια λέξη αρμόζει. ΝΤΡΟΠΗ. Και ενώ το χα για στάνταρ, μάλλον θα το σκεφτώ πάρα πολύ