Amon Duul II @ Gagarin 21-3

ΒΑΝ δεν απάντησες. ή μάλλον το απέφυγες με ερώτηση.

Ο BAN πανω κατω σ’αυτα που λεει εχει δικιο, αλλα με κατι τετοια ποστ:

το χανει.

Α, μωρη ψωναρα.

έσβησα πολλά ποστ λόγω οφφτόπικ κ ύφους, γιατί έγιναν (δικαιολογημένα) παράπονα

BAN εξέφρασες την θέση σου και οκ, αλλά στη συνέχεια εξέτρεψες την συζήτηση

επιστρέφουμε λοιπόν στο θέμα του θρεντ που είναι η συναυλία των duul

στην κεντρική μας έχουμε κ flashback για την μπάντα. μπορείτε να το τσεκάρετε

ευχαριστώ πολύ

  1. ενόχλησε χρήστες που έκαναν ριπορτ - συγκεκριμένα δεν σου λέω, δεν θέλω βεντέτες
  2. ναι έβρισες
  3. αν δεν θέλαμε να ακούγονται οι γνώμες για τις τιμές της alterground, θα είχαμε σβήσει και τα άλλα 5.000 ποστ που έχουν γίνει πάνω στο θέμα κ υπάρχουν ακόμα διάσπαρτα.

στο εξής παρακαλώ να μιλήσουμε για τη συναυλία. αν με θες τπτ άλλο, πμ πλιζ

λολ. σβήσε κι αυτό ε. γελάει ο κόσμος.

montechristo από ποιόν ακριβώς έγιναν τα παράπονα;
Απο την διοργανώτρια εταιρεία; Πλήττει αυτό το zine ε; Ποιόν ενοχλώ συγκεκριμένα (απ’ αυτά που είπες στο infraction που μου έστειλες); Έβρισα κανέναν; Δεν μιλούσα ευγενικά; Τι έγινε αυτή τη φορά;
Αν δεν θέλετε να ακούγονται γνώμες δεν είμαι κανας κάγκουρας, πείτε μου το φόρουμ μας το θέλουμε για να σολάρουν οι μισοί με σπαμ και οι άλλοι μισοί να λένε τα δικά τους χωρίς να τους “ενοχλείς” με την αντίθετη άποψη (ναι αυτήν την άποψη που συνεχίζω να επιμένω κα να επαναλαμβάνω, γιατί σε χαλάει τόσο αυτό;), να την κάνω χωρίς πολλά πολλά. :slight_smile:

ΒΑΝ, έκανες προσβλητικούς και προκλητικούς χαρακτηρισμούς σε χρήστες του φόρουμ και για αυτό ήρθαν τα delete και το infraction. Δεν είδα να διαγράφηκε τίποτα από τα υπόλοιπα που έγραψες.

Τα επόμενα ποστ να αφορούν τη συναυλία και ο παρών διάλογος θα αυτοκαταστραφεί σε μερικά λεπτά. Ευχαριστώ

παιδια μονο προσοχη στο Live
ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ KRAUTROCK

την θεωρουν μεγαλη προσβολη(τοσο που σε βριζουν…)

γιατί, ξέρει κανείς και πως προφέρεται? :lol:

Γεια χαρά σε όλους.
Η νύχτα ήταν μακρά απόψε, αλλά είπαμε να την παρατείνουμε λίγο ακόμα προκειμένου να απαντήσουμε σε ένα θέμα που έθιξε παραπάνω ο χρήστης ΒΑΝ. Σόρι για την έκτασή της απάντησής μας, αλλά οφείλουμε να είμαστε περιεκτικοί αφού δεν θα επανέλθουμε ότι και να ειπωθεί στην συνέχεια…
Πριν από αυτό, να πούμε στους φίλους του φιλόξενου Rocking πως οτιδήποτε άλλο αναφέρει ο χρήστης ΒΑΝ (στο Rocking) ή Svartedauen (στο My Space: www.myspace.com/thelightwithoutheat) ή Vikotnik (στον Last FM: www.last.fm/user/Vicotnik) τα προσπερνάμε, γιατί δεν μας αφορούν και είναι πλέον προφανές στον οποιονδήποτε άλλο παρατηρητικό χρήστη πως έχουν να κάνουν απλά και μόνο με ενός είδους αστείρευτη εμπάθεια που τρέφει προς την ετικέτα μας για δικούς του καθαρά λόγους, αφού μήτε την τιμή είχαμε να τον γνωρίσουμε ποτέ, μήτε και μας ζήτησε έστω μία φορά να δώσουμε απαντήσεις στις απορίες και τους προβληματισμούς του… Προφανώς γιατί ο συγκεκριμένος χρήστης πραγματοποιεί έναν «ειλικρινή» & «ορκισμένο» αγώνα εναντίον μας ωθούμενος από μια «έμμονη ιδέα - καημό» που μόνο αυτός κι ενδεχομένως κάποιοι στενοί «φίλοι» του (δε θέλουμε να πιστεύουμε πως μπορεί να υπάρχει και «επαγγελματική» σχέση μεταξύ τους) γνωρίζουν… Ο συγκεκριμένος «επαναστάτης» των Φόρουμς όμως, δρα απλά σαν ψηφιακός και μόνο ψευδο-κλώνος του Τσε, αφού κατά τα λοιπά:

  • και διοργανώσεις με «τσιμπημένα» εισιτήρια στηρίζει κατά το profile του στον Last FM, άρα το υποτιθέμενο «πρόβλημά» του είναι επιλεκτικό και μόνο, που σημαίνει πως κατ’ ουσία δεν υφίσταται,
  • και σε συναυλίες μεγαλοεκδοτών και πολυεθνικών επιχειρηματικών ομίλων τα σκάει, άρα γενικότερο ιδεολογικό κίνητρο πίσω από την όλη «επαναστατική» δραστηριότητά του δεν υπάρχει,
  • συμπεριφέρεται σε όποιους συνοδοιπόρους του γκρουπ-ιερού και προσωπικού δημιουργήματός του www.last.fm/group/Against+musicmongers τολμήσουν να έχουν προσωπική άποψη διαφορετική από αυτή του μεγάλου Group Leader και άρα μάλλον δυσθεώρητου μεγέθους αρχηγικά απωθημένα τον ταλαιπωρούν ενώ ο ίδιος αγωνίζεται να πείσει για τον αγνό χαρακτήρα του «ιερού πολέμου» που διεξάγει,
  • και σε απειλές του στιλ «θα σας κάψω τα γραφεία» ή «θα έρθουμε με καδρόνια έξω από το ΑΝ» προβαίνει κατά καιρούς (καταγεγραμμένα comments στον Last FM) και άρα μας ωθεί να πιστέψουμε πως όντως πρόκειται για «αγνό σύντροφο» που προσπαθεί με ατράνταχτα επιχειρήματα να πείσει για το δίκαιο των απόψεών του ενάντια στην εμπορευματοποίηση της μουσικής, από μια ανεξάρτητη ετικέτα διοργάνωσης κατεξοχήν εναλλακτικών συναυλιών…
    Για όλους λοιπόν αυτούς τους λόγους συν επιπλέον βεβαίως την ευγένεια των γραφομένων του στα άπειρα comments του στο forum του Rocking, δεν μπορούμε παρά να αγνοήσουμε παντελώς οτιδήποτε λέει, εκτός από το αυθαίρετο σχόλιο για κάποια χορηγία του Goethe Institut Athen, το οποίο είναι τουλάχιστον κακεντρεχέστατο. Απλά προσπαθεί να κλέψει τις εντυπώσεις όσων έχουν την ατυχία να διαβάζουν τα φοβερά και τρομερά replies του, όπου σαν άλλος ορκισμένος εκδικητής και κάπου μεταξύ Ζορό και Ζούγκλα-Τριανταφυλλόπουλου προβαίνει σε συνταρακτικές-αποκλειστικές αποκαλύψεις που ουδείς άλλος πέρα από την αφεντιά του θα ήταν σε θέση να κάνει, του στιλ «…χάρη σε μια χορηγία του ινστιτούτου Goethe για την ανάδειξη της πολιτιστικής προσφοράς της γερμανίας τα έξοδα που αφορούν την μπάντα θα καλυφτούν από αυτούς. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό ε; Πέρα από κάτι ψιλά για το gagarin όλα τα υπόλοιπα ΤΡΙΑΝΤΑΠΕΝΤΑΡΙΑ σας μπαίνουν στην τσεπούλα…». Και η βεβαιότητα με την οποία μιλάει δίχως να έχει διασταυρώσει το παραμικρό, είναι το λιγότερο τραγική… Λέμε όσο πιο απλά γίνεται και το Goethe Institut Athen είναι εκεί για να το διασταυρώσετε: μας παραχώρησαν έναν συγκεκριμένο αριθμό αεροπορικών εισιτηρίων τα οποία δεν είχαν χρησιμοποιηθεί πέρυσι σε κάποια άλλη εκδήλωσή τους κι έτσι παρέμεναν ανοιχτά προς χρήση, προαγοράζοντας με τον τρόπο αυτόν στην ουσία 28 free εισόδους στην συναυλία. Αυτή είναι η χορηγία με την οποία έχουμε ήδη βγάλει όλα τα έξοδα της παραγωγής, η οποία οδηγεί τα 35άρια στην τσέπη μας (btw: η οποιαδήποτε διοργανώτρια εταιρία θέλει να είναι νόμιμη και να σέβεται τον εαυτό της, πρέπει να αντιμετωπίζει φόρους πλέον του 40% ανά εισιτήριο…) και την οποία βέβαια ουδέποτε αποκρύψαμε αφού υπάρχει σχετική μικρή στάμπα (τώρα ποιος θα έχωνε € 20.000 για να πάρει μόνο αυτή την παροχή είναι άλλο θέμα!!!) σε όλα τα πόστερς της συναυλίας…
    Κλείνοντας, λέμε απλά πως το reply αυτό είναι μια ειλικρινή & ξεκάθαρη απάντηση στις νοοτροπίας συμπεριφορές κάποιων με προφανή σκοπό να σπιλώνουν & να φιμώνουν δραστηριότητες που σπάνε τα μέχρι πρότινος εδραιωμένα μονοπώλια, οδηγώντας στην Ελλάδα συγκροτήματα που ουδέποτε θα έρχονταν υπό διαφορετικές συνθήκες και αυτό το αναγνωρίζουν οι πάντες είτε μας γουστάρουν είτε όχι.
    Στα των τιμών των εισιτηρίων, μόνο μία φράση: είμαστε η μοναδική ετικέτα διοργάνωσης συναυλιών με τόσο μεγάλη παραγωγή που δεν διαθέτει δικό της χώρο. Όσοι γνωρίζουν το αντικείμενο, ξέρουν καλά πως αυτό ανεβάζει τα κόστη στα ύψη. Πέρα του γεγονότος πως έχουμε ήδη ανακοινώσει μειώσεις τιμών για επερχόμενες συναυλίες, ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Ειδικά αν δεν στηρίζουμε κάποιες κινήσεις που έχουν αρχίσει να διαφαίνονται (π.χ. ένας νέος χώρος ίσως?) ώστε οι όσο το δυνατό πιο αυτοδιαχειριζόμενες συναυλίες να γίνουν πραγματικότητα κι αν αυτό τελικά συμβεί και τότε δείτε πως οι τιμές δεν θα έχουν μείωση της τάξης του 25% - 30%, τότε είστε ελεύθεροι να πείτε οτιδήποτε θέλετε.
    Με πολλές καλημέρες και φιλικούς χαιρετισμούς προς όλους…

για την ώρα αφήνω το ποστ ως έχει, αλλά στη συνέχεια θα διαγράψω μόνο κάποιους λίγους χαρακτηρισμούς, οι οποίοι κ ανάρμοστοι είναι κ δεν μπορούν να διασταυρωθούν. σας οφείλουμε να ακουστείτε όμως, κ το ποστ θα παραμείνει - αν κ προβλέπω πως θα ανοίξει μια συζήτηση που δεν θα καταλήξει κάπου

εδιτ προς μοδς: ολα οκ, αγνοείστε το ριπορτ

Διάβασα το ποστ και χωρίς καμιά διάθεση προκατάληψης μου δίνει τροφή για σκέψη.

Aφήνω κατά μέρους δυόμιση παραγράφους που δεν ασχολούνται με τη συναυλία των AMON DUUL II. Διαβάζοντας προσεκτικά λοιπόν δεν πείστηκα για την ταμπακιέρα: γιατί είναι τόσο ακριβό το εισιτήριο. Απ’ ότι φαίνεται όμως, μια πειστική εξήγηση σχετικά με αυτό δεν είναι τόσο σημαντική όσο να απαντηθούν αυτά που σας προσάπτονται από το χρήστη στον οποίο απαντάτε.

Και πραγματικά διαβάζοντας τα πρώτα μπολντ που έχω βάλει, μου γεννιέται το εξής ερώτημα: στόχος σας λοιπόν είναι να σπάσετε τα εδραιωμένα μονοπώλια, ή να τα αντικαταστήσετε?

Όσο για τα δεύτερα μπολντ, εγώ δε θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά: υπάρχουν κι άλλες εταιρείες. Και το κυριότερο. Δε νομίζω μπορεί να κριθεί κυρίως από τις ίδιες τις εταιρείες διοργάνωσης συναυλιών το μέγεθος/ποιότητα των παραγωγών τους, παρά από το συναυλιακό κοινό. Για να μη μπω σε λεπτομέρειες και πλατιάσω, απλά να αναφέρω τη Spinalonga και τα 17 ευρώ για Βrant Bjork (κίνηση που ομολογουμένως στηρίχτηκε όπως έπρεπε).

για να μη βγαίνουμε οφτόπικ, απάντησα στο άλλο θρεντ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=588370#post588370

προτείνω να συνεχίσουμε εκεί

ας παμε εδω
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=588370#post588370

εγω λεω να βρωμισουμε ΑΥΤΟ το θρεντ αφου ο καραγκιοζης εκανε την τιμη και απαντησε μετα απο τοσο καιρο που εσβηνε κομμεντς ,ολοκληρα ηβεντς και εβαζε το σταφ του λαστ να μας ζαλιζει το πεος.
Ντου ρε

συνεχίζετε στο παραπάνω λινκ - εδώ η συζήτηση για το θέμα τελείωσε

αμφιβάλλω αν θα ξαναμπει ο alterground

παρακαλώ μην μεταφέρετε την διαμάχη σας κ εδώ. τα ποστ που παραβαίνουν τους κανόνες εκατέρωθεν, θα διαγράφονται

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΕΔΩ?
επειδη τα πηρατε απο τον αλτεργκραουντ για να το διαφημίσετε?εισαι σοβαρος που φιμωνεις τον κοζμο να πει ελευθερα τη γνωμη του?

ερε κ να ξεκινησει ετσι το Live!

Surrounded By The Stars (Amon Düül II)

το καψαμε!

Καλά περάσαμε!8)

Άντε Σάκη να μας ξανάρθεις σύντομα!

Αλλά να έρθει για να παίξει ο ίδιος live :wink:
Για τη συναυλία δεν έχω και πολλά να πω. Είμαι πολυ μικρός μουσικά για να σχολιάσω τους Amon Duul II
“Μορφές” όλοι τους και highlight το τσιγάρο που είχε καρφώσει(??) ο κιθαρίστας σε μία χορδή…

ΥΓ Νομίζω οτί ο ήχος του συγκροτήματος που έπαιξε support δεν κόλλαγε σε καμία περίπτωση με τον ήχο των Amon Duul II