Amorphis & Poisonblack live in Greece

Παιξαν divinity???ΠΟΥ???Εγω γιατι δεν το ακουσα???:frowning: :-k :-k :stuck_out_tongue: …παντως τα σπασαν ενταξει!ο τραγουδιστης πολυ καλος φροντμαν!Και πολλα παλια κομματια!

Σειρά μου να πώ!!!Εντάξει δεν έχω λόγια σχεδόν για το live.
Θα τα πάρω από την αρχή.Οι Poisonblack μου φάνηκαν υπερμέρτριοι από κάθε άποψη.Δεν είχα ξανακούσει πριν το χθεσινό και δεν πρόκειται μάλλον.Ανύπαρκτη σκηνική παρουσία(είναι μάλλον αυτό που αποκαλούμε ψυχρό βορειοευρωπαικό πρότυπο)με ελάχιστες εξαιρέσεις(όταν έκαναν ποζεριές-σορρυ αλλά εγώ τα γουστάρω αυτά-),επάιξαν περίπου μια ώρα,αλλά εγώ άκουσα μόνο ένα riff,βαρετοί,δε με παρέσυραν καθόλου.Το μόνο κομμάτι που μου φάνηκε κάπως ενδιαφέρον ήταν το "me,myself and i"από το ακυκλοφόρητο album.Κρίμα γιατί οι Sentenced μου άρεσαν.Αυτοί μου φάνηκαν απλώς σαν μια κακή έκδοση sentenced με HIM.

Και πάαααμε στους ΘΕΟΥΣ Amorphis.οκ τους είχα ξαναδεί το 2002 και ήταν επίσης άψογα.Άλλα χθες πραγματικά έδειξαν τη μεγάλη μπάντα που είναι.Καταρχήν να πώ ότι είμαι μεγάλη οπαδός του Pasi,αλλά από χθες είμαι στη φάση “Pasi???ποιός Pasi???”.O Joutsen είναι καταπληκτικός,έχει δέσει τέλεια με τους υπόλοιπους,ήξερε πως να κινηθεί στη σκηνή,δίνοντάς μας ένα γεμάτο ενέργεια show,απέδωσε ΑΨΟΓΑ τα κομμάτια.
Τα τράγουδια ήταν ένα πολύ καλό και αντιπροσωπευτικό ποτ πουρί από τα albums τους.Οκ όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας(εγώ ας πούμε πέθαινα για το greed και το the servant αλλά οκ,δεν πρόκειται να γκρινιάξω).Στα drowned maid,against widows και House of Sleep έγινε hell on earth,ο κόσμος ήταν ζεστός(και πως όχι…),δεν ήθελα να τελειώσει ποτέ και ξαναένιωσα 20 χρονών.
Γενικά,ήταν το καλύτερο ως τώρα λαιβ για το 2008.

A!(αφού δε το έγραψε ο ellanorθα το γράψω εγώ).Μπράβο στο κοριτσάκι που την ώρα που έπαιζαν οι Poisonblack φώναζε “Nepenthe”.μουχαχαχχα

Amorphis - Poisonblack :10000 - μείον 10

κορυφαιοι οι Amorphis, απλα τελειο live

καλοι και οι Poisonblack αλλα πρεπει να κοψουνε λιγο τα κλαψιαρικα τραγουδια και να ροκαρουν περισσοτερο γιατι εκει ειναι το φορτε τους… κριμα που δεν ειπαν εστω ενα τραγουδακι Sentenced…

Α-χαχα-χαχαχ-αχαρ!! Το αστείο είναι πως τελικά δε το έπαιξαν οι Amorphis το Nepenthe! Ποιός ξέρει, ίσως η κοπελιά ήξερε πως δε θα το έπαιζαν και γι’ αυτό το φώναξε στη διάρκεια των Poisonblack, μη τυχόν και το παίξουν εκείνοι τουλάχιστον! :lol:

:expressionless:

To Nepenthe ειναι υμνος των (παλιων) Sentenced.
Για ποιον λογο να το παιξουν οι Amorphis?

Το κοριτσακι προφανως ηθελε να το ακουσει απο Poisonblack μελος των οποιων ειναι ο Ville Laihiala των Sentenced.

Α ναι. My mistake.

edit: μπέρδεψα το Nepenthe με το My Cantele… (τι να γίνει, έχω πήξει στη δουλειά…)

Επαιξαν το Love infernal οι Poisonblack?:-k

Δε θυμάμαι, αλλά πάντως είναι γεγονός πως τα τραγούδια τους έμοιαζαν πολύ το ένα με το άλλο, και μόνο στις πιο “βρώμικες” στιγμές τους ξεχώριζαν, για μένα τουλάχιστον…

Ενταξει σαν εμφανιση εγω τους βρηκα καλους.Περιμενα χειροτερα πραγματα(ξυραφια στη σκηνη κλπ:p πλακιτσα).Ηταν βεβαια ψυχροι αλλα μαλλον θα τους ελεγα μετρημενους.Αλλωστε απο τη στιγμη που εχουν ενα πολυ μικρο πυρηνα οπαδων και παιζουν τετοιου ειδους μουσικη δεν τους επαιρνε να το ‘‘καψουν’’ κιολας.Αν και προς το τελος του σετ τους καπως κουραστηκα ειχαν καποια αρκετα ωραια κομματια.Σε ενα παντως ειχε ενα εντελως ακυρο σολο…δεν θυμαμαι ποιο.Φαση θα ειχε να παιζαν καμια διασκευη απο sentenced,μ αρεσουν αρκετα.

Θεσ/νίκη ναι. Και δύο ακυκλοφόρητα αλλά γενικά πέρασαν απαρατήρητοι και ήταν παντελώς αδιάφοροι και άχρωμοι IMO παρόλο που μία μερίδα κόσμου φάνηκε να διασκεδάζει με δαύτους.

ακριβως και δω τα ιδια

μια μεριδα του κοσμου διασκεδαζε με αυτους
και αυτοι βλεπωντας τους πεταξανε και τη φοβερη ατακα

oh yes,we will come back!!!

το love infernal το παιξανε
οχι οτι αλλαξε κατι
οπως ειπαν και οι προηγουμενοι ηταν στην καλυτερη μετριοι
στην χειροτερη αστο καλυτερα
ολα τα κομματια ιδια,σαν μιξη sentenced-him Ω διαλογης
ο τραγουδιστης συχνα πυκνα το χανε το πραγμα,μια τη φωνη,μια την κιθαρα…κριμα
το μονο καλο ητανε ενα ριφ που ακουστηκε σε ενα κομματι που μου φερε στο μυαλο το change of seasons

οι amorphis ηταν τοσο τελειοι
που αν μου λεγες να του ξαναβλεπα σημερα θα λεγα με τα χιλια!!!

παντως κατι τετοια λαιβ
τα βλεπεις και προβληματιζεσαι
αποφασιζει η μπαντα να παιξει κομματι απο το πρωτο τους αλμπουμ που παιζει να το χουν ακουσει 10 ατομα
και να το ξερουν τα 5 απο αυτα
πραγμα το οποιο μου δειχνει οτι πιο πολυ το κανουν επειδη γουσταρουν οι ιδιοι
παρα για τους 5-10 οπαδους
παρεπιμπτοντως στο συγκεκριμενο κομματι ο joutsen εδωσε ρεστα!!!

και λιγη γκρινια για ενα τελειο λαιβ

ειδα οτι σε προηγουμενα λαιβ
παιζανε και perkele,και weaving the incantation και of rich and poor
απο την αλλη παλι καλα που δεν τα παιξανε γιατι δεν θα μας ειχε μεινει σβερκο!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Άμα είναι έτσι θέλω κι εγώ να γκρινιάξω λίγο…το of rich and poor το περίμενα κι εγώ…όπως και το into hiding.Αλλά δεν πειράζει γιατί έπαιξαν το divinity που δεν το περίμενα μια και το set που είχα δει δεν περιελάμβανε ούτε ένα τραγούδι από το tuonela(μα είναι δυνατόν???)
Επίσης αν έπαιζαν-εκτός από το προαναφερθέν the servant-και το same flesh νομίζω θα πέθανια από τ χαρά μου.Επι τόπου όμως.

Δεν παιζω θα γκρινιαξω κι εγω.
Δεν ειχα δει setlist αλλα περιμενα να παιξουν δυο τρια (τεσσερα πεντε :roll: ) κομματια απο το Tuonela… (ειναι και ο αγαπημενος μου δισκος τους :frowning: ).Tουλαχιστον τα summer 's end και the way θα ηθελα να τα ακουσω…
Βασικα οτι παραπανω επαιζαν απο την τριαδα Tales-Elegy-Tuonela θα με ευχαριστουσε παρα πολυ μιας και δεν τους εχω ξαναδει live και ολα τα κομματια εκει ειναι ενα προς ενα.

Ωραια στιγμη ηταν οταν φωναξαν δυο ατομα My Kantele και μολις τους ακουσε ο Esa αρχισε να το παιζει. (Μπορει βεβαια να ηταν ετσι και το setlist,δεν ξερω)

Οι Poisonblack μου φανηκαν και μενα αδιαφοροι.Ολα τα κομματια τους ηταν στο ιδιο μοτιβο πραγμα καταντουσε κουραστικο απο ενα σημειο και μετα.Κριμα γιατι μ αρεσαν οι sentencd.

και επειδη ειστε καλα παιδια

παρτε και μερικες φωτο

Και μεγάλη κλεψιά απο Bathory:)…Under the runes!

Ισχυει.
Αλλα παραμενει υμνος.

επαυξάνω. τελειώνει το spring tour, ας τους φέρουμε και για summer tour. :stuck_out_tongue:
τί διάολο, τόσο λιμά έρχονται κάθε χρόνο, αυτό θα πειράξει?

<dream>
περιοδεία/ηδονή με σκανδιναβική τριπλέτα pain of salvation/opeth/amorphis
και βάλε εισητήριο 100 ευρώ ρε πούστη

Υ.Γ. ααααα, βάλε κ wolverine special guests!
</dream>

ρε μαγκες απο τον βορρα
για ποσταρετε σετλιστ

να δουμε τι παιξανε παραπανω

εδω αν τα θυμαμαι σωστα παιξανε

vulgar necrolatry
black winter day
castaway
drowned maid
against widows
better unborn
my kantele
alone
divinity
her alone
house of sleep
leaves scar
silent waters
i of crimson blood
towards and against
the smoke

  • perkele, under a soil and black stone

φοβερή συναυλία εμένα κάποια κομματια τvn poiosonblack μου άρεσαν κυρίως μαρέσει το δεύτερο άλμπουμ τους
last stained despair…αλλά δεν ξετρελάθηκα…
οι amorphis θεούληδες όλοι δεμένη μπάντα και ο Joutsen τα έδωσε όλα , φωνάρα, ενέργεια ωραίες οι αλλαγές από τα brutal στα καθαρά φωνητικά και γουστάρω τρελά το retro μικρόφωνό του…:stuck_out_tongue:
o ήχος καλός και άκουσα και το better unborn!!:smiley:
άντε να μας ξανάρθουν!