Amorphis @Principal&Fuzz 3&4 Νοεμβρίου 2023

Το πρόβλημα είναι ότι δεν σου δίνουν εναλλακτική ( πχ μόνο ηλ.προπωληση )

Πόσο την κοστολογούν δηλαδή;

1 Like

Για τις συναυλιες των Coldplay πουληθηκαν 110.000 εισιτηρια με 10% προμηθεια απο την τικετμαστερ. Αν υποθεσουμε μια μεση τιμη εισιτηριου 80 ευρω, βγαινει εισπραξη καπου 9 εκατομμυρια για τα εισιτηρια και 900 χιλιαρικα για την τικετμαστερ. Λογικα θα εβγαλαν τα εξοδα πολλων χρονων :smiley:.

Το 10% ειναι αλητεια. Κανενα προβλημα να χρεωνεται η υπηρεσια διαθεσης εισιτηριων. Προβλημα να χρεωνεται τοσο.

3 Likes

10% επί της τιμής του εισητηρίου. Σου φαίνετε πολύ? Αν βγάλεις τα έξοδα τους εμένα μου φαίνετε πολύ λογικό.

Μη μπερδεύεις το ticketmaster με τους μικρούς. Το 10% δεν είναι πολύ. Αλητεία είναι να σου χρεώνουν έξοδα αποστολής σε ηλεκτρονικό εισιτήριο. Απληστεία είναι να σου χρεώνουν και έξοδα αποκατάστασης του venue όπως κάνουν πολλά μαγαζιά στην Αγγλία. Αλητεία και απληστεία μαζί είναι να χρησιοποιούν dynamic pricing. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, πολύ περισσότερα από αυτά που μόλις ανέφερα. Και όχι 900 χιλιάρικα δεν είναι ούτε ο μηνιαίος λογαριασμός που κάνουν σε όποιο cloud service χρησιμοποιούν, χώρια τους χιλιάδες υπαλλήλους που έχουν σε όλο τον κόσμο. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ticketmaster δεν είναι μια από τις χειρότερες εταιρείες εκεί έξω. απλά αναφέρω κάποια κόστη ενδεικτικά.

Μου φαίνεται άτοπο η ίδια ακριβώς υπηρεσία να κοστίζει 1 ευρώ και 8 ευρώ ταυτόχρονα.

5 Likes

μα αυτό ισχύει παντού, σε όλα τα προιόντα ή υπηρεσίες. το κέρδος που υπολογίζει μια εταιρεία είναι πάντα ένα ποσοστό ότι και αν αγοράζεις. Είτε υπηερσία είτε προιόν.

Δεν έχεις καταλάβει τίποτα.

ότι πεις εσύ αφεντικό.

To κανονικό σου αφεντικό τί λέει;

Να φανε σκατα ολοι τους.

30 ευρω early birds +10% ονλαιν υπηρεσια
32 ευρω early birds σε χαρντ κοπυ ασπρομαυρο +10% ονλαιν υπηρεσια
35 ευρω early birds σε χαρντ κοπυ με χρωμα +10% ονλαιν υπηρεσια
38 ευρω ονλαιν + 10% επι της τιμης για την υπηρεσία
42 ευρω ονλαιν + 10% επι της τιμης για την υπηρεσία ερχεστε κ παιρνετε το χαρντ κοπυ απο το κατάστημα μας +1.80 τιπ για τον υπάλληλο
48 ευρω ονλαιν +10% +2.5 ευρω για την μεταφορικη σας φέρνουμε το χαρντ κοπυ ασπρόμαυρο στο σπιτι
52 ευρω ονλαιν +10% +2.5 ευρω για την μεταφορικη σας φέρνουμε το χαρντ κοπυ με χρωμα στο σπιτι
55 ευρω ονλαιν +10% ,σας φερνει το χαρντ κοπυ ταχυδρομικο περιστέρι +20% εξοδα για το περιστέρι
65 ευρω αν ερθετε κ το παρετε χωρις εξοδα ίντερνετ,σας το εκτυπωνουμε εμεις σε απλο Α4, εξοδα χαρτιου 0.60 η σελίδα, ωρες λειτουργίας 13:00 με 13:10.

4 Likes

Οχι, δεν ισχυει παντου. Η ιδια η τικετμαστερ στα εισιτηρια αγωνων ποδοσφαιρου, χρεωνει 1 ευρω ανα εισιτηριο, οσο και να εχει το εισιτηριο.

2 Likes

αυτό δε το ήξερα! έχω χρόνια να ασχοληθώ με ποδόσφαιρο!

Κοίταγα το σετλιστ τους τη μια και μοναδική φορά που τους έχω δει πριν το live που έρχεται, πριν σχεδόν 20 χρόνια (τα άτιμα) και διαπίστωσα πως τα μόνα κοινά τραγούδια που κατά πάσα πιθανότητα θα ακουστούν στις δύο συναυλίες τότε και τώρα είναι τα πιο κλασικ πεθαίνεις black winter day και my kantele.

Καλή φάση μεν γιατί περισσότερα νέα τραγούδια που δεν εχω ακούσει live (και όσοι άλλοι έχουν να τους δουν από πολύ παλιά) μερικά όμως θα έπρεπε να τους μπουζουριασουν που δεν τα παίζουν πια ! σχήμα λόγου βεβαίως

2 Likes

Μαλάκες, τι set-list είδατε τότε. ΤΙ ΕΙΔΑΤΕ.

2 Likes

Να μας πειτε εντυπωσεις σημερα κυριοι απο το Principal,ειχαν καιρο να ερθουν,οποτε σε καλο live ελπιζω.

Μου άρεσαν οι Amorphis σήμερα. Δεν μπορώ να πως μου τίναξαν τα μυαλά ή τίποτα, αλλά ήταν καλοί· έδωσαν ωραίο show.

4 Likes

Απο τα σαπορτ;

Μαγικό Φινλανδικό 2ημερο.
Οι Amorphis χθες ήταν εκπληκτικοί κατα τη γνώμη μου.
Απ τη μέρα που τους είδα στο Wacken το καλοκαίρι,περίμενα πως και πως τη χθεσινή μερα…και δε με απογοητευσαν.
Επίσης τα brutal του Joutsen ειναι σοκ και δεος live…

2 Likes
3 Likes