Amorphis @Principal&Fuzz 3&4 Νοεμβρίου 2023

1 Like
3 Likes

Ας γράψω κι εγώ δύο λογακια.

Με την πολύ καλή παρέα των @Ktn @OwlKitty @Spyros_Koukas λοιπόν στο fuzz χτες, έχασα τους Lost society, οπότε ας γράψω για τους άλλους δύο.

Με τους Solstafir έχω λίγο τουριστική σχέση, άκουγα αρκετα το Otta του '14 όταν είχε κυκλοφορήσει, δεν είχα ακούσει τίποτα άλλο από αυτούς, οπότε δεν είμαι και ο πλέον αρμόδιος να μιλήσω για την απόδοση της μουσικής τους χτες, θα πω όμως πως ήταν αρκετά ενδιαφέρον το λάηβ τους, ο τραγουδιστής/κιθαρίστας Addi Tryggvason μου φάνηκε μέτριος φωνητικά, αλλά φοβερός σε πάθος και επικοινωνία με το κοινό. Επίσης, όσο πέρναγε η ώρα γινόντουσαν καλύτεροι και κατάφεραν να με κερδίσουν παρόλο που όπως είπα ούτε με το υλικό είμαι εξοικειωμένος (ήξερα…1 τραγούδι από αυτά που έπαιξαν) ούτε και ο μεγαλύτερος φαν του postmetal είμαι. Αξιόλογοι.

Πάμε τώρα στη μπανταρα, μεγάλη αδυναμία μου δεν το κρύβω, τους Amorphis.

Ξεκίνησαν με τα northwards και dark waters που είναι απο τα καλύτερα κομμάτια του νέου δίσκου (μαζί με τα wolf, halo και my name is night, τα οποία δεν ακούσαμε, πάρα μόνο το τελευταίο από τον dj στο κλείσιμο του live) τα οποία και… στουντιακως με έψηναν πολύ, αλλά live είναι ακόμα καλύτερα. Bad blood μετά και ο αναμενόμενος χαμός, μετά (αν δεν κάνω λάθος στη σειρά) the moon, από τα ωραία κομμάτια του νέου δίσκου και αυτό, φανταστικά δωσμενο ζωντανά.

Μετά λοιπόν την εκκίνηση με πιο καινούριο υλικό, εισαγωγή χιλιων λιμνών και into hiding με αρκετό headbanging στο εντελώς κατάμεστο fuzz- στα όρια του ανεκτου από κοσμο. Δεν ξέρω αν “στα χαρτιά” ήταν sold out, αλλά σε όρους χωρητικότητας ήταν εντελώς οριακό, τουλάχιστον κάτω, αλλά νομίζω και ο εξώστης γεμάτος πρέπει να ήταν. Και στη συνέχεια το πρώτο μεγάλο χιτ τους, black winter day. Με συγκίνησαν πολύ εδώ οι καριοληδες, εφηβεία γαρ.

Στη συνέχεια (και πάλι με επιφύλαξη για τη σειρά) ακούσαμε κορυφαίες εκτελέσεις των silver bride, the sky is mine, επιστροφή στα παλιά με το my kantele (και ορισμένα… my καντήλι από το κοινό που δεν παίξανε και άλλα από εκείνη την περίοδο), among stars, wrong direction γαμω, seven roads από τον νέο (που ενώ δεν με τρελαίνει, live ήταν πολύ ωραίο) , house of sleep που το τραγούδησαν κυριολεκτικά οι πάντες, ένα μικρό εμβόλιμο guitar solo απο τον παιχταρα τον Holopainen , συστάσεις και επιστροφή με the bee στο encore που έγινε ένα μικρός χαμός.

Όσον αφορά τα επιμέρους μέλη της μπάντας, ο Joutsen ήταν πάρα πολύ καλός στα καθαρά και απίστευτος στα brutal, Koivusaari/Holopainen αναμενομενα γαματοι, Kallio μορφαρα και έδωσε πόνο στα πλήκτρα, Laine πολύ καλός και πολύ κεφατος, και ο Rechberger Κέρβερος στα τύμπανα. Το κοινό πάρα πολύ ένθερμο. Με δεδομένη την αδικία στην τριπλέτα Tuonela/Am universum/FFTS (και τη δισκαρα το silent waters όπως επισήμανε και ο φιλτατος και συμπαίκτης χτες στα πάντα @ktn - αλλά και την άλλη δισκαρα το beginning of times θα προσθέσω)και κάποιες έλλειψεις στο σετλιστ που οκ αποκλείεται να ακούσει κάποιος όλα όσα θέλει από μπαντα με τόσο μεγάλη (και τόσο εκπληκτική) δισκογραφία, ήταν ένα φανταστικό live. Μόνο Amorphis.

16 Likes

Πολύ ωραίο λάιβ, με αγαπημένες μπάντες. Οι Solstafir ήταν πολύ καλοί, μαγευτικοί, σίγουρα ο τραγουδιστής μπορούσε να εκτελέσει καλύτερα τα φωνητικά.
Οι Amorphis μας χάρισαν 90 λεπτά με παλιά και νέα τους τραγούδια. Στα συν ήταν ότι το πρόγραμμα τηρήθηκε κατά γράμμα. Ωστόσο, δεν μπορώ να μην πω ότι ο ήχος της lead κιθάρας δεν ήταν καλός στο μισό σετ. Στο πρώτο τραγούδι μάλιστα νόμιζα πως άκουγα μόνο ντραμς και τα φωνητικά πολύ χαμηλά σε ένταση. Πιστεύω ότι για συναυλίες με τόσο ακριβό εισιτήριο, ο ήχος πρέπει να είναι αυτός που πρέπει από το πρώτο τραγούδι. Επιπλέον, με ξενίζει κάπως που μέσα στο τελευταίο τέταρτο του σετ υπήρχε αναλυτική παρουσίαση των μελών (ένα τρίλεπτο ο καθένας) και το γνωστό κρυφτούλι για να βγουν ξανά για encore. Ίσως έπρεπε να παραλείψουν το ένα από τα δύο.
Κατά τα άλλα, το fuzz ήταν γεμάτο, το κοινό ήταν πολύ οκ, έβλεπες άτομα κάθε ηλικίας, υπήρχαν ακόμα και γονείς με παιδιά.

2 Likes

Σε ολες πρεπει :stuck_out_tongue:

8 Likes

:beers:

9 Likes

Παρόλο που οι Amorphis είναι αγαπημένη μπάντα, χθες ήταν η 1η φορά που κατάφερα να τους δω, οπότε η αναμονή ήταν στα ύψη. Να ξεκινήσω με τον ήχο ο οποίος πρέπει να ήταν ο καλύτερος που έχω ακούσει στο Fuzz ever!! Με μόνο ψεγάδι αρχικά την κιθάρα του Holopainen που ήταν χαμηλά (το οποίο διορθώθηκε μετά από 3-4 κομμάτια), σε γενικές γραμμές ήταν πεντακάθαρος σε όλες τις μπάντες και όσο δυνατός χρειαζόταν.

Από εκεί και μετά, έχω κάποιες παρατηρήσεις - διαπιστώσεις ύστερα από το χθεσινό live. Υπάρχουν συγκροτήματα που δυστυχώς μερικές επιλογές τους, τους στερούν κάποιο καλύτερο (ή εμπορικότερο) status στο μουσική σκηνή. Και ένα παράδειγμα είναι και οι Amorphis. Εξηγούμαι… Είναι απαράδεκτο το γεγονός να παίζεις κυριολεκτικά 90 λεπτά χρονομετρημενα. Όχι 95… αλλά μιάμιση ώρα ΑΚΡΙΒΩΣ! Μιάμιση ώρα με το 5λεπτο του encore, συν το 5λεπτο της παρουσίασης των μελών.
Ύστερα, ο τύπος στο merch πρέπει σίγουρα να ίδρωσε απείρως περισσότερο από τον Esa! Τέτοια στατικότητα αγγίζει τα όρια του προκλητικού. Ούτε καν ένα στοιχειώδες headbanging. Ρε φίλε ημαρτον δηλαδή. Ο Joutsen ο άνθρωπας τραβάει κυριολεκτικά όλο το κουπί στο κομμάτι performance, πέρα δώθε στην σκηνή, ανελέητο κοπανημα και η απόδοση φωνητικά να είναι 10/10. Τρελό respect.
Setlist… υπάρχει θέμα. Καταλαβαίνω ότι είναι περιοδεία στα πλαίσια προώθησης άλμπουμ αλλά έμειναν απέξω αρκετά και προπαντός σημαντικά άλμπουμ της μπάντας. Παίξτε ρε παιδιά δύο τραγούδια παραπάνω, όχι κάτι τραγικό, δύο. Δεν είναι δα ότι είστε και 60 χρονών.
Τιμές merch για γέλια. Ή για κλάματα, ότι του έρθει εκείνη την ώρα του καθενός. 35€ το t-shirt, 50€ (:astonished:) το skin από τα drums με τις υπογραφές επάνω!!! 6 υπογραφές 50€!!! Δεν είναι υποχρεωτικό θα μου πεις να αγοράσεις, τόσο κοστολογούν τόσο τα βάζουν. Ε, και γω τα βρίσκω ακριβά και δικαίωμα μου να κράζω.

Εκεί κολλάει αυτό που είπα πιο πάνω, ότι κάποιες μπάντες, δεν έχουν ρε παιδί μου το potential, την όρεξη ή την στόφα αν θέλετε να κάνουν το μπαμ. Και πλέον δεν έχει καθόλου να κάνει με το μουσικό υλικό που βγάζεις σαν μπάντα, αν είναι ποιοτικό ή όχι. Αλλά αυτά τα μικρά, τα ενδεχομένως ασήμαντα μεν για κάποιους, θεωρώ πως στερούν από σχήματα όπως οι Amorphis, οι Lost, οι Nightwish, την θέση στο πάνω πάνω ράφι. Μοιάζουν σαν να έχουν εγκλωβιστεί σε μία όμορφη και καλή μετριότητα. Αν πέρασα καλά; Ναι καλά ήταν. Έφυγα γεμάτος; Όχι επουδενί. Αν θα τους ξαναδώ στο μέλλον; Χμμμμ…θα δείξει. Δεν ξέρω. Εξαρτάται και από την τιμή. 43€ για μπάντα με δύο ξένα support θεωρώ πως ήταν πολύ καλά. Αν σε δύο ή τρία χρόνια, μου σκάσουν οι Amorphis μόνοι τους με 40€ εισιτήριο…no, but no thanks.

3 Likes

Παραδεχεστε Joutsen ε,πραγματι,αυτος τραβαει το κουπι της σκηνικης παρουσιας,ο Esa κανει τον τσολια,στατικοτητα σε βαθμο που ειναι να απορεις.Δεν παιζουν τα παλια,ας το δεχτουμε,συμβαινει πολλα χρονια.

Ο,τι μπόρεσαν έκαναν οι Solstafir. Πολύ καλός ήχος, πολύ καλή απόδοση. Σε όποιον αρέσουν γενικά, πιστεύω θα άρεσαν πολύ και προχθές, μιας και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να μεταφέρουν αυτόν τον ιδιαίτερο ήχο στη σκηνή. Εμένα με πέτυχαν σε φάση που δεν με ενθουσιάζουν τόσο πια, αλλά φυσικά ήταν μια πολύ ευπρόσδεκτη αναβίωση των προ ετών μουσικών μου αναζητήσεων. Η φωνή του Tryggvason στα αυτιά μου ήταν το ίδιο περίεργη όπως και στα albums. Σπαρακτική και αληθινή. Τίποτα πέρα από αυτό. Έδειξαν να το απολαμβάνουν και αυτό κάπως πέρασε στον κόσμο, κάτι δύσκολο για το ύφος της μουσικής που παίζουν.

Για Amorphis, ναι, ο Joutsen ήταν φανταστικός. Δεν το πίστευα ότι περνούσε για μιάμιση ώρα από καθαρά σε brutal ασταμάτητα και δεν έχανε στιγμή το παραμικρό η φωνή του. Γέμισε το fuzz, σε ερμηνείες και σε παρουσία, μιας και ήταν αεικίνητος. Γενικά απολαυστικοί οι Amorphis. Δεν τους είχα ξαναδεί και δεν ήξερα ακριβώς τι να περιμένω, ωστόσο έφυγα κατενθουσιασμένος από το λάιβ. Μια μικρή παρατήρηση σχετικά με τον ήχο. Ενώ γενικά ήταν όντως πολύ καθαρός, ένιωθα σε σημεία ότι κάπως μπούκωνε. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το ρεφρέν του Wrong Direction. Ίσως φταίει ότι ήμουν κάτω; Ίσως δεν ακούω καλά; Υπήρχαν πάντως λίγες και σύντομες στιγμές που το παρατήρησα.

3 Likes

Διάβασα live reviews,γενικά υπάρχουν μικροπαραπονα,για το σετλιστ,για τον ήχο στην αρχή της συναυλίας,μέχρι και για την παρουσίαση των μελών που φάγανε κανένα 5λεπτο ενώ θα μπορούσε να μπει ένα κομμάτι ακόμη.

Δεν είναι η μπάντα που έχει από πίσω show η να κάνουν όλοι μαζί headbanging,παίζουν στα στάνταρ τους,1:30 ώρα νομίζω,ευχαριστώ πολύ,γεια σας.

Ο drummer τους δίνει την εντύπωση ότι κάνει αγγαρεία,αλλά δεν είναι έτσι. :rofl:

Για το ότι καμαρώσαμε Tomi K να ξαναπιάνει μικρόφωνο και για τα μεϊντενικά σινγκαλόνγκ έλεγαν τίποτα ή μόνο γκρίνιες;

Ο ήχος μισό τσικ πάνω από το ιδανικό για τα ευαίσθητα αυτάκια μου, αλλά μικρόφωνο και πλήκτρα δε χάθηκαν ποτέ, ακούσαμε σόλο μπάσο + από τριτοτέταρτο κομμάτι και μετά όλα τα lead του Esa, οπότε.

1 Like

Δεν έχω ακούσει Amorphis και δεν πήγα στο λαιβ

Μπήκα μόνο να γράψω ότι από τις πιο καθηλωτικες μπάντες ήταν οι Σάμπαθ και οι Σλεηερ

Αρκετά στατικοί συγκριτικά με άλλους. Για μένα δεν παίζει ρόλο αυτό , είναι συν αλλά όχι κάποιο προαπαιτούμενο

5 Likes

2 Likes

Το set των Amorphis ήταν λίγο στατικό και ο αρχικός ενθουσιασμός ότι βρίσκονται μπροστά μου, εξελίχθηκε σε απορία για το πότε θα κορυφώσουν την απόδοσή τους. Συμπερασματικά, οι Amorphis έδωσαν ένα live που περιμέναμε αλλά δεν θεωρώ ότι θα το μνημονεύουμε στο μέλλον, όπως θα κάνουμε για παράδειγμα για το live των Dark Angel.

Γκρινιααααα :sweat_smile:

Να πω κι εγώ τον πόνο μου για τη συναυλία και θα εξηγήσω γιατί το λέω αυτό.
Μπήκαμε όταν ξεκινούσαν οι Solstafir. Εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ, ωραίο χιπικο στυλ με σκανδιναβική φινέτσα, κεφατοι, καλός ήχος.
Έπαιξαν και κομματαρες. Ήταν πάρα πολύ καλοί και με έκαναν να σκέφτομαι γιατί πέραν του Otta δεν άκουσα τα επόμενα τους.
Και το 2014 ή 2015 που τους είχα δει στο Κύτταρο ήταν επίσης καλοί.
Amorphis θα ξεκινήσω με τα αρνητικά. Όντως η 1μιση ώρα είναι λίγη. Για μπάντα στα ντουζενια της.
Αυτά. Κατά τα άλλα ο ήχος μετά τα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπόμπα, ο Jousten πραγματικά απίστευτος στις εναλλαγές του. Το ότι τραγουδούσε τα τραγούδια που δεν ήταν σε δίσκους που συμμετείχε καλύτερα από το δίσκο λέει πάρα πολλά.
Μια μπάντα σε πολύ καλή κατάσταση. Έχουν πολύ καλή και μεγάλη δισκογραφία και είναι λογικό να μένουν ύμνοι εκτός σετλιστ. Αυτό νομίζω όλοι πρέπει να το καταλάβουν.
Εμένα με κέρδισαν και ακούω τα ξένα που έχω στο δισκογραφία τους.
Άλλο ένα αρνητικό που τείνει να γίνει κανόνας είναι οι τιμές στο merch. Οκ μπλουζάκι μπάντας από συναυλία σε τιμή Lacoste δεν παίρνω με τίποτα. Κάποτε τα live ήταν ευκαιρία να αγοραστούν δίσκοι, cd σε μια καλύτερη τιμή. Αυτό πια δεν υπάρχει και ίσως φταίνε η προμήθεια του μαγαζιού και τα 365 συμβόλαια που κάνουν οι μπάντες όπου οι δισκογραφικές κρατούν ποσοστό από όλα τα έσοδα της μπάντας.
Τι να πω.
Τέλος, ο πόνος μου έγκειται στο γεγονός ότι μετά από κάτι δέκατα που είχα την Τρίτη, βρέθηκα χθες θετικός σε covid και το άσχημο είναι ότι χάνω τον Μαραθώνιο της Κυριακής για τον οποίο προετοιμάζομαι εδώ και 3 μήνες.
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι κόλλησα στο live και καλά να πάθω που δε σκέφτηκα να πάρω μάσκα τόσο κοντά στον αγώνα.
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΞΕΝΕΡΑ.

14 Likes

Φιλαράκι είσαι μπόμπα, θα ξαναπάς μαραθώνιο! Περαστικά!

1 Like

Όταν σου λέγαμε να έρθεις γουήτς χέηζελ δεν άκουγες

1 Like