Amorphis -The Beginning Of Times

[QUOTE=Outshined;1122315]δεν τους κατηγορώ, απλά τους παρακολουθώ από το Elegy και είναι μια μπάντα που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο είχε μια εξέλιξη στον ήχο της. Ακόμα και στο “Silent Waters” (που είναι με διαφορά το αγαπημένο μου της Joutsen περιόδου) για μένα ήταν εμφανή τα σημεία μουσικής προόδου. Αυτά δεν τα βρήκα στο “Skyforger” αλλά το επίπεδο των συνθέσεων το κράτησε “ψηλά”. Φαίνεται λοιπόν ακόμα πιο ξεκάθαρα πως βρήκαν έναν πιο σταθερό ήχο και δεν το λέω για κακό αυτό. Στο τέλος και πάλι η ποιότητα των τραγουδιών είναι που θα μετρήσει.

και εγω φιλος απο το elegy τους παρακολουθω και μπορω να πω οτι ειναι πολυ συναραπαρτικη μπαντα.συμφωνω σε ολα οσα λες,και να προσθεσω οτι το skyforger τους παει πολυ σαν ηχος .πιστευω οτι εχουν βρει τον ηχο τους…τωρα εγω νομιζω παλι,οτι οι amorphis στο μελλον αν συνεχισουν θα κανουν παλι ζημιες(σε θεμα πειραματισμου δες-tuonela)κατι που προφανως δεν εγινε τωρα αλλα και παλι οπως λες δεν μας ενοχλει καθολου γιατι γουσταρουμε και κατ εμε τους πηγαινει κιολας.Δηλαδη στην συγκεκριμενη φαση γουσταρω ενα skyfoger 2.

το τραγουδι μετα απο ακροασεις μ αρεσει πιο πολυ…
δεν ειναι φοβερο αλλα ειναι ωραιο τραγουδι συμπαθητικο και μελωδικο…

Φωναρα ο (εμπαινε) Γιουτσεν, αλλα δυστυχως δεν συγκρινονται για κανενα λογο τα καινουρια τους με τα παλιοτερα με τον Κοσκινεν. Το Eclipse ειναι εκπληκτικο αλμπουμ, το Silent Waters πολυ καλο και το Skyforger απλα καλο… ελπιζω το καινουριο να διαφοροποιηθει λιγο, γιατι βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια. Tuonela & Am Universum δε νομιζω να φτασουν ποτε ξανα, αλλα δεν πειραζει

Ανεβηκε στο FB της μπαντας νεο κομματι ονοματι “My Enemy”.

το 2:10 μου θυμισε τουονελα!:vibrate:

Και αυτό και το προηγούμενο φέρνουν λίγο προς tuonela αλλά με κανένα από τα 2 δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.

Το άλμπουμ με το χρόνο το με κέρδισε αρκετα ως σύνολο, αλλά δεν έχω γράψει εγώ την κριτική που θα ανέβει αύριο. Η συνέντευξη όμως, πιο μετά…8)

Κανένα από αυτά τα δύο κομμάτια δεν είναι τα δυνατά του δίσκου πάντως οπότε μην ανησυχείτε.
Μπορεί να μην ταράζει τα νερά όπως οι 4 πρώτοι τους και να κινείται στα γνώριμα ηχητικά μονοπάτια των τελευταίων, αλλά είναι καλογραμμένος, έμπλεος από μελωδίες, έχει περισσότερα μπρούταλ φωνητικά από τον προηγούμενο, κάποια σημεία που θυμίζουν Tuonela και Tales και κάνα δυο ζόρικες maidenίλες.
Νομίζω χώνει το Skyforger λιγάκι, αλλά και πάλι τα παλικάρια έχουν την ικανότητα να γράφουν δίσκους που ακούγονται φρέσκοι, οπότε κάθε τους καινούριο άλμπουμ με εντυπωσιάζει στην αρχή. Όσοι τους ακολουθούν το βρίσκω δύσκολο να απογοητευτούν.

έντιτ: συμφωνώ με τον κύριο από πάνω, όσο περισσότερο το ακούω τόσο περισσότερο με κερδίζουν οι καλές στιγμές, χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει και 3-4 κομμάτια που περνάνε με λιγότερο ενδιαφέρον από τα άλλα. Δεν περιμένω το νέο Tuonela από τους Amorphis πλέον, αλλά ένα καλό δισκάκι το δίχρονο καλοδεχούμενο.

ρε γαμωτο και το καινουργιο δεν μ ενθουσιασε…δλδ 1/3 μεχρι τωρα.για αυτο που παιξατε στο ραδιοφωνο λεγω:-s

Πλέον δεν μ’ ενδιαφέρει αν πρωτοτυπήσουν, αλλά να προσφέρουν τραγουδάρες που να θυμάσαι, όπως έγινε με τα 3 τελευταία άλμπουμς.

Ποιο κομματι λες,ποιο παιξανε στο ραδιο,εκτος απο τα You I Need,My Enemy,δεν εχουν βγαλει καποιο αλλο προς το παρον.

Samples

http://www.amazon.com/The-Beginning-Of-Times/dp/B004ZCL1IY

στην εκπομπη του ροκινγκ επαιξαν three words αν δε κανω λαθος.αν καποιος ακουσε η εκανε την εκπομπη(:p) απο δω μεσα ας επιβεβαιωσει/

Άντε να διαρρεύσει να το ακούσουμε!

Έτσι κι αλλιώς πάει καρφί για αγορά!

ΥΓ.Ωραία ιδέα δεν θα ήταν να βγάλουν κάποια στιγμή ακουστικό δίσκο με folk στοιχεία; :-k

+100000000000 :thumbup:

Δες τι λέει και εδώ σχετικά με αυτό ο Tomi.

αν θυμάμαι καλά είμαι στη δεύτερη κατηγορία. Ναι, από όσο θυμάμαι στο Three Words αναφερεσαι αλλά πρέπει να έχουν παιχτεί επίσης το The Song Of Sage και το Mermaid. Βασικά και τα 3 κομματάρες είναι και γενικά το άλμπουμ είναι πολύ καλό. Ως σύνολο με έπεισε περισσότερο από Skyforger.

αχα εσυ ησουν τελικα!ειχα ακουσει μονο τη πρωτη ωρα και τα δυο επομενα δε τα προλαβα.παντως το three words δε με επεισε.νταξ μια φορα τ ακουσα βεβαια.αντε να βγει να τα πουμε αναλυτικα.

ε καλα, δεν τα παίξαμε στην ίδια εκόμπή, ε…

α μαλιστα.ε γραψτο και εδω καμια φορα.σημερα θα παιξουμε καινουργια αμορφις.να συντονιστουμε.μου κινησες την περιεργεια τωρα.οριστε:p

Tο You I need είναι μαύρο χάλι, αλλα το My Enemy καλό είναι.