Amorphis -The Beginning Of Times

Oι Amorphis Πάντα βγάζουν ως single το πιο εμπορικό και πιασάρικο τραγούδι.

Ρε παιδιά, κάνει κανείς μια καλή να μου στείλει pm από που μπορώ ν ακούσω ολόκληρο τον δίσκο;

Έχω ξεροσταλιάσει! :lol:

δεν εχει “βγει” ακομα…

2 μερες ακομα.υπομονη μαγκες:D

Άκουσα χθες μέσω ιντερνετ σε Φινλανδικό ραδιοφωνικό σταθμό, όλο το νέο δίσκο. Overdose μελωδίας! Εκτός από ένα κομμάτι (Reformation) δεν μου έμεινε κάποιο άλλο με την πρώτη (το You I Need το έχω ακούσει ήδη 100 φορές και δεν πιάνεται) , αλλά δεν άκουσα και κάποιο αδιάφορο. Είναι ένας δίσκος που τα θέλει τα ακούσματα του κι έτσι δεν μπορώ προσωπικά να κάνω κάποια σύγκριση με τα 3 προηγούμενα. Πάντως δεν θα απογοητεύσει τους οπαδούς της περιόδου Joutsen. Η πιο χτυπητή προσθήκη είναι τα διακριτικά γυναικεία φωνητικά σε διάφορα κομμάτια που μου έκαναν την καλύτερη εντύπωση!

Το καλό που τους θέλω την Παρασκευή το απόγευμα να έχουν φέρει τον δίσκο γιατί δεν αντέχω άλλο την αναμονή!

διερευσε μαγκες!!!

on a stranded shore=towards and against:-k
καλα παει η πρωτη ακροαση,αλλα κατι λειπει κατι λειπει

Ο δισκος ειναι καλος σε γενικες γραμμες απλα δεν εντυπωσιαζει,στο γνωστο υφος πλεον χωρις εκπληξεις εκτος απο την διακριτικη προσθηκη γυναικιων φωνητικων,ισως ειναι η πρωτη φορα που ακουγοντας νεο δισκο Amorphis δεν σου προκαλει ενθουσιασμο με το πρωτο ακουσμα,δεν θα σε κερδισει με την μια κατευθειαν.Σε συγκριση με το skyforger θεωρω οτι ειναι ενα σκαλι κατω.

Mermaid,Song of the sage,On a standed shore,Crack in a stone,Beginning of time αυτα που ξεχωρισα,τα υπολοιπα κομματια καποια ψιλοαδιαφορα μου φανηκαν,ενω αλλα ισως θελουν περισσοτερες ακροασεις.

Βασικά αυτά ήθελα να γράψω μέσες-άκρες.
Νομίζω πως έχει λιγότερα δυνατά τραγούδια, με refrains που σου μένουν κτλ…

Αλλά με μία μόνο ακρόαση όλα αυτά.

πολυ δυσκολοι ειστε ρε μαγκες…ειναι να απορει κανεις με ολα αυτα που γραφετε…ο δισκος εντυπωσιαζει στο γνωστο υφος amorphis και δεν αφηνει περιθωριο αμφισβητησης…ξεβουλωστε τα αυτια σας,και αν εχετε τσπ κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σας (μουσικες ιδεες,καταθεστε μην πηγαινουν και χαμενες δηλαδη…)

οπα εισαι λαθος.δεν ειναι κακο να κρινεις και να συγκρινεις με το παρελθον.κανεις δε ζητησε απο τους αμορφις να γραψουν το νεο τουονελα.με τον γιουτσεν εχουν κατασταλαξει σε υφος και καλα κανουν.απλα το καινουργιο καπου το χανει.δεν ειναι κακο,αλλα κατι με χαλαει.το silent waters ειναι υπεραπιστευτο δισκιο γεματο τραγουδαρες.αυτο μου φαινεται πολυ κατωτερο.και οχι εντυπωσιακο.
δηλαδη βαλε το towards and against και μετα το On a Stranded Shore και δες πως αντιγραφουν κακα τους εαυτους τους.περιμενα κατι καλυτερο προσωπικα.μακαρι να φτιαξει με τις ακροασεις.τεσπα οπως και να χει αγαπαμε τα φιλανδα!

φιλε μου δηλαδη εσυ τι περιμενες απο τους αμορφις του 2011???

μα ειπα οχι το νεο τουονελα:p κατι στο υψος του silent waters που αν ηταν αυτος δισκος του 9(για το ειδος του) με τρεις ακροασεις το καινουργιο θα βαζα 6

επισης οι συγκρισεις και οι κριτικες ειναι ευπροσδεκτες οταν εχουν ουσια ομως ,και οχι γκρινια και μιζερια. οταν ειναι συνειδητοποιημενες ,εμπεριστατωμενες και εχουν λογο υπαρξης…το οτι οι αμορφις θα ακουγονταν ετσι σε αυτο τον δισκο δεν ηθελε και πολυ καποιος να το καταλαβει…για αυτο σου λεω λοιπον…να ξερουμε τι λεμε…αμορφις ειναι ρε γαμωτο, ελεος!!!και που σαι καποιες φορες στους μεγαλους καλα ειναι να ειμαστε και λιγο πιο επιεικης

ενταξει νομιζω το αδικεις το νεο υλικο…:slight_smile:

συμπαθητικος δισκος ειναι με ωραια πιασαρικα κομματια.αυτο που ξεχωρισα περισσοτερο ειναι το reformation.ειναι κομματαρα

Δεν είναι άσχημο, μόνο και μόνο αυτές οι χαρακτηριστικές μελωδιάρες του Holopainen είναι πάντα καλοδεχούμενες. Αλλά σαν σύνολο, τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια με τα τρία προηγούμενα.
Ωραία πιανάκια, ωραία ατμόσφαιρα γενικώς, ωραία φωνητικά και ακόμα ωραιότερη παραπομπή σε Tales meets Elegy σε αρκετές στιγμές, απλά το χουν ξανακάνει (και ίσως με μεγαλύτερη επιτυχία στο καταπληκτικό Silent Waters).

Δεν το έχω ακούσει ακόμα ολόκλησο το καινούργιο, αλλα μιας και γίνονται συγκρίσεις με το παρελθον τους, έχω να πω πως το Silent Waters πραγματικά δεν με εντυπωσίασε, ενώ το Skyforger ήταν πολύ καλύτερο, για μένα πάντως.
Άκουσα και το A Stranded Shore μια φορά, και δεν άκουσα και πολλές ομοιότητες με το Towards and Against.

δηλαδη μονο εμενα μου φαινονται ιδια?ανησυχω:-k

Το ακούω την τελευταία εβδομάδα και γουστάρω πολύ. Στην αρχή φοβήθηκα γιατι το you i need μου θυμιζε τρομακτικά silent waters αλλά τελικά το δισκάκι μετράει πολύ. Ξεχώρισα, my enemy, song of sage, on a stranded shore, craxh in a stone & beginning of times, και συνεχίζει να παίζει μετά μανίας :smiley:

Σχετικά μία από τα ίδια, ακούγεται ευχάριστα πάντως. Μου άρεσαν τα solo πλήκτρων.
Το Mermaid είναι πολύ τραγουδάρα.