Amorphis

Πείτε τη γνώμη σας γι’ αυτό το εκπληκτικό συγκρότημα.
Για μένα κορυφαίες στιγμές τα Tuonela και Tales from the thousand lakes. Δεν έχουν βγάλει δίσκο κάτω του μετρίου και κατάφεραν να έχουν μια δική τους ταυτότητα. Και το τελευταίο με την αλλαγή τραγουδιστή, πάλι το βρήκα πάρα πολύ καλό… Όταν τους πρωτοάκουσα πριν 2 χρόνια είχα φάει μεγάλο κόλλημα!

Εχω μονο Tuonela και Eclipse.
Το πρωτο το χω ακουσει λιγο,απο το 2ο αγαπημενα μου τα Leaves Scar,House Of Sleep,Born From Fire και Stone Woman.

Δίσκοι διαμάντια (μοναδικό “αγκάθι” το far from the sun που δε μας έδειξαν κατι το συγκλονιστκό).
ο νέος τραγουδιστής ταιριάζει γάντι και το eclipse κοιταει στα μάτια το τρισμέγιστο tuonela.
tales… και elegy απλά έχουν μπει στο πανθεον με τα all time classics :slight_smile:

περιμένουμε το νεο τους (έτοιμο) πόνημα και ελπίζουμε για το καλύτερο, όπως πάντα !!!

υ.γ.: τους θεωρώ ο,τι καλύτερο έχει βγάλει η χώρα τους. βασιλιάδες :respect: :rockon:

Mετά τους Stratovarius ίσως είναι η αγαπημένη μου metal μπάντα από τη Φινλανδία.
Προτιμώ περισσότερο τα Elegy & Tuonela. Αρκετά καλό και το Am Universum αλλά δεν φτάνει τα επίπεδα των προηγούμενων. Τέλος, το Eclipse ήταν αρκετά συμπαθητικό δισκάκι.

Τα “Tales from the Thousand Lakes” και “Elegy” μου κρατούσαν πολύ καλή παρέα στο λύκειο! :yes:

:respect: δίσκοι!

Απο τις καλυτερες μπαντες που εχει βγαλει η Φινλανδια.
Tuonela, Tales from the thousand lakes, Elegy, Am Universum. Μιλαμε για δισκαρες!!!

Πολυ καλη και ιδιαιτερη μπαντα, τους εχω δει και live και ηταν καταπληκτικοι… Αγαπημενοι δισκοι Tuonela, Tales From The 1000 Lakes…

Ακομα ομως δεν μου εχει καθησε καλα στο αφτι ο νεος τραγουδιστης. Εβρισκα πολυ ιδιαιτερη και ταιριαστη τη χροια του Koskinen…

+1
Το Eclipse ήταν δισκάρα.

apistefth mpada…to tuonela einai apo ta best albums ever…

Για μένα το am universum είναι το αποκορύφωμά τους…
Πολύ καλή μπάντα…:smiley:

φοβερό γκρουπ, από τα αγαπημένα μου και μάλλον το καλύτερο της Φινλανδίας, ή τουλάχιστον από τα καλύτερα! 8)
“Tales From The Thousand Lakes”, “Elegy” και “Tuonela” είναι μεγάλες δισκάρες και δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια. Έχουνε βγάλει και τα γεώμηλα τους βέβαια (βλ. “Far From The Sun”) Και τις 2 φορές που τους έχω δει live πέρασα τέλεια και ανυπομονώ να τους ξαναδώ. Τον δίσκο με τον νέο τραγουδιστή δεν τον έχω ακούσει ακόμα, γιατί ξενέρωσα με την φυγή του Pasi. :evil:

Η καλύτερη μπάντα της Φιλανδίας με δισκάρες ορόσημα.
Από πού να αρχίσεις και πού να καταλήξεις.
Σπάνια περίπτωση εμπνευσμένου συγκροτήματος.
Tale From Thousand Lakes
Elegy
Tuonela
Am Universum

Απλά, αρσιτουργήματα.
Το τελευταίο καλούτσικο ήταν, αλλά το κενό του Pasi δύσκολα αναπληρώνεται, αν και ο νέος τραγουδιστής τα σπάει κι’αυτός.

Εχω ακοσυει μεχρι και το am universum, μ’αρεσουν εχουν ωραια κομματια αλλα αυτα τα καθαρα φωνητικα τους δεν μου κατσαν ποτε καλα στο αυτι.

Τους έμαθα με το Tales…(και συγκεκριμένα με το Black Winter Day-YMNOΣ)…και από τότε δηλώνω φανατικός με το εν λόγω συγκρότημα…Ισως ότι καλύτερο έχει βγάλει η Φινλανδία στην μουσική…(Μαζί με Sentenced φυσικά…Οι Impaled Nazarene εξαιρούνται…LOL)

μλκια σου τακη. πρεπει να το ακουσεις. δισκαρα ρε. αν το παρομοιαζα με καποιο, μαλλον κοντα στο tuonela θα ελεγα καπως οτι φερνει σε feeling. ο τυπας κανει και γαματα καθαρα αλλα και brutal. ασε τι να λεμε τωρα…

τη δευτερη φορα νομιζω μαζι τους ειχαμε δει. ωραιο λαιβ…:slight_smile:

ναι ρε, μαζί ήμασταν, ήταν φοβερό!!! Δεν ξέρω έχω συνδέσει τους Amorphis με την φωνή του Koskinen, καλή ή κακή…

Την πρώτη φορά στο Ρόδον, ήμασταν 200 άτομα!!! 8O

Για να πούμε και 3 αγαπημένα κομμάτια τους…

Για μένα είναι…

1.Βlack Winter Day

2.The way

3.Alone

Οι Stratovarius πού είναι ρε; Όχι τπτ άλλο, αλλα στη πρώτη μας συνάντηση μου έλεγες ότι είσαι του κλασικού ρεπερτορίου (κατά πολύ βάθος όμως! :stuck_out_tongue: )

Γενικώς η Φινλανδία είναι Μουσικομάνα…Τι να πρωτοδιαλέξεις?..:smiley: :stuck_out_tongue:

Σιγά… αν είναι μουσικομάνα η Φιλανδία τι να πεις για Σουηδία και Νορβηγια? Η Φιλανδία έχει μερικά καλά γκρουπ αλλά έχει βγάλει και απίστευτη σαβούρα. Όλες οι τρελογκοθούδες από κει είναι.