Amorphis

AMORPHIS - Shades Of Gray LYRIC VIDEO

Αυτό μάλιστα!!! Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά τουλάχιστον είναι πολύ καλύτερο του Hopeless Days. Μ’αρέσουν τα brutal,ωραίο το refrain αν και δεν βρήκα σόλο!!:? Περίμενα εκεί κάπου μετα το 3’ που άρχισε η κιθαρα να γινει κατι αλλά δεν…Και πάλι όμως όπως είπα είναι καλύτερο του άλλου single.

Πώς ήταν και πώς κατάντησε έτσι αυτή η μπάντα.

Δεν εχει καταντησει καπως, μια χαρα παιζουν, απλα εχουν μεινει στασιμοι στον ηχο τους, κατι που δεν χαρακτηριζε τους Amorphis πριν καποια χρονια.

Προφανως και προτιμω τους παλιους, 90ς (οκ μεχρι 2001 γιατι ειναι και το Am Universum) Amorphis αλλα και στα 00ς εμενα μου αρεσουν, ενιοτε αρκετα.

AMORPHIS - Enchanted By The Moon LYRIC VIDEO

Αλλο ενα,κουτσα κουτσα το πανε,ουτε αυτο μου φανηκε κατι ιδιαιτερο(γιατι δεν εχει σολο?),απο τα 3 το shades of gray ειναι καλυτερο.

Δεν είναι άσχημο,καλύτερο του Hopeless Days αλλά επειδή έχω ακούσει και τα 3 πολλές φορές νομίζω το Shades of Gray είναι καλύτερο. Τωρα αυτό με τα σολο δεν το καταλαβαινω.Να είναι κάτι επιτηδευμένο σε ολο το δίσκο,τους βγήκε απλα σε κάποια τραγούδια…:-k

δε ξερω γτ δε μου αρεσει καθολου η παραγωγη…

Οντως η παραγωγη αφηνει μια περιεργη αισθηση,το ιδιο πραγμα σκεφτηκα οταν ακουσα τα 3 κομματια,οτι κατι δεν μου αρεσει στην παραγωγη.

Καλο κομματι το Death Of A King για πρωτο single.

Σε σύγκριση με τα προηγούμενα νερόβραστα singles των προηγουμενων δισκων, τούμπανο ακούγεται…

Από το Circle είχα ακούσει κανά δυο κομμάτια που βγήκαν πριν το δίσκο και δεν με έψησε ιδιαίτερα.

Ωστόσο το Death of A King το θεωρώ από τα πιο ενδιαφέροντα κομμάτια των σύγχρονων Amorphis και αυτό γιατί εδώ φαίνεται σαν να πάνε να παντρέψουν παλιά με νέα στοιχεία. Το ρεφρέν είναι αρκετά κοντά στον τωρινό ήχο τους (δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα όμως), ωστόσο το υπόλοιπο κομμάτι θα έλεγα πως προσεγγίζει Elegy (!) εποχές και έχει ζουμί. Για να δούμε…

Πολύ όμορφο και αυτό το φλάουτο τα σπάει!

Το δισκακι συνολικα μου αρεσε,παροτι επρεπε να το ακουσω αρκετες φορες και οχι με τη μια,εχει μια διαφορετικη αυρα απο τα προηγουμενα παροτι δεν ξεφευγει απο την γνωστη συνταγη,η παραγωγη ειναι καλη,under the red cloud,enemy at the gates,the four wise ones,bad blood,death of a king,trees of ages.

O δίσκος είναι πάρα πολύ καλός. Μια δυο συνθέσεις προς το τέλος του δίσκου δεν μου κάνουν τόσο κλικ, αλλά αυτό το bad blood παίζει 20 φορές την μέρα. Αληθεια

skyforger εννοείται.
kai tuonela alla de γίνεται να ψηφίσεις 2

Πολύ δυνατό το άλμπουμ…!!

Δισκάρα το τελευταίο!!

Γενικά τα 3 πρώτα είναι κόλλημα αλλά όλο το άλμπουμ ρέει εξαιρετικά. Κόλλημα τελευταίων ημερών πάντως είναι το dark path.

Σίγουρα στα καλύτερα της χρονιάς.

Πολυ καλο αλμπουμακι και φοβερη παραγωγη

εχει μιση ωρα που παίζει στα τέρματα το bad blood και ακούγεται σε ολη την γειτονιά . φήμες λενε οτι έρχονται με τσουγκράνες και φωτιές να με πάρουν. χάρηκα για την γνωριμία και την παρέα

AMORPHIS - Death Of A King (OFFICIAL VIDEO)

Άνετα ότι καλύτερο έχουν βγάλει απ το eclipse και μετά.
Ακόμα και τα μπόνους είναι τρομερά