Amorphis

O martian μπερδεύτηκε. η σειρά είναι από την ανάποδη:p

Οσο και να μου αρεσει, το Eclipse δεν τα φτανει τα αλλα 2!

Οκ παιδιά, με οποιαδήποτε σειρά και τα 3 τελευταία δισκάρες είναι. Περιμένουμε τη νέα δουλειά τώρα και ελπίζουμε να τους ξαναδούμε.

μια χαρα τα λεει ο μαρτιαν:)
το silent waters γαμαει συμπαντα…παντως και εγω προτιμω τον πασι…

μια χαρα χωνει και το eclipse!!!

δηλωσεις του γκρουπ οσον αφορα τον καινουργιο δισκο,ο οποιος οπως λενε θα ειναι concept και θα εχει να κανει με εναν θεο της Φινλανδικης μυθολογιας .

[SPOILER]"The album recordings are advancing straight and smoothly (whatever that means…). We are now working on the vocals and again we have Marco Hietala (Nightwish) producing the vocals of Tomi Joutsen. This time everything else has been done at Sonic Pump Studios except for the vocals, which are currently in the works at Marco’s home studio in Kuopio.

We are emerging with roughly 15 new songs and on the album there’s most likely going to be 10-11 tracks. It’s again a great feeling to start realizing that the songs and ideas which have been in our heads are finally going to see the light of day.

Pekka Kainulainen has worked really hard on the lyrics. The album is going to tell the story of the most important character of Finnish mythology and folklore. He is Finnish god Väinämöinen, who was described to be an extremely powerful, wise old man who had a magical voice. Some believe that Väinämöinen was the creator of the world, an ancient hero and a very influential shaman.

Having a subject as strong as this, it was pretty obvious that making music for the album was going to be a challenge. There are lots of musical elements that have been heard on previous albums, but there is also much more. Needless to say, we are keen to hand all the material over to Mikko Karmila, who is going to start the mixing at the end of this month.

Travis Smith is currently working on the album cover and the coming artwork so far looks no less than amazing."

πηγη metalstorm.net [/SPOILER]

αναμενουμε ! :smiley:

Ειχα ακουσει πιο παλια σκορπια καπια κομματια τους οπως το castaway κ το my kantele αλλα πιο ολοκληρωμενα τους ακουσα πριν απο κανα μηνα…Εχω ακουσει το Κarelian Isthmus, to Tales,το Elegy και τα 2 τελευταια κ η αληθεια ειναι οτι δε μπορω να ξεχωρισω καποιο…Ολα ειναι by far above average εως εξαιρετικα…Ξεχωριζω παντως το 1ο και τα 2 τελευταια (αν κ μ φαινεται οτι στα 2 τελευταια κ το Εclipse εχει λιγο γινει πιο mainstream ο ηχος τους…

ζωντανά στις 3(σε μια ωρα) το Live τους(45 λεπτά) από το Graspop

http://www.skynet.be/generation-nl/muziek/festivals/live

bump γιατι το elegy παιζει πολυ συχνα στο mp3 μου καθε τετοια εποχη.
τους παρακολουθω και τωρα αλλα μου αρεσαν ποιο πολυ με pasi.
σταθερη αξια ομως.

βγαζουν καινουργιο την ανοιξη.αγγλοι(:-s) στο ραντεβου τους.
μου λειπουν ομως οι παλιοι amorphis =/
πολυ safe εχουν καταντησει.

Οι παλιοι ηταν αλλο στυλ κ σιγουρα δεν προκειται να τους δουμε να κανουν τετοια στροφη.Με το Beginning of times ενω ηταν καλο σε γενικες γραμμες,ηταν ισως η πρωτη φορα που ελειπε το στοιχειο του ενθουσιασμου.

Για το νεο δισκο δεν περιμενω καποια σημαντικη διαφοροποιηση στον ηχο τους,μεχρι την ανοιξη εχουμε ακομα,ουτε καν δειγματα δεν εχουμε δηλαδη,ενω δεν διαβασα σε καμια συνεντευξη να αναφερθουν για το πως θα ακουγεται το νεο αλμπουμ.

The CIRCLE tracklist:

  1. Shades Of Gray

  2. Mission

  3. The Wanderer

  4. Narrow Path

  5. Hopeless Days

  6. Nightbird?s Song

  7. Into The Abyss

  8. Enchanted By The Moon

  9. A New Day

The album?s ltd. digi book version will come with a

Bonus track: Dead Man?s Dream + bonus DVD

ωραιο!

ωωω μετρησε :thumbup:
ελπιζω και σε καλυτερο περιεχομενο,γιατι το προηγουμενο δεν ελεγε και πολλα.
το υφος δε νομιζω να το αλλαξουν,εχουν κατασταλλαξει σε ηχο εδω και 4 δισκους.απλα θα θελα καλυτερα τραγουδια.

πολυ καλα releases εχει το 2013…

Οι amorphis πλεον εχουν βρει μια συνταγη που δε προκειται να βγαλουν κακο δισκο…το θεμα απο δω και περα ειναι αν θα ναι απλα καλος η πολυ καλος

για να μαζευόμαστε

Περίεγο:-k:-k Δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα.Σαν ψιλοβαρετό μου φανηκε στις πρωτες που τ’ακουσα.Εχει ωραιο σόλο και ωραια η κιθαρα στο τελειωμα.Για να δουμε…

Δεν είναι κακό το κομμάτι, αλλά από την άλλη δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Γνωστά μοτίβα. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα κομμάτια να έχουμε πιο ξεκάθαρη γνώμη.

με τους amorphis, ειχα μια σχεση λατρειας στο παρελθον.μετα τον τελευταιο δισκο,τους ψιλοπαρατησα απο την αποψη οτι εκει που τους ακουγα συνεχεια,τωρα βαζω αραια και που κανα tuonela η κανα tales ετσι για τα γουστα.

ε λοιπον ακουσα το καινουργιο,και ενω στην αρχη ειπα οκ μια απο τα ιδια(που ειναι),μου αφησε μια τοσο ομορφη αισθηση,οπως οταν συναντας την παρεα απο τα παλια.ναι τελικα δεν εχουν αλλαξει και πολλα.αλλα δεν θελουμε και να αλλαξουν ισως.

Μετριο το single,κατι δεν μου αρεσε,εχει καλη αρχη κ καλο σολο παντως,ιδια αισθηση ειχε αφησει κ το πρωτο σινγκλ του προηγουμενου δισκου,το You I Need.Ισως αυτο το κομματι να ηταν καλυτερο με φωνητικα του pasi.Σιγουρα θα υπαρχουν καλυτερα κομματια.