Amorphis

Ξεθαψα σημερα το Tales From The Thousand Lakes και προσκυνησα για
αλλη μια φορα.Ποσο μπροστα ηταν αυτη η μπαντα τοτε ?

Μ’αρέσει πολύ το στυλ τους στο Elegy και στο Eclipse. Αυτός ο συνδυασμός μελωδικών κομματιών και φωνητικών με εναλλαγές (όχι όλη την ώρα growling :P)

Για μενα silent waters, oi αδυαμιες δεν κρύβονται!
Αμέσως μετά tales fron the thousand lakes, skyforger, eclipse, karelian isthmus

tuonela φυσικα!!!(ή μηπως tales:-k)…

Αν υπαρχει ενα πραγμα που προβληματιζει για το DVD ειναι το εξης,οπως ξερουμε αν εξαιρεσουμε τον joutsen που παιρνει πανω του ολη την σκηνικη παρουσια,ολα τα υπολοιπα μελη μενουν ως συνηθως ακινητοι,ειδικα ο holopainen ζητημα να κινηθει 1 μετρο σε ολη τη συναυλια.

Τι σημαινει αυτο,οτι υπαρχει περιπτωση να δουμε ενα DVD οπου ο joutsen θα ξεσκιζεται στο headbanging με τη μαλλουρα του και τους αλλους να καθονται σαν αγαλματακια κ απλα να παιζουν,κατι που σαν εικονα θα ειναι λιγο βαρετο.

Το δευτερο θεμα ειναι το κοινο,η συναυλια εχει γινει στην φινλανδια,δεν ειμαι τοσο σιγουρος για την ατμοσφαιρα που μπορουν να φτιαξουν οι φινλανδοι.

Eδω υπαρχει ενα βιντεο που πιθανον να ειναι rip απο το DVD,οχι καλη εικονα και μετριος ηχος στο συγκεκριμενο βιντεο.

Amorphis - Elegy Medley (Against Widows-Cares-On Rich And Poor) DVD

περιγραφη του cdwow για το silent waters

By the time Finnish band Amorphis–former kings of speed metal– recorded this eighth album in 2007, their sound had evolved into melodic, bass-heavy metal that draws inspiration from grunge, pop, and symphonic rock. The songwriting on SILENT WATERS is top-notch and shows a marked improvement from even their 2006 entry, ECLIPSE. The highlight here is the title track, an exhilarating power ballad with a haunting piano intro and convincing vocal by lead singer Tomi Joutsen (replacement for long-standing vocalist Pasi Koskinen, who left the band prior to this album).

WTF!!?!?!?!?!??!?!?!?!??!?!?!

Στο στούντιο μπήκαν οι Φινλανδοί AMORPHIS για να ηχογραφήσουν τον διάδοχο του “Skyforger” (2009).

Η κυκλοφορία του 10ου δίσκου τους, αναμένεται στα μέσα του 2011.

Λιγο νωρις δεν ειναι για διαδοχο? :-k Αναμενεται με ενδιαφερον το επομενη βημα τους,θα συνεχισουν στην ιδια πετυχημενη συνταγη με τα τελευταια αλμπουμ,η μηπως ειναι μια ευκαιρια να προσθεσουν κατι φρεσκο στον ηχο τους.

νααααιιιιι!!!:smiley:
(ειμαι φανμπογι)

Όντως όπως λέει ο KIMI είναι λίγος νωρίς. Το θέμα είναι τι θα γράψουν βέβαια. Το skyforger ήταν το τρίτο μέρος της τριλογίας του Έπους Kalevala, αν δεν κάνω λάθος, οπότε στιχουργικά λογικά θα διαφέρει το καινούργιο. Μουσικά τώρα θα ήθελα να ακούσω κάτι άλλο, κυκλοφόρησαν 3 δισκάρες μέσα σε 4 χρόνια και έχουν συνταγή έτοιμη, αλλά ελπίζω να μην το αντιγράψουν ακριβώς, αλλά να προσθέσουν και τίποτα new. Άντε περιμένουμε όποτε και να βγει.

λολ, τι νωρίς ρε. ανάμεσα στο eclipse και το silent waters έχουμε ενάμισο χρόνο, στο silent waters και το skyforger 2-3 μήνες παραπάνω και τώρα το καινούργιο πάει για μέσα 2011, δλδ 2 χρόνια γεμάτα.

έχουν καλό σερί κι ελπίζουμε να συνεχίσουνε.

το the sky is mine δεν γαμαει??

απο τα αγαπημενα μου τραγουδια απο το skyforger

και γω πιστευω οτι δεν θα απογοητευσουν

αναμεσα στο Tales…και το Elegy σκεφτομουν να δωσω την ψηφο μου.την πηρε το πρωτο απλα επειδη προηγηθηκε του elegy.Και τα δυο ειναι απο τα δισκακια που αραια-πυκνα ξανακουω.και αυτο γινεται 14/16 χρονια.ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.Και ακομα Μεγαλυτερο ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ οι Amorphis.

περνάω φάση λιωσίματος του Silent Waters.

δεν ξέρω τελικά πιο από τα 3 τελευταία προτιμώ, αλλά είναι τουλάχιστον πολύ καλά όλα. φωνάρα ο τύπος.

Μαζί με τους Tiamat, οι Amorphis είναι για μένα το μόνο συγκρότημα του ατμοσφαιρικού ήχου των '90ς που κατόρθωσε να κυκλοφορήσει δίσκους ισάξιους με τα κλασικά τους μέσα στα τελευταία χρόνια… Η τελευταία τριάδα δίσκων τους για μένα στέκει στο ίδιο επίπεδο με τα Elegy, Tales, και Tuonela… άντε, σχεδόν στο ίδιο (βασικά με εξαίρεση το Tuonela, μου αρέσουν πιο πολύ απο όλα τα υπόλοιπα)

Ανάμεσα στα Tales… και Elegy, ψήφισα Silent Waters. :stuck_out_tongue:
Δίσκαρος με όλη τη σημασία της λέξης και ίσως το καλύτερο απ’ τα τελευταία τους… και αυτά τα τρία κομμάτια στο κλείσιμο, το ένα καλύτερο απ’ το άλλο. Πολύ κρίμα που δεν παίζουν κανένα απ’ αυτά στα λάιβ τους.

Mεγάλη αγάπη των λυκειακών μου χρόνων και λίγο μετά.
Κοιτώντας στο αρκάιβς είδα ότι από τις κυκλοφορίες τους μέχρι το '99, μου λείπει μόνο το πρώτο ντέμο και το σινγκλ του Ντιβίνιτυ.
Παρόλα αυτά, από το Αμ Ουνιβέρσουμ (παρότι είχε μερικά συμπαθητικά κομμάτια) άρχισα να τους εγκαταλείπω, και τώρα είδα ότι έχουν βγάλει αυτά τα δέκα χρόνια ένα κάρο δίσκους που δεν είχα πάρει είδηση.

Για πείτε, στέκει κάποιο από τα τελευταία τους δίπλα στα πρώτα? Υπάρχει εξέλιξη ή είναι στα (γ)ίδια? Αξίζει να ασχοληθώ? Λείπουν οι Μέιντεν από τη λίστα του 2010?
Δισκάς.

ε τα τρία τελευταία με το νέο τραγουδιστή κυμαίνονται σταθερά σε ψηλά επίπεδα. το στυλ δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα, πιο κοντά ίσως στο elegy απ’ τα παλιά τους.

Αγαπητέ Νικόλα, ότι είπε ο dude + τα φωνητικά του Tomi Joutsen είναι το κάτι άλλο. Το λέω και το ξαναλέω πατάει κάτω Πάσι με συνοπτικές. Όπως ξέρουμε οι Amorphis δεν έχουν βγάλει (ακόμα) ένα δίσκο κάτω του πολύ καλού( στη χειρότερη). Τα 3 τελευταία έχουν θεματολογία που έχει παρθεί από το Φινλανδικό Έπος Kalevala. Τους περισσότερους στίχους του έχει γράψει ο Tomi, ενώ τη μουσική ο Holopainen ( οπότε να περιμένεις πολύ ωραίες μουσικές).

Επίσης το Μάιο περιμένουμε το καινούργιο Album και αν θυμάμαι καλά δεν θα έχει σχέση με την ίδια θεματολογία όπως τα 3 προηγούμενα.

Ασε ρε, Πασι ftw

Παντως, βλιδιν, ακου ή το τελευταιο ή το προτελε

Bleedin θα προτεινα και εγω τα 3 τελευταια. Τα οποια, αν επρεπε να τα βαλω σε αξιολογικη σειρα, θα πηγαιναν καπως σαν: 1) Silent Waters. 2) Skyforger. 3) Eclipse. Αν και οποιο και να ακουσεις πρωτο θα δικαιωθεις, πιστευω :slight_smile: