Amorphis

μεγαλη μπαντα!!
ψηφισα το skyforger αν και πιστευω πως το tales(θεε μου τι δισκαρα.!!) και το eclipse ειναι λιγο καλυτερα!

Όσο και αν αγαπάω την τελευταία τριλογία, άλπουμ σαν τα Elegy, Tuonela (:roll:), Am Universum δεν γράφονται…Τώρα σε σχέση με τους τραγουδιστές λόγω μεγάλης αγάπης στη μεσαία περίοδο επιλέγω τον Pasi, χωρίς να υποτιμάω τον τελευταίο (για κανένα λόγο). Απλά δεν θέλω να ακούσω το Tuonela τραγουδισμένο από τον Tomi…:dunno:

Θα ήταν καλύτερα πιστεύω. Έχω ακούσει μερικά τραγούδια από Pasi-era να τα λαλάει ο Tomi και μου ακούγονταν ακόμα καλύτερα. Από την πρώτη στιγμή λάτρεψα τον Tomi και πραγματικά η φυγή του Pasi δεν επηρέασε ευτυχώς καθόλου το συγκρότημα.

Αγαπημένη μπάντα. Θα πω 2 διαφορετικά μεταξύ τους άλμπουμ μιας και δυσκολευομαι να ξεχωρισω. Tuonela και Tales from the 1000 lakes απλά κορυφαία, αν και γενικά δυσκολα μπορέις να βρεις κακό η έστω μέτριο άλμπουμ στους Amorphis.

Tuonela μεγάλη αγάπη. Αλλά και το Skyforger το βρίσκω πολύ καλό

τους εχω αφησει απο το tuonela
μετα δεν ξερω τιποτα
αλλα τους εχω δει live στη φιλανδια
ηταν φοβεροι

παιδια το νεο βιντεο λεγεται from the heaven of my heart,οχι from the bottom.

:slight_smile:

AMORPHIS To Release ‘Forging The Land Of Thousand Lakes’ DVD In June

AMORPHIS will release its first-ever live DVD, “Forging The Land Of Thousand Lakes”, in early June via Nuclear Blast, in time for the band’s 20th anniversary.

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=135012

:):slight_smile: Στην αναμονη…

Αναμένουμε λοιπόν, ελπίζω να έχουν κάνει καλή δουλεία, και όσο λιγότερο studio…μακάρι:roll::roll:


Now playing: Shinedown - Her Name is Alice
via FoxyTunes

Πάντως όσο όμορφα και να είναι τραγούδια σαν το From The Heaven Of My Heart, εκείνη τη μαγεία του Tuonela που πάταγες play και ξαφνικά μετά το πρώτο ρεφραίν του The Way συνειδητοποιούσες ότι τραγουδάς “tread my path to summer’s end…” δεν την ξανάφτασαν. Στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.

ετσι.μοναδικος δισκος με απιστευτα κομματια

Τεραστια μπαντα… δυσκολη αποφαση γιατι σχεδον ολα τους τα αλμπουμς ειναι πολυ καλα (με εξαιρεση τα Am Universum και Far From The Sun). Μεταξυ Tales κ Elegy θα πω το πρωτο κυριως λογω κομματιων οπως τα Black Winter Day, Drowned Maid κ Magic And Mayhem. Τωρα για τα 3 τελευταια με τον καινουργιο τραγουδιστη… προτιμω το Eclipse.

Tuonela και με διαφορα,ολος ο δισκος σε ταξιδευει απο την αρχη(the way) μεχρι το τελος(Summer’s End–ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ)…:slight_smile:

Tales From The Early Years

To celebrate the 20th anniversary of Amorphis, the band has re-recorded a selection of classic tracks for a special retrospective. Magic & Mayhem ? Tales From The Early Years will be in stores September 17 (Finland: September 15) and features songs originally released between 1991 and 1996.

Tracklist:

  1. Magic And Mayhem
  2. Vulgar Necrolatry
  3. Into Hiding
  4. Black Winter Day
  5. On Rich And Poor
  6. Exile Of The Sons Of Uisliu
  7. The Castaway
  8. Song Of The Troubled One
  9. Sign From The North Side
  10. Drowned Maid
  11. Against Widows
  12. My Kantele
  13. Light My Fire ? Bonus Track

Αναμένουμε λοιπόν. Θα ήθελα να ακούσω τα παλιά τραγούδια με τη φωνή του Tomi πάρα πολύ. Έχει κυκλοφορήσει και το dvd. Μάλλον θα πάω για αγορά.

Και αυτοι δηλαδη τα ιδια.
:thumbdown: απο μενα.

άχρηστη κίνηση μετά από μια δισκάρα! Anyway, κρατάω την πολύ καλή εμφάνιση τους πριν λίγες μέρες στο Wacken, όπου τους είδαμε στο χαλαρό (σοκολατούχο και κρέπες) μιας και ήταν δεν ήταν 11 το πρωί :slight_smile:

http://www.youtube.com/watch?v=ZT8RtN86gQ0

Και εγώ δεν συμφωνώ με αυτές τις κινήσεις, όπου ξανα-ηχογραφείς τα κομμάτια(βλ. Iced Earth) αλλά δεν ξέρω μόλις το διάβασα ενθουσιάστηκα λίγο. Τέσπα όπως το πάρει κανείς.

Αυτη ειναι μια πραξη εμπορευματοποιησης(πολυ παρεξηγημενη λεξη)θα μπορουσαν ανετοτατα να βγαλουν ενα live dvd με αυτα τα τραγουδια…:-k

Αφου ειναι ηδη ετοιμο να κυκλοφορησει(μπορει να εχει κυκλοφορησει κιολας) το Forging The Land Of Thousand Lakes DVD,οποτε να εβγαζαν συντομα κ δευτερο δεν θα ηταν καλη κινηση.

Περιττη επιλογη θα ελεγα,ενταξει ισως υπαρχει ενα ενδιαφερον το πως θα ακουγονται αυτα τα κομματια με τη φωνη του tomy joutsen,απο εκει κ περα δεν χρειαζοταν νομιζω.

για το dvd δεν ηξερα :-k τοτε αλλαζουν τα πραγματα