Amorphis

Elegy ρε μπουφο, τι Eclipse μας λες τωρα

On rich and poor, against widows, my kantele, τι να λεμε τωρα

Και με μικρη διαφορα tuonela

Δεν διαφωνώ καθόλου ότι υπάρχουν κομματάρες σε αυτό τον δίσκο, αλλά υπάρχουν περισσότερες στο eclipse και με καλύτερο τραγουδιστή:wink::roll:


Now playing: Dirty Granny Tales - Inversed World
via FoxyTunes

Για μένα καλύτερο άλμπουμ το tuonela!!! Δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω πως στο πρόσφατο live δεν έπαιξαν ούτε ένα κομμάτι από αυτό το δίσκο:-k
Ακολουθεί το elegy και το tales from the thousand lakes. Και το skyforger έχει κομμάτια που ξεχωρίζουν (sampo, skyforger, silver bride, from the heaven of my heart κλπ.) Μόνο το far from the sun βρίσκω μέτριο άλμπουμ.

Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω…
Στα 2 πρώτα albums ποιος είναι ο τραγουδιστής??


Now playing: Amorphis - Sign From The North Side
via FoxyTunes

http://www.metal-archives.com/band.php?id=1

omi Koivusaari was the band’s original vocalist as well as rhythm guitarist. :wink:

Deadmemories :oops: αγαπαμε το ιδιο αλμπουμ.

Και στο τέλος του καλοκαιριού θα μπορούσα να προσθέσω :stuck_out_tongue: To summer’s end είναι φοβερό κομμάτι!!!

:wink:

Αν θα ξεχώριζα κάποιο άλμπουμ τους, αυτό θα ήταν σίγουρα το Tales για τον μοναδικό λόγο ότι με αυτό τους γνώρισα.

Πιστεύω ότι με το Tales έγιναν παγκόσμια γνωστοί, στο Elegy αλλάξανε προς το σημερινό γνώριμο ύφος τους και με τον Tuonela έκαναν το μεγάλο “μπαμ”! Σε όλες τις δουλειές τους πάντως έχουν κάτι να δώσουν. Πραγματικά πολύ μεγάλο συγκρότημα!

Δεν θελω να μπω στο τρυπακι να κανω συγκριση pasi/tomi,αλλα ο pasi ειχε ιδιαιτερη φωνη και μαζι του γραψανε πολλα αριστουργηματα,δεν ειναι τοσο ευκολο να πεις οτι ναι προτιμω τον pasi η τον tomi. Ο tomi ηταν αυτο ακριβως που χρειαζονταν μετα την αποχωρηση του pasi,και σαν φωνη και σαν παρουσια σκηνικη του καθισε κουτι κ με τους δισκους που εχουν βγαλει με τον tomi ο τυπος εχει δειξει ξεκαθαρα οτι το εχει κ αξιζει σαν frontman κ φωνη.

Σωστό αυτό, ήταν ότι καλύτερο μετά την φυγή του Pasi,και δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς με αυτό.

Με το " προτιμώ " εννοώ σαν φωνή,εξαιρετικός και στα καθαρά αλλά και στα μπρούταλ φωνητικά.Δεν μπορώ να φανταστώ άλλον στη θέση του και ειδικά στα 3 τελευταία album, που όπως και είπα και τα παλαιότερα τα ακούω πιο ευχάριστα με τον Tomi παρά με τον Pasi.

Σε καμία περίπτωση δεν απαξιώ τη δουλειά του, φοβερός και αυτό, αλλά…:roll:

Εγώ πάλι τον καινούριο δεν το άντεξα με την καμία.
Pasi και Tuonela και Divinity και Summer’s End.

Ακολουθούν Tales και Am Universum, Elegy ωραίο αλλά πιο κάτω και Far From The Sun πατάτα ολκής.

Νταξει οχι και πατατα.Εχει καποια αρκετα καλα κομματια, απλα σαν συνολο χανει σε συγκριση με τις προηγουμενες δισκαρες

http://www.rocking.gr/article6660.php

Αντε βγαζουν και το πρωτο τους DVD…

Επιτέλους!
Ανυπομονώ για το DVD, και ελπίζω να είναι άριστο, όπως τα albums:roll:


Now playing: Sinisthra - Completely Incomplete
via FoxyTunes

Γιατι τι σε χαλαει το eclipse,πολυ καλος δισκος.

Εγώ είμαι διπλωμάτισσα, μου αρέσει και ο Pasi και ο Tomi :p…δεν έπαιξαν όμως τίποτα από Tuonela στη συναυλία :frowning:

To Eclipse είναι δισ-κα-ρα, και δε δέχομαι κουβέντα. 8)

Αυτό ακριβώς…πιστεύω ότι θά’ναι γαμάτο:):!:

Επιτέλους δικαιώνομαι!Ακούς Igu όχι για να λες…


Now playing: Sinisthra - Fucking Fragile
via FoxyTunes

Tales From The 1000 Lakes…

Ήμουν ανάμεσα σε Tuonela,Eclipse και Silent Waters,αλλά ψήφισα Eclipse λόγω του ότι ήτανε το πρώτο άλμπουμ τους που άκουσα.Γενικά τα περισσότερα είναι πολύ καλά άλμπουμς,με εξαίρεση ίσως το Far From The Sun που μου φάνηκε κάπως μέτριο (σε σχέση με τα άλλα πάντα)