Amorphis

Α εμενα μου αρεσε πολυ, αφου βγαζει τρελη 90ιλα! Κιθαρες βγαλμενες απο Am Universum = αψογο.

Μέτρια πράγματα

Ωραίο τυπικό Amorphis,το ανεβάζει το κόψιμο που κάνει και το κλείσιμο, το οποίο θα θελα να ναι λίγο μεγαλύτερο

1 Like

Δεν ακουω καθολου κιθαρα και μου βγαζει το κομματι κατι αρκετα soft,προσπερναμε χωρις να απογοητευομαστε.

1 Like

εμένα δεν με χάλασε πάντως να σας πω την αλήθεια

Τι εννοεις δεν ακους καθολου κιθαρα? Heavy riffing?
Γιατι απο κιθαριστικη δουλεια το κομματι ειναι τιγκα.

Ε οτι δεν καταλαβαινεις την ρυθμικη οπως το The bee ας πουμε.Τωρα επειδη εσυ καταλαβαινω οτι εισαι φαν του universum και far from the sun,ισως το βλεπεις αλλιως το κομματι και εχει στοιχεια που σου κανουν κλικ.

Βγήκε αδέρφια,ορμάτε! daughter of hate λέμεεεεεεεεε και we accursed και pyres on the coast και heart of the giant

2 Likes

Για πες για πες…Καλό? Δεν το βρίσκω ακόμη το ρημάδι!

Εξαιρετικός δίσκος, με πιο έντονα τα συμφωνικά στοιχεία,μη φανταστείς nightwish, στο ύφος που ακολουθούν τα τελευταία χρόνια από eclipse και μετά. Και πολλά ωραία τραγούδια.

Όλη η αλήθεια είναι στο Golden Elk και στο σόλο ούτι (?) που πέφτει μετά τη μέση.

Ας γκρινιάζουν οι γεροπαράξενοι ότι ο ήχος είναι σέιφ, το άλμπουμ είναι γεμάτο κομματάρες. Τα πάντα όλα στο Daughter of Hate, χορωδιάρες στο Heart of the Giant, λιντάρες στο We Accursed, καρδούλες στο Amongst Stars (ΦΩΝΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΑΝΝΕΚΕ), το Pyres on the Coast μου φερε λίγο σε Elegy και γενικά μόνο ομορφιές.

Σα σύνολο μου κάνει σαν ένα μπαστάρδεμα Eclipse με Tuonela, με όσο νόημα μπορεί να βγαίνει από αυτό. Και η αλήθεια είναι ότι λόγω υπερμετρης λατρείας για τα δυο τελευταία είχα χαμηλώσει κάπως τις προσδοκίες μου, αλλά πήρα μια μούτζα όλη δική μου. Μπράβο.

2 Likes

Πολύ καλό! Θα ακουστεί σίγουρα πολλές φορές!!

Heart of the Giant στο repeat

μπαντάρα

The Golden Elk,Daughter Of Hate,Pyres Of The Ghost,Heart Of The Giant,Grain Of Sand η 5αδα αυτη μου φανηκε δυνατη,ο δισκος για μενα θελει αρκετες ακροασεις για να σου δωσει πραγματα,ενας δισκος που διαφοροποιειται απο τα προηγουμενα με αρκετα συμφωνικα στοιχεια,ισως και σε βαθμο υπερβολης σε καποια σημεια,επιθετικος Joutsen στα brutal του και διαφορετικος επισης στα καθαρα του με αλλες φορες.

Kαι περιμενουμε την japanese version που λογικα θα εχει 2 bonus.Καλος δισκος στο συνολο του,ισως η παραγωγη να μην ακουγεται τοσο γεματη αλλα ειναι καθαρη.

Ποιος θελει να κανει την καλη…

1 Like

Εσενα μαλλον δεν θα σ’αρεσει.:laughing::laughing:

Δεν ξερω, δεδομενου οτι θεωρω το Bee οτι καλυτερο εχω ακουσει απο Αμορφις τα τελευταια 10 χρονια, ειμαι αισιοδοξος. Το εχω λιωσει αυτο το τραγουδι, πραγματικα με κανει να ανατριχιαζω, και δεν περιμενα να νιωσω ποτε ετσι πλεον με Αμορφις.

Το κακο ειναι οτι μου στειλατε λινκς με τορρεντς, αλλα δε μπορω να κατεβαζω τορρεντς πλεον… και ηλπιζα κατι σε direct download…

Εχοντας ακουσει το πρωτο μισο του δισκου (τα 6 πρωτα τραγουδια) ως τωρα μονο μια φορα (πρεπει να κοιμηθω πηγε 5) εχω να πω οτι ειναι σιγουρα οτι πιο διαφορετικο εχουν βγαλει οι Amorphis με τον Tomi Joutsen, με τεραστια διαφορα απο το δευτερο. Το Bee προς το παρον μου φαινεται ενα επιπεδο πανω απο τα αλλα τραγουδια, αλλα σιγουρα βρηκα ενδιαφεροντα σημεια σε ολα τα τραγουδια.

Σε τραγουδια οπως Golden Elk και Heart Of The Giant θα εβαζα 10/10 αν ελειπαν τα brutal φωνητικα του Joutsen. Το δευτερο ειδικα, εχει απιστευτη δομη, και μαλιστα το πρωτο λεπτο θα μπορουσε να βρισκεται σε οποιονδηποτε δισκο Blind Guardian ως μια απο τις καλυτερες εισαγωγες.

ΥΓ1. Τα χορωδιακα ειναι γενικα καταπληκτικα. Μακαρι να ειχε τα διπλασια απο οσα εχει, σε οσα σημεια εχει χορωδιακα, ταιριαζουν τελεια.
ΥΓ2. Ο δισκος ειναι ξεκαθαρα progressive metal, ουτε καν κραμα με κατι αλλο, αγνο ατοφιο Prog.
ΥΓ3. Ολες οι εισαγωγες ως τωρα ειναι απλα αψογες.

1 Like

Που να ακούσεις και το Pyres on the coast :open_mouth:

Γιατι να ελειπαν τα brutal του Joutsen,εδω λεγαμε αντε να προσθεσουν λιγο brutal παραπανω και τωρα που το εκαναν στο δισκο αυτο,να ελειπαν? :roll_eyes:

Δεν ξερω ποιοι το λεγατε, αλλα για μενα τα μπρουταλ του Γιουτσεν χαλανε παρα πολλα τραγουδια των Αμορφις τα τελευταια χρονια. Το ιδιο ισχυει και για το νεο δισκο, στον οποιον