Anathema - We're Here Because We're Here

Αν τα κομμάτια είναι σαν αυτά που είχαν ανεβάσει στο site τους και έπαιζαν κατά καιρούς και στις εμφανίσεις τους, τότε το άλμπουμ θα’ναι μέτριο προς κακό.
Γιατί τόσος καιρός μετά το A Natural Disaster και τις ακουστικές επαναλήψεις με τις οποίες ασχολήθηκαν, δεν δικαιολογεί μετριότητες σαν το everything.
Όπως και να’χει, αφού δεν έκαναν το breakthrough μετά τις συνεχόμενες δισκάρες και ιδίως μετά το Alternative 4, θα το κάνουν με τα ποστ ιντερλούδια της σειράς;

Παρόλα αυτά, οψόμεθα.

Είχα ρωτήσει τον Vincent το καλοκαίρι πότε θα βγει και είχε πει μέχρι το τέλος του χρόνου (του 2009)

Ιδίως μετά το Alternative 4 έβγαλαν έναν εξίσου μεγάλο δίσκο, το Judgement :wink:

Τα’χουμε πει άπειρες φορές για το Judgement και πόσο μεγάλο άλμπουμ είναι, κάτι μάλλον δεν κατάλαβες από τα παραπάνω.
Το Alternative 4 ήταν το άλμπουμ που γνώρισε τη μεγάλη επιτυχία όταν βγήκε και τους ανέβασε επίπεδο.

Ωραία, συμφωνώ ότι το Alternative 4 είναι το άλμπουμ με το οποίο οι Anathema γνώρισαν την επιτυχία. Και συμφωνούμε ότι το Judgment είναι πολύ καλό άλμπουμ (εγώ θεωρώ ότι είναι εξίσου καλό με το Alternative). Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να πεις, αλλά μάλλον φταίω εγώ. Πάντως γράφεις επί λέξη “Όπως και να’χει, αφού δεν έκαναν το breakthrough μετά τις συνεχόμενες δισκάρες και ιδίως μετά το Alternative 4, θα το κάνουν με τα ποστ ιντερλούδια της σειράς;”
Πόσο καλύτερο άλμπουμ από το Judgment ήθελες να βγάλουν μετά το Alternative 4; :-k:-k και οι metallica πόσο μεγάλο breakthrough έκαναν μετά το ομώνυμο; και πολλές άλλες μπάντες μπορώ να φέρω σαν παράδειγμα. Αλλά δεν νομίζω ότι επειδή κάποιο άλμπουμ δεν γίνεται μεγάλη (εμπορική) επιτυχία δεν είναι και καλό.

Το “Judgement” είναι το δεύτερο καλύτερο άλμπουμ των anathema. αυτό.
Και αφού δεν έκαναν το breakthrough από το Silent Enigma μέχρι το Judgement και κυρίως με το Alternative 4, θα το κάνουν τώρα;

έτσι όπως το διάβασα εγώ, δε ρίχνει το φταίξιμο (λολ) στους ανάθεμα ο φρηδομ, αλλά λέει το προφανές “ε αφού δεν κάνανε το ΜΠΑΜ με το alternative 4 που είχε όλα τα φόντα, ε δεν παίζει να το κάνουν ποτές”

Α Fine Day To Exit και A Natural Disaster είναι δισκάρες με τα όλα τους.

Το πρόβλημα ξεκινάει μετά, DVD και acoustic shows και κόντρα DVD και ξανά acoustic shows κτλ και μέσα σ’ όλα κάποια νέα κομμάτια που (πλην Everything) για μένα είναι κρίμα να αποτελούν τον νέο δίσκο τους. Τεσπά, θα το ακούσουμε και αυτό και θα τα πούμε…

Ένα κοινό των τελευταίων άλμπουμ ήταν η ένταξη στον ήχο των Anathema νέων γι’ αυτούς στοιχείων. Είδαμε λοιπόν alternative περάσματα τύπου Radiohead, trip hop στοιχεία, διάφορα τέλος πάντων, και αυτό σε συνδιασμό με την έμπνευση στις συνθέσεις έδωσε πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.

Το θέμα είναι αν πια έχουν “κατασταλλάξει” σε έναν ήχο (κάτι που ποτέ δεν είχαν κάνει ως τώρα, μια που απο άλμπουμ σε άλμπουμ εντόπιζες διαφορές). Αν αυτό που ακούσουμε τώρα δηλαδή πούμε οτι το “έχουμε ξανακούσει” απ’ αυτούς. Κάτι που για πρώτη φορά θα γίνεται. Και φυσικά, όταν επαναλαμβάνεις τον εαυτό σου, το αποτέλεσμα είναι πάντα χειρότερο του πρωτότυπου.

Τέσπα, υποθέσεις κάνω απλά.

Τι συζητατε τωρα ρε παιδια. Τι να συγκρινουμε το Judgement και το Silent Enigma με το νεο;;; Εδω και 6-7 χρονια οι Αναθεμα εχουν δειξει οτι δυσκολα θα ξαναβγαλουν τετοιο ηχο. Ας ειναι παρομοιο του A NAtural Disaster (αν και το μισο το ξερουμε ηδη…) και θα ναι καλα…

Επιστημονικο πειραμα:

Απο τη μια πλευρα της ζυγαριας βαζουμε το “Kingdom” και το ομωνυμο απο το “Silent Enigma” , δειγματοληπτικα.

Απο την αλλη βαζουμε τα χιπικα ακουστικα σοουζ (ενταξει στην αρχη ηταν καλο αλλα μετα ξεχειλωσε!!!), τα κακιστα “leaked new songs” σε διαδικτυα, φορουμ, πλατειες, και στην κορυφη τον αρχικλοουν που καταντησαν να φιλοξενησουν στον δισκο τους (backing vocals).

Now… you can’t ignore gravity force, can you?

To A Fine Day To Exit είναι μια χαρά δίσκος και περιέχει μερικές καταπληκτικές στιγμές, όπως πχ το ομώνυμο ή το Temporary Peace. Το A Natural Disaster οκ, έχει και αυτό τις στιγμές του, αλλά πάνω κάτω, το ίδιο είναι με περισσότερη Kid A επιρροή απλά.

Ε, τα 2-3-4 κομμάτια που έχουν αφήσει να εννοηθεί ότι θα βάλουν στο άλμπουμ, ακόμα και στο Natural Disaster ούτε απ’εξω δεν πέρναγαν.

I get your point now :wink: Συμφωνώ ότι δεν πρόκειται ο καινούργιος δίσκος να είναι κάτι το φοβερό. Διαφωνώ λίγο με τον όρο breakthrough που χρησιμοποίησες, γιατί το Alternative 4 ήταν μεγάλο ΜΠΑΜ (που λέει και ο Dude:lol:) για την μπάντα και θεωρείται επιδραστικός δίσκος για την ροκ/μεταλ σκηνή, ενώ παράλληλα τον ακολούθησαν αρκετά αξιόλογοι δίσκοι. Τώρα το αν δεν κατάφεραν ποτέ να γίνουν μεγάλη εμπορική μπάντα και να γεμίζουν στάδια, οφείλεται και σε άλλους λόγους.

επιτέλους αναγνωρίζεται το ποδοσφαιρικό μου ταλέντο.

Chinese Democrasy #2 παει να γινει ο δισκος

Φυσικά, μόνο που εσύ ελπίζω να παίζεις στη σωστή ομάδα :wink:
Mackintosh, το θέμα είναι να μην ξεπεράσει το Chinese Democrasy στα χρόνια αναμονής

Είσαι πολυ αντικειμενικός… Με τρομάζεις :lol:

Και βέβαια μπορούν να το κάνουν…

Πεταξε πλέον το πουλάκι για τους Anathema…

λατρεμενη μπαντα, δισκοι σαν το αδιανοητο alternative 4 k το τρομερο eternity δεν βγαινουν καθε μερα, αλλα το πραγμα εχει χαλαρωσει πολυ τα τελευταια χρονια, τα καινουργια τραγουδια, οσα εχω ακουσει, δεν ειναι τπτ σπουδαιο, γενικοτερα η μπαντα δε νομιζω οτι προσπαθει πολυ πλεον, το πανε χαλαρα, ροκαρουν και στο φιναλε δεν υπαρχει τπτ κακο με αυτο.

τα λαιβ τους ειναι μια χαρα, γεματα και προσωπικα δε με πολυ νοιαζει αν ο δισκος θα ναι καλος ή οχι, οτι εχω παρει μουσικα απο αυτους μου ειναι υπεραρκετο.

περιμενουμε λαιβακι.

:slight_smile:

[-X

Και σε συμπαθουσα εσενα.

Περιμενω το νεο αλμπουμ να με αφησει αδιαφορο οπως ολα τα αλμπουμ μετα το
Judgement.

Ναι, αλλά:
1ον
2ον
3ον

:!: