Anathema - We're Here Because We're Here

Μην με κανεις να ψαξω ολο το tracklist του Silent Enigma στο youtube ομως…

Δε χρειάζεται, αρκεί η αναφορά του Restless Oblivion !

το ότι το silent enigma γαμεί, σημαίνει ότι είναι μούφα το judgement? μη μας τρελάνεις κοσμά. όλοι οι δίσκοι των ανάθεμα (πλην του μέτριου a fine day to exit), είναι θεϊκοί.

Οχι και μετριο το fine day :stuck_out_tongue:

Μια χαρα δισκαρες ειναι ολοι.Μονο ο νεος θα ναι καραμουφαρα

Δυστηχώς και εγώ φοβάμαι οτι το καινούργιο θα είναι μούφα… Προσωπικά ΟΛΑ τα Ανάθεμα ειναι δισκάρες, και όσοι “ξέρουν” τους Αναθεμα θα συμφωνήσουν οτι κορυφαίο είναι το Eternity.

:wink:
αν και έχω ελπίδες για το καινούργιο

Που ειπα οτι δεν ειναι καλο το Judgement ρε ?
Ειπα απλα οτι δεν ειναι το δευτερο καλυτερο τους.
Μ’αρεσει το Judgement και ειναι το τελευταιο τους αλμπουμ
που μ’αρεσε.Πειτε οτι θελετε αλλα τα επομενα τα βαριεμαι
του θανατα.

Απλά δεν σου αρέσουν οι anathema με πλήρης απώλεια του μεταλ στοιχείου…:wink:

Εγώ πάντως γουστάρω όλα τα αλμπουμ από anathema εκτός από κομμάτια που μπορεί να μου θυμίζουν κάποιο άλλο σχήμα. Αυτό δεν το μπορώ, μια μπάντα με τεράστια προσωπικότητα να μπασταρδεύει εμπορικά τον ήχο της. Και μιλάω κυρίως για κάποιες εμφανής επιροές από radiohead σε μερικά κομμάτια από τα 2 τελευταία αλμπουμ. Ειναι γελοίο ο Danny να αντιγράφει κάποιον κιθαρίστα ή ο Vincent να μιμίται κάποιον άλλο, ενώ είναι θεοι έκαστως…

Δεν με ενοχλει τοσο οτι δεν εχουν μεταλ στοιχεια.
Εδω ακουω dredg ξερω γω.Πιο πολυ με ενοχλει οτι αυτο
που ακουω μοιαζει με κατι αλλο ενω αυτη η μπαντα ειχε ενα δικο της
ηχο.Αλλα το χειροτερο ειναι αυτο το υποτονικο/ανευρο πραγμα.
Μ’αρεσαν παρα πολυ οταν ειχαν αυτον τον ηλεκτρισμο.

ναι, εδω κολλαει αυτο που λεγαμε για τα 100 καλυτερα αλμπουμ της δεκαετιας. βεβαια δεν καταλαβαινω γιατι να το βρισκεις κακο. ολες οι μπαντες εχουν επιρροες, εχουν δεν εχουν προσωπικοτητα. δηλαδη τα πρωτα τους αλμπουμ δεν θυμιζαν τιποτα αλλο? τα φωνητικα σε κομματα οπως το kingdom πχ? το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που οι επιρροες αξιοποιουνται σωστα δεν τρεχει κατι. κατι που πιστευω οτι ισχυει για τα 2 τελευταια αλμπουμ. δεν νομιζω οτι ειχαν ποτε τοσο ιδιαιτερο ηχο που να μην θυμιζε τιποτε αλλο. ισως απλα απο ενα σημειο και μετα οι επιρροες τους να ξεφυγαν τελειως απο τον χωρο του μεταλ.

τωρα το “μπασταρδευουν εμπορικα” δεν το πιασα. πως ξερεις οτι αυτο το καναν με εμπορικα κριτηρια και οχι επειδη απλα αυτο γουσταρουν? και αν ισχυει κατι τετοιο γιατι εγινε απο το a fine day και μετα και οχι μετα το eternity?
ετσι κι αλλιως η ο danny η ο vincent ειχε δηλωσει οτι πλεον θελει να παιζει αλλη μουσικη και εκανε αναφορα σε καποιες μπαντες απο τις οποιες θυμαμαι μονο τους cinematic orchestra.

και στο κατω κατω δεν ειναι καθολου γελοιο να επηρεαστεις απο μια απο τις πιο καθοριστικες για τον ηχο ροκ μπαντες των τελευταιων 15 χρονων.

Η πραγματική μαγκιά θα ήταν να το γύριζαν ξανά στο doom/death, έτσι από το πουθενά. Εγώ αν ήμουν στη θέση του Cavanagh αυτό θα έκανα, μόνο και μόνο για να δω τις φάτσες απ’ όλα τα κοριτσάκια όταν θα έβαζαν το δίσκο στο cd player =D

Λολ, αφενός συμφωνώ με Μάνος και αφετέρου έχω να πω ότι το Eternity είναι το λιγότερο καλό άλμπουμ που έχουν βγάλει μέχρι τώρα. Ίσως να μην τους “ξέρω” όμως…

Δεν συμφωνώ. Δεν πιστεύω οτι τον εκφράζει πλέον το συγκεκριμένο είδοςμε βάσει τα λεγόμενα του όπως και τα ακούσματα του! Αν το έκανε θα το έκανε καθαρά για άλλους σκοπούς…

ναι και μετα οι gathering. πλακα πλακα αν το κανουν πιο πολλες ελπιδες εχουν να βγαλουν κανα φραγκο.

To γεγονός ότι έχεις 2 μπάντες μεγάλες με προσωπικότητα δεν σημαίνει ότι θέλεις να ακούσεις επιρροές από τη μια σε δίσκο της άλλης…:wink: Και κυρίως υπάρχουν επιρροές και επιρρόες. Σε παλιότερα αλμπουμ οι anathema μου έδιναν την εντύπωση ότι κατάφερναν και φίλτραραν όλες τις επιρροές τους κάτω από τον προσωπικό τους ήχο. Έβγαιναν δηλαδή αβίαστα και φυσικά οι όποιες επιρρόες τους. Κάποιες από τις νέες μου ακούγονται πιο επιτιδευμένες. Πχ Κομμάτια όπως το pressure (αλα karma police ακόμα και το video clip) ή η Υork-ίζουσα φωνητική γραμμή στο balance από το afdte…το Drake-ικο are you there…Αυτό ισχυε σε ένα βαθμό και στα πρώτα 2 αλμπουμ τους κυρίως (με επιρροές από την doom σκηνή της Βρετανίας) ή σε κάποια “ughh” και μοιρολογιακα φωνητικά αλα celtic frost “mesmerised” του Vinnie στο Silent Enigma. Από eternity ως judgement είχαν τελείως προσωπικό ήχο.
Οσων αφορά το “εμπορικές” επιρροές, ο Danny έχει αναφέρει αρκετές φορές το διακαή πόθο του για εμπορική καταξίωση (πιο ευρεία) που συνήθως συνοδεύεται από τάσεις ημι-περιθοριοποίησης του metal παρελθόντος που γενικά δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο. Γενικά πάντως πιστεύω ότι κάθε (μεγάλη) μπάντα έχει ένα χαρακτηριστικό ήχο στον οποίο παίζει μόνη της μπάλα και καταφέρνει να ακούγεται μοναδική…Πχ ok computer, the bends απο radiohead υπερβαίνουν το ιδίωμα στο οποίο ανήκουν. :wink: Το ιδιο ισχυε για τους anathema ενω στα τελευταία αλμπουμ νομίζω κατι λείπει από τη προσωπική σφραγίδα της μπάντας.

Μωρέ ας γύρναγε η Anneke να παίζαν κάτι σε στυλ how to measure a planet και δεν θα με χάλαγε καθόλου…:roll:

ναι βασικα αυτο που χουν πει ειναι οτι δεν βγαινουν. αυτο δεν σημαινει οτι αλλαξαν τον ηχο τους γι αυτο τον σκοπο. απλα αλλαξαν τον ηχο τους γιατι αυτο τους εκφραζει πλεον και με αυτον τον ηχο θελουν να κερδισουν την αναγνωριση. δηλαδη αυτο πιστευω. και στο κατω κατω αμφιβαλλεις πως ο πιο ευκολος τροπος για να πουλησουν κατι παραπανω ειναι να το γυρισουν σε πιο μεταλ φορμες απο την στιγμη που σ’αυτον τον χωρο ειναι ηδη μεγαλο ονομα? τωρα απο την αλλη δεν ξερω αν “λειπει κατι απο την προσωπικη σφραγιδα της μπαντας”, δηλαδη δεν με ενοχλησε απο την στιγμη που η μουσικη ειναι καλη. και ξαναλεω γιατι να μην ισχυει κατι τετοιο απο το alt 4 και μετα. στην ουσια απο τοτε εβαλαν στην ακρη τις μεταλ επιρροες.

Αντιθέτως εμένα θα με χάλαγε… Προτιμώ νέα πράγματα… Δεν σου άρεσε το καινούργιο? Εμένα μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω οπως και η φωνή της Silje απο την οποία έμεινα ικανοποιημένος πλήρως.

συμφωνώ με αυτά

Μονο ο Stainthorpe θα το εκανε αυτό…:lol: Για αυτο αγαπαμε Bride…