Anime

… τι να πεις τωρα

Τι χαστουκι ηταν αυτο πρωινιατικα ρε γαμωτο?

1 Like

Σημερα ειναι μια μαυρη μερα. Το berserk ειναι απο τις αγαπημενες μου ιστοριες γενικοτερα και ειμαι πολυ δεμενος μαζι του. Δεν το εχω επεξεργαστει ακομα. Νεοτατος κιολας.

2 Likes

Και εγώ πάλι που τον γνώρισα φέτος και μου γύρισε τον κόσμο ανάποδα με το Berserk, επίσης δεν μπορώ να το επεξεργαστώ από το πρωί ακόμα…

https://www.youtube.com/watch?v=vZa0Yh6e7dw

τι να πεις πραγματικά…

1 Like

Το μονο που μου ερχεται προς το παρον στο μυαλο ειναι τα συγκεκριμενα κεφαλαια. Τωρα μενει να πεθανει και ο Oda, και θα πεσουν τιτλοι τελους για 2 αγαπημενες μου ongoing ιστοριες, που ακολουθω και αγαπω απο το 2006 ως εφηβος. Περιεργο συναισθημα, μεγαλη απωλεια.

till next time οπως ελεγε και πριν απο καθε break.

3 Likes

Και κάτι είχα πετύχει λίγο πριν στο twitter αλλά δεν έδωσα μεγάλη σημασία γιατί νόμιζα πως γινόταν αναφορά σε θάνατο κάποιου χαρακτήρα στο manga και είπα κάτσε μη φάω spoiler αν είναι να τα πιάσω κάποια στιγμή αργότερα. Κρίμα :pensive:

Το OST του παλιου Anime ειναι πραγματικα εκπληκτικο, ανατριχιλα.

1 Like

3 Likes

το ποσταρω και εδω

…αλλα ο κυριοτερος λογος ποστ αποτελει την ανακοινωση σχετικα με την κυκλοφορια του επομενου κεφαλαιου Berserk, του 364, στις 10 σεπτεμβρη, μαζι με καποια tributes για τον αδικοχαμενο Miura.

Σιγουρα θα ειναι μια πολυ ιδιαιτερη και συναισθηματικη αναγνωση, καθως θα αποτελει κατα πασα πιθανοτητα το κλεισιμο της σειρας ως unfinished masterpiece επισημως.

3 Likes

Φιλοι μου σας παρουσιάζω ενα ακατέργαστο διαμάντι οπου το studio ghibli, ο ιδιος ο Μiyazaki ακομα και ο Hidetaka Μiyazaki και ολόκληρη η κοινότητα των anime πρεπει να είμαστε περήφανοι που ειναι εκει εξω εν ετει 22 και ΠΡΕΠΕΙ ολοι να το δουνε… Το ονομα αυτού Ousama Ranking

117616

Για την ωρα δεν θα γράψω κατι αλλο επειδή δεν εχει 10 λεπτα που ειδα τα 4 πρωτα επεισόδια και απλα εχω εναν παιδικο ενθουσιασμο απλα ρίξτε μια ματιά δεν θα χάσετε :wink:

*θα επανελθω

5 Likes

Έχω δει τα πρώτα 8 επεισόδιο από το παραπάνω. Γενικά όπως τα λέει Ο Neo είναι τα πράγματα. Μια ομορφιά το animation, θυμίζει όντως ghibli χωρίς απλά να αντιγράφει στεγνά ότι έκανε ο Μiyazaki και η παρέα του. Όσοι πιστοί των studio δεν το χάνετε.

Πάω να ακούω τώρα για 1000η φορά το τραγούδι από τους τίτλους τέλους με το οποίο έχω φάει επικό κόλλημα εδώ και μέρες

Και χρειαζόμουν κάτι για να ξεκολλήσω από το Arcane.

1 Like

Ωραίος ρε φιλε…
Εγω εχω δει το πρώτο μισο και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Βέβαια εγω πίστευα οτι η σειρα θα εχει το ύφος των πρωτων επεισοδίων(3 και 4 ειναι εκπληκτικά) αλλα παρα πολυ σύντομα γίνεται αρκετά dark με ολους τους χαρακτήρες εκτος απο bojji και kage… Ειτε ετσι ειτε αλλιως μου αρεσει παρα πολυ και εχει αερα απο αλλες anime εποχές, ωστόσο χωρις να αντιγράφει οπως λες…
Για παμε και οι υπόλοιποι :stuck_out_tongue:

Επιπλέον βλέπουμε και attack on titan που γίνεται χαμος…

1 Like

Το Attack on Titan είναι και επίσημα πλέον η πιο metal σειρά όλων των εποχών.

Summary

https://youtu.be/W00SfS4SC50

2 Likes

χαίρομαι για τον ενθουσιασμο σου και keep it this high… γαματο opening!

Αλλα το πιο metal anime ειναι αυτο:

Btw εμενα μου αρεσει πολυ το ολο turn που εχει γινει στην σειρα και στην ατμόσφαιρα της ακομα και στον Eren…

2 Likes

Ιδέα δεν είχα για αυτή την σειρά. Μαθαίνουμε σιγά σιγά :grin:

Και εμένα μου αρέσει το Attack, πολύ κιόλας. Υπάρχουν πολλά πραγματάκια που αφηγηματικά σε μια άλλη σειρά θα με ενοχλούσαν αρκετά. Εδώ όχι και τόσο. Το Demon Slayer για παράδειγμα άρχισε λίγο να με κουράζει στα τελευταία. Εντυπωσιακό μεν αλλά οι ανατροπές και το exposition σε αυτό λίγο με κούρασαν. Όχι όμως και στο Attack. Το φοβάμαι βέβαια ακόμα με το πως θα το τελειώσουν όλο αυτό. Έχω διαβάσει πως το φινάλε στο Manga ήταν απογοητευτικό (δεν γνωρίζω τι γίνεται εκεί αφού έχω καταφέρει να μείνω spoiler free προς το παρόν) αλλά έχουν σκοπό να αλλάξουν το τέλος στο anime. Προς το παρόν το Attack γαμάει. Η ιστορία της Ymir στο τελευταίο ήταν απλά συγκλονιστική

1 Like

Detroit Metal City κορυφαιο. Απο τις καλυτερες anime κωμωδιες, μικρα 10λεπτα επεισοδια εξυπνης καφριλας. Θελω να συνεχισω στο μανγκα καποια στιγμη, γιατι απόσο θυμαμαι το ανιμε καλυπτει μεχρι τη μεση.

Για AoT νομιζω ειχα πει και παλιοτερα, μεχρι την 1η εμφανιση beast titan πολυ καλο (αν και η γραφη δεν ειναι το δυνατο σημειο -θεωρω αδυναμους τους διαλογους και το exposition- απο κει και περα ανεβαινει παλι στο τελευταιο μερος που δειχνει τωρα ο τελευταιος κυκλος του ανιμε. Παντως το φιναλε του manga ειναι απο τα χειροτερα φιναλε που εχω δει ποτε, γενικοτερα. Ηξερα οτι δεν μπορει να το διαχειριστει, αλλα μιλαμε για βατερλο. Σιγουρα θα ειναι καλυτερο στο ανιμε, ισως τσεκαρω απο περιεργεια.

1 Like

Ποσα επεισοδια μενουν? Εχω διαβασει το μανγκα οποτε περιμενω να βγουν ολα για να το δω, να το bingαρω με τον αδερφο μου που δεν το εχει δει.

Για το τελος να τα κουβεντιασουμε οταν τελειωσει, ακομα και αν λεμε αν ηταν καλο/κακο δημιουργει προσδοκιες/προκαταληψη σε αυτους που βλεπουν τωρα την σειρα και ειναι κριμα.

1 Like

Μολις ειδα το τελευταίο επεισόδιο και πιστευτώ ειναι τρομερο ολο αυτο που γίνεται στην σειρα… να θυμησω οτι το πρώτο chaper/episode της σειρας λεγετε “To You, in 2000 Years” και τωρα πήραμε το “From You, 2,000 Years Ago” respect!

Επίσης εχω διαβάσει και το manga και ασχέτως αν μου αρεσε ή οχι ειναι πολυ μαλακια αυτο το bullying ειδικα σε τετοιους δημιουργούς που τα δίνουν ολα σε ενα project…

Η σειρα δεν ειναι masterpiece αλλα ειναι απο τα καλυτέρα shonen εκει εξω.

2 Likes

Το AoT είναι καλό, σε κρατάει, είναι τέρμα συγκινητικό, αλλά η τελευταία σεζόν, όπως και το manga έχει πάρα πολλές αλλαγές του αφηγηματικού χρόνου. Τα βασικά σημεία που έχουν ενδιαφέρον, όπως χειρίζονται οι ήρωες τον χρόνο είναι εντάξει, αλλά αυτή η συνεχής αλλαγή χωροχρόνου μπερδεύει.
Επίσης έχω διαβάσει και το τέλος του manga (απαίσιο) και έχω ρίξει μια ματιά στο fanmade τέλος, που είναι πολύ καλό. Όπως και να 'χει, και μέχρι τώρα έχει δώσει πάρα πολλά αυτό το anime, άνετα το έβλεπα άλλες 5 φορές.
P.S. Το opening είναι το καλύτερο opening σε anime τα τελευταία 10 χρόνια.

Τελικά το Attack θα συνεχίσει ακόμα μια σεζόν (Season 4 part 3 επίσημα). Αυτό το δεύτερο κομμάτι που τελείωσε μόλις ήταν κορυφή. Εξαιρετικό και αρκετά διαφορετικό το τελευταίο επεισόδιο που μόλις είδα και πολύ συγκινητικό. Το χρειαζόταν ένα τέτοιο επεισόδιο η σειρά νομίζω.

Το κενό ενός χρόνου που θα έχουμε μου την σπάει λιγάκι, στο κενό διάστημα μετά το τέλος του πρώτου μέρους της 4η, είχα αρχίσει να χάνω να ενδιαφέρον μου και ευτυχώς αυτό το 2ο μέρος με αποζημίωσε. Ελπίζω το ίδιο να γίνει και στο 3ο μέρος.

Παραμένω spoiler free για το φινάλε του manga, το οποίο βέβαια υποτίθεται πως εδώ θα αλλάξει.

1 Like