Anime

Οι Beast in Black δεν είναι καμιά φοβερή μπάντα. Ραδιοφωνικό metal/rock με μεγάλα ρεφρέν και αρκετά κολλητικές μελωδίες. Ότι πρέπει να background μουσική το καλοκαίρι if you ask me.

Αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση που έγραψαν κομμάτι για το Berserk. Στιχουργικά βέβαια ασχολείται με το love story των πρωταγωνιστών και όχι με τα lovecraft-ικα σκοτάδια αλλά οκ οι Beast in Black είναι. Έκαναν και ένα ωραίο lyric video αφιερωμένο στον Miura.

Για την ιστορία λοιπόν… here it is.

2 Likes

Έχουν κάμποσα κομμάτια αφιερωμένα στο Έπος (τα πιο προφανή είναι τα Zodd the Immortal και The Fifth Angel) έχουν και το όνομα το οποίο είναι άμεση αναφορά στο beast of darkness, αλλά… δεν. Το μόνο θετικό είναι πως απ’ όσο λίγο έχω ασχοληθεί με το συγκρότημα λόγω Berserk, κατάλαβα πως έχουν κάποια απήχηση, και φέρνουν περισσότερο κόσμο σε επαφή με τo manga.

Γενικά σε ροκ/μεταλ ήχους δεν έχω εντοπίσει κάτι αξιόλογο βασισμένο στο Έπος. Αν και κατά την άποψη μου δεν του ταιριάζουν ιδιαίτερα τέτοιες μουσικές. Ίσως φταίει πως όπως και πολλοί σκληροπυρηνικοί φανς, έχω ταυτίσει τη μουσική του Susumu Hirasawa σε απόλυτο βαθμό με όλα όσα χαρακτηρίζουν το Berserk.

btw, την προηγούμενη βδομάδα έκλεισε ένας χρόνος από το θάνατο του Miura.

:pray:

1 Like

Καταπληκτικό το Vinland Saga, και με τις μουσικές του (πλην της έναρξης, εκεί θα κόλλαγε το Saxons & Vikings απο το νέο Amon Amarth) και με την προσεγμένη ιστορικά πλοκή, μέσω της οποίας παρουσιάστηκαν σημαντικές μορφές της συγκεκριμένης περιόδου. Κόλλησε άψογα με το ντοκυμαντέρ που είδα πρόσφατα περί Βίκινγκς και τα ντοκουμέντα που έχουν βρεθεί περί αποίκησης της Vinland. Ουσιαστικά ανακάλυψαν την Αμερική 500 χρόνια πριν από τον Κολόμβο. Τίγκα στην ίντριγκα, βασικό κομμάτι στα τότε βασίλεια, πλούσιο σπλάτερ και ένιωσα όπως με το The Last Kingdom: Ήταν η ιστορία του Κανούτ μέσα από τα μάτια των Θόρφιν και Άσκελαντ. Είχε και κάνα δυο σημεία, χαρακτηριστικά του είδους, με τις υπερβολικές, σχεδόν αστείες αντιδράσεις: Όταν χοροπήδαγαν και γέλαγαν μόλις σκοτώθηκε η σωσίας του Κανούτ γιατί είδαν το στήθος της :laughing:
Για το Bastard!! παίζει καμιά γνώμη?

1 Like

Μολις ειδα το cyberpunk edgerunner…

Σιγουρα η γνώμη μου ειναι επηρεασμένη απο την αγαπη που εχω στο παιχνιδι αλλα το βρηκα εξαιρετικο σε ολα! Εικαστικα, story, soundtrack (Akira Yamaoka) ολα λειτουρισαν υπεροχα…

Ειναι στο netflix τσεκαρετε…
9/10

4 Likes

Πάνω που ήθελα να ρωτήσει αν το βλέπει κανένα εδώ μέσα, που να έχει παίξει και το παιχνίδι να πει εντυπώσεις.

Είμαι στο τρίτο επεισόδιο (τα βλέπω αργά) και δηλώνω εντυπωσιασμένος, προς το παρόν απρόσμενα καλό.

1 Like

Το πήρα χαμπάρι αλλά κάπου διάβασα πως αν δεν έχεις παίξει το παιχνίδι θα χαθείς. Ισχύει;

Χμ δεν ξερω εσυ θα μας πεις… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Γενικα νομιζω δεν θα εχεις θεμα γιατι τα εξηγεί ολα, αλλα η σειρα εχει ενα σοβαρο προβλημα.
Κακοι υποτιτλοι… Εγω που ειχα ιαπονικο audio και ηξερα τις ορολογίες μερικες τις βρηκα κακες.
Βαλτο στα αγγλικα που εχω διαβασει οτι ειναι εξίσου καλο.
10 επεισοδια ειναι δωσε μια ευκαιρια.

1 Like

Βγήκε τελικά και 2η σεζόν Made in Abyss. Και για 2η φορά μου γάμησε τα πάντα. Αν και το σοκ δεν ήταν το ίδιο αφού αυτή τη φορά μπήκα πολύ πιο υποψιασμένος.

Είναι φοβερό πάντως πως αυτοί οι γαμημενοι οι Ιάπωνες μπορούν να πάρουν μια ιστορία, που η κεντρική ιδέα της θα μπορούσε να είναι μια ακόμα ανώδυνη Disney ταινιούλα και να την μετατρέψουν σε έναν διεστραμμένο Lovecraft-ικο εφιάλτη.

Εδώ παρά το ότι δεν έχουμε το δέος της αβύσσου στον ίδιο βαθμό, μένουμε κυρίως σε ένα σημείο μιας δεν υπάρχει η εξερεύνηση της πρώτης σεζόν, και οι πρωταγωνιστές σε αρκετά σημαντικά επεισόδια μένουν λίγο πιο πίσω, καταφέρνει να σε κολλήσει στον τοίχο με μεγάλη ευκολία.

Οι νέοι πρωταγωνιστές καταφέρνουν να κλέψουν την παράσταση και να σου προσφέρουν μερικούς καινούργιους εφιάλτες. Η διπλή αφήγηση δεν χάνει ρυθμό και ενώνει ωραίες 2 ιστορίες (παρελθόν-παρόν) Σε ένα story βέβαια που παρόλα αυτά παραμένει ιδιαίτερα συναισθηματικό στην βάση του (try not to cry challenge). Και η μουσική για άλλη μια φορά μια τελειότητα.

Και φυσικά η ιστορία δεν τελειώνει ούτε εδώ και άντε να δούμε πόσο καιρό θα περιμένουμε για την συνέχεια.

2 Likes

Ηρθε η ωρα να το ξεκινήσω αυτο πιστευω…

Σε αλλα νεα Ιανουαριο βγαινει η 2η σεζον του επους

2 Likes

Θυμάμαι να σοκάρομαι στο μέγιστο βαθμό με το συγκεκριμένο, είναι απίστευτα τέλειο αλλά μετά απο τοσα χρόνια θυμαμαι ελάχιστα και πρέπει να ξαναδώ την 1η και μέχρι να βγει η 3η θα πρέπει να ξαναδώ τις πρώτες 2 κοκ και δεν έχω καθόλου χρόνο πλέον για άνιμε και σειρές γενικότερα

1 Like

Τσέκαρα, προφανώς επειδή δεν με είχε γαμήσει αρκετά το Made in Abyss.

Εξαιρετικό πάντως. Δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα για το παιχνίδι (γενικά δεν είμαι gamer), αλλά με αυτό κόλλησα άγρια και έφυγε νεράκι. Άσχετα με gamers νομίζω το κοινό του είναι προφανές. Όσοι πιστοί…

1 Like

Επεσα πανω σε αυτο στο youtube και πιστευω φετος ειχαμε μια πολυ καλη χρονια στα anime…

Απο τα φετινα οσοο και να αγαπω το υφος και την τροπη που εχει παρει το attack on titans την πρωτη θεση για μενα την παιρνει το Ousama Ranking. Ενα anime βγαλμενο απο αλλη εποχη… Ελπιζω συντομα σε season 2.
Μετα αν ειναι να βαλω μια σειρα παει καπως ετσι:

  1. Attack on Titan (s4 part2 προσωπικα πιστευω ξεπερασε την μεχρι πρότινος καλυτερη σεζον της σειρας που ηταν η 3η )
  2. Demon Slayer (με ενσωματωμενη την ταινια η οποια ηταν εξαιρετική, συνεχίζει να δινει τρομερες σκηνες μαχης)
  3. Cyberpunk (αγαπαμε και το game και την σειρα)
  4. Chainsaw man (Απο τα καλυτερα visual που εχω δει σε σειρα. Σεναριακα φουλ χαζο αλλα με καλο fan service και easter eggs σε κλασικες ταινιες οποτε ειναι win)
  5. Spy x Family (ξεκαθαρα για μικροτερες ηλικιες αλλα ωρες ωρες ειναι ξεκαρδιστικο)

Έχουμε και επιστροφη bleach που οκ ειναι bleach με τα καλα και τα κακα του.

1 Like

Δεύτερη σεζόν Made in Abyss μακράν ότι καλύτερο έχω δει φέτος και όχι μόνο σε anime. Γενικά βέβαια αυτό το anime μου έχει ξεσκίσει την ψυχή. Φοβερό και τρομερό το Cyberpunk και Ousama Ranking που ακολουθεί κάπου εκεί κοντά.

Από εκεί και πέρα δεν έχω δει πολλά καινούργια.

Demon Slayer ωραία η ταινία αλλά η δεύτερη σεζόν λίγο με κούρασε προσωπικά. Attack on Titan έχει ανέβει πάρα πολύ. Διασκεδαστικό ως τώρα το Chainsaw Man, απλά συμπαθητικό το Spy x Family το οποίο λειτουργεί ωραία βέβαια ως χαλαρωτικό μετά τους εφιάλτες του Made in Abyss.

Mob Psycho είναι που θέλω να δω πολύ μιας και ακούω τα καλύτερα από παντού.

1 Like

Mob Psycho ειδα πρωτη σεζον δεν με τραβηξε ιδιαιτερα αλλα και εγω ακουω πολυ καλα πραγματα για 2η, 3η οποτε λογικα θα ξανα δωσω ευκαιρια…
Spy x Family ειναι ακριβως αυτο που λες, μετα απο δουλεια ενα ευχαριστο 20λεπτακι…

Θελω να σε ρωτήσω για Made in Abyss. Κατεβασα πρωτη σεζον αλλα μετα εχω χαθει λιγο… Βλεπω σαν sequel τρεις ταινιες και μετα την 2η σεζον. Ετσι παει; ή δεν εχουν σχεση με την βασικη ιστορια;

1 Like

Οι 2 πρώτες ταινίες είναι περίληψη της πρώτης σεζόν. Δεν χρειάζεται να τις δεις. Η τρίτη ταινία όμως είναι sequel της πρώτης σεζόν. Αν και όταν την είδα μου φάνηκε λίγο βιαστική η αλήθεια είναι πως μου έχει μείνει αρκετά στο κεφάλι και με βασανίζει.

Η δεύτερη σεζόν συνεχίσει ακριβώς από το σημείο που έχει τελειώσει η ταινία αυτή.

Δες το άμεσα, και λίγα λένε. Γενικά τρελά υποτιμημένο. Παρακάτω θα το hypeαρω όσο περνάει από το χέρι μου :upside_down_face:

Ξαναδοκίμασε, από τα κορυφαία anime των τελευταίων πολλών χρόνων για μένα. Βασικά η 2η season είναι από τα μεγαλύτερα peaks in recent memory, animation-τελειότητα, μάχες-σοκ, έξυπνο, ουσιώδες και συναισθηματικό μέσα στο γενικώς ανάλαφρο και χιουμοριστικό ύφος που διακρίνει τον One (τον mangaka). Απλά το χιούμορ πρέπει να είναι συμβατό με τα γούστα σου, γενικά η διακωμώδηση συγκεκριμένων tropes, όπως και στο One Punch Man. Πολύ καλύτερο από το πολύ καλό One Punch Man για μένα, είναι από τον ίδιο (One), γι’ αυτό το αναφέρω. Μαζί με Made in Abyss, μάλλον τα αγαπημένα μου πρόσφατα anime εδώ και πολλά χρόνια.

1 Like

αντε καλα δεν ηθελα και πολυ προσπαθεια για να το ξανα βαλω… :rofl:
Γενικα το humor και το σχέδιο μου αρεσε απλα στα τελευταια επεισοδια κουραστικα πολυ…

Αν εννοεις απο τοτε που τελειωσε το Hunter x Hunter μπορει να το δεχτω… :stuck_out_tongue:

@_Dead thnx φιλε για το info λογικα ειναι το επομενο που πιανω…

Χμ, γενικά βγάζω εκτός τα “καθαρά” shonen. To hunter το αγαπώ, αλλά είναι endless shonen που λέμε, οπότε δεν το συμπεριλαμβάνω.

Πάντως Made In Abyss δεν είδα ακόμα το 2ο κύκλο, ούτε τον 3ο και τελευταίο Mob.

1 Like

Τελειωσα chainsaw man… Ενα anime που αλλιως το ειχα στο μυαλο στην αρχη και αλλιως με το τελος της πρωτης σεζον… Ειδικα την τελευταια σκηνη με Denji,Aki την θεωρώ top ark ending…

Το οτι περιεχει τόσο μελαγχολια με παραλληλα συνεχομενα gangs και καφριλες το λατρευω…Ειναι ενας απο τους λογους που λατρεψα το everything everywhere all at once…

EDIT TII ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ VISUALS ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΡΕ ΠΟ@ΣΤΗ ΜΟΥ

Λογικα θα πιασω να διαβασω manga.

Και τωρα ήρθε η ωρα για made by abyss τα βρηκα ολα(σεζον ταινιες) και ειναι έτοιμο για προβολη

1 Like

Στηρίζω για Chainsaw Man, από ευχάριστη gory χαζομαρίτσα, στα τελευταία επεισόδια έκανε μεγάλη αλλαγή. Τα έβλεπα στο pc και στα τελευταία έκανα αλλαγή στην 40αρα να το ευχαριστηθώ το πράγμα.

Ωραίος ο Denji αλλά…

Summary

1 Like