Anime

Οι Beast in Black δεν είναι καμιά φοβερή μπάντα. Ραδιοφωνικό metal/rock με μεγάλα ρεφρέν και αρκετά κολλητικές μελωδίες. Ότι πρέπει να background μουσική το καλοκαίρι if you ask me.

Αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση που έγραψαν κομμάτι για το Berserk. Στιχουργικά βέβαια ασχολείται με το love story των πρωταγωνιστών και όχι με τα lovecraft-ικα σκοτάδια αλλά οκ οι Beast in Black είναι. Έκαναν και ένα ωραίο lyric video αφιερωμένο στον Miura.

Για την ιστορία λοιπόν… here it is.

2 Likes

Έχουν κάμποσα κομμάτια αφιερωμένα στο Έπος (τα πιο προφανή είναι τα Zodd the Immortal και The Fifth Angel) έχουν και το όνομα το οποίο είναι άμεση αναφορά στο beast of darkness, αλλά… δεν. Το μόνο θετικό είναι πως απ’ όσο λίγο έχω ασχοληθεί με το συγκρότημα λόγω Berserk, κατάλαβα πως έχουν κάποια απήχηση, και φέρνουν περισσότερο κόσμο σε επαφή με τo manga.

Γενικά σε ροκ/μεταλ ήχους δεν έχω εντοπίσει κάτι αξιόλογο βασισμένο στο Έπος. Αν και κατά την άποψη μου δεν του ταιριάζουν ιδιαίτερα τέτοιες μουσικές. Ίσως φταίει πως όπως και πολλοί σκληροπυρηνικοί φανς, έχω ταυτίσει τη μουσική του Susumu Hirasawa σε απόλυτο βαθμό με όλα όσα χαρακτηρίζουν το Berserk.

btw, την προηγούμενη βδομάδα έκλεισε ένας χρόνος από το θάνατο του Miura.

:pray:

1 Like

Καταπληκτικό το Vinland Saga, και με τις μουσικές του (πλην της έναρξης, εκεί θα κόλλαγε το Saxons & Vikings απο το νέο Amon Amarth) και με την προσεγμένη ιστορικά πλοκή, μέσω της οποίας παρουσιάστηκαν σημαντικές μορφές της συγκεκριμένης περιόδου. Κόλλησε άψογα με το ντοκυμαντέρ που είδα πρόσφατα περί Βίκινγκς και τα ντοκουμέντα που έχουν βρεθεί περί αποίκησης της Vinland. Ουσιαστικά ανακάλυψαν την Αμερική 500 χρόνια πριν από τον Κολόμβο. Τίγκα στην ίντριγκα, βασικό κομμάτι στα τότε βασίλεια, πλούσιο σπλάτερ και ένιωσα όπως με το The Last Kingdom: Ήταν η ιστορία του Κανούτ μέσα από τα μάτια των Θόρφιν και Άσκελαντ. Είχε και κάνα δυο σημεία, χαρακτηριστικά του είδους, με τις υπερβολικές, σχεδόν αστείες αντιδράσεις: Όταν χοροπήδαγαν και γέλαγαν μόλις σκοτώθηκε η σωσίας του Κανούτ γιατί είδαν το στήθος της :laughing:
Για το Bastard!! παίζει καμιά γνώμη?

1 Like

Μολις ειδα το cyberpunk edgerunner…

Σιγουρα η γνώμη μου ειναι επηρεασμένη απο την αγαπη που εχω στο παιχνιδι αλλα το βρηκα εξαιρετικο σε ολα! Εικαστικα, story, soundtrack (Akira Yamaoka) ολα λειτουρισαν υπεροχα…

Ειναι στο netflix τσεκαρετε…
9/10

3 Likes

Πάνω που ήθελα να ρωτήσει αν το βλέπει κανένα εδώ μέσα, που να έχει παίξει και το παιχνίδι να πει εντυπώσεις.

Είμαι στο τρίτο επεισόδιο (τα βλέπω αργά) και δηλώνω εντυπωσιασμένος, προς το παρόν απρόσμενα καλό.

1 Like

Το πήρα χαμπάρι αλλά κάπου διάβασα πως αν δεν έχεις παίξει το παιχνίδι θα χαθείς. Ισχύει;

Χμ δεν ξερω εσυ θα μας πεις… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Γενικα νομιζω δεν θα εχεις θεμα γιατι τα εξηγεί ολα, αλλα η σειρα εχει ενα σοβαρο προβλημα.
Κακοι υποτιτλοι… Εγω που ειχα ιαπονικο audio και ηξερα τις ορολογίες μερικες τις βρηκα κακες.
Βαλτο στα αγγλικα που εχω διαβασει οτι ειναι εξίσου καλο.
10 επεισοδια ειναι δωσε μια ευκαιρια.

1 Like