Anime

woooff!!

Ειδα πρώτη σεζον made in abyss… Εξαιρετικό backround εικαστικό μου θύμισε πολυ Nausicaa of the valley of the wind. Γενικα ομως ηταν οκ σαν πρωτη εισαγωγική σεζον ουτε τρελάθηκα ουτε απογοητεύτηκα…

Τωρα παμε για την ταινια που btw νομίζω οτι μου αρέσει αυτη η καινούρια πολιτική των μεγάλων anime αν έχουν εμβόλιμες canon ταινιες. Φαίνεται οτι σιγα σιγα εχει ανταπόκριση και εδω με μερικές προβολές σε κινηματογράφους οπως τα dragon ball, one piece που οκ αυτα δεν με ψήνουν τοσο αν και one piece που πηγα για το support δεν περασα ασχημα… Ενα jujutsu kaisen, demons slayer, made in abyss θα τα εβλεπα day one. Ελπίζω γενικά να βλέπουμε περισσότερα anime στην μεγάλη οθόνη…

Σε αλλα νεα ξεκίνησε η δεύτερη σεζον του έπους vinland saga(που καπου πηρε το ματι μου μερικούς αμπαλους @manos87 να το αποκαλούν κακόγουστο αλλα τεσπα :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye: …)

Τελος ειπα να πιάσω να βλέπω και κατι απο το παρελθόν που εχω στις εκκρεμότητες εδω και χρονια. Ξεκίνησα Texhnolyze και πραγματικα που εχει λείψει πολυ αυτη η μουντή χρωματική παλετα και τα λιγο πιο σκοτεινά και σοβαρα anime εκεινης της φοβερής εποχης που πηραμε Monster(μαζι με bebop τα νο1 μου) Ego proxy , Gankutsuou και πιο πισω Neon Genesis Evangelion ,Serial Experiments Lain κλπ…

1 Like

S tier όλα. Texhnolyze μάλλον παραμένει το πιο δύσκολο, βαρύ και ασήκωτο anime που εχω δει, αλλά ανταμείβει 100% και αν σε πιάσει έχεις χαθεί. Ιδιαίτερη και μοναδική εμπειρία.

Αξίζει. Θεωρώ γενικά overhyped το Chainsaw, αλλά είναι διασκεδαστικότατο και με κάποιες ωραίες σοβαρές πινελιές.

1 Like

Βγαίνει η Belle στις ελληνικές αίθουσες λέει από βδομάδα. Έβγαλε και trailer η Village (υπάρχει και μεταγλωτισμένο παρακαλώ)

Άρχισαν να γίνονται θαύματα;

1 Like

ετσι φαινεται…

Και Jujutsu βγαινει τελη Φεβρουαριου

Η οποια δεν ειναι κατι τρομερο (περα απο το εξαιρετικο animation της mappa) αλλα σιγουρα θα παω να το δω… Οπως και το απο πανω αν και δεν το ηξερα καθολου…

1 Like

Το σπάσιμο της τελευταίας σεζόν του Attack on Titan σε 200 μέρη έχει αρχίσει να γίνεται πολύ ενοχλητικό και κάπως ξενερωτικό. Τώρα βγήκε λέει το Season 4 part 3 part 1, γάμησε μας ρε Mappa να πούμε.

Having said that… και μιας και μόλις είδα το νέο επεισόδιο με διάρκεια 1 ολόκληρη ώρα…

… ΓΑΜΗΣΕ!!

Πραγματικά έμοιαζε με κανονική ταινία. Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο animation. Χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος το cgi πρέπει να ήταν από μηδαμινό ως ελάχιστο. Εξαιρετική δουλειά όπως και αν έχει με 2-3 σκηνές να είναι η τελειότητα η ίδια (πέρα από πόσο fucked up ήταν βέβαια, ειδικά την αρχική θα την βλέπω στους εφιάλτες μου). Αν αυτός είναι ο λόγος που τα αργούν τόσο τότε πραγματικά αξίζει τον κόπο και ας μας έχουν σπάσει τα αρχίδια στην αναμονή.

Από story μου άρεσε πολύ, έχουν αφήσει το exposition στην άκρη και έχουν επικεντρωθεί στους χαρακτήρες με πολύ ωραία αποτελέσματα. Δεν θα πω πολλά γιατί μας άφησε όπως πάντα με την ψωλή στο χέρι και αν έχω καταλάβει καλά πάμε για αναμονή αρκετών μηνών και πάλι.

2 Likes

Φιλε @_Dead @Death.Eternal μαλλον εμεις έχουμε μείνει απο τους γεροboomers του forum που ακομα βλεπουμε μικιυαου… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Anyway. Πραγματικά κατι εχει παει πολυυ λαθος στο προγραμματισμο του στουντιο…
Μηπως οτι εχουν παρει ολα τα μεγαθήρια της βιομηχανίας εργολαβία…?
A.O.T
Jujutsu Kaisen
One Punch Man
Vinland Saga
Chainsaw Man
και τωρα βγαζουν και ενα καινούριο το Hell’s Paradise.

Having said that και εγω…

Το special επεισόδιο ηταν παρα πολυ καλο… Animation μοναδικο , πλοκη με οχι καθολου, αλλα οσο πρεπει exposition εμβαθύνει πολυ στις σχεσεις και αισθήματα χαρακτήρων μεσα σε αυτον τον αφανισμο της ανθρωπότητας Rip Floch (απο του καλυτέρους χαρακτήρες της σειρας), Rip Hanji (απο του καλυτέρους χαρακτήρες της σειρας) , ειδαμε και λιγο Erwin (απο του καλυτέρους χαρακτήρες της σειράς) :rofl: you got my point…

Παντως αυτο που ανεβάζει την σειρα τοσο πολυ στα ματια μου ειναι το soundtrack καθε μα καθε φορα epic…

Τωρα περίμενε ενα 6μηνο για το τελος… Αφου φτασαμε ως εδω ας το βγαλουν στους κινηματογράφους (τωρα που ερχονται και στα μερη μας) να παμε να γουσταρουμε final boss.

2 Likes

Θεωρώ ότι πιο πολύ μπερδεύει το σπάσιμο του AOT σε τόσα πολλά κομμάτια, θα μπορούσαν εξαρχής να κάνουν έναν προγραμματισμό και να ονομάσουν κατάλληλα τις season. Ωστόσο, και το manga έχει πολύ υλικό προς το τέλος της ιστορίας.
Δεν έχω δει τι διάρκειες έχουν ανακοινώσει, αλλά η μία ώρα μάλλον δείχνει ότι θα ακολουθήσουν τη λογική των σύντομων ταινιών για το τέλος.

Αλλο ενα special ωρας+ θα βγει τον Οκτώβριο και τελος…

1 Like

Εχω χασει την μπαλα εντελως εντωμεταξυ.

Εγω εχει διαβασει το manga και αρα δεν εχω την πρεμουρα να το δω για να δω τι γινεται στην ιστορια, οπτε ειπα να το αφησω να τελειωσει για να το πιασω με τον αδερφο μου που δεν ξερει τι γινεται και ολο βλεπω “α δεν σας ειπαμε, θα εχει και αλλη σαιζον τελικα”.

1 Like

Ωχ ωχ ωχ, Ωχ ωχ ωχ…

Επιτέλους πιάσαμε μια γραμμη και ερχονται και στην ωρα τους…
παμε να supportaρουμε ολοι αυτη την προσπάθεια και αν δουμε τον Οκτώβρη shingeki στην μεγάλη οθόνη. Θα ειναι όνειρο!

Btw στο Demon Slayer αναφερουν οτι το animation εχει παει σε αλλα επίπεδα απο αυτα που εχουμε δει μεχρι τωρα.

Ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη είναι η νέα ταινία του Makoto Shinkai που βγαίνει στις ελληνικές αίθουσες μαζί με την Αμερική. Εντυπωσιακό αν σκεφτεί κανείς πως το Belle βγήκε 7-8 μήνες αφού είχε διαρρεύσει ήδη (και δυστυχώς πάτωσε). Αυτό δεν υπάρχει online ακόμα και λογικά θα αργήσει να βγει στα τορεντς.

Δεν θα υπάρχει μεταγλωττισμένη έκδοση όπως βλέπω.

Ελπίζω αυτό να κάνει εισιτήρια.

1 Like

Ένα ωραίο άρθρο στο Αθηνόραμα για τα anime με αφορμή την κυκλοφορία της ταινίας Suzume στους κινηματογράφους. Έχει ενδιαφέρον όσα λένε και Έλληνες διανομείς για την άνοδο της δημοτικότητας που βλέπουμε στα anime τα τελευταία χρόνια.

συν ένα μικρό αφιέρωμα στο Flix για τον σκηνοθέτη Makoto Shinkai

4 Likes

Ωραια η προσπάθεια ισχυει αλλα εχουν ακομα δρομο…
Τα anime που προέρχονται απο σειρες πρεπει να έρχονται στην ωρα τους οχι μετα απο μηνες. Με το demon slayer πες εγινε αλλα εγω που ειπα να παω να το δω (ξέροντας οτι ειναι τα 3 τελευταία της προηγούμενης σεζον και 2 απο την νεα) στα village του mall ειχε μονο μια προβολη 5:30!! τραγικο…

Το Suzume θελω να το δω αλλα βγαίνει πολυ κακη περιοδο και αν δεν του δώσουν και 2η δβομαδα προβολης θεωρω οτι και αυτο ειναι καταδικασμένο οπως ηταν το belle που ηταν τιμια αλλα ηρθε εναν χρονο μετα)

Εχω δει πολυ πραγμα το τελευταιο καιρο

Texhnolyze
Trigun Stampede
Mob Psycho 100 s2
Made in abyss s2
Memories
και κανα 2 ταινιες, θα επανέλθω.

2 Likes

Δεν εχω καμια τρελη σχεση με anime / manga. Γνωριζω σαφως σαν τιτλους αρκετα απο αυτα αλλα η επαφη μου με αυτα περιοριζεται στο καταπληκτικο Akira το οποιο ειχα δει πολυ μικρος (τρομερη επιρροη στη pop κουλτουρα το συγκεκριμενο), το Ghost in the Shell και τη 1η σεζον του Berserk. Μπορει να εχω δει και κανα αλλο αλλα προφανως δε μου ερχεται αυτη τη στιγμη στο μυαλο.
Εσχατως επιασα το Attack on Titan και εχοντας φτασει πλεον στο s03e06, δηλωνω εντυπωσιασμενος. Τρομερη πλοκη, απειροι χαρακτηρες (κατι που μου αρεσει γενικα), φοβερη σκηνοθεσια, δυνατο soundtrack. Γενικα μου βγαζει κι ενα feeling του λατρεμενου μου GoT (+ του HotD), κατι που ομολογω πως ανυπομονουσα να βρω σε μια live action σειρα και τελικα το βρηκα αναπαντεχα σε μια anime σειρα. Τελικα πρεπει να κρυβονται πολλα διαμαντια σε αυτο το ειδος!

3 Likes

Δες και full metal alchemist, wolf’s rain και Steins gate, αυτά έχω δει εγώ και τα προτείνω. Η αλήθεια είναι ότι δεν υστερούν καθόλου σε πλοκή και συναίσθημα σε σχέση με κανονικές σειρές και δεν είναι καθόλου άδικο που έχουν τόσους fan σε όλες τις ηλικίες.

2 Likes

Επειδή είναι ο Μιγιάζακι και μπορεί.

14 Ιουλίου Ιαπωνία, φαντάζομαι 3-4 μήνες μετά Αμερική και Ευρώπη.

4 Likes

Ελπίζω να μη καταστρέψουν ενα αγαπημένο manga.

Το συγκεκριμένο είναι Reimagining της ιστοριας του Astro Boy απο τον Naoki Urasawa δημιουργο του Monster/20th Century Boys/Master Keaton

2 Likes

Hayao Miyazaki’s ‘The Boy and the Heron’ Announces English Voice Cast: Christian Bale, Florence Pugh and Robert Pattinson to Star

  • Shoichi Maki - Christian Bale
  • The Parakeet King - Dave Bautista
  • Natsuko - Gemma Chan
  • Noble Pelican - Willem Dafoe
  • Lady Himi - Karen Fukuhara
  • Granduncle - Mark Hamill
  • The Grey Heron - Robert Pattinson
  • Kiriko - Florence Pugh
  • Mahito Maki - Luca Padovan

wow… αλλα και παλι αααν ερθει στα Ιαπωνικά θελω να γινει η προβολή.

@Lupin δεν ειδα να μας δίνεις κάποιο hint για το ποσο γαματη ηταν… (αν ηταν) :stuck_out_tongue:

2 Likes

Θα πω μόνο ότι ακόμα την επεξεργάζομαι, σίγουρα υπάρχει ένα στοιχείο έντονης επανάληψης σε ιδέες -η ταινία ακροβατεί μεταξύ Spirited Away και Howl’s Moving Castle και περιλαμβάνει πολλά παρόμοια tropes- αλλά θεματικά είναι αρκετά τολμηρή, διαφορετική και προσεγγίζει ένα θέμα -αυτό του θανάτου, τουλάχιστον κατά κύριο λόγο, μεταξύ πολλών ακόμα άλλων- αρκετά ψυχαναλυτικά και ώριμα.
Αρκετά αργή σε σημεία που ίσως δεν χρειαζόταν τόσο, φοβερό animation και αρκετές νέες τεχνικές σε επιμέρους σκηνές, γενικά δύσκολη ταινία -δεν ξέρω αν θα κάνει γκελ όπως οι 2 που ανέφερα νωρίτερα, αλλά overall, με την απαραίτητη αντιμετώπιση και σκέψη πάνω σε αυτά που διαπραγματεύεται, ένα πολύ δυνατό sent off καριέρας (αν αποσυρθεί τελικά, γιατί τα μασάει τώρα :stuck_out_tongue: )

Δύσκολη ταινία, με έπιασε τις επόμενες μέρες που την σκεφτόμουν περισσότερο - σίγουρα grower για όποιον επενδύσει χρόνο και φαιά ουσία πάνω της.

Το μοναδικό fail που θα κάνω point out είναι η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ παγκόσμια μετονομασία της ταινίας σε Boy and the Heron αντί How do you live? που είναι και ο original Ιαπωνικός της τίτλος -και ταιριάζει 100% με το θέμα.

4 Likes