Anime

Πολυ ωραια μου ακούγονται … παντως μονο απο το cast καταλαβαίνεις οτι το οσκαρ το εχει παρει ηδη…

1 Like

Nα προσθέσω μόνο ακόμα ότι είναι και μια υπέρ το δέον “ελλειπτική” ταινία -τόσο που και εμένα με ζόρισε λίγο, όπου κατά τα άλλα δεν έχω θέματα με αυτό το ύφος και στυλ, εφόσον δε το χρησιμοποιεί κάποιος γνώστης της κινηματογραφικής οικονομίας.
Κοινώς, είναι σίγουρα για εμένα η πιο δυσπρόσιτη ταινία του για το ευρύ κοινό - αλλά όπως προ-είπα, fear not αν είστε fans και έτοιμοι για κάτι πιο mentally challenging!

Στα village εχει Akira στα epic movie nights

Eγω θα τiμήσω.

*Επίσης βγήκε στο netfilx το Pluto αλλα δεν εχω βρει χρονο να τσεκαρω.

5 Likes

Αν τσεκαρεις pluto και αξίζει γράψε δυο κουβέντες.

Σήμερα τελείωσε το attack on titan, περιμενω να βγει με ελληνικούς να λιώσω αύριο. Δεν έχω δει το 88 που βγήκε το Μάρτη για να τα δω μαζί.

Καλά για Μιγιαζάκι εννοείται ανυπομονούμε, το τρέιλερ είναι δυνατό

Έχω 2 σινεμά σε ακτίνα 50χλμ και κανένα δε θα δείξει το ΑΚΙΡΑ :rage:

1 Like

Πολυ μου αρεσε το τελος του AoT. Πολλες σειρες που ειναι εξαιρετικες, υστερουν στο πως καταληγουν. Αλλωστε, το θεωρω κομματακι δυσκολο να πετυχει διανα ο δημιουργος στη καταληξη της! Εδω ομως ειχαμε Bullseye κατ’εμε!
Καμια αλλη σειρα anime που να κινειται στα ιδια επιπεδα; Χωρις να χρειαστει εννοειται να παρακολουθησω 1000 επεισοδια…:sweat_smile:

1 Like

Τελος μια απο τις καλύτερες anime σειρες που εχουν βγει ever. Για εμενα ειναι 10/10

Σαν χθες θυμάμαι πριν 10 χρονιά το σοκ που ειχα παει με την πρωτη σεζον της σειράς και το ιδιο σοκ ένιωσα και χθες που ειδα το τελευταίο επεισόδιο(ταινια)

Η διαφορα σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη σειρα ειναι οτι εδω ο Isayama ειναι ολα τα βασικα plot points και της ιστοριας που ηθελε να πει ακομα και του τελους πριν πιάσει να το ζωγραφίζει…
Μεγαλο παραδειγμα η ονομασια του πρωτου chapter “To You, in 2000 Years” και λιγα κεφάλαια πριν το τελος “From You, 2,000 Years Ago” απλα mastermind το ολο στήσιμο της ιστορίας

Για εμενα αυτη ειναι η μαγεια των anime δεν υπάρχει κανένας το περιορισμος σε φαντασια για το πως θα πεις μια ιστορια. Ενα anime που ξεκινησε ως ενα απλο shonen μεσα σε 91 επεισόδια κατέληξε να εχει νοήματα και θεματολογίες πολυ σκληρές και δύσκολες.

Eren Yeager απο τους πιο καλογραμμένους πρωταγωνιστές σε σειρα. Με τους Zeke, Floch να ακολουθουν κοντα.

Πολυ ωραιες εικονες ΚΑΙ στο χθεσινο επ.

Shinzou wo Sasageyo

Δείτε το.

*βγήκε σήμερα και με υπότιτλους @Dr_Love

Απο ongoing Chainsaw Man το θεωρώ διαμάντι. 12 μεχρι τωρα ο πρώτος κυκλος ολα τα αλλα με εχουν απογοητεύσει αρκετά (demon slayer, JJK)
Απο Shonen δες Hunter x Hunter αν δεν εχεις δει και fullmetal alchemist
Απο πιο ενήλικα Monster, cowboy bebop , Samurai Champloo

6 Likes

Διαβαζω οτι το ψιλοαλλαξε το τελος σε σχεση με το μανγκα ε? Το επανανοηματοδοτησε ας πουμε. Οποτε επιφυλασσομαι να το δω, γιατι του Μανγκα προσωπικα δεν μου ειχε αρεσει.

1 Like

Οχι το βασικο ending δεν το αλλαξαν. Πρόσθεσαν μερικές σκηνές στα credits που τις ειχε βγαλει και στο manga σαν extra. Καθως και κανα 2 πράγματα στον διάλογο του eren - armin προς το τελος. Αν ειχε κατι ακομα δεν το πρόσεξα(θυμάμαι).

Για αυτον τον διαλογο διαβαζα οτι ειχε καποιες αλλαγες που το κανουν καπως καλυτερο. Οπως ειπα επιφυλασσομαι.

1 Like

Ρε σεις τι έπος ήταν το φινάλε του AoT !!! Ανατριχίλα και συγκίνηση σε όλο το επεισόδιο, πάνε 10 χρόνια από τότε που είδαμε το πρώτο επεισόδιο και ψαχνομασταν τι παίχτηκε εδώ.

Δε θυμάμαι να έχει κακογραμμενο χαρακτήρα

1 Like

Έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό το Frieren: Beyond Journey’s End.

Αν και ήθελα να περιμένω να τελειώσει η σεζόν πριν γράψω κάτι, έχουν παιχτεί 22 από 28 επεισόδια so far, τελικά είπα να κάνω μια μικρή αναφορά. Παίζει να είναι μια από τις καλύτερες σειρές anime που έχω δει ποτέ (και ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ να χαλάει κάτι στα τελευταία 6 επεισόδια). Νομίζω είναι η πρώτη fantasy anime σειρά που έχω πιάσει. Κυρίως επειδή το είδος δεν έπαιρνε και τις καλύτερες κριτικές ως τώρα.

Και από την αρχή κιόλας δείχνει πόσο διαφορετική και ξεχωριστή είναι. Η σειρά πιάνει την ιστορία αφού μια παρέα ηρώων καταφέρνει να νικήσει τον Demon King και να φέρει την ειρήνη. Συγκεκριμένα ακολουθεί την Frieren μια mage elf που ζει πάνω από 1.000 χρόνια.

Κοινώς εδώ δεν υπάρχουν τρελές μάχες και δράση, δηλαδή υπάρχουν αλλά είναι λίγες, μικρές και σποραδικές (και epic as fuck). Γενικά πολύ χαμηλών τόνων σειρά, με αργό τέμπο, ακολουθεί τους χαρακτήρες στις μικρές τους στιγμές. Η αφήγηση μας μεταφέρει από το παρόν στο παρελθόν, με μόνη σταθερά τον χαρακτήρα της Frieren και με αφορμή την αθάνατη φύση των ξωτικών θέτει μερικά ενδιαφέροντα υπαρξιακά ερωτήματα.Το εντυπωσιακό είναι πως στα flashbacks δεν βλέπουμε καθόλου τις μάχες των ηρώων με τους δαίμονες (ως τώρα δηλαδή), αλλά τις μεταξύ τους σχέσεις μέσα από τις αναμνήσεις τις Frieren και το πόσο την έχουν επηρεάσει στις σημερινές τις σχέσεις με τους ανθρώπους.

Προσφέρει από νωρίς κάποιες συγκινήσεις και ακόμα και όταν έχει ολόκληρα επεισόδια με τους χαρακτήρες να ψάχνουν για ένα… μπλε λουλούδι ή για ένα βιβλίο, δεν χάνει το ενδιαφέρον ούτε για μισό δευτερόλεπτο. Δεν λείπει το χιούμορ που είναι αρκετά εύστοχο χωρίς να το παρακάνει, δίνοντας ένα έξτρα χρώμα στους χαρακτήρες. Ενώ κερασάκι στην τούρτα είναι το εξαιρετικό music score που ειδικά στις ελάχιστες μάχες που βλέπουμε σου σηκώνει την τρίχα κάγκελο.

Γενικά το γράψιμο είναι εξαιρετικό και τα 25λεπτα επεισόδια φεύγουν για πλάκα. Οι φανς εννοείται δεν χάνουν με τίποτα. Αλλά και όσοι γουστάρουν fantasy γενικά δεν πρέπει να το χάσουν.

2 Likes

Βλεπω και παρα πολυ ψηλη βαθμολογια στο anidb και με ψηνεις να το ξεκινησω ενω ειχα αποφασισει να πιασω Vinland Saga (αυτην την εποχη εχω ξαναπιασει απο την αρχη το ΑοΤ για να το θυμηθω, μολις μπηκα 4η σαιζον).

Εγώ βασικά χρησιμοποιώ το AnimeList. Εκεί το Frieren είναι στην πρώτη θέση all time προς το παρόν σε βαθμολογία (προφανώς με πολύ λιγότερες ψήφους so far).

Πάντως ένα ακόμα εξαιρετικό anime που παίζει αυτή την περίοδο είναι το παρακάτω.

Και αυτό χαμηλών τόνων, βασίζεται πολύ στους διαλόγους και στην λύση μυστηρίων. Όλα τα λεφτά η πρωταγωνίστρια Maomao και ο τρόπος που προσπαθεί να προσαρμοστεί στο νέο της περιβάλλον.

1 Like

Noted επισης, αντε τωρα να δω που θα βρω χρονο

https://www.news247.gr/kosmos/dragon-ball-pethane-dimiourgos-tis-thrilikis-seiras-akira-torigiama/

Κριμα… μετα τον Miura(54) του Berserk, Takahashi (60) του Yu-Gi-Oh! τώρα και αυτος σε μικρή ηλικία και αυτος.

Το ανιμε που μεγαλώσαμε οι των 90s… <3

25 πρώτα επισοδεια Frieren και προσυπογράφω την αποθεωτικη κριτική πιο πάνω. Απλά γαμάτο.

Τελείωσα και το attack on titan, όντως το anime με τα φλασμπακ το στρώνει λίγο το τέλος, τι γαμάτη σειρά ρε γμτ. Το μοντάζ στους τίτλους τέλους δε, ισοπέδωση.

3 Likes

Πολύ sad

Δεν θα ελεγα οτι ειμαι τρελος φαν γενικα, αλλα αν καποια σειρα εχει αντικειμενο που με τραβαει την βλεπω. Πχ τα Berserk k Vinland Saga καραεπη. Το Αkira κ Ninja Scroll απο ταινιες επισης.

Με την ιδια λογικη ξεκινησα το Attack on Titans μιας και το premise ειναι πολυ υποσχομενο. Εχω δει 9 επεισοδια και μου αρεσει πολυ, αλλα εχω μια genuine απορια. Ειναι χαρακτηριστικο του ειδους γενικα να φωναζουν τοσο πολυ η ειναι κατι που χαρακτηριζει το AoT? Δεν θυμαμαι να ηταν τοσο εντονο σε οσα εχω δει. Μελοδραμα υπαρχει παντα, αλλα στο Αttack on Titan ειναι πολυ εντονο και συχνα ενοχλητικο.

Απλα συνέχισε να βλέπεις… :rofl:

Εντάξει οι Ιάπωνες ειναι πολύ κλαψιαριδες γενικα στα πάντα…

Fieren το τελείωσα το σκ παραα πολυ καλο!