Ραδιο αρβυλα @ ant1

Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε (αυτό πάει στον Καλυβάτση, απολαυστικός και υπέροχος στο ΑΜΑΝ, αλλά τώρα πιο πολύ φαίνεται ότι βγάζει χολή…).
Πάντως δεν σχολιάζουν μόνο τα βιντεάκια, αλλά παράγουν και ένα σωρό δικά τους. Από το αρβύλα teleshoping μέχρι την Μ.Α.Σ.Α. :lol: Μια χαρά είναι!

Το εικαστικό/γραφιστικό επίσης κομμάτι στα βίντεο έχει ενδιαφέρον, το λέω όντας του χώρου και το προσέχω… Πχ εκείνο με το ίντερνετ και την αρχαία Ελλάδα, ήταν ωραία η δουλειά των παιδιών (που δε γνωρίζουμε ποιοί το έφτιαξαν) που σχεδίασαν εκείνα τα “ΓΟΟΓΛΕ” κλπ.

Mετά τη Μαλβίνα, εδώ στην Αθήνα, και συγκεκριμένα στο Seven-x έβγαινε ένας τύπος ονόματι [B]Δημογεροντάκης [/B]κάπου το '96-'98 περίπου και έκανε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που έκαναν αργότερα οι Θέμοι/Λαζόπουλοι/Αρβύλες αλλά με σοβαρό τρόπο και χωρίς καθόλου καραγκιοζιλίκι (αν μπορείτε να φανταστείτε κάτι τέτοιο).
Δυστυχώς πέρα από μερικές σκόρπιες αναφορές σε κάποια φόρα και μπλογκς δεν έχω καταφέρει να βρω βίντεο από κάποια εκπομπή του.
Η εκπομπή λεγόταν “Αγαπημένη μου τηλεόραση” και είναι κρίμα που αυτός ο άνθρωπος ξεχάστηκε και οι άλλοι χέστηκαν στο χρήμα αντιγράφοντάς τον.

Ρε παιδιά, εντάξει όλα αυτά, αλλά μιλάτε για καραγκιοζιλίκια και για “σοβαρότητα” που δεν έχουν ενώ θα έπρεπε κλπ. Μιλάμε για τα ίδια άτομα που έκαναν το Κομφούζιο και το ΑΜΑΝ (πάνω κάτω), πόση πια “σοβαρότητα” θα έπρεπε να ζητάμε?

Εγώ πιστεύω οτι είναι απλά οι εαυτοί τους. Και αν έτυχε αυτοί να πιάσουν την καλή και άλλοι όχι, εδώ παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου αυτό, όσο βρίσκω διασκεδαστικό και (τις περισσότερες φορές) εύστοχο αυτό που κάνουν. Έχουν υπάρξει και καλύτερες σάτιρες στο παρελθόν, αλλά οκ.

Όπως και να χει, αν βρει κανείς βιντεάκια απο αυτόν τον τύπο ας τα ποστάρει κάπου, είναι πάντα ωραίες οι συγκρίσεις.

Εμενα παντως σε Λαζοπουλο και Αρβυλες το προβλημα μου ειναι ο λαικισμος μεχρι αηδιας που εχουνε αναπτυξει και που αντι να παραμενουν στην σατιρα, κανουν κοινωνικο σχολιασμο με εναν τελειως αμεσο τροπο, σε φαση “τα χωνω στους αποπανους”, πραγμα που δεν ανηκει στην σατιρα κατα την γνωμη μου. Και σε Αρβυλες φυσικα οι κουραση του “παιρνω ενα αστειο και το τραβαω απ’τα μαλλια μεχρι να πσοφησει εντελως”.
Και φυσικα και το ΑΜΑΝ τα τελευταια χρονια του ηταν πολυ κατωτερο ε, γι’αυτο και καλα κανανε και το κοψανε(κανανε για ενα διαστημα μονο εκτακτες εκπομπες οταν χρειαζοταν).

χμ, στο ΑΜΑΝ ίσως, αλλά στο κομφούζιο με τίποτα, μόνο ο Κανάκης έχει μείνει από τότε, ο Σερβετάς είχε εμφανιστεί γκεστ σε μία εκπομπή ως ένας “βλαμμένος” τύπος που είχε κάτσει κάπου το '95 να κάνει αρχειοθέτηση και ταξινόμηση [U]όλων [/U]των ελληνικών ανεκδότων που κυκλοφορούσαν ως τότε. :? :!:

Βίντεο δεν βρίσκω δυστυχώς, βρήκα μόνο μερικές πληροφορίες, αλλά επειδή βγαίνουμε λίγο οφ-τόπικ, βάζω σπόιλερ

[SPOILER]ο Δημήτρης Δημογεροντάκης λοιπόν, ήταν πρωτίστως σκηνοθέτης και συμμετείχε στις τελευταίες κλασικές παραγωγές της Φίνος Φιλμς στα μέσα των 70ς. Μετά δούλεψε για την ΕΡΤ, με γνωστότερο δημιούργημά του το “Τα μυστικά της Βαγιας” του 1985.

Για την εκπομπή “αγαπημένη μου τηλεόραση” βρήκα δυο ωραίες αναφορές:
α) Στο μπλογκ βαρόμετρο:
http://www.varometro.net/blog/nostalgika_blues_tis_tileorasis_no1_2/
(πηγαίνετε κάτω στο νο2)

β) στο ρετρομάνιαξ (από ποστ #3 και μετά)
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?12956-SEVEN-X

Η τελευταία αναφορά που βρήκα ήταν από το αρχείο του ριζοσπάστη τον γενάρη του 2002 που αναφέρει πως είχε σκηνοθετήσει το αφιέρωμα της ΕΡΤ στην Κατίνα Παξινού

ο Δημήτρης Δημογεροντάκης πέθανε λίγο αργότερα το Μάιο του 2002 σε ηλικία 55 ετών από ανίατη ασθένεια.
http://archive.enet.gr/online/online_print?id=18534248
[/SPOILER]

έχουν κουράσει πολύ και πιο πολλές φορές το χουνε γαμήσει απ ότι έχει ψοφήσει

αν ήξερα ότι θα γίνουν τόσο κουραστικοί ούτε που θα φτιαχνα θρεντ.

τέλος πάντων τα παμε

μα γιατί δεν γράφει κανείς σας ?

ελάτεεεε !! γράψτεεε :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

:slight_smile:

Καλώς τον:!:

τί κάνω?? καλά?

Eίσαι ακόμη ανάμεσα μας?Τώρα είδα ότι ήσουν ο trhead starter!

Ναι ρε συ, ξέρω ποιοί ήταν τότε, η έμφαση αυτού που έγραψα δεν είναι στα πρόσωπα αλλά στο [I]περιεχόμενο/στυλ[/I] των εκπομπών αυτών, τις οποίες με τίποτα δε θα τις χαρακτηρίζαμε “σοβαροφανείς”, μες στα καραγκιοζιλίκια (με την καλή έννοια το χρησιμοποιώ εδώ) ήταν πάντα, επομένως προσωπικά δε περιμένω τίποτα διαφορετικό τώρα.

Τέλος πάντων, κλασικά, όποιος γουστάρει ασχολείται, όποιος δε γουστάρει κάνει κάτι καλύτερο, δεν έχω να πω κάτι άλλο πάνω στο θέμα. :slight_smile:

Will check the links.

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο,απλα καλο ειναι πιστευω οπως και σε αλλα τοπικ να υπαρχει και ο αντιλογος και να μην ειναι ολα τα ποστ του τυπου"Πω γαμησε!!","Σωστα τα λεει ο Κανακης"κτλ,γι αυτο και η παραπανω κουβεντα.:slight_smile:


:bow2:

ελεος :lol:

Ο ένας από τους 2 που κάνουν τα και καλά διαφημηστικά στο ράδιο αρβύλα είναι ο ίδιος με αυτόν που κάνει τις διαφημήσεις του 11888 :-k

εχεις απολυτο δικιο φιλε… ηθελα να πω αυτα τα δυο και τα ειπες εσυ για μενα :slight_smile:
ο λαζοπουλος μου τη δινει υπερβολικα πολυ για τον ΓΕΛΟΙΟ του λαικισμο που αρχιζει και τραγουδαει και μετα τους χτυπαει ολους στο συναισθημα και μαλακιες. πουστικα πραγματα (τι ειπα τωρα για το λακη!!!:D) οι αρβυλες απλως γιατι δεν εχουν πραγματικο χιουμορ. ειτε τα βιντεακια ΤΟΥΣ, ειτε οι ατακες τους συνηθως ειναι κακογουστα (πολυ χειροτερα απο οτι θα μπορουσαν να τα κανουν)…

αν δω κατι απο τα 2 θα το κανω ΜΟΝΟ για τα βιντεακια της καθημερινοτητας που αυτα μερικες φορες εχουν οντως πολυ γελιο…

“κλαιω” με αυτο απο εχθες :lol2::lol2::lol2:

__Καλό-καλό!! :lol: Θενκς Γιάννη! Το τρίτο καλύτερο μετά τον Γάλλο παρουσιαστή και ΑΥΤΟ. :lol:8):lol: