Anthrax - Worship Music

Εχω ακουσει μονο τα 2 που ειχαν βγει απο πριν, το Fight’ Em 'Til You Can’t το οποιο τα σπαει ολα και το The Devil You Know που επισης ειναι πολυ δυνατο, αλλα πιο κατω. Απο εκει και περα τιποτα, λογικα θα το παρω αυριο και μεσα στο Σ/Κ θα τσεκαρω. Παντως απο γνωμη συμφορουμιτη που εμπιστευομαι, μου ειπε οτι ειναι ανισος δισκος, ο μισος ειναι και γαμω, ο υπολοιπος μετριοτητα. Ιδωμεν…

έχει και τραγούδι με τίτλο Judas Priest , ε?

[SPOILER]μην χαίρεστε πάντως ,δεν είναι κλασσικομεταλιά. [/SPOILER]

Μουσική κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του Bush.
και ο Belladona παλεύει λες και θα μπορούσε ποτέ να υπάρξει ως ισάξιος.
Καλές οι αναμνήσεις και καλοί οι δίσκοι του…αλλά αυτή η μπάντα είχε ήδη κάνει πολλά βήματα προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Το να ξαναδοκιμαστούν ως ANTHRAX με Belladona, είναι μάλλον “πισωπάτημα”,μετά απο πολλά χρόνια με έλλειψη δισκογραφικής δουλειάς αλλά και με ένα αναπόφευκτο “ψάξιμο επαναπροσδιορισμού στυλ”.
χέζε ψηλά και αγνάντευε.

Οντως,ειναι σαν να τραγουδαει ο Belladonna τραγουδια του Bush. Βεβαια πολυ καλος ο δισκος,αλλα μετα θελω να ακουω το La Raza απο A.Saint :smiley:

Μετα απο πολλες ακροασεις κατεληξα στο εξης συμπερασμα. Καλος δισκος, αλλα συνολικα μου φαινεται πολυ ανισος. Τα μισα κομματια ειναι κομματαρες ή πολυ καλα και τα υπολοιπα μετρια ή κακα.

Το Worship ειναι εισαγωγη και το Earth On Hell που ακολουθει ειναι πολυ ωραιο κομματι, δυναμικο και πολυ Anthrax. Το The Devil You Know ειναι κομματαρα, απο τα καλυτερα του δισκου και σε πωρωνει με την πρωτη ακροαση. Το Fight 'Em 'Til You Can’t ειναι [B][SIZE=“3”]ΕΠΟΣ[/SIZE][/B], με μεγαλη ανεση το καλυτερο κομματι του δισκου και το καλυτερο κομματι που εγραψαν οι Anthrax απο το Sound Of White Noise και μετα. Ξεκιναει φοβερα, εχει εκπληκτικο και πιασαρικο με την καλη εννοια ρεφραιν, ειναι οπως πρεπει σε καθε λεπτομερεια, ενω ο Belladonna δινει μια εξαιρετικη ερμηνεια. Εχει λιωσει αυτο το κομματι απο οταν βγηκε σαν single. Μετα ειναι το I’m Alive, πολυ ωραιο και αυτο, θα μου κολλαγε ομως καλυτερα η φωνη του Bush, θυμιζει εντελως τα αλμπουμ με αυτον. Το Hymn 1 ειναι εισαγωγη για το In The End το οποιο ειναι και αυτο απο τα καλυτερα του δισκου. Ειναι αφιερωμενο στον DIO και τον Dimebag και κολλανε τοσο υπεροχα οι στιχοι με την μουσικη και τις αλλαγες. Ανατριχιαστικο και μεγαλειωδες σε σημεια. Πολυ δυνατη κομματαρα. Ως εδω πολυ καλα, ολα τα κομματια μου αρεσουν. Και μετα εχουμε το Giant το οποιο ειναι μοντερνο με λαθος τροπο, με ηλιθιο ρεφραιν και γενικα δεν… Μια ακομα εισαγωγη το Hymn 2 και μπαινει το Judas Priest το οποιο ειναι αφιερωμενο στους [B][SIZE=“2”]ΘΕΟΥΣ[/SIZE][/B], παλι με μοντερνα ηχητικη προσεγγιση, αλλα αυτο ειναι πολυ καλο. Δεν ειναι τοσο καλο οσο τα πρωτα 5, αλλα μια χαρα. Ακολουθει το Crawl το οποιο δεν μου αρεσει καθολου, παλι κακο ρεφραιν και ο τροπος που κλεινει με ενα ακυρο sample με κανει να βαζω τα γελια. Το The Constant επισης επιεικως μετριοτατο κομματι, ισως με Bush να ηταν καλυτερο, αλλα και παλι. Το Revolution Screams που κλεινει τον δισκο, αν και μουσικα εχει καποια ωραια σημεια, δεν μου αρεσουν οι φωνητικες μελωδιες και το συνολικο αποτελεσμα δεν λεει τιποτα. Το New Noise που ειναι διασκευη στους Refused και ειναι bonus στην digipack εκδοση δεν μου αρεσε καθολου, αλλα αυτο δικαιολογειται γιατι δεν μου κανει η μουσικη των Refused.

Οποτε εχουμε στο συνολο 3 κομματαρες απιστευτες (The Devil You Know, Fight 'Em 'Til You Can’t και In The End), 2 παρα πολυ καλα κομματια (Earth On Hell, I’m Alive), ενα καλο (Judas Priest), τις 3 εισαγωγες και 4 κακα κομματια με μια αδιαφορη διασκευη ως bonus. Αν ο δισκος τελειωνε στο In The End θα τον θεωρουσα δισκαρα, τωρα θεωρω οτι ειναι ενας καλος δισκος, χωρις ομως ομοιογενεια και φαινεται οτι τα τραγουδια εχουν γραφτει σε διαφορετικες χρονικες περιοδους. Ενα απο τα δυνατοτερα στοιχεια του δισκου ειναι η φωνη του Belladonna που ειναι σε αψογη κατασταση, κατι που το περιμενα μετα το περσινο φοβερο live που με εξεπληξε. Ηθελα με την επιστροφη του να γυρισουν στον παλιο τους ηχο, αλλα αυτο γινεται σε λιγα κομματια, ειναι απλα οι Anthrax του 2011. Παντως πιστευω πως αν ο δισκος ειχε δουλευτει απο την αρχη με τον Belladonna θα ηταν καλυτερος και δεν θα ειχαμε αυτο το φαινομενο που πολλα κομματια θα κολλαγαν πιο πολυ στον Bush.

Αξιοπρεπεστατος δισκος! Δεν χρειαζεται πολυ σκεψη, απλως kickass metal!:smiley:

Μουσικη 21ου αιωνα με τραγουδιστη 20ου…

Δεν μας επεισαν δυστυχως και τσαμπα μπερδεψαν τα μπουτια τους με τους τραγουδιστες. Δηλαδη νομιζουν οτι επειδη εφεραν πισω 2 φορες τον Μπελαντονα ανεβηκαν εμπορικα?? Σε καμμια περιπτωση.

Anthrax - For All Kings

…μετά από πολλά χρόνια μπήκα στη διαδικασία να ακούσω το For All Kings. Έψαχνα να ακούσω κάτι ενώ δουλεύω και το βρήκα κατεβασμένο στο pc, από το 2016! Είναι λίγο αναπάντεχη δισκάρα? Έτσι νομίζω και έτσι θα λέω από σήμερα. Συνδυάζει απολαυστικά τους παλιούς με τους μοντέρνους Anthrax. Αγαπημένο τραγούδι μάλλον το Breathing Lightning, το οποίο, riff-ολογικά μιλώντας, μου έβγαλε πολύ αέρα Spreading the Disease στα κουπλέ, με πιο μοντέρνα περάσματα στο ρεφραίν. Μάλλον ο δίσκος πέρασε στα ψιλά, κρίμα όμως γιατί είναι πραγματικά πολύ καλός. Σήμερα η μέρα είναι αφιερωμένη σε αυτόν.

Και γαμάτο εξώφυλλο ε? Αν και αυτό το ήξερα από την πρώτη μέρα.

1 Like