Anti-Christmas

Μονο 5 υπογραφες σ ολο το νησι και πηγε αρχειο?
Τι Ελλαδα τι Βρετανια…ειμαστε χαμενοι απο χερι…

Εδω στην Mπανγκόκ λατρευουν τα Χριστουγεννα.
Στα TESCO και σε ολα τα εμπορικα (η πολη αυτη ειναι γεματη με mall) βλεπεις παντου υπερλαμπρα δεντρα με τζινγκλ μπελς και αλλες συναφεις μελωδιες να παιζουν 24/7, ασε που η ατμοσφαιρα ειναι πιο λαμπρη απο αυτη των τέσκο της Αγγλιας κι ολα αυτα με καλοκαιριατικη ζεστη του κερατα…ποσο οξυμωρο…

ΕΔΙΤ:
Που να τρεχεις τωρα στην Γλασκωβη η στο Σιατλ, ασε που κανει κρυο εκει αν και μια αλλαγη θαταν οκ!

Ωραια φατνη :stuck_out_tongue:

Οσο για μενα, οριστε τι τρωω στην μαπα καθε μερα :frowning:

Καλη χρονια, βρε σεις συμφορουμιτες!.. δεν ειναι ντροπη να ευχομαστε ο ενας στον αλλον…
Μηδενιστε το κοντερ και καντε μια νεα αρχη!
By the way, ουτε σκουπιδια να μαζευει θελω ουτε λακουβες να κλεινει στους δρομους - μονο αυτο ζηταω απο το δημαρχο μου για του χρονου…:stuck_out_tongue:

αυτό το δεκάλεπτο κόστισε 2,5 εκατομμύρια όμως…
χλωμό… :stuck_out_tongue:

μην το λες… πιο χλωμο βλεπω το μαζεμα των σκουπιδιων και το κλεισιμο των λακουβων! :stuck_out_tongue:

Δε θελω να θιξω κανεναν για την προσκολληση του στις παραδοσεις, τα ηθη και τη θρησκεια, απλα για μερικους σαν και μενα το Πασχα ειναι χασιμο χρονου. Οι υπολοιποι ας παρουν μαζι τους τα αυγοτσοφλια, τις πετσες απο τα αρνια που σκοτωνουν (αποτροπαιο εθιμο) και την χοληστερινη μαζι με την ακοη τους.
Οσο για μενα, η μαγειριτσα μου αρκει (και πολλα λεω). Οσοι νοιωθουν παρομοιως μπορουν να κανουν τουλαχιστον δυο πραγματα:

  1. Aντι - Πασχα παρτι με ομοιδεατες
  2. Become vegetarian
  1. να αυτοκτονήσουν

Οπως και τα Χριστουγεννα, πολυ περισσοτερο το Πασχα ειναι μια οικογενειακη γιορτη.
Μαζευεται η οικογενεια, κανουν πραγματα μαζι (ακομα και να πας εκκλησια για το νταβαντουρι) και φυσικα πολυ φαγητο.
Εμενα προσωπικα, οντας αθρησκος, πιο πολυ με ενδιαφερει το εθιμο πισω απο τη γιορτη και το οτι θα δω τους γονεις μου, πραγμα αραιο μιας και μενω εξωτερικο.

Το να ψαχνεις ευκαιρια ντε και καλα, να θεσεις τον εαυτο σου στο περιθωριο δε μπορω να το καταλαβω… Απλα χαλαρωσε, τσουγκρα ενα αυγο, πιες λιγο κρασι…

Οσο για το vegeterian, εαν εκανες νηστεια 40 μερες θα ειχε διαφορετικη αντιληψη.
Προσωπικα κανω νηστεια, οχι για θρησκευτικους λογους αλλα πιο πολυ απο επιλογη.

Δεν ξέρω αν είμαι επιλεκτικός ή κάτι άλλο. Ή ίσως επειδή είμαι σαβουροφαγος, αλλά δεν έχω συνδέσει το ψήσιμο του αρνιού/κοντοσουβλιού με θρησκευτικές πεποιθήσεις. Ενώ δηλαδή μου γυρνάνε τ’αντερα με τις “στολισμένες καμιονέτες” και όλα τα λοιπά έθιμα της “επίσημης θρησκείας μας”, την βρίσκω με την όλη φάση προετοιμασιας-δεσίματος-περάσματα σε σούβλες κλπ. Την έχω συνδυάσει με παρέα/οικογένεια/φίλους και μπόλικες μπυροποσιες.
Δέχομαι λοιπόν την κριτική ή κατακραυγή απο διατροφικής άποψης αλλά επειδή την όλη φάση του ψησίματος την κάνω πολλές φορές μέσα στο χρόνο σε άσχετες περιπτώσεις (και μάλιστα μερικές φορές απο αντίδραση π.χ 25η Μαρτίου, που μου σπάνε τα παπαρια με ψάρια και μπακαλιάρους, εγώ απλά βάζω φόκο με ψοφίμια επάνω!!) δεν βλέπω πως μπορεί κάποιος υποχρεωτικά να εντάξει την όλη ατμόσφαιρα σε Χριστιανικό έθιμο.

Δηλαδή, για να καταλάβω μιας και δεν το έχεις κάνει ξεκάθαρο, ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ;

Απάντησε σε παρακαλώ, ειναι σημαντικό.

Τρως μαγειρίτσα για την οποία δε σκοτώνονται αρνιά για να φτιαχτεί;

Εσυ τρως κρεας Παντελη?

Γμτ, δεν πρόκειται να πείσω κανέναν - γτ δεν ανοίγω κείνο το θρεντ για τους anvil αντι να γράφω εδω; Ας ειναι, θα το πω… Οντως πρόκειται για οικογενειακή γιορτη που την εχουμε συνδυάσει με παρεα/οικογενεια/φίλους και συγκεντρώσεις με πολυ φαγοπότι, όπως ειπώθηκε κι απο τους συμφορουμιτες παραπανω. Για μενα, λόγω περιστάσεων, θα ειναι απαισιο αυτο το διάστημα, όπως ηταν και πέρσι, όπως ηταν και τα Χριστούγεννα, και θα προτιμούσα άνετα να εχει προσπερασει ακομα κι αν ηταν να στερηθώ την αγαπημένη μου μαγειρίτσα. Δεν ηταν πάντα ετςι, παλια τις περιμενα πώς και πώς τέτοιες γιορτές. Δεν ειναι λοιπον παράξενο να λεει καποιος (χωρις απαραίτητα να τρολαρει) οτι δεν του αρεσει το Πάσχα ή τα Χριστούγεννα. Αφήστε τον (τον καποιο, τον οποιονδήποτε, δεν αναφέρομαι μονο στον φρηκ) να το πει να νιώσει καλυτερα και μακαρι να μην έρθετε ποτέ στη θεση του να το πείτε κι εσεις. :frowning:

Μαρεσε παρόλα αυτά, JTN, ο νέος ορισμός του “χορτοφάγος”: αυτός που δεν τρώει καθόλου κρέας παρά μονο με χόρτα!!!

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα αν του αρέσουν ή όχι οι γιορτές.

Να σου πω εγω τι νομιζω , chrisp, και οχι για τον φρηκ αλλά και για όποιον αλλο λεει οτι δεν του αρεσουν. Νομιζω οτι το λεει απο αντίδραση για καποιο λογο κι οχι επειδή πιστεύει πως δεν ειναι αυτές καθεαυτές ωραίες.

Καλα να περάσετε ολοι παντως :slight_smile: