Anti-Christmas

Παιδιά κι εγώ άπιστος είμαι - δεν μου αρέσει ο όρος άθεος, αυτό όμως είναι άλλη ιστορία - αλλά το Πάσχατο συμπαθώ σε σχέση με τα Χριστούγεννα. Πρώτον έχει χρώμα καθαρά ελληνικό. Οι Δυτικοί δεν το εορταζουν ιδιαίτερα. Άρα δεν μας τα κάνουν νταούλια με ταινίες, μουσικές και λοιπά εμπορικά κατασκεύασματα.
Δεύτερον είναι μέσα στην άνοιξη, σε περίοδο με ωραίο καιρό συνήθως, πάμε για καλοκαίρι. Τα Χριστούγεννα είναι μέσα στο καταχείμωνο που το σιχαίνομαι.
Τρίτον τα έθιμα του Πάσχα στον τόπο που ζω είναι μοναδικά. Δεν έχουν ταίρι στην Ελλάδα. Και εκκλησία να μην πατάς (όπως εγώ) υπάρχουν outdoor εκδηλώσεις που θα συμμετέχεις με κάποιον τρόπο.

Τέταρτον και κορυφαίο η μαγειρίτσα της μάνας μου. Δεν περιγράφω αλλο!

Θα ψήσει φέτος με μαιρούλα και προσπαθεί να δικαιολογήσει τον εαυτό του.

ποιος σας εμποδιζει να φατε μαγειριτσα αλλη μερα του χρονου;
σε λιγο θα μας πειτε οτι τρωτε μελομακαρονα μονο τα χριστούγεννα

Ναι, φυσικά. Και κρέας τρώω, και δερμάτινο πορτοφόλι έχω, και παπούτσια που πιθανότατα έχουν φτιαχτεί στο Βιετνάμ από πεντάχρονα έχω, και φάρμακα που έχουν δοκιμαστεί σε ζώα παίρνω, και αυτοκίνητο οδηγώ που για να εξορυχθούν τα καύσιμα με τα οποία κινείται καταστρέφεται το περιβάλλον, και φράουλες αγοράζω που μάλλον τις έχουν μαζέψει παράνομοι μετανάστες με μεροκάματο 5 ευρώ. Εσύ;

Το θέμα δεν είναι το να τρως κρέας. Το θέμα είναι το να τρως κάθε μέρα κρέας.

Μόνο το ότι δεν μπορείς να βρεις τόσο εύκολα εντόσθια και συκωταριές στην αγορά, η οποία ακολουθεί τα έθιμα. Τα αρνοκάτσικα είναι έτοιμα κατά Πάσχα μεριά. Μετά, δύσκολο.

Κάθε σοβαρός άνθρωπος, μόνο τα Χριστούγεννα τρώει μελομακαρονα.

Το θεμα ειναι να μην τρως καθολου κρεας.

Εκτός από μαγειρίτσα.

Εγώ τρελαίνομαι για την Μεγάλη Παρασκευή πάντως. Το Πάσχα συνήθως είμαι τύφλα

Η μαγειρίτσα δεν έχει κρέας… ή έχει; :-k

Εχει μερος της συκωταριας, αλλα μαλλον δε σου ειπαν ποτε τι εχει μεσα για να την φας :stuck_out_tongue:

Αν και εχω δοκιμασει αντιστοιχη με μανιταρια που τα σπαει !

Και τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση;

protein deficiency?

Ταιλανδη πρεπει ναναι αυτο. Γεματο πρωτεινες!
Πετυχα τετοιους παγκους κυριως στην Καο σαν road. Και Καμποτζη επισης.

Τιποτα δεν γινεται. Πολυ απλα δεν τρως κρεας. Κανα συμπληρωμα διατροφης αν σου λειπουν βιταμινες.

Εννοεις μαγειριτσα χωρις συκωταρια? Υπαρχει κατι τετοιο? Που? Ενημερωσε συντομως!

Θα σου λείπουν. Τι θα κερδίσεις δεν καταλαβαίνω.

Δεν υπάρχει.

Βιταμίνες Β και D και κανένα χαπάκι Ω3 αντί για ψάρι. Κατά τα αλλά υγεινή διατροφή.

Oποιος καταναλωνει ζωικα προιοντα παιρνει και τοξινες, αντιβιωτικα, γενετικως μεταλλαγμενα προιοντα (με τα οποια ταιζονται τα ζωα) δηλ. καρκινο χοληστερολη κ.α. και γενικως συμβαλει σε μια αθλια βιομηχανια κακοποιησης και φρικτων βασανιστηριων που υποβαλλονται τα ζωακια καθολη τη διαρκεια της φριχτης ζωης τους. Λιγη συνθετικη βιταμινη δεν πειραξε κανεναν.

Μανιταριτσα. Φτιαχνουμε καθε χρονο

Γιατί είναι γνώστο ότι υπάρχουν στον κόσμο μόνο δύο μεγάλες βιομηχανίες στη ζωική παραγωγή οι οποίες είναι μόνο μεταλλαγμένα και συντηρητικά.

Είπα καθώς τρώω συκώτι από ζώο που σφάχτηκε καθαρά για το εθιμοτυπικό του πάσχα.