Arcade Fire - The Suburbs

του ανοίγω thread γιατί οι καναδοί arcade fire είναι ίσως η καλύτερη και σημαντικότερη μπάντα στον indie χώρο (όσο περιοριστικό και αν ακούγεται αυτό) των τελευταίων ετών και δε βλέπω να ανοίγει κανένας άλλος, οπότε αναλαμβάνω την ευθύνη…
το the suburbs είναι ο τρίτος τους δίσκος και με τους δύο πρώτους να είναι από τους καλύτερους που έχω ακούσει στο είδος οι προσδοκίες είναι πολύ υψηλές.
με την πρώτη ακρόαση δε με ενθουσίασε τόσο, αλλά ακούγοντάς το αρχίζει να μου αρέσει όλο και περισσότερο.έχει κάποια ηλεκτρονικά στοιχεία τα οποία όμως είναι όμορφα ενταγμένα και δεν κυριαρχούν με τον rock’n roll/folk χαρακτήρα της μπάντας να διατηρείται.σε κάποια σημεία μου θύμισαν τις καλές στιγμές του springsteen.:-k
οι στίχοι είναι κλασικά εξαιρετικοί.
εν τέλει παρά τη μεγάλη διάρκειά του (16 τραγούδια) ο δίσκος δεν κουράζει καθόλου και αργά ή γρήγορα οι arcade fire θα γίνουν supergroup.αυτό το θεωρώ δεδομένο.

edit: βέβαια με το νέο maiden να κυριαρχεί στις κυκλοφορίες είναι ένα ζήτημα κατά πόσο μπορεί να επιβιώσει ένα άλλο thread τους επόμενους μήνες και ειδικά για τους arcade fire…:stuck_out_tongue:

Εμ οχι και η σημαντικοτερη μπαντα στον indie ηχο :slight_smile:
Οπως ειχα πει και στο thread τους, τους βαριεμαι αρκετα :stuck_out_tongue:
Κατα κατα τ αλλα “εχω πμ στειλε” :wink: :stuck_out_tongue: γτ δεν το βρισκω :frowning:

Λατρευουμε Arcade Fire! Θυμαμαι το 2004 που ειχα διαβασει κατι διθυραμβικες κριτικες για το Funeral στο Pitchfork, αν δεν κανω λαθος, και ακουγοντας το Neighborhood #2 (Laika) ετρεξα στα δισκοπωλεια να το παρω αλλα δεν το εφερνε κανεις και το παρηγγειλα μεσω ιντερνετ. Παιζει να ηταν και η πρωτη αγορα που εκανα ποτε μεσω ιντερνετ βασικα

Μπορουμε να στησουμε και ατυπο γκαλοπ Funeral VS Neon Bible. Funeral εγω, χωρις φυσικα να υπονοω πως το Neon Bible δεν ειναι δισκαρα

νταξ,είπα “ίσως” αλλά και τότε ποια είναι?
θεωρώ τα δύο πρώτα τους αριστουργήματα στο χώρο που επηρέασαν αρκετά την πορεία του είδους.

edit: @Giannis… δύσκολο, αλλά εγώ θα πω neon bible.πρώτον γιατί ήταν το πρώτο τους που άκουσα, και δεύτερον επειδή περιέχει τα “intervention” και “my body is a cage” που είναι και οι αγαπημένες μου στιγμές τους.

Ωπ,τους αγαπαμε…το Funeral ειναι ενας απο τους καλυτερους δισκους των 00ς hands down…αμα παιζει κανα πιεμ:oops:

Εγω δεν ειμαι και πολυ αντικειμενικος για να σου απαντησω :stuck_out_tongue:

Arctic Monkeys, Kings of Leon, Strokes, My Μorning Jacket κτλ κτλ εχω ψηλα

To εσβησαν το ριμαδι δεν προλαβα :frowning:
Τα 3-4 τραγουδια που εχουν διαρευσει εδω και καιρο παντως ειναι συμπαθητικα.

από arctic monkeys μου άρεσε περισσότερο το τελευταίο (που είναι τρομερή δισκάρα), το οποίο όμως γέρνει αρκετά προς το desert rock.οι kings of leon μου αρέσουν αρκετά,είναι φρέσκοι, αλλά δε θεωρώ πως κάνουν κάτι συγκλονιστικό…τους my morning jacket δεν τους εχω μελετήσει όσο πρέπει.τέλος, οι strokes σίγουρα είναι μεγάλη μπάντα και τους προσκυνώ, αλλά τελευταίο δίσκο κυκλοφόρησαν το 2006 και αναφέρομαι από εκεί και έπειτα.
θεωρώ βασικά πως όλη η φάση με το folk που έγινε πλέον μόδα στο indie οφείλεται εν μέρει και στους arcade fire.
γενικά πάντως είμαι φανμπόυ οπότε και εγώ δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός.:stuck_out_tongue:

Funeral χαλαρά! Εκπληκτικός δίσκος, εκπληκτική μπάντα (είναι Καναδοί άλλωστε τι περιμένεις:D)!

Ηοrror χαρά στο θάρρος σου παλικάρι, τέτοια thread εγώ δεν θα άνοιγα:roll:

Πμ κι εδώ αν είναι εύκολο:D

Παω να βάλω Crown of Love8)

μπαααα…έχω ανοίξει και “χειρότερα”…:stuck_out_tongue:
crown of love πάντως κόμματος.:thumbup:

Μεγάλη αγάπη οι Arcade Fire και απο τα μεγαλύτερα συναυλιακά απωθημένα μου!
Είχα καταχαρεί με την είδηση ότι θα ρθουν εδώ που τελικά αποδείχθηκε πρωταπριλιάτικο αστείο…[-X

Ξέρει κανείς αν το καινούριο θα κυκλοφορήσει εδώ 2 Αυγούστου όπως στη Βρετανία?

Από τα προηγούμενα με μικρή διαφορά κερδίζει το Funeral γιατί είναι από τα λίγα αλμπουμς που με ξάφνιασαν τόσο πολύ και τόσο ευχάριστα τότε. Ιδιαίτερη αδυναμία το Wake Up και από το δεύτερο album το My Body Is A Cage!!

oμορφος δισκος,με μια φορα που τον ακουσα στα πεταχτα,μου φαινεται πως ακουσα περιπου αυτο που περιμενα απο αυτη τη μπαντα-χωρις να με κολλησει στο τοιχο βεβαια οπως το funeral-…

αυτο το ομοτιτλο ειναι απιστευτα κολλητικο,very catchy…θελει κι αλλες ακροασεις και χρονο ομως…

όντως το ομότιτλο είναι το πιο πιασάρικο του δίσκου και μου έχει κολλήσει.ίσως να φταίει το ότι ήταν από τα πρώτα τραγούδια που διέρρευσαν από το δίσκο αλλά και πάλι είναι φοβερό χιτάκι.
επίσης το city with no children στην εισαγωγή μου θυμίζει το revelations των iron maiden και μετά είναι καρφί bruce springsteen:!:
αυτό που φαίνεται πάντως είναι ότι το the suburbs είναι ένας πάρα πολύ καλός δίσκος από μια κορυφαία στο είδος της μπάντα που αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο peak της καριέρας της, χωρίς όμως να ξεπερνά εδώ τον εαυτό της.
τέλος να πω πως στην ελλάδα θα κυκλοφορήσει μαζί με τη βρετανία στις 2 αυγούστου και αυτό που επίσης γνωρίζω είναι ότι ο δίσκος θα κυκλοφορήσει με 8 (νομίζω) διαφορετικά εξώφυλλα.

+deep blue επισης,πολυ ωραιο και κουλ κομματι,με την ομορφη κιθαριτσα στην εισαγωγη και empty room(who-ho-ho) μια απο τα ιδια…οσο για το peak και αν top-αρει τον εαυτο της η μπαντα με αυτο,μαλλον δικιο εχεις,αν και ειπαμε θελει αρκετο λιωσιμο ακομα…παντως εχει κερδισει στο χαλαρο την προσοχη μου για ον επομενο διαστημα…

Ρε παιδιά που βρήκατε το album; Εγω όπου και αν έψαξα τζίφος

πλέον είναι εκεί έξω σε άριστη ποιότητα για όλους.

λοιπόν, ξεχάστε ό,τι ξέρατε.
από αυτό το αρχείο που είχε διαρρεύσει ζήτημα είναι αν 5 από τα 16 τραγούδια αντιστοιχούν στην πραγματικότητα.fake ήταν τελικά…#-o
έχω το ΑΛΗΘΙΝΟ αρχείο, και μπορώ να πω ότι φαίνεται πως τελικά έχουμε να κάνουμε με δισκάρα.

edit: έστειλα το κανονικό σε όλους όσοι έχουν ποστάρει εδώ μέσα.αν θέλει κάποιος άλλος πμ…

Εγώ, εγώ!

Και εγώ θα το ήθελα, pretty please!!

δισκαρα οντως,εχω σκαλωσει και το ακουω απο το απογευμα στο ρηπητ ολο το δισκο…rococo,the suburbs,deep blue,suburban war,we used to wait…κομματαρες…πολυ δυνατος δισκος,συνεχιζουμε να λιωνουμε για final οπινιον…

Εδιτ,ναι,και το sprawl II παιζει να το σιγοψιθυριζω ολη την ωρα…:smiley:

κατεβάζω απ’τους ρώσους ένα που είναι 146,8 mb, είναι το κανονικό?