Arch Enemy live in Athens Gagarin 205 20/01/12,Thessaloniki Block 33 21/01/12

Θα ήθελα να πάω πολύ Θεσσαλονίκη, αλλά σφίγγω στα 30 ευρώπουλα.
Βλέπω ότι είναι μικρή και η διάρκεια, οπότε λέω να τα κρατήσω…
Καλά να περάσετε!

χμ “κανονικη” ειναι η διαρκεια (περιπου μιαμιση ωρα;) , παντα τοσο επαιζαν…

αν και δεν θα ελεγα οχι σε κανα δυο χιτακια παραπανω, το σετλιστ ειναι χορταστικο

επειδη τα τραγουδια ειναι εντονα (δεν υπαρχουν μπαλαντες :Ρ) τα μικροδιαλλειματα με τα σολο/ινστρουμενταλ ειναι ευπροσδεκτα για να ξεκουραζεται ο λαος και η αντζελα

η ολη ποικιλια/διαρκεια λοιπον εμενα μου καθεται καλα. Για τους 18αρηδες ισως δεν ειναι αρκετο, δε ξερω…

Μολις γυρισα απο το live στην Σαλονικάρα!

Διάρκεια περιπου: 1,5 ωρα
Ηχος: Πάρα πολυ καλος! (αλλα μεχρι να γινει πηγαινοερχοντουσαν ολη την ωρα ο καθενας πισω απο την σκηνη για να φτιαξει τον ηχο του! )
Σκηνικη παρουσια: Η σκηνη ηταν ένα χάλι μαυρο, κατα την γνώμη μου, υπήρχαν καλωδια παρατημενα όπου να’ναι! Η παρουσια των Arch Enemy πολυ καλη όμως! ωραιο στυλάκι έχουν!
Υπήρχε πολυς κόσμος δεν ηταν ομως τέρμα γεματο! Χωρουσε αρκετο ακομα κόσμο! Ηλικιες σχεδον ΟΛΟΙ κατω απο 30!
Η σετλιστ ηταν ΓΑΜΑΤΗ!

Γενικα δεν ξετρελαθηκα με την μπάντα αλλα δεν με αφησε και αδιαφορο! Καλη φαση αλλα τα 30 ευρω ηταν πολλα!

Λοιπόν υποτίθεται πως ήμουν ένας απο τους τυχερούς που κέρδισαν 1 απο τις 3 προσκλήσεις για το live στη Θεσσαλονική… δεν ξέρω τί έγινε στην Αθήνα και με τους άλλους δυο στην Θεσ/νικη έγω πάντως έφαγα ένα ωραιότατο ΑΚΥΡΟ! δεν ύπηρχε το όνομα μου σε λίστα και επίσης ο τύπος που μίλησα πήρε μπροστα μου τηλέφωνο κάποιόν υπεύθυνο που του είπε οτι το rocking δεν είχε πάρει προσκλήσεις… τώρα αν το rocking κάνει οτι να’ναι διαγωνισμους, απλα απαράδεκτο! αν ο τυπάς στο ταμείο μου πούλισε παπά και έδωσε την προσκλησή μου σε κανα φιλαράκι του είναι μεγάλος τρόμπας :smiley:

φιλε αυτο που λες ειναι σοβαρο…αλλο να σου πει οτι δεν ειναι το ονομα σου στην λιστα και να το δωσε σε φιλο του αλλα αυτος σου ειπε πως δεν πηρε το ροκινκ προσκλησεις…κατι παιχτηκε εκει…στειλε κανενα μαιλ να ρωτησεις τι εγινε…και ζητα μια προσκληση για αλλο λαηβ :p:p:p:p:p:p

Καλησπέρα σας.

Αρχικά θα θέλαμε να ζητήσουμε συγγνώμη για την όποια αναστάτωση.

Τα ονόματα και των τριών νικητών για τη συναυλία των Arch Enemy στη Θεσσαλονίκη είχαν αποσταλεί κανονικά στην εταιρεία και μάλιστα υπήρχε και confirmation (όπως ζητάμε πάντα) ότι τα έχουν λάβει και βρίσκονται στην αντίστοιχη λίστα προσκεκλημένων, προτού ενημερώσουμε τους νικητές.

Έχουμε ήδη ζητήσει να λάβει επίσημη θέση η εταιρεία. Θα σας ενημερώσουμε άμεσα, θέλουμε να ελπίζουμε, σχετικά.

Καλά κανείς έστω και μια μικρή αναφορά στους InsideDead που άνοιξαν τη συναυλία της Αθήνας?

μα για τους περισσότερους οι ελληνικές μπάντες είναι το αναγκαίο κακό πριν τους headliners… [-X

Καλά θα ήταν να ξαναήμασταν 18αρηδες!! :slight_smile: Τώρα ακόμα και τα μαλιά μας πέσανε :frowning:
Όντως μιαμιση ώρα κράτησε (ίσως κ λίγο παραπάνω). Άμα περνάς καλά περνάει η ώρα γρήγορα!!:smiley:

Ωραία περάσαμε χθες!

Η μπάντα πολύ ορεξάτη, άλλο επίπεδο στα lives, το κοινό θερμό, συμμετείχε πιο ενεργά.

Set list γαμάτο, αν και θα ήθελα και το Instict ή το I Will Live Again.

Όλοι παιχταράδες, η Angella τυπάκι και επικοινωνιακή, κρίμα που δεν έπαιξαν λίγο παραπάνω στο encore.

Με το καλό να μας ξανάρθουν.

Οι Insidead νομίζω κέρδισαν κόσμο χθες, πωρωτική μουσική, κέφι και διασκευές. Θα παρακολουθήσω σίγουρα τον νέο τους δίσκο.

Έγραψα εγώ για τους Insidead.

Ήθελα και μια γνώμη για Karma Violens από όσους πήγαν Θεσσαλονίκη.

Λοιπον για το live στη Θεσ/νικη:
Ειμαι απο την συντριπτικη μειοψηφία των >30 και οντως μου εκανε εντυπωση οτι οι 3-4 σειρες που ηταν ο κυριος ογκος μπροστα στην σκηνη ηταν κατω των 17…Πολυ πιτσιρικι ρε παιδι μου αλλα μπραβο τους :slight_smile:
Η προσελευση γενικα μου φανηκε τραγικα μικρη για το βεληνεκες των Arch Enemy και μπορω να πω οτι ντραπηκα λιγο για την εικονα που δινει η πολη μας σε τετοια Live :frowning: Oπως ειπα 3-4 σειρες (=100 ατομα περιπου) οι πιτσιρικαδες που χτυπιοντουσαν, ενα κενο 5 μετρων με μεχρι το σκαλοπατι του αλλου επιπεδου το οποιο γεμιζε για λιγο στα moshing και μετα πάλι εμενε κενο… Απο το σκαλοπατι και πισω λοιπον εμεις οι πιο “χαλαροι” (κανα 150 ατομα) οι περισσοτεροι εκ των οποιων δεν διαφεραμε και απο το κοινο της λυρικης σκηνης…:papas:
Στα σημαντικα τωρα, η μπαντα επαιξε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ αν και λιγο (1 ωρα 20’ ακριβως) , ο ηχος ηταν εξαιρετικος για τον μετριο χωρο του block 33 (η σκηνη ειναι απελπιστικά μικρή…) , η σκηνικη παρουσια ολου του γκρουπ παρα πολυ καλη!!! Πολυ κεφι απο την Angela που δεν ξενερωσε (οπως ισως μπορει να εκαναν αλλοι) βλεποντας το μισο-αδειο κλαμπακι, πολυ ενεργητικη και κεφατη λες και επαιζε στο Donington!!
Το setlist καλο αν και θα μπορουσε και λιγακι καλυτερο, ας οψεται ομως η μικρη διαρκεια του live αν συμπεριλαβουμε ενα ντραμ σολο (οπου ο τυπος ηταν “ελικοπτερο” τα εσπαγε κανονικα κ μπραβο!) και το quitar σολο απ τον μικρο Αmott.

Eν τελη ηταν ενα live που το χάρηκα παντως και μακαρι να μας ξαναρθουν!

Πώς μπορεί το τεράστιο «αλφάδι» στην μπλούζα της Gossow να συνάδει με τις προτροπές της ίδιας για περιορισμό του καπνίσματος που έγιναν στην αρχή του live; Βεβαίως και κατανοώ ότι τα πάντα σε ένα συγκρότημα γίνονται με κύριους γνώμονες το μάρκετινγκ και το image, και φυσικά η θέση του καλλιτέχνη (πρέπει να) είναι απόλυτα σεβαστή, ιδίως για ένα θέμα όπως το κάπνισμα που μπορεί να επηρεάσει την απόδοση της μπάντας, όμως από μία άποψη η συγκεκριμένη αντίθεση δεν παύει να είναι ολίγον τι κωμική…

Προφανώς ο αρθρογράφος αγνοεί ότι η Gossow έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας με το άσθμα…:lol::lol::lol:

Χαζομαρες, ειναι γνωστό οτι οταν φορας το “αλφαδι” ο καπνος δεν σε επηραζει.

Και δε βάζεις 30 γιουράϊα το ticket! :-k:D