Arch/Matheos - Sympathetic Resonance

Arch και ένα δάκρυ κυλά…

Αυτο. Η φωναρα ειναι εδω, οπως την αγαπησαμε. Ετσι φαινεται δηλαδη.

Θετικες οι πρωτες εντυπωσεις, με βαση το παρελθον που εχουν ευελπιστουμε σε κατι αψογο. Ποτε βγαινει περιπου?

Εξώφυλλο μέτριο όντως, αλλά παρόλα αυτά το κομμάτι ακούγεται υποσχόμενο.
Οι κιθάρες από το απόσπασμα όμως δεν είναι λίγο παραπάνω FWX για τον Arch;

Και έτσι έχουμε δύο Fates Warning με δύο διαφορετικούς τραγουδιστές.
Το ένα είναι με την ονομασία FW και παίζει πλέον σε πιο “ήπιες” prog κατευθύνσεις, δύσκολες στο αυτί, με τραγουδιστή το Ray και το άλλο γυρίζει στις παλιές powerprog φόρμες με τον John στο μικρόφωνο, αφιερωμένο στους νοσταλγούς του παρλθόντος.

Για μένα είναι ακριβώς αυτό. Και ομολογώ ότι όσο και αν μ’αρέσει και η μία και η άλλη εκδοχή πάρα πολύ, δεν μου “κάθεται” καθόλου.
Σε λίγο θα βγαίνουν όλοι μαζί στη σκηνή, 6-7 νοματαίοι και θα παίζουν τα πάντα (δεν είναι άσχημο, έτσι;)

Το ξέρω ότι ακούγομαι γκρινιάρης, αλλά θέλω να το πω. Και γκρινιάζω γιατί οι Fates είναι το νούμερο 2 αγαπημένο μου γκρουπ σε μία ατελείωτη λίστα…

Τρεις μέρες έλειψα γαμώ, και έρχεται αυτό. Βάζω να ακούσω κι έρχομαι.

Είμαι στην δευτεροτρίτη ακρόαση και αδυνατώ να το πιστέψω. Δεν μπορεί, δεν υφίσταται αυτός ο άνθρωπος να μην έχει χάσει ούτε στάλα από τη δύναμη και το πάθος του 25 χρόνια μετά. Θα κλάψω αδέρφια.

The Guardian has always been here.

σα να μη περασε μια μερα που λεει και ο Δημητριαδης!!!

γαμαει!!!

Είμαι οπαδός κυρίως της Alder εποχής όχι μόνο φωνητικά, αλλά κυρίως από πλευράς ύφους και συνθέσεων (αν και Spectre και Awaken είναι δισκάρες φυσικά). Ωστόσο ομολογώ ότι το επίπεδο φωνής του Arch είναι απίστευτο! Ο ίδιος και απαράλλαχτος, με τη διαπεραστική φωνή και τις τόσο ιδιαίτερες γραμμές που πάνε στο διάολο και ξανά πίσω. Η μουσική είναι όντως αρκετά σύγχρονη για Arch, αλλά αν τα βάλουμε κάτω σε κάθε περίπτωση ακούμε prog metal υψίστου επιπέδου και με την ψυχή των Fates. 1η Αυγούστου στη Λάρισα προβλέπω να ζούμε μεγάλες στιγμές!

ακόμη μια συνέντευξη…

[B][I]“It?s Fates Warning without Ray. I mean, there?s no getting around that but it?s not supposed to be marketed that way; it?s not any intent of John being the new singer and replacing Ray.”
[/I][/B]
[B]
PART 1[/B]
http://www.metal-discovery.com/Interviews/arch-matheos_interview_2011_pt1.htm

[B]PART 2[/B]
http://www.metal-discovery.com/Interviews/arch-matheos_interview_2011_pt2.htm

[B]MD:[/B] Can we expect any live shows in support of the album as you have a tour dates section on the website but it?s empty?
[B]JIM:[/B] [laughs] Yeah, it?s empty!
[B]MD:[/B] But there is a tour dates section, so?
[B]JIM:[/B] It?s a start!
[B]MD:[/B] Exactly!
[B]JIM:[/B] [laughs]
[B]MD:[/B] You just need to book some shows and fill it up!
[B]JOHN:[/B] Yeah, it?s funny as everyone?s number one question is about tour dates and I can completely understand from a fan?s viewpoint that they?d wanna see some live dates. Jim has just finished some tour dates and we haven?t really had a chance to sit down and really talk at length about it but tomorrow we?re actually gonna be talking about the logistics of it? nothing extensive because I?m not able to do that with my current situation. Things would have to change drastically for me and there?s other people to consider, not just myself. But, having said that, we?re talking about that and we?re talking about some select dates.
[B]MD:[/B] Maybe just some festival dates or something like that.
[B]JIM:[/B] Yeah, yeah.

[B]Bobby Jarzombek - “In The Studio” Part 1 - ARCH/MATHEOS [/B]

σπαστα αγόρι μου.!!

Ε ρε τον παλίκαρο είναι φοβερός παίκτης…
Αντε να βγει η δισκάρα να φάει τρελό λιώσιμο!

Γαμώ το κέρατο, έχω ακούσει τόσο το 5λεπτο, που όταν βγει το full 14λεπτο θα μου ξενίζει! Jarzombek θεός κλασικά.

Ρε, είμαι τρελαμένος, περιμένω πώς και πώς! LEAAAAKKKKKKKKKK!

[B]Arch / Matheos discuss “Neurotically Wired” song[/B]

*στο τέλος ακούγεται λιγο το κομμάτι(μισό λεπτό)…μας βλέπω να ψήνουμε αρνιά

Πω αυτός ο Σεπτέμβρης φέτος…
Δεν ξέρω για ποιο δίσκο να πρωτοενθουσιαστώ :slight_smile:
Πολύ ενδιαφέρον από το ελάχιστο που ακούγεται στο τέλος του βίντεο.

Θα γίνει χαμός.

Φερτε τους. Αυριο.

[B]Arch / Matheos discuss “Midnight Serenade” song[/B]

κλασικά, λίγο αρχή και λίγο στο τέλος

Να πω την αλήθεια μου, το Midnight Serenade ήχησε κάπως παράξενα στα αυτιά μου. Είναι σίγουρα ο πιο “μοντέρνος” ήχος πάνω στον οποίο έχουμε ακούσει να τραγουδάει ο Arch, σχεδόν εμπορικός θα έλεγα. Περιμένω να ακούσω το αποτέλεσμα. Από την άλλη το Neurotically Wired πάει καρφί για αγαπημένο μου από τον δίσκο μαζί με Stained Glass Sky. Δεν ξέρω αν (ξε)γελιέμαι, αλλά μου φέρνει θύμησες από Prelude to Ruin, κάτι που μόνο καλό μπορεί να είναι!

Οφτόπικ(?), άκουγα σήμερα το Twist of Fate… Αν έστω και τα μισά κομμάτια είναι επιπέδου Relentless, μη σου πω και Cheyenne, θα μιλάμε για δισκάρα.

Απο τα teasers εχω πολυ καλο προαισθημα…περιμενουμε τη μερα που θα κυκλοφορησει…ξερει κανεις αν θα υπαρχει και σε μεγαλα δισκαδικα η μονο σε δισκαδικα με μεταλ κυκλοφοριες τυπου Metal Era ξερω γω?

Θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχει σε κανένα Metropolis. Αν όχι, πείτε κανένα μαγαζί που σίγουρα θα το βρω γιατί δεν έχω ιδέα.