Arch/Matheos - Sympathetic Resonance

Midnight Serenade ιζ ον δε ίντερνετς, folks.

νταξ :bye::bye::bye:

Με χαλαει η παραγωγη γαμωτο. Πολυ μοντερνα.

ισχυει!αλλα ετσι βασικα δεν το περιμεναμε?δηλαδη να εχουμε 2011 και να ακουγεται με παραγωγη 80ς δυσκολο ε.σαν τα τελευταια fates μου φαινεται.

Καλα, αν ειχαμε παραγωγη 80ς θα λεγαμε για τον καλυτερο μεταλ δισκο των τελευταιων 10 χρονων και αλλες τετοιες υπερβολες :Ρ

Απλα κατι δεν μου κανει κλικ σε αυτον τον τομεα. Arch παντως, απαραλλαχτος, συγκινηση.

αυτο:cry:

Παιδιά μόλις άκουσα πρώτη φορά σήμερα το Stained Glass Sky ΟΛΟΚΛΗΡΟ. Μιλάμε για prog metal πρώτης κλάσης! Ποιος περιμένει μια βδομάδα τώρα! :bounce: 8O :bounce: 8O :bounce: 8O

όπως έλεγα και στον απο πάνω μου, μόνο και μόνο που είπε οτι τα τραγούδια τα ετοίμαζε για τους fates warning(γιατί αυτό τι είναι?) καταλαβαίνεις οτι δεν πρόκειται για πισωγύρισμα αλλά για το ίδιο με λίγο ποιο δύναμη και άλλα φωνητικά…

στο χαμμερ λέει οτι αν τραγουδούσε ο alder και το 70% των στοίχων το ειχε γράψει ο matheos θα είχαμε κάθε λόγο να μιλάμε για τον δίσκο της δεκαετίας…αλλά τώρα…???

Περίμενε… έχει γίνει ριβιού από χάμμερ κιόλας;

ε ναι…γιατί να μην έχει γίνει? την δευτέρα βγαίνει ο δίσκος…όλοι οι άλλοι πως κάνουν?

[B]εδιτ[/B]…καλό το κομμάτι πάντως…αν και εγω θέλω τους άλλους fates warning

my humble opinion [U]εδώ[/U]

Πολύ καλό review, μ’αρέσει που είναι ειλικρινές.
Αναμένω το δίσκο με μεγάλη ανυπομονησία.

Ωραίος…!!
πάντως εγώ δεν θέλω να υπάρχει αυτή η εκδοχή των fates σε βάρος της άλλης με Alder…

*το Under Stained Glass Sky κάτι λέει

πωπω αντε να βγει.εσκασα!

track-by-track interview για όλα τα κομμάτια

http://fateswarning.com/Media/Interviews/2011/20110901.aspx

Συμφωνώ βέβαια με την κριτική του Χρήστου και εν ολίγοις είναι ένα πολύ πολύ ενδιαφέρον και ωραίο άλμπουμ, με εξαιρετική δουλειά στις συνθέσεις από τον Jim. Ο Arch όπως φαινόταν και από τα samples, ακούγεται ίδιος!
Παρόλα αυτά και δεδομένης της συγκεκριμένης ηχητικής δομής στο σύνολό του, αν στο άλμπουμ συμμετείχε ο Alder και έβγαινε ως Fates Warning θα μιλάγαμε σε άλλη βάση και θα κρινόταν τελείως διαφορετικά.
Βασικά, μια χαρά δισκάρα είναι και ως project.

Θέλω να ρίξω μία σκέψη. Λέτε μερικοί για το πόσο διαφορετικός θα ήταν ο δίσκος αν στα φωνητικά ήταν ο Ray, και κοντολογίς ότι θα ήταν καλύτερος αν γινόταν έτσι, δίσκος της δεκαετίας και μπλαμπλαμπλα. Συν ότι ο Matheos έγραφε, λέει, αυτή την μουσική για το νέο Fates.

Πιάνω αυτά τα δύο points και λέγω: Μήπως το βασικό θέμα είναι ότι η φωνή του Ray, που καταρρέει μέρα με τη μέρα, περιορίζει μουσικά τον Jim; Κακά τα ψέματα, σε φόρμες όπως του Stained Glass Sky και γενικότερα ότι ακούσαμε από το Sympathetic Resonance δεν μπορώ να φανταστώ εύκολα τον Ray Alder του 2011 να αποδίδει, κι αυτό το λέω παρόλο που υπεραγαπώ την φωνή του. Όπως θα λέγαμε στο χωριό μου, maybe he couldn’t do them justice. Μήπως λοιπόν ο Jim έψαξε να βρει έναν εναλλακτικό τρόπο να μπορέσει να εκφράσει τις μουσικές ιδέες του όπως θέλει και αυτός ήταν να χρησιμοποιήσει τον Arch; Όλα θα ξεκαθαρίσουν βέβαια όταν ακούσουμε τις πρώτες νότες από το νέο Fates(αμήν και πότε).

Έχετε στο μυαλό σας ότι, αν ισχύουν τα παραπάνω, αυτό που θα ακούσουμε εδώ θα είναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ Fates Warning. Γιατί, κακά τα ψέματα, οι Fates ήταν πάντα ο Jim Matheos.

ο Ray ήταν τέλειο εκτελεστικό όργανο, αλλά ο Arch είναι ένας οραματιστής. οι στίχοι του είναι αλλού και οι φωνητικές μελωδίες που γράφει δεν έχουν αντίπαλο σε πρωτοτυπία και συναίσθημα.

νομίζω πως συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.

ούτε ο Alder θα μπορούσε ποτέ να αποδώσει τη μοναδικότητα των ερμηνειών του Arch στο “Awaken The Guardian”, ούτε όμως αντίστροφα θα μπορούσε να προσεγγίσει καν την απόδοση του Alder στο “APSOG” ο Arch.

Οι φωνές τους είναι τόσο διαφορετικές και τόσο ωραίες συνάμα, που κάνουν την ίδια μουσική να ακουστεί διαφορετικά. Το θέμα είναι τι γίνεται με αυτό που έχει στο μυαλό του ο Matheos καθώς - χωρίς να τα υιοθετώ - πολλά ακούγονται για το μέλλον των Fates.

θέλω απεγνωσμένα να μην πάει καλά το θέμα με Arch/Matheos…:?