Archive

Το μόνο τους κοινό με τους Portishead είναι οτι λένε παίζουν στα λαιβ τους το Roads…
Toυς εχω δει 2 φορες λαιβ και εχουν καλη ενεργεια στη σκηνη…Το You all look the same/noise είναι αξιόλογα αλμπουμ ,οπως και ενα πολύ ωραιο unplugged …Ενταξει κυριως στην Ελλαδα εχουν τετοια ανγνωριση…

Λοιπόν οι Archive μου αρέσουν πολύ. Δεν φτιάχνουν τις τρελές αλμπουμάρες αλλά 2-3 κομμάτια από κάθε άλμπουμ είναι τέλεια.

Τα System, I Will Fade και Lights από το άλμπουμ Lights.
Τα Fuck U και Love Song (ειδικά) από το Noise.
Το απίστευτο Again από το You All Look The Same To Me.
Το You Make Me Feel από το Take My Head.
Όλα τα παραπάνω είναι κομματάρες!

Με εξαίρεση 4-5 ακόμα τα υπόλοιπα βρίσκονται στην μετριότητα.

Το εντυπωσιακό είναι ότι ενώ είναι αγγλικό συγκρότημα, στην Αγγλία ούτε που τους έχουν ακουστά.

Τέλος όσον αφορά την trip hop σκηνή, δε νομίζω οι Portishead να ξεχωρίζουν τόσο πολύ. Πάνω κάτω τα ίδια με τους Archive θα έλεγα (αν και εγώ προτιμώ Archive σαφώς περισσότερο). Αυτοί που ξεχωρίζουν από τριπ χοπ και είναι τρομεροί, πιστεύω είναι οι Morcheeba.

στα live ειναι απαιχτοι.εγω τους ειδα στο καραισκακη και τους γουσταρα.η αφιερωση στον syd barett ηταν απο τα highlights του event

πριν από λίγο συνειδητοποίησα ένα λόγο για τον οποίο, ο Vic Vega πρέπει να λατρεύει τους Archive… Είναι σχεδόν αδύνατον να κατεβάσεις δίσκο τους, γιατί η λέξη “archive” χρησιμοποιείται παντού στο ίντερνετ! :lol:

γεια χαρα και απο μενα παιδια!
οι Archive θεωρω πως ειναι ενα απο τα καλυτερα συγχρονα γκρουπακια.θα συμφωνησω με καποιον που ειπε πως δεν θα επρεπε να μας ενδιαφερει καθολου τι απηχηση εχει η μπαντα στο εξωτερικο απο τη στιγμη που σε εμας αρεσει.
γενικοτερα η μουσικη τους περιεχει διαφορα στοιχεια και δεν κατατασεται σε καποια κατηγορια.
εχει ακουσει καποιος σας το album michel vailant?πιστευω πως ειναι το καλυτερο τους και δεν ακουσα καποιον να το αναφερει καν.βεβαια περι ορεξεος…!
εχει καποιος να μου προτεινει μπαντα παρομοια και μην μου πειτε για porcupine tree(εντελως αλλο στυλ),portishead, morcheeba, massive attack(που πιστευω πως ειναι οι καλυτεροι σε αυτο το ειδος) και αλλα τετοια που ακουστηκαν γιατι θεωρω πως δεν εχουν καμια σχεση με τους Archive.ουτε βεβαια και οι floyd που ειναι μια κατηγορια μονοι τους και δεν συγκρινονται με καμια μπαντα!!!

Air? Daft Punk? Unkle? novak? (οι τελευταίοι έχουν μόνο ένα τραγούδι :p)

Μπορείς να συγκεκριμενοποιήσεις λίγο τι είναι αυτό που ξεχωρίζεις στη μουσική των Archive για να ξέρουμε και εμείς τι να σου προτείνουμε;

Λες και γράφω εγώ…:slight_smile:

@ Αrtiu

Όπως είπε και ο Karvou τσέκαρε τους U.N.K.L.E. :wink:

παιδια ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας.και τους air τους ξερω εχω δισκους τους αλλα και τους unkle.και τα δυο γκρουπ ειναι παρα πολυ ωραια.τους daft punk ομολογω δεν τους εχω ακουστα.
πιο συγκεκριμενα μου αρεσει αυτο το χασιμο στην μουσικη των archive το ταξιδιαρικο ωρες-ωρες(για μενα) αυτη η μελαγχολια που βγαζουν σε συνδιασμο με την ΕΝΤΟΝΗ παρουσια των κιθαρων…(χωρις να το παρακανουν οπως οι porcupine tree) αλλα και τα οποια ηλεκτρονικα περασματα,τα οποια δεν ειναι τοσο εντονα οσο σε massive attack και αλλα γκρουπ του ειδους.εννοειται βεβαια πως εκφραζω προσωπικες αποψεις και μην παρεξηγηθω για αυτο.
ελπιζω να μην σας μπερδεψα περισσοτερο και να καταλαβατε τι ψαχνω.οι unkle παντως μοιαζουν αρκετα σε αυτο που ψαχνω.αλλες μπαντες παρομοιες?

Επίσης Enigma, Mike Oldfield, Delerium… Kαι αυτά είναι παρεμφερή ακούσματα. Κάτι πιο εξιδεικευμένο σε αυτή τη σκηνή δε νομίζω να ξέρω…

thanx a lot!!!

Να “ξεπαγώσω” λίγο το thread αναφέροντας τις εντυπώσεις μου από τις τελευταίες κυκλοφορίες τους Controlling Crowds & Controlling Crowds IV. Το πρώτο πολύ καλό, λίγο πιο κάτω όμως από το Lights σε ποιότητα και συνοχή (για μένα η συνοχή και η ισορροπία του δίσκου είναι πολύ βασικό θέμα). Το άκουσα μάλιστα στη special edition και θεωρώ ότι αξίζει να δώσει κάποιος λίγα ευρώ παραπάνω να την αποκτήσει.
Το Controlling Crowds IV μάλλον δεν προσφέρει τίποτα και η κυκλοφορία του εντός του ίδιου έτους αποτελεί μάλλον προσπάθεια για επίδειξη δημιουργικής δύναμης αλλά μάταια…

Προτείνω από τα παλιότερά τους να ακούσετε το Michel Vaillant από την ομώνυμη γαλλική ταινία. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι οι Archive είναι πολύ πιο αγαπητοί στη Γαλλία από οπουδήποτε αλλού!

Το Controlling Crowds IV, είναι όντως σχετικά μέτριο άλμπουμ, αλλά μας έδωσε 2 κομματάρες: Pills και The Empty Bottle.

To Michel Vaillant τα σπάει άσχημα και το Bridge Scene είναι η ΠΩΡΩΣΗ μουσικοποιημένη.

You all look the same to me εύκολα.
Και εγώ όταν είχα πρωτοακούσει το again είχα πάθει ένα σχετικό σοκ…

:metal::metal::metal::metal::metal:

Πάντως εμένα αγαπημένο άλμπουμ είναι το Live At Zenith, το οποίο έχει όλες τις κομματάρες τους μαζεμένες (εκεί είναι που τρελαίνομαι τελείως με τα Again, Lights, Bridge Scene, κτλ.) και έχει και τρομερό ήχο για λάιβ άλμπουμ.

Από τα στούντιο άλμπουμ τους νομίζω ότι τo Lights και εμένα είναι το αγαπημένο μου με μικρή διαφορά από τα Controlling Crowds, Noise, Londinium και Michel Vaillant.

To You All Look The Same To Me αν δεν είχε το Again θα το έλεγα “κάτω του μετρίου”, αφού εκτός από αυτό, ζήτημα είναι να έχει 1-2 ωραία κομμάτια ακόμα (άντε τα Numb και Meon).

Ξεθάβω.

Ειχα βρει ενα ποστ μου πριν τρια χρονια, αλλα τοτε ειχα ακουσει πολυ λιγο, σκορπια κομματια :Ρ
Τωρα δεν εχω ακουσει μονο το you all look the same to me, και χαιρομαι γιατι λετε πως ειναι γαματος δισκος. Αν και απο οτι βλεπω δεν τρελαινεστε ιδιαιτερα! Η μονη ειμαι που μπορω να βαλω ολη τη δισκογραφια τους να παιζει και απλα να καθομαι και να ακουω με τις ωρες;! Μαρεσει πολυ ο ηχος τους, οι συνθεσεις τους και τα θεματα τους, περα απο ολα τα πιο “χτυπητα” κομματια που αναφερατε.
Το lights και το controlling crowds είναι απλα αλλου! λατρεμενοι δισκοι :slight_smile:

Αντε και μας ερχονται το Σεπτεμβρη 8)

Πως; Που; Πότε; Γιατί;8O8O

Απο το site τους το ειδα φιλε, μινι τουρ στην Ελλαδα :slight_smile:

http://www.archiveofficial.com/tour/

Τα εισιτηρια βαρανε πολυ παντως…:-s

Φτιάχνουν ατμόσφαιρα οι Archive.
Ωραίοι.