Arcturus - "Arcturian" 8/05/2015

Ίδια περίπτωση με DHG (το οποίο το πήρα μόλις, σκασμός, ξεκινάω ακροάσεις): ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΗ ΝΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.

Αλλά ας πούμε ότι είμαι έτοιμος να ενθουσιαστώ για να ενέκρινε και ο παραξενιάρης παραπίσω.

Μετα απο μια-δυο ακροασεις μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο. Και ολο ο δισκος αλλα και η ερμηνεις του Vortex νομιζω ειναι πολυ ανωτερα απο το Sideshow Symphonies. Εχει και black στιγμες, εχει και hitakia, εχει και electro, πολυ πραμα.

Εγώ δύο μέρες τώρα δεν μπορώ να προχωρήσω παρακάτω απ’ το Crashland.

Σήμερα μόλις άκουσα τον δίσκο. Εξωφρενικά πλήρες το Arcturian, και όταν λέω πλήρες εννοώ και απο άποψη ήχου/παραγωγής αλλά και από άποψη συνθέσεων. Επίσης με τα φωνητικά τι παίζει και πέφτει γκρίνια; Εμένα μου φάνηκαν όπως έπρεπε να είναι.

Edit: Demon και Crashland τα καλύτερα του δίσκου

Εγκάμησε το δισκάκι. Όμορφα και ωραία.

Για μένα το «Arcturian» ήταν η πλήρης απογοήτευση? Για όσους θυμάστε τους Arcturus ως μια black metal μπάντα? ξεχάστε το! Βέβαια ίσως φταίω κι εγώ που έμεινα στα δύο πρώτα άλμπουμ τους ? τα οποία είχανε περίσσιο το black metal συναίσθημα ? και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα μετέπειτα…

[SPOILER]http://metalinvader.net/el/arcturus-arcturian/ :vibrate:[/SPOILER]

Έπρεπε να το διαβάσω μέχρι το τέλος για να το πιστέψω :lol:

Κατά τ’ άλλα

You will say «you did not know, why you did not ask»?

ΑΪ ΣΠΙΚ ΙΝΓΚΛΑΝΤ ΒΕΡΙ ΜΠΕΣΤ ΛΕΜΕ

Tραγική κριτική, αστεία και αστοιχείωτη. Μάλλον ο συντάκτης δεν ξέρει τι ακούει ή έχει μείνει πολύ πίσω και δεν μπορεί να αφομοιώσει τους Arcturus του σήμερα.

Μου φαίνεται ότι δεν έχει αφομοιώσει τους arcturus tου 1997 !!

Σωστός. Λες και το Masquerade Infernale ηταν καθαρόαιμο και παγωμένο black metal.

Ε ναι ρε πουστη μου! Θελει προσπαθεια για να γραψεις τετοια μπαρουφα. Παω στοιχημα οτι ο τυπος πιθανοτατα δεν ειχε ξανακουσει Arcturus στη ζωη του. Ακου εκει τα 2 πρωτα black metal! Σε φασεις ουτε το πρωτο δεν ειναι.

Παντως πρεπει να παραδεχτουμε οτι θελει τεχνη για να εκτιθεσαι ανεπανορθωτα. Ενα περασμα στο youtube να εκανε τετοια κριτικη δεν θα εγραφε. Δεν πειραζει ομως, ειχα μια δυσκολη μερα και με αυτο ομολογω οτι γελασα!

P.S.:Ξανα μπραβο στους Arcturus για την δισκαρα.

Το Crashland κατουράει στη μάπα την παραπάνω “κριτική”.

Καταρχάς και το “Aspera…” και το “La Masquerade…” είναι blackmetal. Αυτό δεν αμφισβητήθηκε ούτε στα πιο “πιουρίστικα” 90ς και ο λόγος είναι ότι ο όρος blackmetal είναι κάτι πιο ευρύ από την riff-ολογία των DARKTHRONE όπως λανθασμένα νομίζουν οι pan-metal μουσικόφιλοι.

Από κει και πέρα αν παραβλέψουμε τη δεύτερη παράγραφο, όπου σωστά κάνετε τα σχόλιά σας, έχουμε απλώς ένα κείμενο κάποιου που δεν του άρεσε ο δίσκος όπου μάλιστα εξηγείται και ο λόγος, η έλλειψη συνοχής.

Βέβαια επειδή δεν έχω ακούσει το άλμπουμ, δεν έχω και άποψη για το αν ισχύει το αποπάνω, απλά ήθελα να επισημάνω ότι το γεγονός πως κάποιος έμεινε στο “La Masquerade…” και δεν άκουσε τα επόμενα δύο, δεν του αφαιρεί αυτόματα το δικαίωμα να έχει αρνητική γνώμη για το “Arcturian”.

Το άστοχο της κριτικής κατά τη γνώμη μου είναι πως κρίνει το δίσκο με γνώμονα το τι δεν είναι (black metal) και όχι για αυτό που είναι.

Βάζω να ακούσω το «Aspera Hiems Symfonia» για να συνέλθω?

Τέτοια πρόταση είχα να διαβάσω από γράμμα στο Χαμερ, την εποχή που κυκλοφόρησε το Load “είδαμε τις φώτο (σ. των κουρεμένων Metallica) και για να συνέλθουμε βάλαμε 4 φορές το Cliff em All στο βίντεο” :lol:

Στο δίσκο έχω αφιερώσει 3-4 ακροάσεις. Μου αρέσει. Το βρίσκω σαν ένα βελτιωμένο Sideshow…
Αλλά, αν και είναι νωρίς για συμπεράσματα, νομίζω πως σε λίγο καιρό θα μου αρέσει ακόμα περισσότερο!

Θα επιμείνω ότι η αναφορά για το blackmetal είναι πιο πολύ για δείξει το χάσμα του πού είχε μείνει ο συντάκτης και πού είναι τώρα οι ARCTURUS.

Κι εγώ ας πούμε, παρότι ζούμε στην εποχή της υπερπληροφόρηση και της εύκολης πρόσβασης, δεν έχω ρίξει ούτε μια αυτιά στα “IX Equilibrium” και “Prometheus” των EMPEROR κι αν βγάλουν τώρα δίσκο και τον βρω μάπα (που θα τον βρω δηλαδή), θα λέω “περασμένα nightside μεγαλεία και θυμώντας τα να κλαις” (λέμε τώρα).

Το επιχείρημα για την αρνητική άποψη που έχει για το άλμπουμ είναι η έλλειψη συνοχής. Οπότε ας εστιάσει εκεί όποιος έχει ένσταση ως προς την κριτική.

με τον τρόπο που γράφει, χάνεται η μπάλα. ακόμη και αν εχει δίκιο για την συνοχή(έχει), δεν μπορείς να καταλάβεις αν υπάρχει η προσωπική απαξίωση για την black metal μουσική που δεν υπάρχει πια, ή απλά δίνει την κατάσταση της μπάντας στο κείμενο του.

"έτρεξα να κάνω την κριτική,αλλά δεν παίζουν μπλακ. δεν ρώταγα πριν? "
ε, όταν σου λέει αυτό, λογικό είναι να κοιτάς την άποψη του με μισό μάτι

Ουστ ρε μπλακμεταλλά :!:

Είστε όμως καμιά φορά χειρότεροι κι από μας τους τρου ρε πούστη μου!

Υ.Γ. Το Masquerade, θα ήθελε πάρα πολύ το blackmetal να το διεκδικεί για δικό του.-

Σου δείχνω τ’ αυτιά μου και δεν μετανιώνω για τίποτα :!:

Ο λόγος που πόσταρα αυτήν την αστειότητα δεν ήταν ότι απλά έχει αρνητική γνώμη για τον δίσκο, προφανώς. Αλλά όταν ξεκινάς κριτική για το νέο Arcturus έτσι

Γιατί προλογίζω έτσι; Γιατί πολύ απλά το «Arcturian» ήταν η πλήρης απογοήτευση? Για όσους θυμάστε τους Arcturus ως μια black metal μπάντα? ξεχάστε το! Βέβαια ίσως φταίω κι εγώ που έμεινα στα δύο πρώτα άλμπουμ τους ? τα οποία είχανε περίσσιο το black metal συναίσθημα ? και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα μετέπειτα

ένα φέησπαλμ το κερδίζεις από την αρχή. Δεν έχεις ακούσει νότα από sham… και slideshow… αλλά έτρεξες να κάνεις κριτική στο Arcturian περιμένοντας να ακούσεις κάτι από το Aspera… (χωρίς λόγο) και τελικά ξενέρωσες γιατί άκουσες ένα άλμπουμ καθαρά progressivότιναναι ήχου, με περίεργες μουσικές κλίμακες και πολλά, πάρα πολλά εφέ και samples. Ε ναι Σέρλοκ, ΙΣΩΣ φταις εσύ που δεν ασχολήθηκες μαζί τους για 18 χρόνια.

Και τέλος πάντων δικαίωμά του να μην του αρέσει και να θέλει συνοχή και “γούστα είναι αυτά” αλλά εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να κράξω τέτοια γούστα και τέτοια αστεία reviews. Περιμένω μελλοντική κριτική για το καινούριο Ulver που καμία σχέση δεν θα έχει με το Nattens Madrigal.

Και τρανς προπάντων.