Arrested development - Τι γελιο θεε μου!

Αυτός:

[SPOILER][/SPOILER]

Καταπληκτικο,θεϊκο,με πολυ ξενερωτο και αποτομο τελος.

1ο λάθος…όποιος το βλέπει με υπότιτλους ελληνικούς καλύτερα να το γυρίσει σε ράδιο αρβύλα, το χιούμορ του είναι έτη φωτός μπροστά και δεν είναι υποχρεωτικό να το πιάσουν όλοι. Μόνο και μόνο που κόπηκε από τους άμπαλους αμερικάνους γιατί είχε 10 εκκατομμύρια τηλεθεατές και όχι 20 φτάνει…

Gob θεός, Tobias cult μορφή, όλοι βάζουν το χεράκι τους αλλά την μαγιά την δένει ο Michael, ο λιγότερο κωμικός από όλους δλδ. 10-20 σκηνικά σε όλη την σειρά σβήνουν από τον χάρτη 100 κωμωδίες μαζί, είμαι απόλυτος το ξέρω αλλά μερικά πράγματα απλά έτσι είναι, όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν.

ειδα πρωτη σεζον και δυο επισοδεια απο την δευτερη και με κουρασε πολυ

ο tobias ηταν θεος αλλα στα περισσοτερα επισοδεια επαιζε μια σκηνη ή και καθολου

:thumbup::thumbup:

  1. δλδ κοινως αναφερετε σε ατομα που γνωριζουν τελεια αγγλικα? σε πολλες ταινιες κτλ που πχ κατεβαζω σαμπς, το κανω κυριως για να μην χανω λεπτομεριες, δεκτο…τωρα αν η τοσο μεγαλη διαφορα στα details το αναγαγει αυτοματα σε ραδιο αρβυλα για τους μη αγγλομαθεις, μου ακουγεται ηλιθιο, no offence…επισης το αν ειναι ετη φωτος για μερικους, το ιδιο μπορει να ειναι και προιστορικου επιπεδου για αλλους, υποκειμενικα παντα…

  2. υποκειμενικα ξανα, και γω προσωπικα για να παλεψω ολες τις σεζον-που δεν το εκανα-, θα χρειαζομουν μισο λιτρο lsd και 20g κοκας…επισης μια καλη σεζον two and a half ή it’s always sunny… το αναγαγουν σε ‘ρετιρε’ για μενα…

  3. προφανως δεν ειναι και how i met, το πιθανοτατα χειροτερο sitcom της περασμενης δεκαετιας, αλλα μεχρι εκει, με τις στιγμες του, τις καμμενιες του, την αβασταχτη επαναληψη κτλ…

Εγώ πάλι δε βρήκα συγχρονισμένους αγγλικούς υπότιτλους (και οι ελληνικοί εδώ που τα λέμε χάλασαν από κάποιο επεισόδιο και μετά). Αλλά υποθέτω ότι όλοι όσοι ξέρουν πέντε αγγλικά ακούν κιόλας, δε διαβάζουν μόνο (εξαιρούνται οι hard of hearing).

Ναί λοιπόν, αναφέρεται σε άτομα που γνωρίζουν σχεδόν τέλεια αγγλικά και μάλιστα σε επίπεδο επικοινωνίας/εκφράσεων κλπ. Γενικά είναι σχετικά απαιτητικό αλλά σε ανταμοίβει με το παραπάνω, γιαυτό και δεν προχώρησε άλλωστε…Επίσης ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μήν κοιτάς τα πρόσωπα και τις εκφράσεις τους για να βλέπεις κάτω τους υπότιτλους, έχεις χάσει τα μισά και παραπάνω. Και το πιο βασικό, ΔΕΝ ΕΧΕΙ χαζοχειροκρότημα, μόνο και μόνο αυτό είναι αρκετό για να ξεφύγει από τα υπόλοιπα…και δηλαδή ήμαρτον…Two and a half men? Τι συγκρίνεις τώρα? Το επιτηδευμένο γέλιο που κάθε 3 δευτερόλεπτα πατάει το κουμπί για το γέλιο και γελάς και συ μαζί? Όταν μιλάμε για έτη φωτός κάτι ξέρουμε…

όσο για το how i met…είναι και αυτό κατηγορία αυτόματου γέλιου αλλά για μένα είναι κλάσεις ανώτερο από το Two and a half men, είναι αρκετά προχωρημένο σκηνοθετικά, το ότι επαναλαμβάνεται δεν λέει κάτι, τόσα χρόνια σειράς δεν γίνεται να μην επαναλαμβάνεται.

no offence, αλλα επειδη ειναι ολα υποκειμενικα οπως προ-ειπα, παπαρια μαντολες ξερετε και απο τη πλευρα μου δλδ…επισης το οτι κοιταω κατι στο κατω μερος της οθονης και χανω το πανω, ειναι επιχειρημα δημοτικου…μονο και μονο απο το γεγονος πως βγαλαμε και το himym πανω απο το two and a half(με επιχειρημα την copyright friends σκηνοθεσια), κουβεντα τελειωνει εδω και καληνυχτες…

(επισης ουτε εμενα μ’αρεσει το γελιο κονσερβα, αλλα μαλλον δεν παιζει σημασια)

Οι ελληνικοι υποτιτλοι (αυτοι που κυκλοφορουν στο νετ-δεν ξερω αν εχει βγει επισημο dvd κλπ) ειναι εξ ακοης και τις περισσοτερες φορες δεν εχουν σχεση με αυτα που εχουν ειπω8ει στη σκηνη που βλεπεις.
Εγω ξεκινησα με ελληνικους υποτιτλους αλλα περασα στους αγγλικους απο το πρωτο δεκαλεπτο γιατι σε ατακες που πχ ακουγονταν πεντακα8αρα υπηρχε τοσο οτι να 'ναι μεταφραση που δεν γινοταν να το παρακολουθησεις καν

οσο για παλαμακια κλπ δεν με ενδιαφερουν (φυσικα προτιμω που δεν εxεi, αλλα και ο αλ που ειχε δεν με χαλασε ποτε)

for me οτι πιο σουρεαλιστικο εχουν βγαλει οι αμερικανοι τα τελευταια χρονια (μαζι με χαρακτηρα ντανι κρειν οφ κορσ:roll:)

Δεν θέλω να σε ‘αναγκάσω’ να επιχειρηματολογείς για 2 άτομα,αλλά το χειροκρότημα δεν λέει κάτι για την σειρά αυτή καθεαυτή,και την ποιότητα των αστείων που προσφέρει…
Και το ότι το arrested development είναι πολύ indie δουλειά (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται) δεν το καθιστά ποιοτικό…πολύ καμμένο αστείο,πολλές awkward όχι-αστείες στιγμές (για τις οποίες μην προσπαθήσεις να πείσεις ότι αποτελούν μέρος ενός wtf,τεράστιου,subtle και γαμάτου αστείου),πολύ κοιλιά,και κάποιες στιγμές καταντάει άσκοπο.

Ειλικρινά,δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα…

Θεωρείς την σκηνοθεσία ως βασικό τομέα για να κρίνεις μια σειρά,και στηρίζεις arrested development του οποίου είναι άθλια!Ποτς γκένεν αυτό?
Συγκρίνεις 2 σειρές,εκ των οποίων η μία σεναριακά είναι rip off της μεγαλύτερης επιτυχίας της αμερικής (κακώς κατά την γνώμη μου,δεν έχει σημασία),ο καλύτερος χαρακτήρας της είναι μέτριος (Barney),και οι υπόλοιποι για μένα είναι κωμικά ανύπαρκτοι.
Η άλλη σειρά είναι αυτή που είναι,εντάξει. (για μένα δλδ είναι μια ιδανική κωμική σειρά,με ανεκτή επανάληψη,καλτ και όχι-τόσο-φθαρμένους χαρακτήρες,και χιούμορ Chuck Lorre και δεν λέω τίποτα άλλο).

Α…
Έχω πάρει Proficiency,μετράει η γνώμη μου?

αν ειναι δυνατον …ξερω αψογα αγγλικα, καταλαβαινω στο μεγαλυτερο βαθμο ακομα και αστεια που αναφερονται (αποκλειστικα) σε αμερικανους και αυτο που λες πραγματικα δεν ισχυει…δηλαδη σε οπιαδηποτε σειρα-ταινια, παντα μα παντα υπαρχουν σημεια που χανουν πολυ στη μεταφραση, ετσι και στο arrested development (και σε διαβεβαιωνω πως αν ξερω μια σειρα που αδικειται πολυ απο την μεταφραση ειναι το two and a half men, το οποιο ειτε δεν εχεις δει, ειτε απλα εχουμε εντελως διαφορετικα γουστα, αν κρινω πως το θεωρεις χειροτερο απο το σουπα sitcom που εδω και 2 χρονια εχει καταντησει πιο κουραστικο-βαρετο απο το να βλεπεις ενα χαμστερ να τρεχει σε τροχο)
οσο για το επιχειρημα περι γελιου κονσερβας, δεν το παιρνω καν στα σοβαρα

για τη σειρα αποκλειστικα: ναι ειναι πραγματικα εξυπνη, απολαυστικα καμμενη και γενικα εχει επικους χαρακτηρες…ακομα και καποιες επαναληψεις που κανουν βγαζουν τρελο γελιο πχ. οι μουσικες (πεθαινω με το final countdown και τη μουσικη που μπαινει στις στιγμες πνευματικων εκλαμψεων :stuck_out_tongue: )
καποια σημεια μπορουν να βγαλουν τρελο γελιο ακομα και χωρις να το προσεξεις ιδιαιτερα, καποια αλλα βγαζουν τρελο γελιο αν καταλαβεις το αστειο, αλλα συμφωνω πως γενικοτερα απαιτει μια καποια προσοχη…ε και ναι οι αμερικανοι οι βλακες κτλκτλ αλλα πραγματικα αμφιβαλλω αν στην ελλαδα παρομοια σειρα προσαρμοσμενη στα τοπικα δεδομενα θα ξεπερνουσε (η απλα θα πλησιαζε) καπουτζιδη σε νουμερα…οχι μονο στη ελλαδα, σε οποιαδηποτε χωρα δηλαδη…αφορα πολυ συγκεκριμενο κοινο

αλλα μην το παιζουμε και υπερανω επειδη εχουμε παρακολουθησει arrested development, θα πεσει το ταβανι να μας πλακωσει ε

Arrested Development is coming back for one more season before the movie!

What!?!?! Πως; Που; Πότε;

Αν ισχυει…

Την ειδα προσφατα τη σειρα και τη καταευχαριστηθηκα.
Μου φανηκε αρκετα πρωτοτυπη και γενικα γουσταρα συνεχως εκτος απο τη πιο μετρια 3η σαιζον.

Το βλέπω εδώ και καμιά βδομάδα… Είδα την πρώτη σεζόν και δεν τρελάθηκα… Βλέπεται πολύ ευχάριστα αλλά δεν υπήρξε κάποιο σημείο που να πω τι γέλιο θεέ μου…(με εξαίρεση το επεισόδιο με την δικηγόρο με το τυφλό σκυλί…)

Έχω αρχίσει τώρα τη 2η σεζόν η οποία είναι κάπως καλύτερη από την 1η…

:vibrate:

μου φτιαξες τη μερα. αλλες πληροφοριες δεν εχουμε να φανταστω?

Αν γίνει τέτοιο πράμα,

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :smiley:

Γενικά το συζητούσανε αλλά ποιος να το περίμενε?

Τελείωσα εχθές και την 3η σεζόν…

Μακράν καλύτερη η 2η σεζόν… Οι χαρακτήρες ξεδιπλώνονται πολύ καλά με τον τομπάιας να δίνει ρέστα στα πουστρουπονοούμενα… 3η σεζόν έκανε λίγο κοιλιά στην αρχή με την ρίτα…

Συνολικά αρκετά καλή σειρά… Δεν είχα ακούσει κάτι για 4η σεζόν ωστόσο έχει ακουστεί και ότι θα βγάλουν και ταινία…