Ηarry Potter

Ανοιγουμε αυτο το θρεντ για τους φαν του Σημαδεμενου αγοριου που εζησε.
Οποιος μπει για να μας κοροιδεψει και να μας πει γκει φλωρους ξεμωραμενους ανωριμους,ειναι χαζος και δεν μας αγγιζει.

Λοιπον,επικαιροτητα ειναι το τελευταιο βιβλιο και η 5η ταινια.
Η ταινια μου αρεσε μπορω να πω,περισσοτερο απο τις προηγουμενες,αν και παραλειπει αρκετα σημεια.
Μην ανοιξετε το σποιλερ αν δεν εχετε διαβασει το 5ο βιβλιο.

Στο τελος π.χ. παραλειπεται ολη η συζητηση Νταμπλντορ-Χαρι που του αποκαλυπτει παρα πολλα πραγματα και ειναι βασικη για την πλοκη της ιστοριας.Επισης παραλειπεται η σκηνη με τον Κρητσερ,ο οποιος ηθελημενα λεει ψεματα οτι ο Σειριος ειναι στο Department of Mysteries και στελνει τον Χαρι εκει,κατι που επισης παιζει ρολο για την μετεπειτα εξελιξη,και αρκετες ακομα.

Το βιβλιο τωρα ειναι για μενα το καλυτερο,αφου επιτελους ξεκαθαριζουν πολλα πραγματα,τα κομματια του παζλ ενωνονται και ολα στο τελος κολλανε τελεια.
Επισης μας διευκρινιζει αρκετα πραγματα που στα αλλα βιβλια ηταν ερωτηματικα,οπως (μην το ανοιξετε παλι αν δεν εχετε διαβασει το 7ο ρε περιεργοι)Ειπα μην το ανοιξετε.Γιατι ο Νταμπλντορ εμπιστευοταν τον Σνειπ,τι ακριβως εγινε μεταξυ τους ολα αυτα τα χρονια και πριν τη γεννηση του Χαρι,γιατι εφυγε απο τους Death Eaters κτλ

Τεσπα,αλλος να πει τη γνωμη του.

Η ταινία αν και παρέλειπε κάποια πράγματα μου άρεσε πολύ, για`μενα καλύτερη από όλες τις υπόλοιπες, αλλά μπροστά στο βιβλίο δεν…
Το τελευταίο βιβλίο δεν το έχω διαβάσει, περιμένω την ελληνική έκδοση.
Πάντως λέτε να έχουμε κάτι παρόμοιο με τον Σέρλοκ Χόλμς λόγω απαίτησης ποτεριστών ?
(εννοώ να βγεί 8ο, 9ο κλπ. βιβλίο με καινούργιο κακό να αντικαθιστά τον Βόλντεμορτ, γιατί βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι ψοφάει)

Και κάτι άχετο : Αληθεύει ότι οι ελληνικές μεταφράσεις δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές ?

Ρε μην υποστηριζετε την εισβολη σατανιστικων και μαυρης μαγειας θεματων στην παιδικη λογοτεχνια! Αντιχριστοι!

Xμ καθολου απιθανο να γινει αυτο που λες,αλλα θα ειναι λιγο ξενερωτο,η ιστορια τελειωνει οριστικα στο βιβλιο…

Οι ελληνικες μεταφρασεις χανoυν αρκετα απο τη διηγηση και απο το τι ακριβως θελει να πει ο ποιητης(παραδειγμα τωρα,στο 5ο νομιζω,ο Μαλφοι λεει στον Χαρι στο Κινγκς Κρος,oπου ηταν και ο Σειριος ως σκυλος,"I will be dogging your footsteps,με το dogging να υπονοει κατι…Ε στα ελληνικα δεν μπορεις να το μεταφρασεις τοσο καλα. και το χειροτερο,αργουν 2-3 μηνες :-s

Είπαμε Emma Watson

Τη μερα που τελειωσα και το 7ο βιβλιο της σειρας,εκανα ακριβως τις ιδιες σκεψεις που με οταν ειχα τελειωσει και την εφταλογια του Μαυρου Πυργου του Στηβεν Κινγκ.Κριμα δηλαδη που τελειωνει εδω αλλα επρεπε.Ηδη απ το 5ο βιβλιο κατ’εμε η ηδη πολυ απλοικη γραφη της Ροουλινγκ-στην οποια βεβαια πιστευω οτι ευθυνεται και ενα μεγαλο μερος της επιτυχιας της-φανταζει ακομα περισσοτερο απλουστευμενη.Οι ταινιες επεδρασαν καταλυτικα στην ροη των γεγονοτων και στο φιναλε και οτι στο 7ο βιβλιο η συγγραφεας μου φανηκε ελαφρως κουρασμενη και να επιθυμει μαλλον περισσοτερο απ τους αναγνωστες της να τελειωσει μια και καλη τη σειρα.Ηταν η πρωτη φορα που δεν τελειωσα το βιβλιο σε 2-3 μερες,ηταν επισης η πρωτη φορα που ειπα ΕΛΕΟΣ δεν γινεται να αντιγραφει τοσο ελεεινα τον Τολκιν-η σκηνη με το Horcrux περασμενο στο λαιμο για οποιον το χει διαβασει-και η πρωτη φορα που μου μειναν αναμικτα συναισθηματα στο τελος.
Δεν πιστευω οτι θα βγουν κι αλλα βιβλια της σειρας.Το τελος ειναι αρκετα βολικο για να ειναι και το οριστικο.Ηδη παντως η Ροουλινγκ ανακοινωσε οτι θα ασχοληθει με τη συγγραφη ιστοριων για μεγαλους και δη αστυνομικων-μυστηριου αν θυμαμαι καλα.:-k
Αγαπημενο παντως βιβλιο της σειρας το 4ο μακραν απ τα υπολοιπα.Ισως το πρωτο που ξεφευγει απ το να θεωρηθει παιδικη-αποκλειστικα-λογοτεχνια.Η σκηνη με τον Βολντι στο νεκροταφειο ειδικα ειναι ολα τα λεφτα.

Ει χοκαμ γιατι ρε δεν με ειχες πει οτι εισαι ποτερμανιακ?
Στο επομενο μυτηνγκ θα κατσουμε διπλα διπλα και θα θαβουμε τον Βολντι.

Δε θα πουμε ομως το ονομα του γιατι ειναι jinxed και μπορει να πλακωσουν Death-eaters.:stuck_out_tongue:

Indeed.Σποιλερ ομως,ειναι απορρητο αυτο που ειπες. :roll:

Spoiler 7ου βιβλιου

[SPOILER]Για τον Σνεηπ και την συνεννοηση με τον Νταμπλντορ ημουν 99% σιγουρος,δεν επαιζε να εκανε λαθος ο Νταμπλι στην εμπιστοσυνη που του εδειχνε.Ημουν βεβαιος οτι ο Νταμπλντορ του χει πει να τον σκοτωσει,απλα δεν μπορουσα να καταλαβω τον λογο.
Κι επισης,αυτος ο αλητης αφου ηταν ερωτευμενος με τη μανα του Χαρι,γιατι τοσο μισος και τα σχετικα…?

Και ακομα,μου φανηκε ψιλοκουφο που στο τελος δεν γινεται ουτε καν headmaster o χαρης.Μα ελεος,ενας απλος μαγουλης της σειρας με 4-5 κουτσουβελα κατεληξε?Καν’τον εκει υπουργο μαγειας βρε παιδι μου,ετσι για το γαμωτο.

Α,και αυτο με το Horcrux στο λαιμο που τον κυριευει κατα καποιο τροπο οντως με ξινισε λιγο…Αλλα κατα τ’αλλα ρε συ δεν ειχε καμια τρελη αντιγραφη.
[/SPOILER]

Το γραψιμο δεν το βρισκω τοσο απλοικο,αλλα σιγουρα δεν ειναι και επιτηδευμενο.
Παντως μην ξεχναμε,δεν ειναι τοσο παιδικα βιβλια ετσι…?Μαυρη μαγεια και δολοφονιες και περιεργα πλασματα που τρωνε αλλα περιεργα πλασματα και τα συναφη δεν ειναι τοσο παιδικη λογοτεχνια.

εγω γυριζω την αλλη βδομαδα αθηνα και θα παω να δω την ταινια αλλα ακομα σκεφτομαι αν θα διαβασω το βιβλιο στα αγγλικα. μαλλον θα περιμενω…
πειτε τιποτα παραπανω για την ταινια.

Μπορει να μην εγινε headmaster και Υπουργος Μαγειας,αλλα μαλλον θα του χε προταθει και θα ειχε αρνηθει,μια και ο Χαρι ως αλλος Βασιλακης Καιλας θα ειναι παντα παιδι του λαου και προτιμησε να γινει Auror που ηταν και το ονειρο του.
Η σκηνη με τις αναμνησεις του Σνειπ ειναι απ τις πιο συγκλονιστικες της 7λογιας.Το μισος μαλλον ειναι η αμυνα απεναντι σ αυτο που θα ηθελε να ειναι δικο του(το παραδεχεται κιολας οτι παντα τον λατρευε ουσιαστικα) και αντικρυζοντας τα ματια της Λιλλυ στον Χαρι δεν μπορουσε να μη του βγαινει το απωθημενο του καθε φορα που τον εβλεπε.

Οταν εννοω απλοικο,δεν χαρακτηριζω ετσι τη δομη και το νοημα των βιβλιων,αλλα καθαρα το λεξιλογιο.Σε συγκριση ας πουμε με Terry Pratchett που επισης πραγματευεται εναν φανταστικο κοσμο με μαγους κτλ η διαφορα ειναι τεραστια(για Τολκιν δεν το συζηταω καν).Κινηθηκε πολυ σωστα βεβαια σε σχεση με το target group που ειχε.

Ο Vol de Mort (λογοπαίγνιο, μην πετάτε ντομάτες) ΤΑ ΣΠΑΕΙ.:stuck_out_tongue:

Spoiler για το 7

Στο 7 ο Tommy (το πραγματικο ονομα του voldi) πεταει κιολας!

Παντως ο Ντμπλι ειναι δυνατοτερος μαγος

Επιτέλους βρίσκω κάποιον που έχει κάνει ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με μένα. Ακριβώς όμως :-k :-k
Το 7ο δεν το έχω διαβάσει ακόμα, δεν έχω βρει ακόμα κάποιον να μου το δανίσει :stuck_out_tongue:

Η 5η ταινία ήταν απίστευτα βαρετή και τετριμένη. Όλο το hype γύρω από τη σειρά έχει προ πολλού εξαφανιστεί και δε φτάνει πλέον αυτό για να είναι ελκυστική μια ταινία. Σκηνοθετικά ήταν απαράδεκτη, γεμάτη κλισέ σκηνές και με το σκηνοθέτη να τρέχει να προλάβει όλα τα γεγονότα του βιβλίου. Δυστυχώς (μήπως ευτυχώς) φτάνει στο τέλος του ο μύθος του Harry Potter, ελπίζω μόνο όλα τα πιτσιρίκια που ξετρελάθηκαν με τη σειρά να διαβάσουν και κανένα άλλο βιβλίο

Η Emma Watson (η Ερμιόνη ντε) ψηφίστηκε νο 98 πιο σέξυ γυναίκα της χρονιάς σύμφωνα με τους αναγνώστες του MAXIM!!

τις ταινίες έχω σταματήσει να τις βλέπω από τη 2η και μετά οπότε δεν έχω γνώμη…
το βιβλίο απ’την άλλη ήταν απ’τα καλύτερα της σειράς κι αν και όλο βγήκε άνετα σε 2 μέρες μεσολάβησαν 3 μέχρι να αποφασίσω να διαβάσω τις 5 σελίδες του τελευταίου κεφαλαίου…Μπορεί να ακουστεί υπερβολικό αλλά όντας νιάνιαρο μεγάλωσα μαζί με τον κ.Πότερ(ένα βιβλίο κάθε χρόνο) και θέλω κι άλλο(ναι είμαι ανώριμη,γραφική+κολλημένη)…

καλύτερα σημεία:
1.αναμνήσεις Snape
2.’‘albus severus potter’’
3.σελ 402

Δε νομιζω οτι χρειαζεται να απολογεισαι για το γουστο σου Ελενη.Εδω αλλοι δεν απολογουνται που διαβαζουν αβυσαλλεες αηδιες τυπου Ο Ιουδας φιλουσε υπεροχα και τις εκδοσεις του Alter,αντιθετως το παιζουν και μπσαγμενοι.1000 φορες ανωριμοι και γραφικοι.:wink:

“Όχι πια σεξ…μόνο φίλοι” :lol: #-o

:lol: :lol:

Ναι,αστα να πανε!Αννε,σημαινει μανα…κτλ κτλ…#-o

μόλις γύρισα από το σινεμά, αξίζει να την δείτε η πιο καλή από τις προηγούμενες αλλά μου είπαν επειδή δεν έχω διαβάσει τα βιβλία μόνο τις ταινίες έχω δει ότι μπορούσαν να βάλουν και κάποια άλλα σημεία σημαντικά…

E ναι νταξει σιγα μην ντρεπομαστε επειδη μας αρεσει ενα βιβλιο που οσοι δεν το χουν διαβασει το θεωρουν χαζοχαρουμενο παιδικο,απλα επειδη ετσι ειπε ο μπατζανακης της κουμπαρας του ξαδερφου τους.