Ηarry Potter

ζήτω η φανταστική παιδική λογοτεχνία!!!ντροπή σε αυτούς που την κοροιδεύουν…
harry potter- narnia chronicles -hobit !!!

LOTR-Elric :wink:

Mάνο τα αριστουργήματα που ανέφερες δεν νομίζω πως απευθύνονται σε παιδάκια.:roll:

Ε αν μιλάμε για φανταστική λογοτεχνεία, αυτά τα 2 πρέπει να αναφέρονται αυτομάτως.

Εντιτ: Λάθος, δεν είδα το “παιδική”… Χεχε, διαβάζω ηλεκτροτεχνικές εφαρμογές ταυτόχρονα, συγχωράτε με

Κατ΄εμε η 5η ταινία ήταν πολύ καλή αν και δεν περνάει την 3η :wink:

μου την έσπασε που δεν έβαλαν την φάση με τον βάλτο αλλά τεσπα

το 7ο βιβλείο το διάβασα σε 3 μέρες (και δεν ξέρω και καλά αγκλικά) δεν λέω οκ το τέλος:lol: :lol: :lol:

στο μεετινγκ να μαζευτούμ να θάβουμε :P:P:P

Αυτός έβγαλε το Mer de Noms? :-s

Πάντως ρε γαμώτο τι φαντασία πρέπει να έχεις για να γράψεις τοοοοοοοσα πράγματα για έναν τελείως φανταστικό κόσμο; Μπράβο, τα σπάει η Rowling.

Νταξ όχι τόσο όσο ο Μικρός Νικόλας αλλά τα σπάει. :slight_smile:

Αυτή η φράση ταιριάζει ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΟΝΟ για ένα άτομο. JRR Tolkien. Πιο απόλυτα δε γίνεται όμως…

Συμφωνώ… ΑΛΛΑ ρε ξέρεις τι; Οι ¶ρχοντες δεν παλεύονται #-o Σιλμαρίλιον και Χόμπιτ ftw.

Bγαινουμε οφτοπικ,αλλα εδω με κουφανες.
Για το Χομπιτ συμφωνω,ειναι για μενα το καλυτερο του.
Αλλα το Σιλμαριλλιον ειναι που δεν το παλεψα.Σελιδα 50 νομιζω και το χω αφησει εκει εδω και 6-7 χρονακια.

Οι Αρχοντες εχουν μερικα αργα και βαρια σημεια,οπως αυτα που κανει περιγραφες τοπιων και περιοχων και δινει πληροφοριες για προηγουμενα γεγονοτα,αλλα κατα τ’αλλα σε φαντασια και “τρελα” ο Τολκιν δεν πιανεται.Με τιποτα.
Και επισης στους Αρχοντες εχει τις επικοτερες διηγησεις μαχων,ειδικα στον τελευταιο.Η ταινια το γαμισε λιγο,αλλα στο βιβλιο η διηγηση ειναι εξαιρετικη.

OXIII το Σιλμαρίλιον γαμεί. Το Χόμπιτ είναι από τα πιο ωραία βιβλία που έχω διαβάσει.

Όσο για τους ¶ρχοντες, είναι ωραία βιβλία, με όλα αυτά που λες (φαντασία, επικές μάχες κτλ) αλλά κουραστικά σε πολλά σημεία. Ακόμα θυμάμαι την περιγραφή του σπιτιού του Μπίλμπο. Μία ολόκληρη σελίδα και ακόμα περιέγραφε την πόρτα του βαρελόσπιτου.

Ενταξει σε αυτα κουραζει οντως (πχ εκει με κατι τραγουδακια των Εντ πηγα να κοψω φλεβες και προχωρησα μερικες σελιδες ::-- ),αλλα δεν ειναι και τοσα πολλα ωστε να σε κανουν να παρατησεις το βιβλιο.
Στο Σιλμαριλλιον βαρεθηκα.Ισως να φταιγε οτι ημουν μικρος και ηθελα να διαβασω για ορκ που σφαζονται και οχι για planar creatures που τραγουδανε.Αλλα νταξ.

Και για να επανελθουμε ον τοπικ,οντως η Ροουλινγκ εχει αρκετη φαντασια και μυαλο,αλλα νταξει,δεν εκανε και κοσμογονια σαν τον Τζ.Ρ.Ρ.

Α,ειδα στον ιντερνετ οτι η Emma Watson δεν θελει να παιξει σε αλλο Χαρι Ποτερ γιατι την ψωνισε και δεν θελει να ειναι πια το χαρι ποτερ γκερλ.
Βεντερ κλαψε.:roll:

Τώρα είναι Cosmogirl. Κρίμα, η Βάτσον ήταν από τα λίγα παιδάκια της ταινίας που έπαιζαν καλά. Όχι άλλος Ράντκλιφ :papas:

Πέστα χρυσόστομε…:smiley:

Το Σιλμαρίλλιον και εγώ στα πρώτα κεφάλαια που έλεγε για τη δημιουργία του κόσμου και τα ρέστα δεν το πολυγούσταρα, ήταν και το πρώτο βιβλίο του Τόλκιν που διάβαζα και εγώ τότε ήμουν 12 χρονών, αλλά στη συνέχεια έγινε από τα αγαπημένα μου βιβλία. Είχε όλα τα στοιχεία που έκαναν τον Τόλκιν θεό. Αν έχεις χρόνο ξαναπιάστο.:wink:

Όσο για το Χομπιτ, είναι παραπολύ καλό βιβλίο αν θες να διαβάσεις κάτι ανάλαφρο για να χαλαρώσεις, αλλά στην προσωπική μου λίστα θα είναι πάντα ένα σκαλί πιό κάτω από Σιλμαρίλλιον και ¶ρχοντες (από τους οποίους μου αρέσει η κάθε σελίδα…)

Να διαβάσεις ολόκληρο το Σιλμαρίλλιον, ακούς Αρειανέ? Θα έπρεπε να το είχες κάνει πιο νωρίς επειδή η μαγεία είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν το διαβάζεις έφηβος, αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Και μετά να ακούσεις το Nightfall In Middle Earth.

Kαλά αυτό πήγα να το κάνω τις προάλλες και δεν την πάλεψα :stuck_out_tongue: Σορρυ, μην πέσετε να με φάτε :smiley:

Ουδέν σχόλιον.

O Harry είναι ο πιο υπερτιμημένος ήρωας ever και όσοι ασχολείστε είστε ανώριμοι :lol: :stuck_out_tongue: :smiley:

(Σοβαρά τώρα, έχω δει τρεις ταινίες του και είναι η μία πιο βαρετή από την άλλη…)

Oπως το ειπες,εχεις δει τις ταινιες.
Καμια σχεση με τα βιβλια,αν δεν εχεις ιδεα για την ιστορια η ταινια λογικα θα σου φανει ενα ασυνδετο μπαχαλο χωρις κανενα ενδιαφερον,αφου λειπουν τα μισα και παραπανω στοιχεια της πλοκης.

Να διαβασεις τα βιβλια.Που θα μας πεις και ανωριμους.:frowning:

Αυτός ο Harry τη φάσωσε επιτέλους την Ερμιόνη ή θα του την φάει ο μπάμιας ο Ρον?

Gossip Spoiler 7oυ βιβλιου

Οχι ρε τι λες,την Τζινυ φασωνει και παντρευεται ο Χαρης.Την Ερμιονη την απαυτωνει ο φλωΡον.