ARTCH - aka mprabo sou ellhniko koino. 20/01/07 underworld

67 atoma - apo ta opoia oi 13 norbhgoi - pou hrthan parea !!! me th mpanta.
3 mpantes

clairvoyant - ok mousika - abyssalea faltsos tragoudiarhs.
sorowful winds. me 2 melh proxeira - logw atyxhmatwn kai stratou - kai enan tragoudisth krywmneo, apedwsan poly pio kala apo oti tha perimene kaneis !!!
5 kommatia mono - alla epeidh o tragoudiarhs pleon einai pro - mporese kai to ekrypse - lambanontas poly kolakeutika sxolia.
artch - epagkelmaties ?! 17 kommatakia - rockarane - goustarane - paiksane - ta spasane kai bsk - mas eipan kai st @@ mas. eimaste poly gerontes gia na mas noiazei - to kanoume kathara gia thn plaka mas ( ntaks me 67 atoma den to kaneis gia ta $$$$$$) !!!

hxos genika - arketa kalos, ews poly kalos stous SW kai stous artch kampana. e nai kai wig wam - pali hxakla bgalane - opote :stuck_out_tongue: !!! LOL !!!

kai pali ta eushma sto KAUTO PATHIASMENO ellhniko koino - pou pinei ta fredochina kai noikiazei ta dvd - kai katebazei tous diskous kai den pata stis synaulies, logw tou yperakribou ticket twn 20e :stuck_out_tongue:

kai gia na prolabw tous kalothelhtes - kathoti i didi de mas dinei eishthria - ekei tha eimaste ton epomeno kai methepomeno mhna !!!

lol !!!

mprabo paidia… pou thelete na mh fernoun ta idia kai ta idia. i mpanta epekse kamia 17ara ? kommatia me kefi kai kalo desimo kai kalo hxo. goustarane, goustarame… kai den trexei kastano.

akouste trivium ! pou nia kai to kalytero twn teleutaiwn 15 etwn pou len kai ta magazina !!!

Ε και που είναι το περίεργο ρε Μήτσο; Λέμε όλοι ότι δεν έρχονται μεγάλα ονόματα, δε γίνονται μεγάλα φεστιβάλ κτλ. Μα γιατί να γίνουν; Αφού δεν υπάρχει κοινό να υποστηρίξει τέτοιες προσπάθειες. Το 90% των ατόμων της ηλικίας μου/μας ακούν ελληνική σκυλο-pop και r ‘n’ b. Από που και ως που να να γεμίζει με κόσμο κάθε συναυλία;
Αλλά και από την άλλη, ακόμα και αν θεωρήσουμε δηλαδή ότι υπάρχει ένας σημαντικός πυρήνας rock/metal οπαδών, γιατί αυτοί να πάνε στους Artch; Sorry κιόλας, αλλά ποιοι είναι οι Artch; Επειδή δηλαδή έβγαλαν δύο δίσκους πριν 20 χρόνια σημαίνει πως πρέπει να μαζέψουν 500-600 άτομα; Εδώ δε μαζεύουν άλλοι κι άλλοι.

kai poioi einai re cozy ? oi trivium ? oi tool me ta orea leizer - i apaksiwsh pou toso eukola petas, einai gia mena - peisithanath, einai o logos pou den paei o kosmos.

den htan akriba gia 3 mpantes - estw ki an i mia DEN to eixe.
eixe kalo hxo.
eixe kalh apodwsh kai eparkes playlist.

kai agpahte file - cozy gia meta kommati opws to another return , to power to the man, to metal life, to burn down the bridges kai to whom it may concern metrane… oi diaskeues se priest (electric eye) kai to purple medley - mamhsan, me to idio skeptiko - poios eimai egw i esy re cozy - pou tha krinoume me PROSWPIKA kritiria mia mpanta… :stuck_out_tongue: otan kanw i kaneis mia kritikh, perimenw na mou perigrapseis kati - kai na dwsei kai ligo to proswpiko sou stigma… an sou eipe kati o diskos i h synaulia… oxi an htan akribh, oxi an den sou arese dioti akous allo eidos…

allo na kaneis kritikh, allo na pernas / proswpikh - i etairikh grammh…

oriste px EGW o flwros - o aor-as na apothewnw mia AGNWSTH DEATH METAL mpanta… profanws - den exw skopimothta… apla mou arese… :stuck_out_tongue: fantasou …

an den akousei o allos thn mpanta - i den thn dei- pws tha apofasisei an tou aresei i oxi … aneksarthtws … hlikias - giati me to idio skeptiko - giati phgan kai eidan 20000 atoma tou pragmatika TELEIWMENOUS sabbath - me yperboliko eishthrio - gia mia wra kai den ebgalan AXNA ? group 25 etwn + pou exei na bgalei disko me th synthesh pou parousiasthke edw kai den kserw egw posa xronia !!!
kala kala - pteres tou metal … ok - gnwsth h karamela…

Gia prwth fora 8a simfwnisw me ton karja_kurunen 8)

Alla oi Artch den einai h monadikh band pou ir8e sthn Ellada kai htan 3 kai o koukos. Distixws

Ήταν ένα από τα live που δεν ήθελα να χάσω, βλέπετε από τότε που έμπλεξα με το μελωδικό hardrock ακούω συγκεκριμένα πράγματα στο metal και οι Artch είναι μέσα στα γούστα μου. Δεν μπόρεσα να παρεβρεθώ για διάφορους λόγους, ο βασικότερος είναι τα 600χλμ συνολικά που έπρεπε να διανύσω + το ότι το δίπλωμα θα το ξαναπάρω μετά από έξι μήνες.
Με 67 άτομα όμως δύσκολα θα συνεχίσουμε να βλέπουμε τέτοια live.
Kρίμα γιατί και το εισιτήριο ήταν φτηνό και ο λόγος για να πας σε μια τέτοια συναυλία φίλε cozy είναι απλά για να περάσεις καλά και αν είσαι και μικρός σε ηλικία για να δεις πως παίζοταν το metal πριν 20 χρόνια, άσε που βγάλανε και δισκάρα το 2003 οι Artch.
…και ρωτώ εγώ … γιατί να πάω να δω Blind Guardian? πείτε μου έναν λόγο σας παρακαλώ.

Συμφωνώντας με την κάρια (sic), να προσθέσω ότι δεν περίμενα να έρθουν άτομα που - λόγω μικρής ηλικίας, άλλων μουσικών γούστων ή ανωτέρας βίας (απόσταση κλπ) - δε θα έρχονταν ούτως ή άλλως.
Μιλάμε για άτομα που άνετα δηλώνουν από δω κι από κει την αγάπη τους για το 80s Metal. Και όταν έρθει η ώρα…
No worries, εγώ πέρασα γαμώ, άκουσα riffs και 80s ήχο στις κιθάρες, Metal στίχους και γούσταρα…

Γιατί μπορείς να τους γουστάρεις, να είναι η αγαπημένη σου μπάντα και χίλιοι δυο άλλοι λόγοι που μας κάνουν να πηγαίνουμε σε live :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

[quote=“Guardian_of_the_blind”]

Γιατί μπορείς να τους γουστάρεις, να είναι η αγαπημένη σου μπάντα και χίλιοι δυο άλλοι λόγοι που μας κάνουν να πηγαίνουμε σε live :smiley: :smiley: :smiley: :D[/quote]

Εσένα σκεφτόμουνα όταν πατούσα “υποβολή” … σε περίμενα…χαχαχαχ…εγώ στην αγαπημένη σου μπάντα δεν θα πήγαινα ούτε και τσάμπα … θυμάμαι που τους είχα δει στο rock of gods και μετά πάλι τους ξαναφέρανε και ξανάπήγα… και άντε πάλι τα ίδια … και όλοι λέγαμε …αμάν πια με την β εθνική Γερμανίας που μας φέρνουνε συνέχεια τα ίδια και ίδια και παρακαλούσαμε να μην τους ξαναφέρουν την επόμενη χρονιά. Τότε που βγάλανε και τους καλούς τους δίσκους… ε όχι και τώρα.

Υ.Γ.Jag Panger πήγατε? ή μήπως μαζεύατε λεφτά για Heir Apparent που δεν πήγατε?

Μόνο melodic, eight-ίλα Heavy άντε και λίγο thrash όταν ξεφεύγουμε.

Γιατί μπορείς να τους γουστάρεις, να είναι η αγαπημένη σου μπάντα και χίλιοι δυο άλλοι λόγοι που μας κάνουν να πηγαίνουμε σε live :smiley: :smiley: :smiley: :D[/quote]

Εσένα σκεφτόμουνα όταν πατούσα “υποβολή” … σε περίμενα…χαχαχαχ…εγώ στην αγαπημένη σου μπάντα δεν θα πήγαινα ούτε και τσάμπα … θυμάμαι που τους είχα δει στο rock of gods και μετά πάλι τους ξαναφέρανε και ξανάπήγα… και άντε πάλι τα ίδια … και όλοι λέγαμε …αμάν πια με την β εθνική Γερμανίας που μας φέρνουνε συνέχεια τα ίδια και ίδια και παρακαλούσαμε να μην τους ξαναφέρουν την επόμενη χρονιά. Τότε που βγάλανε και τους καλούς τους δίσκους… ε όχι και τώρα.

Υ.Γ.Jag Panger πήγατε? ή μήπως μαζεύατε λεφτά για Heir Apparent που δεν πήγατε?

Μόνο melodic, eight-ίλα Heavy άντε και λίγο thrash όταν ξεφεύγουμε.[/quote]

Λογικό είναι δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τα ίδια γούστα, π.χ. εγώ θα πάω και στις 2 της Αθήνας και αν έχω φράγκα το σκεύτωμαι και για Θεσσαλονίκη

H λογική της συνταξιοδότησης

Αν και καταλαβαίνω κ επιτονίζω τα δίκια του κάργια (τα έχουμε πει άλλωστε τόσες κ τόσες φορές για τη νοοτροπία του ελληνικού κοινού) πρέπει να διαφωνήσω στο συγκεκριμένο τόπικ. Και αναλύω παρακάτω :

Γιατί το ελληνικό κοινό, με τα πενιχρά οικονομικά του, να πρέπει να στηρίζει κάθε “υπερμπάντα” των 80σ, ειδικά όταν δεν την έχει ακούσει καν. Ξέρω ότι ο κάργια είναι ο σούπερ ειδικός κ γουστάρει να το λέει σε κάθε περίπτωση, αλλά το να κατηγορείς τους υπόλοιπους που δεν στήριξαν μια συναυλία ενός ονόματος που δεν ξέρουν, είναι ανώφελο. Δλδ τι έχει γίνει η Ελλάδα ? Το ασφαλιστικό ταμείο του κάθε αναξιοπαθούντος μουσικού, που πρέπει να τον στηρίξουμε γιατί κάποτε έβγαλε 2-3 κομμάτια ?

Αν θέλουν τέτοια event να πιάνουν, ας τους φέρνουν σε πακέτα όλους μαζί. Διαφορετικά και τα 60 άτομα πολλά θα είναι. Άλλο να στηρίζουν κάποιες συναυλίες οι νοσταλγοί κάποιας άλλης εποχής κ άλλο να πρέπει να τους στηρίξει σύσσωμη η κοινότητά μας, γιατί κάποτε γαμούσαν κ τώρα έρχονται εδώ να συμπληρώσουν ένσημα.

Για μένα, πιο σημαντικό είναι να πάει καλά η συναυλία των answer που και λογικό εισιτήριο έχει, και καλό δίσκο έβγαλε και είναι στα πρώτα της βήματα, από τον κάθε πεθαμένο. Δεν υποτιμώ αυτούς που πάνε - καλά πάνε κ εύχομαι να περνάνε κ τέλεια. Αλλά να τα ρίχνεις στο κοινό, επειδή ενώ δεν ξέρει κάποιον, πρέπει να τον στηρίξει, είναι εντελώς παράλογο.

διαφωνω αρκετά monte. το θεμα δεν ειναι το αν η μπαντα εβγαλε το δισκο πριν 20 χρόνια. εγω πηγα artch και καραγουσταρα. αν ειχε πανω απο 17 το εισιτηριο δεν υπήρχε περιπτωση να πατησω. παρολα αυτα, με τετοια λογικοτατη τιμή, εδωσα το παρον.

κατα τη γνωμη μου το μονο που πρεπει να κοιταμε ειναι η μουσική. αν μπεις και διαβασεις στο νετ για live report για καποια μπαντα που ερχεται, και δεις οτι λενε live αν και ειναι δεινοσαυροι, γιατι να μη τους δεις;ισα ισα που εδω ρε συ στους φρεσκους δε παταει ο κοσμος. ειχα παει black cobra και blutch, δυο ξενες πειραματικές μπαντες και η μια μαλιστα στα πάνω της, και ενω υπάρχει λαος που ακουει τετοια, ημασταν τρεις και ο κουκος.και το εισιτηριο ηταν 12 ευρω. 8 ευρω ρε συ δινεις να δεις τους φιλους σου που παιζουν. μη τρελαθουμε κιολας

θα μου πεις, οκ, ο κοσμος δε τους ξερει και δε παει. αλλα τωρα με 12 ευρω οι black cobra και με 12-13 (καπου κει ηταν) οι Taint, και παλι ο κοσμος απειχε. θα σου λειψουν δηλαδη αυτα τα λεφτα για να δεις μια ξενη μπαντα που μαλλον δε θα ξαναρθει; αφου οπαδοι του ειδους υπαρχουν και αρκετοι μαλιστα.

κακα τα ψεματα, μιλαγα με καποιον για ενα απο αυτα τα live και ξερεις τι μου ειπε; “πολλα τα λεφτα!”. μετα ειπε ομως “θα παω στους ταδε που χουν 25”. για κει δεν ειναι πολλα ε;

απλα οι ελληνες σε νοοτροπια καμια φορα ειμαστε πολυ καραγκιοζηδες. αυτα.

To θέμα δεν είναι να στηρίξουμε τα live ή τα γκρουπ γιατί πολύ απλά δεν ανήκουμε σε κανένα φιλανθρωπικό ίδρυμα, αλλά τι πιο λογικό να πας σε ένα live για να διασκεδάσεις, να δεις πως και τι παιζει, έτσι για τη φάση βρε αδερφέ. Από το να έχεις άλλο ένα βράδυ μια από τα ίδια. Το επιχείρημα με τα λεφτά δεν το δέχομαι γιατί πολύ απλά δεν ισχύει. Είναι ότι έχουμε καλομάθει και επικρατεί και λίγο ασχετοσίνη, λίγος αχταρμάς, λίγο απ’ όλα δηλαδή.
Agmar μια χαρά τα λες keep on fighting !!!

Και οι Artch προιόν της διαφήμισης των περιοδικών ήταν, αλλά πριν 20 χρόνια…

mpa - den nomizw na sou legane - plhrwse ekswfyllo kai pente diafhmhseis gia bathmo… auto to deixnei oti xwris diafhmhsh pote oi NORBHGOI, ARTCH - eixan parei 5/5 sto AGGLIKO KERRANG … tote htan kai kollhmaties… kiola - kai tous krazan tous apo alles xwres - wres wres…

kai mono oti to les auto einai apodeiksh tou oti pote den exeis akousei tous 2 diskous autous…

να σαι καλα. :smiley:

πιστεύω οτι εισαι 100% στο θεμα. και το γεγονος οτι εχουμε καλομάθει φαίνεται και απο τις αντιδράσεις σε πολλά live. π.χ. dead soul tribe πηγα και τις 3 φορές που ηρθαν αθηνα. την πρώτη δε τους αφήναμε να κατεβουν απο τη σκηνη μιλάμε και φωναζαμε για 20 λεπτα. την δευτερη ήταν τα πραγματα καπως πιο χλιαρα. ε, λοιπον, την τελευταία πριν ενα μηνα και κατι, το κοινό ηταν ακρως ξενερωτο και 10 ατομα φωναζαμε ολοι κι ολοι. αυτο ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα του πως εχουμε καλομαθει. οι εποχες του ελληνικου εκφραστικου κοινου για το οποίο ήμασταν υπερήφανοι εχουν περάσει πια. τα ιδια ηταν σε συναυλιες πριν 5 χρονια και τα ιδια τωρα;

Υ.Γ. αφήστε και που dead soul tribe 20 ευρω είχε το εισιτήριο και ήταν πιο φτηνό απο κάθε άλλη φορα, αλλά μάζεψε τον λιγότερο κόσμο. καναμε αμαν για φτηνα εισιτήρια, αλλα δε τα δίνουμε οταν μας τα παρεχουν. προτιμάμε (και βαζω ΚΑΙ εμενα σε αυτην την κατηγορία) να δινουμε 50ρια σε tool, maiden και τα λοιπα. εγω αν δεν αλλάξει δραστικά το set list της περιοδείας, maiden ΔΕΝ παταω, επειδη θεωρώ υπερβολική την τιμή. δε τα βγάζω αυτα τα λεφτα απο την τσεπη μου φιλτατοι υπο αυτές τις συνθήκες.

to set list exei allaksei - alla oi maiden erxontai kai me 500 kila plexkiglass skhnh ??! me mhxanika merh ? toulaxisto - dhladh - toso kanane panta - alla tha deis ena show, me prama, oxi 2 pania - 3 leizer kai 5 typous… auto exw na pw…

pisw stous artch…basika - tous rwthsa - pws ki hrthate ? gia ta $$ ? ktl …

kai mou kanei nai … me 100 atoma tha PLOUTISOUME !!! stadar… mpa, enas thes/kios promoter mas parakalese - ka eipe oti ebaze ta tickets. emeis hrthame etsi - epeidh kanw paush apo thn periodeia twn wigwam, kai epeidh panw xionizei tou kerata, gia to xabale - gia na paiksoume to show - paiksame 3 meta apo 2,5 xronia, etsi gia to kseskouriasma - kai gias na perasoume kala !

lol — -den blepw na xei adiko…

syntaksiodothsh…

never too old to rock n roll… dhladh, einai sa na mas les, mhn pas px se jethro, einai geroi … mhn pas floyd einai geroi … lol :stuck_out_tongue: ti perierges logikes REALLY ?!

Ο καθένας ερμηνεύει διαφορετικά τη μη προσέλευση κόσμου και πιστεύω το επιχείρημα ότι πολλοί δεν ξέρουν το συγκρότημα ή δεν είναι διατεθιμένοι να πάνε στη συναυλία μιας μπάντας που έδρασε πριν 20 χρόνια (και μόνο;) είναι απολύτως ορθό. Τόσες και τόσες άλλες μπάντες έχουν έρθει και δε μάζεψαν το αναμενόμενο, οι Artch είναι μόνο το πρόβλημα; Ή για να το πω αλλιώς, πίστευε κανείς πριν τη συναυλία ότι θα μαζευτεί πολύς κόσμος;

Μου φαίνεται ότι οι “True Metalheads” είναι Γ.Τ.Π. τι άλλο να πω. :?
Δεν υπάρχουν 200 από δαυτους? Που έχουν εξαφανιστεί μωρέ? :evil:

Το ότι μπορεί να μην τους αρέσουν οι Artch, δεν υπάρχει ως ενδεχόμενο; :wink:

…καμία σχέση οι Artch με αυτό που λες… :wink: