Asian Horror

Το έχω δεί και δεν λέει πολλά πράγματα, δυστυχώς…

Το audition πάντως είναι φοβερή ταινία!!! :thumbup:

Toσο μεγαλη εντυπωση σου εκανα το Dark Water ?
Καλα εχω και χρονια που το ειδα και απ’οτι θυμαμαι μου ειχε
αρεσει παρα πολυ.
Το συγκεκριμενο Ju-on το ειχα δει στο σινεμα αλλα δεν το χαρηκα
γιατι υπηρχαν απειρα ζωα που χαλαγαν την ατμοσφαιρα.Και ολοι ξερουμε
οτι οι ασιατες εκει βασιζουν τα θριλερ τους.

Πραγματικα απιστευτη ταινια.Παρα πολυ καλα στημενες οι σκηνες τρομου
κατι το οποιο το αμερικανικο δεν φτανει ουτε στο παραμικρο μιας και ειναι
πολυ γρηγορες.Ειδικα η σκηνη στο ντους ειναι ολα τα λεφτα.

Eπισης επειδη το σκαλισα λιγο σημερα υπαρχουν αλλα 2 γιαπωνεζικα τα
The Grudge: Old Lady in White και The Grudge: Girl in Black.

Τι και άλλα έχουν βγεί, έλεος!!! Θα τα τσεκάρω σε κάποια φάση…

είχα δει πρωτα το the dumplings ολοκληρο και μετα τις αλλες 2 με το ‘κομμενο’ dumplings.
ειστε τρελλοι.το visitor q ειναι αριστουργημα, να το ξαναδειτε.οπως γω πρεπει να ξαναδω το audition γιατι μου φανηκε μαπα αλλα ολοι λετε ειναι καλο.τι σας αρεσε…

[SIZE=“3”]OLD BOY[/SIZE]

Oldboy (Hangul: 올드보이, the phonetic transliteration of “old boy”) is a 2003 South Korean film directed by Park Chan-wook. It is loosely based on the Japanese manga of the same name written by Nobuaki Minegishi and Garon Tsuchiya. Oldboy is the second installment of The Vengeance Trilogy, preceded by Sympathy for Mr. Vengeance and followed by Sympathy for Lady Vengeance.

The film follows the story of one Oh Dae-Su, who is locked in a hotel room for 15 years without knowing his captor’s motives. When he is finally released, Dae Su finds himself still trapped in a web of conspiracy and violence. His own quest for vengeance becomes tied in with romance when he falls for an attractive sushi chef.

The film won the Grand Prix at the 2004 Cannes Film Festival and high praise from the President of the Jury, director Quentin Tarantino. Critically, the movie has been well received in the United States, with an 80% “Certified Fresh” rating at Rotten Tomatoes.[2] Film critic Roger Ebert has claimed Oldboy to be a “…powerful film not because of what it depicts, but because of the depths of the human heart which it strips bare”.[3] In 2008, voters on CNN named it one of the ten best Asian films ever made.[4]

Uzumaki

Σε ένα χωριό, έχει πέσει η κατάρα της δίνης(σπέιρας) και υπάρχουν πολλά ανεξήγητα ατυχήματα.Ένα κοριτσούδι/μαθητούδι, γίνεται μάρτυρας αρκετών τέτοιων τραγωδιών και προσπαθεί να ξεφύγει από αυτή την κατάρα.
Πάρα πολύ καλή ταινία, με ωραία ατμόσφαιρα και εντελώς psycho υπόθεση.

Tomie

Μετά από ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα, η Tsukiko ονειρεύεται κάθε βράδυ, τον εαυτό της, καλυμμένο με αίμα.Μετά από υπνοθεραπεία, υποσυνείδητα αναφέρει το όνομα Tomie.Εν τω μεταξύ, υπάρχουν πολλές υποθέσεις, οπού οι νεκροί ή οι αγνοούμενοι λέγονται Tomie.Αργότερα, γνωρίζει ένα κορίτσι, το οποίο εργάζεται στο γραφείο του φίλου της.Την λένε Tomie…

Memento mori

Η Min-Ah βρίσκει ένα περίεργο ημερολόγιο, ικανό να προκαλεί παραισθήσεις, το οποίο το έχουν 2 συμφοιτήτριες της οι οποίες φαίνεται να έχουν έναν ασυνήθιστο δεσμό.Η μία τους όμως, χωρίς εμφανείς λόγους, αυτοκτονεί.Η Min-Ah αρχίζει να νοιώθει διαφορετικά.Σα να έχει κυριευθεί από την νεκρή κοπέλα…Ένα περίεργο λεσβιακό τρίγωνο ξεκινάει…:naughty::naughty:
Μην χαίρεστε πάντως, δεν έχει τπτ extreme μέσα η ταινία :stuck_out_tongue: Πολύ ωραία πάντως και ατμοσφαιρική και αυτή!

Bloody Beach

Ενδιαφέρον slasherακι από την Ν.Κορέα.
Μία παρέα 8 ατόμων, πάει για διακοπές σε ένα σπίτι στην παραλία.Μία κοπέλα, λαμβάνει ένα απειλητικό email στο οποίο δεν δίνει βάση και καταλαβαίνεται τι παθαίνει μετά…:slight_smile: Μόλις οι υπόλοιποι βρίσκουν μία λίμνη αίματος και γυρνάνε στο σπίτι τρομοκρατημένοι, ανακαλύπτουν πως όλοι έχουν λάβει email από τον ίδιο τύπο.Προσπαθούν να βρουν ποιός είναι και μέχρι να γίνει αυτό…

Inugami
βαρέθηκα να γράφω, διαβάστε από εδώ
http://www.imdb.com/title/tt0277044/ :stuck_out_tongue:

Όταν ξεβαρεθώ, θα επιστρέψω και με μερικές ακόμα. :slight_smile:

Μεγάλο τόπικ που θα στηρίξουμε [τώρα που έρχεται και ο χειμώνας].

Δεν θα προτείνω κάποια ταινία, δεν θα γράψω κανένα σεντόνι αυτή τη στιγμή. Το μόνο που ήρθα να δώσω είναι ένα σαιτ το οποίο έχει τα άπαντα !

http://www.asian-horror-movies.com/

Είναι ολόκληρες ταινίες σε free steaming. Ψάξτε το…αξίζει.
Αυτά.

Ωραίος ρε Bleeding! :slight_smile:

Το Ινουγκάμι το’χα δει σε DVD και μου’χε φανεί βαρετό, αλλά το θρεντ πάει πάρα πολύ καλά, παιδιά με συγκινείτε.
Μ’έχουνε ψήσει κάμποσα που’χετε ποστάρει. Σε λίγο θα με κάνετε να κόψω και τις τσόντες. :smiley:

ηθελα σας τρελλη 2 γ@μημενες ταινιες…κ δεν υπηρχε το βιντεο.ας με σκοτωσει καποιος.ωραιο σαιτ ομως να σαι καλα

Κι εμένα δεν με ενθουσίασε, αλλά είπα να το γράψω.Γούστα είναι αυτά, μπορεί να αρέσει σε κάποιον…:slight_smile:

Γαμάτη ταινία!!! Απο τις αγαπημένες μου εβερ!!
αλλά πιανεται για Horror??:stuck_out_tongue:

Anyway, οντοπικ

The Host (괴물)

Ωραία ταινία με τα απαραίτητα επίπεδα cult-οσύνης και που κ που πετάει και καμια μαλακία για να γελάσουμε :stuck_out_tongue:

Aυτο με το creature που μεγαλωσε σε μολυσμενο ποταμι ?
Απ’οτι θυμαμαι δεν μου ειχε αρεσει καθολου.

Ναι, αυτο είναι… Εεε…ναι…δεν είναι και για οσκαρ αλλα με ποπ κορν και μπυριτσα είναι οτι πρεπει να περασει η ωρα :stuck_out_tongue:

Aστοκαλό κι ερχόμουν να το ποστάρω με καμάρι :slight_smile:

Black kiss

[I]The troubles begin when Asuka witnesses a gruesome killing across the street from Kasumi’s apartment: through the window she spots a lean woman dressed in black leather slicing a tied-up man with a scalpel. When the police arrive at the scene, they find a man meticulously disemboweled, with voodoo symbols carved into his skin

Other bodies appear, all cut and decorated into morbid works of art, with a kiss left with black lipstick on white paper next to each body?
[/I]

Πολύ ενδιαφέρον επίσης έχει και το Sympathy for mister vengeance, η προηγούμενη ταινία του Park Chan-woop πριν το Oldboy. Ο ήρωας προσπαθεί να βρει χρήματα γιατί η αδερφή του πρέπει να κάνει μεταμόσχευση.

Γαμώτο δεν θυμάμαι καθόλου τίτλους…:-k

Στο θρεντ με τα mindfuck movies έχω ποστάρει και Gozu, γιατί δεν μου κολλάει για εδώ, αν και θεωρείται horror

Οντως είναι η πρώτη από τη τριλογία εκδίκησης του Chan-Wook Park αλλά στην ελλάδα κυκλοφόρησε τελευταία με τίτλο “Η Τελευταία εκδίκηση”. Και πάλι όμως τη θεωρώ την πιο “αδύναμη” από τις τρεις…

και μιας και μιλάμε γι’αυτό ας βάλουμε και την τρίτη (αν και δεν είναι horror…πιο πολυ κοινωνική θα την έλεγα):

Sympathy For Lady Vengeance

Eννοείτε πως καμία από τις δύο ταινίες της τριλογίας δεν φτάνει το Oldboy…

Ωστόσο εκείνη η τελικά σκηνή στο Sympathy For Lady Vengeance είναι αυτή που μου έχει μείνει ίσως και περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη από την τριλογία.

Tetsuo - Iron Man

Ισως να μην ειναι ακριβως horror/thriller αλλα ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες και θα σκασω αν δεν την αναφερω.Γαματη παρανοϊκη ατμοσφαιρα,αξεχαστες σκηνες και η μουσικη τα σπαει!Γενικα ο Τσουκαμοτο ειναι κορυφαιος(αν θυμαμαι καλα επαιζε και τον ichi στην ταινια του Miike(πολυ γελιο))).Παιζει και μια συνεχεια το Tetsuo: Body hammer που ειναι καλουτσικη αλλα δεν φτανει την πρωτη.

A strange man known only as the “metal fetishist”, who seems to have an insane compulsion to stick scrap metal into his body, is hit and possibly killed by a Japanese “salaryman”, out for a drive with his girlfriend. The salaryman then notices that he is being slowly overtaken by some kind of disease that is turning his body into scrap metal, and that his nemesis is not in fact dead but is somehow masterminding and guiding his rage and frustration-fueled transformation.

H τριλογία του Ολντμπόι μπορεί να γονατίζει σύμπαντα αλλά είναι -δυστυχώς- οφτόπικ.

Το Τετσούο είναι ΚΑΙ χόρορ, είναι ΚΑΙ σκι-φι, αλλά σίγουρα είναι και η καλύτερη ταινία όλων των εποχών. 8)

δεν υπαρχει ταινια που μπορει να συναγωνιστει το tetsuo