Asphyx!

Εχμ οχι, δεν εννοησα πως εμπορικο=κακο. Ανεφερα γιατι (τα νεα τεχνοτετοια σχηματα) εχουν και μια αλφα προβολη, πραγμα που επισης δεν ειναι κακο βεβαια. Απλα οι αφοριζμοι δε μ αρεσουν μωρε. Και btw, η σταση της εξελιξης ειναι αυτη που κρατα τον retro ηχο στο παρελθον, ακομη και στις φασεις που εχει πολλα να δωσει. Εαν δλδ στους 10 ακροατες, οι 9 ζητουν κατι νεο σε υφος, αντι ‘‘απλα να γουσταρουν’’, ε καποια πραματα ειναι καταδικασμενα πρωτου καν ξεκινησουν. Πιο φιλελευθερη αποψη απ αυτη btw δε νομιζω να βρεις. Κατα τ αλλα, αυτα, δε νομιζω να εχω κατι αλλο να πω (σε αυτο το αρκετα ενδιαφερον off topic).

asphyx λέμε

Σε γενικες γραμμες δεν διαφωνω μαζι σου,αλλωστε απ την αρχη το ξεκαθαρισα αυτο.
Πολυς κοσμος εχει συνδυασει τις γυαλισμενες παραγωγες και το καλο παιξιμο με μη-true και undergound spirit. Δεν ειναι αυτα που καθοριζουν ομως το τι ειναι καθε μπαντα.Και εκει ερχεται αυτο που σου ελεγα μερι τεχνικων προδιαγραφων.Ο μεσος οπαδος στο εξωτερικο θελει και καλο ηχο για να καταλαβει τι ακουει και καλες εκτελεσεις και ισχυρο performance.Αν η μπαντα δεν εχει το πακετο τελειωσε.Γι αυτο πιστευω πολλες ελληνικες μπαντες(ειδικα αυτες του μικρου χωριου του death metal) δεν προκειται ποτε να κοιταξουν στα ματια τις αντιστοιχες Αμερικανικες,Ευρωπαικες.
Ειναι αλλο το επιπεδο.

Ακριβώς!Αφήστε τώρα τις αναλύσεις επι αναλύσεων (άλλωστε είναι και off topic)και πάμε απόψε για ένα απο τα καλύτερα death metal live της χρονιάς,μέχρι το επόμενο:D

βθμπ!

Ξεκινώ. Ετοιμαστείτε για ΜΙΣΟΣ! γιέα!
Κανονίστε να λείπετε.

νταμπλ ποστ. χου κέαρς.

Λοιπόν κορίτσα. ΝΤΕΘ ΜΕΤΑΛ! Αυτό. Μόνο. Τέλος!
Ξύλο, μαλλιά μπλεγμένα, γραφικότητες, προσκυνήματα, ιδρώτας, ζέστη, Βαν Ντρούνεν.

Σήμερα έπαιξε μια ΘΡΥΛΙΚΗ μπάντα και μια ΜΕΓΑΛΗ μπάντα. Και η ΜΕΓΑΛΗ δεν ήταν χεντλάινερ. Οι Dead Congregation πρέπει να την κάνουν από Ελλάδα το συντομότερο. Χαραμίζονται δω. Είναι από τις κορυφαίες DEATH METAL μπάντες στον πλανήτη!
Αsphyx προσκυνήσαμε. Διάολε, αυτά τα κομμάτια έχουν ορίσει το death metal! ΕΠΟΣ το λάιβ!
Ετοιμαζόμεθα για Brutal Assault!

Βασικα, Dead Congregation. Πως το λεει στο Teeth Into Red; I Pray For Total Death.

Mosh pit σε ‘‘opening act’’, πολυ σπανια βλεπεις. Αψογοι ρε γμτ. Αντε να ξανακανουν live, να τους ξαναδουμε.

Οι Asphyx απ’ την αλλη ηταν ΤΕΛΕΙΟΙ. Δλδ ΤΕΛΕΙΟΙ. Δεν παει παραπανω. Χτυπιοντουσαν σαν μηχανες επι μια ωρα και 35 λεπτα. Τι ηταν αυτο το πραγμα; Απορω που βρηκαν τοση ενεργεια με την ζεστη που επικρατουσε κει κατω. Καταφερα να μιλησω λιγο με τον Βαν Ντρουνεν (ο οποιος ειχε πεθανει=p) και μου λεει ‘‘μη νομιζεις, αμα δεν γινοταν ΤΗΣ ΠΟΡΝ’Σ απο κατω, δε νομιζω να αντεχαμε τοσο’’. Καλα, δεν το 'πε ετσι ακριβως βεβαια, αλλα δε βαριεσαι. :lol:

Μοναδικο μειονεκτημα ο ηχος στην αρχη. Κατα τ αλλα, απ τα καλυτερα death metal live. Πολλα μπραβο στα παιδια που το διοργανωσαν.

δε μπορώ να γ΄ραψω λεπτομέρειες.υποφέρω.θα πω μόνο ότι πονάω.ότι οι Ασφυξ είναι ΘΕΟΙ.και oi Dead Congregation,η καλύτερη ελληνική ντεθ μπάντα(μαζί με Ινβεράσιτι).Και μια από τις καλύτερες παγκοσμίως.Περισσότερα αύριο.

Ήθελα να γράψω 2 πράγματα και μπαίνω και τα βλέπω ήδη γραμμένα,απο τα χαράματα κιόλας:)
Συμφωνώ και επαυξάνω + οτι οι άλλες δύο μπάντες ήταν συμπαθητικές,με λίγο παραπάνω για 'μένα τους Source.

Ήμουν πίσω απο τον Βλήδιν’ πάνω στο “σκαλί” στους Dead Congregation και μετά.Ήμουν πίσω απο μια μορφή!:oops:

έλα μίλα ωρέ! Ντροπές σε τίμιο Ντεθ λάιβ???

Όντως,ντροπές :oops::oops:Υπόσχομαι την επόμενη φορά να επανορθώσω:)Επανάληψη στους Cynic;:smiley:

Τοσο χαλια ε ? :frowning:

οι dead congregation δεν μ’αρεσαν καθολου, περιμενα διαφορετικα πραγματα με τοσα που΄χα ακουσει…

Ναι,τόσο χάλια!Αλλα εσύ τι μπαίνεις και βλέπεις,μαζόχα είσαι;:stuck_out_tongue:

Πολύ καλά ήταν. Τι να λέμε τώρα, είδαμε Asphyx και οι τύποι τα δώσανε όλα.
Βέβαια αυτή τη ρημάδα την κιθάρα αν την ακούγαμε σε όλη τη διάρκεια του λαιβ και όχι όποτε της κ@@λωσει θα ήταν πολύ καλύτερα.

Η κιθάρα το είχε αυτό το κουσούρι σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του live,τις περισσότερες φορές έπρεπε να “βιάσεις” το αυτί σου για να την ακούσεις.
Στον αντίποδα,πρώτη φορά άκουσα τόσο καθαρά το μπάσο!Δε με χάλασε καθόλου,ίσα ίσα το όργανό μου:D

λοιπον,
asphyx: ηταν πολυ κοντα στο κοινο ,οχι σαν κατι αλλες death metal ντιβες,

αλλαξαν θεσεις 357 φορες πανω στη σκηνη του αν

μιαμιση ωρα κοπανημα (αν και 40-50 χρονοι ολοι) , φοβερη ενεργεια ,

το εξωφυλλο του ep 'death the brutal way ’ το ειδαμε στη σκηνη ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ πολλες φορες

παιξανε 2 κομματια απο το νεο αλμπουμ και θερισανε,μαλλον το καλυτερο τους προβλεπεται,

γενικα παιξανε απο τα 2 πρωτα αλλα και απο τα υπολοιπα,επισης μετα το encore παιξανε
4 κομματια(!) με καποια να ειναι απο κατι καταραμενα αγνωστα demo στα 1989.

αυτο το live κατατασεται στα καλυτερα death metal live που εχουμε δει εδω περα,
μαζι με suffocation,morbid angel, atheist, celtic frost, cannibal corpse,nile.

dead congregation:οπως περιμεναμε αποδωσανε τις πορωτικες συνθεσεις τους με
μπολικη δοση death metal σκατοψυχίας.Μεγαλη μπαντα, ελπιζουμε να το κυνηγησουν
για να γινουν διεθνως πιο γνωστοι.Χωρις να πρηζουν το θεατη με λογιδρια αναμεσα στα κομματια απλα ακολουθουν την εικονα τους:βγαινουν στη σκηνη , γαμανε κωλιδια ,τελειωνουν και εμεις απορουμε το εγινε. (Ισως να ταιριαζε να ακουστει ξανα και καποιο
αποσπασμα του πατερ ημων απο τα μεγαφωνα,στους necros christos ειχε κανει πολυ πορωτικη ατμοσφαιρα.)

οι obduction ειχαν καλο drummer

οι the source φανηκαν αξιοπιστοι και κλασικοι,αρκετα καλοι και οπως πρεπει.

Θυμάται κανείς όλο το σετ?εγώ δε την πάλεψα…

πολλά ζητάς. Εκεί έχανε η μάνα το παιδί κ το παιδί τη μάνα!

άκου ποια θυμάμαι

Bismarck,the krusher,serenade in lead,last one on earth,abomination echoes,pages in blood,the sickening dwell,forgotten war(το παίξανε ή έτσι νομίζω?), the rack,diabolical existence,2 από το καινούριο…και τώρα δε μου 'ρχονται άλλα…