Atheist

Eνα απιστευτο γκρουπ! Ενα Μεταλ γκρουπ με απειρα κιλα αρ**δια! Υπερτεχνικη μουσικη με riffαρες με πορωτικα thrash-o-death φωνητικα, με πολλες επιρροες απο jazz και γενικα πραγματα εκτος της Μεταλ κοινοτητας. Ενα απο τα μεγαλυτερα κατ’εμε ονοματα της Prog Metal κοινοτητας…Αγαπημενο αλμπουμ ειναι το Unquestionable Presence αλλα και το Piece Of Time δεν παει πισω (με το θεικο Unholy War), οπως και το Elements που εχει και Samba και ειναι πιο jazz απο τα αλλα!

RESPECT!!!

Oλα τους γαμανε,απιστευτο παιξιμο!Τι να πεις…γαμω τις μπαντες!!Ας ελπιζσουμε να βγαλουν κανενα νεο αλμπουμ να γουσταρουμε!!

Και εγω το ελπιζω…θα κοβει κωλους…!!!

Eγώ μόνο το Elements έχω ακούσει και εντάξει, αγγίζει τα όρια του αριστουργήματος. Παρ’όλα αυτά πάντα (στο γούστο μου), ο συγκεκριμένος δίσκος υποσκελιζόταν από το Focus των Cynic και από το αδικημένο Spheres των Pestilence (με τους οποίους είχαν πάρε - δώσε), τα οποία κυκλοφορησαν την ίδια χρονιά επίσης.

Εγώ από την άλλη ελπίζω στους Pestilence που έχουν αναστηθεί πάλι.

Μπαντάρα!

Credits στον Παναγιώτη για την αναφορα των Pestilence!

Καπου πηρε το ματι μου οτι ειναι στο στουντιο αυτη την περιοδο και ηχογραφουν!!

thnx eagleheart.
Ακη ναι και το δικό μου μάτι πήρε το ίδιο πράγμα:

Upcoming album: Resurrection Macabre, due early 2009

ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ!!!

φετος βγαινει το gnostic του θεου ντραμμερ steve flynn οπου γκεσταρει και ο shaefer

Mία από τις αγαπημένες μου μπάντες… Απίστευτοι μουσικοί, γράφανε τεχνική και συνάμα πωρωτική μουσική… Παναγιώτη για μένα δεν υπάρχει σύγκριση Elements me Spheres… Απλά γνώμη μου το Elements είναι υπερβολικά ανώτερο…

ok ναι γούστα είναι αυτά, και εμένα μου ακούγεται πιο πιθανό να αρέσει σε κάποιον το Elements παρά το Spheres. Το Spheres έχει μία πολύ άρρωστη ατμόσφαιρα και σίγουρα αυτό είναι συν (για τους οπαδούς της σαπίλας) και πλην (για τους υπόλοιπους). Παίζει και ένα κόλλημα με τους Pestilence από παλιά.:slight_smile:

Ναι ρε και μένα μ αρέσει πολύ… αλλά τι να σου πω, μου μοιάζει σαν να ήταν κάτι πέρα από αυτό που μπορούσαν καλύτερα… Αγαπημένο μου Pestilence to Testimony…

κοίτα τα πιο παλιά τους δεν τα ανέφερα καν, γιατί παίζουν αλλού μπάλα. Και εμένα το αγαπημένο είναι αυτό που αναφέρεις πάντως.

Θεοί οι Atheist (οξύμωρο, ΟΚ), λατρεύω όλες τους τις κυκλοφορίες, αν και πιστεύω ότι το ‘‘Elements’’ (αν και με λίγες death επιρροές) είναι ανώτερο από τα άλλα. Και μην ξεχνάμε ότι πριν δύο χρόνια μας έκαναν την ΤΙΜΗ να έρθουν και να τους δούμε live.

Οντας τυχερος, παραβρεθηκα στο live!
Απιστευτο live, που μονο λιγες μπαντες μπορουν να δωσουν.

Πωπω τι μου θυμισατε τωρα. Τι συναυλιαρα δωσαν στο An ρε. Δηλαδη οκ, ειχε 50 βαθμους. Δηλαδη οκ, δε μπορουσαμε να αναπνευσουμε. Και ναι, ειχαμε καπως ξενερωσει. Στην αρχη. Μετα μπηκε το On They Slay, χωθηκαμε στο πιτ, καταφερα δοξα το θεο να πιασω καγκελο (οπου και ο εξαερισμος φυσουσε ελαφρως), εγινε οτι εγινε, τελειωσε η συναυλια και απ την πολυ ζεστη μετα στιβαμε τις μπλουζες μας (κυριολεκτικα). Απ τα πιο πωρωτικα λαιβ που χω βιωσει. Η πιο μνημειωδης στιγμη ηταν σιγουρα το And the Psychic Saw. Δηλαδη οκ, φερτε τους παλι το καλοκαιρι κι ας εχει ξανα 50 βαθμους. Θελω να το ξαναζησω.

Δηλαδή οκ, γαμάνε. Δηλαδή οκ, βγάλτε δίσκο και στα καπάκια εδώ για λαηβ. :stuck_out_tongue:

Χμμ κοιτα. Εδω που τα λεμε, ειναι ακομα active:!: Ελπιζω για συναυλιακους σκοπους.

Οσον αφορα τους Gnostic που ανεφερε ο Signal, ειναι αναμεσα στις πλεον αναμενομενες κυκλοφοριες της χρονιας. Και θελω ν’ ακουσω το demo ρε γμτ. Μου χουν πει τα καλυτερα.

Edit: Για οσους δε ξερουν, κανω copy paste απ’ το metal archives

Atheist’s Current Line Up
Kelly Shaefer - Vocals (1984-1993, 2006-)
Tony Choy - Bass (1991, 1993, 2006-)
Steve Flynn - Drums (1984-1991, 2006-) (Gnostic)
Sonny Carson - Guitars (2006-) (Gnostic)
Chris Baker - Guitars (2006-) (Gnostic, Ghost Story)

Παρτε και το (ψαρωτικο) εξωφυλλο του δευτερου demo…

Ti Μου θύμισες… Καλά απίστευτο, αξέχαστο. Δεν περίμενα να ακούσω το Psychic και εκεί τα χα παίξει… Εμπειρία ζωής.

Δανείστηκα το remastered Piece of Time σήμερα από ένα φίλο…τα μυαλά μου έχουν σκορπίσει παντού. Ήταν πολύ μπροστά τα παιδιά…

Aν σ αρεσε τόσο άκου και τ άλλα δύο. Θα πάθεις χοντρή πλάκα…