AthensRocks 2020 - The National/IDLES 14.6.2020

Και το παραμιλάει η Ευρώπη δεν μεταφράζεται πάντα σε charts…
Αποδεικνύεται απο τα sold out, απο τα παθιασμένα φαν κλαμπ, απο τις λίστες όλων των site και των περιοδικών, από τα αφιερώματα, από τις συνεντεύξεις, κτλ…
Και στην τελική η Μ. Βρετανία δεν είναι Μάλτα ξέρωγω για να μας τους βγάλετε τοπική underground μπάντα…
Είναι τώρα σαν να λέει κάποιος οτι οι Sex Pistols δεν πουλούσαν σε σχέση με τους Rolling Stones άρα δεν ήταν σημαντικοί…
Απο εκεί και πέρα, για κάποιους αυτό αποτελεί ήδη το νο1 live της επόμενης χρονιάς οπότε την γκρίνια δεν θα τη δω με το ζόρι με συμπάθεια και κατανόηση…

5 Likes

Πάντως,αυτή την ανακοίνωση δεν την λες και βαρβάτη όπως την hypeαραν ορισμένα site.

2 Likes

Δεν ειναι Μαλτα η Μ.Βρετανια αλλα ο καιρός που επηρέαζε μουσικα την υπόλοιπη Ευρώπη έχει περάσει εδω και αιωνες και αν μια μπαντα έχει επιτυχια ΜΟΝΟ εκεί τοτε ναι τοπική underground μπαντα ειναι. Τώρα για τα περι…Rolling Stones, ενταξυ…

Παιδιά δεν ξέρω τι να πω…
Καραβαρβάτη είναι…
Δηλαδή μόνο οι Arcade Fire, οι Gorillaz, οι LCD Soundsystem και 2-3 ακόμη ίσως και να ήταν πιο βαρβάτη ανακοίνωση απο Νασιοναλ…
Για αλτερνατιβ κοινό πάντα μιλάμε…

4 Likes

χα χα χα χα , φοβερη ανακοινωση. Εγω παντως κοιτωντας τη φωτο στο 1ο post του topic δεν καταλαβα οτι ανακοινωθηκαν 2 γκρουπ παρα μονο οταν σκρολαρα παρακατω…
Απλα αστειο…
Περιμενω να επιβεβαιωσει και την αναμενομενη πατατα ο Λωρης και κλεινω εξωτερικο

3 Likes

χεχε, είπαμε, όχι και να σκάσεις! νταξει, λογικά δε θα πάω, αλλά ομολογώ πως και από τη λίστα σου τους έμαθα και τους άκουσα και γούσταρα αναλόγως! οπότε, μπορεί να μην ενημερώνεται το σύνολο του κοινού από μια λίστα, αλλά όντως όλο και κάποιος μπορεί να ακούσει κάτι παραέξω από τα συνηθισμένα του

4 Likes

Επειδή το roxx δεν απευθύνεται μόνο στο alternative και λες εσύ ο ίδιος πως 5-6 μπάντες του ίδιου χώρου θα ήταν μεγαλύτερη ανακοίνωση τότε αντικειμενικά δεν έπρεπε να γράψει για βαρβάτα ονόματα. Για μένα βαρβάτα alternative θα ταν rhcp {που έρχονται}, green day κλπ τελείως υποκειμενικά.

Nikosp, απο αυτα που γραφει αυτο που ελαβες, ποια ειναι τα γκρουπ ? :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

το σέβομαι αυτό που λες, ειδικά αφού οι ανακοινώσεις είναι έξω από το γούστο σου, αλλά βρε, αφού το ίδιο το roxx έγραψε πως δεν είναι του σκληρού ήχου οι μπάντες (άλλο αν μετά το έσβησε γιατί μπορεί να έπαιξε τηλέφωνο πχ από τον διοργανωτή να μην δίνει στοιχεία). άσε που οι national είναι τεράστιο όνομα, ασχέτως αν αρέσουν σε κάποιον. δηλαδή για το θεό, έχουν τραγούδι στο game of thrones, τι άλλο για να παραδεχθεί κάποιος πως είναι μεγάλο όνομα;

2 Likes

OΠαιδιά οι rhcp και οι green day είναι καρα mainstream…
Δεν είναι για εναλλακτικό κοινό…
Για όλους είναι…
Εγώ το συνέκρινα με κάποιους headliners του release που είχαν πάει πολύ καλά και είπα πως είναι μεγαλύτερο όνομα οι national άρα δεν καταλαβαίνω γιατί σνομπάρουν κάποιοι…

1 Like

Το μόνο που λείπει από το τοπικ είναι τα " δεν σας τιμάει που δεν τους ξέρετε " & " οι Idles κατουράνε το άψυχο κορμί του μέταλ "

Τα άλλα λίγο πολύ τα έχουμε διαβάσει και από αυτούς που χάρηκαν και από αυτούς που ξενέρωσαν

Το πρόβλημα δεν είναι οι idles . Όλα τα ιδιώματα πρέπει να εκπροσωπούνται με συναυλίες . Το πρόβλημα είναι ότι ο μεταλας στην Ελλάδα θα δει Deep Purple και Judas Priest

Οπότε πριν συνεχίσουμε να πρήζει η μία πλευρά τα αρχίδια της άλλης εναλλάξ, ας συμφωνήσουμε ότι αυτή η κλαψα δεν αφορά το θρεντ το φεστιβάλ και τις μπάντες

4 Likes

Καλά και οι cannibal corpse παίζουν στο ace Ventura τι σχέση έχει αυτό? Αλλά όντως οι National είναι σοβαροί headliners

1 Like

Δες τα πρώτα 5 σχόλια και ξαναμιλάμε…
Μόνο οτι οι National δεν είναι κάποια semiobscure μπάντα που τους ξέρουν 10 ψαγμένοι χιπστεράδες δεν έγραψαν μερικοί…
Απο εκεί εκτροχιάστηκε η κουβέντα…

2 Likes

Απλά όταν έχω στο μυαλό μου βαρβάτη ανακοίνωση απο major festival περιμένω όνομα που ξέρει η πλειοψηφία του κόσμου.Οι Green Day,οι Peppers ή οι Foo Fighters ή Bring me the Horizon είναι κάποια τέτοια ονόματα ας πούμε. Αν μιλάμε για αλτερνατιβ κοινό πάσο γιατί δεν είναι στα ακούσματα μου το ιδίωμα και δεν γνωρίζω…Είναι και λίγο υποκειμενικό αυτό. Αν μου ανακοίνωναν Knocked Loose και Architects ξέρω γω για μένα θα ταν βαρβάτη ανακοίνωση αλλά για το κοινό σαν σύνολο πιθανότατα όχι…Μπορούσαν να γράψουν βαρβάτη για το αλτερνατιβ genre για να μην ελπίζουμε τζάμπα. Τεσπα,πολύ το ανέλυσα και ψόφησε…

2 Likes

λολιζεις τώρα, οπότε σου δίνω καρδούλα. γιατί καταλαβαίνεις πως αν αναλογιστείς πόσα άτομα, πόσα τμήματα εμπορικού, μάρκετινγκ, δημοσίων σχέσεων κτλ πρέπει να περάσει μια απόφαση για ένταξη τραγουδιού στο μεγαλύτερο ποπ κατασκεύασμα της εποχής μας, τότε του πούστη, κάτι σημαίνει. αλλιώς αν είναι, βάζαν και τη μπάντα της γειτονιάς μωρε

Από τα πιο σοβαρά μέλη του φόρουμ είναι τα 5 πρώτα σχόλια και σίγουρα δεν είχαν χολή περίσσευμα να βγάλουν στα συγκροτήματα

Η κλαψα πηγάζει στο ότι πολλοί περιμέναμε μπας και σωθεί η χρονιά και η τσέπη μας με το Αθενς Ροκς . Δεν έγινε , προχωράμε

3 Likes

ενώ οι gorillaz δν είναι καρα mainstream;

@kbil δεν το λέω απαραίτητα επειδή δεν είναι της αρέσκειας μου, Απλά γράφει ο φίλος από πάνω που ακούει κιόλας πως υπάρχουν 5-6 ονόματα του χώρου που θα ταν μεγαλύτερη ανακοίνωση

Από κει και πέρα

Εδώ είναι όλη η ουσία μπράβο @Rebel

1 Like

κατανοώ την πικρία σου, αλλά -πέραν των γνωστών θεμάτων των διοργανώσεων στην ελλάδα κτλ- πόσες βαρβάτες μπάντες που να απευθύνονται σε μεταλλάδες κυκλοφορούν εκεί έξω πια μωρε; και όταν λέμε βαρβάτες, εννοούμε που θα μαζέψουν πάνω από 10 κ κόσμο. γιατί εφόσον είναι μετρημένες πλέον στα δάχτυλα του ενός χεριού, ε, παίζει λοιπόν να ξεμείνουμε με πριστ (και θα πρεπε να λέμε και παλι καλα που υπάρχουν και αυτοί ακόμα)

μεγάλη κουβέντα και έχει ξαναγίνει και μη βγαίνουμε οφτοπικ, σορι!

3 Likes

Προχωράμε.

Λέγονται αλήθειες, δεν φτάιει μια indie/post punk μπάντα που δεν την λατρεύουν οι έλληνες μεταλλάδες (και ας με θεωρώ τέτοιον) ούτε που έρχεται σε φεστιβάλ που πέρσυ έφερε Slayer.

ξαναλέω, δεν γίνεται όλοι να ακούνε/ενημερώνονται για όλα ούτε να νιώθουν με όλα. Τίποτα κατακριτέο. Μακάρι όλοι να απολαύσουν μουσικάρες στα ιδιώματα που αγαπάνε.

Αλλά οι IDLES αν κάποιος παρακολουθεί, τότε ξέρει πόσο καυτοί είναι.

Δεν κάνουν πολλές μπάντες sold out club tour στο Νησί και στο Bataclan στον 2ο δίσκο τους σήμερα. Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να αρέσουν σε όλους όλα.

10 Likes

Παιδιά, εχει κι άλλο release ακόμη και το Athens rock πιθανά να μην έχει μόνο μία μέρα φέτος…
Έχουμε δρόμο για ανακοινώσει…
Δηλαδή κλάιν, γιατί αυτός που δεν ακούει μεταλ τι θα δει;
Μόνο νασιοναλ ας πούμε…
Οι rhcp όπως είπα είναι για όλους…

3 Likes