Atlantean kodex - arrayan path

τι ωρα ξεκιναει το νταβαντουρι;

7:00 με 11:30 λέει το facebook.

Βλέπω θα έχει κόσμο, ψήνεται καμία συνάντηση;

εγώ δε θα ρθω ενώ θα ήθελα πολύ. και για να πω την πικρή μου αλήθεια, περισσότερο στεναχωριέμαι που δε θα δω Arryan Path, μη βαράτε :stuck_out_tongue:

Βαρεστε και μενα τοτε γιατι 60-40 για Arryan παω!
Ελπιζω σε μεγαλο σετ και οχι φλωριες τυπου 1 ωρα ο καθενας :!:

Να πω την αληθεια, εγω εχω ακουσει ελαχιστα Arryan Path. Και τους εχω δει κιολας :Ρ. Πρωτιστως για τους Γερμανους παω δηλαδη.

Για meeting μεσα ειμαι, μονος θα παω, τους περισσοτερους που ανταποκρινονται στο θρεντ αυτο τους ξερω (αρα καπου θα τους δω, 7σινς ειναι αυτο), οποτε για ενδεχομενο μητινγκ μεσα!

Άντε να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά!

Btw, μάγκες, αν δεν ξέρετε τί εστί War Dance και (κυρίως) Wrathblade, ετοιμαστείτε για ήττα…

Υ.Γ. @Vildanden:
Φούτερ Πριστ μαν :wink:

θα είμαι εκεί κατα τις 7.30 λογικά, t shirt achillees agony & ecstasy (ή απλώς ακολουθήστε τη μυρωδιά λαδιού). see you there ladies!!!

Φεύγω κι εγώ σε λιγάκι: μαύρο πουκάμισο σκέτο και από μέσα μπλουζάκι Devil’s Blood (γιατί έτσι).

Ο χαμένος αδερφός του potofgold;!

Πόσες τρίχες έχεις στο κεφάλι;

Μπλουζα φετινου Up The Hammers, οποιος δεν με ξερει (αδιανοητο βεβαια) μιλαει!

Κι εγώ ετοιμάζομαι σιγά σιγά. Λογικά λίγο πριν τους Arrayan θα είμαι εκεί…

καλα γιατι δεν εχει το ροκιν τη συναυλια στο προγραμμα; τι σαμποταζ τρελο ειναι αυτο;;;

Συναυλία της χρονιάς στο πολύ χαλαρό.

Ευχαριστούμε, Κόδεξ, γι’ αυτό, το απόλυτο ατσάλι. Αμήν.

Συναυλια της χρονιας δεν ξερω γιατι ειδα και Priest (πρωτη φορα/τρελη φανατιλα) και Crimson Glory.

Αλλα ναι, αυτο που ζησαμε σημερα οριζει το γαμημενο ατσαλι.

Ισοπεδωση.

Απλα και ωραια.

Heed to the Atlantean Kodex.

War Dance: Είχαν τον καλύτερο ήχο με διαφορά. Προφανώς έχει να κάνει και με το δέσιμο και το στιβαρό παίξιμο τους. Φοβερά εμπνευσμένη ανάμειξη των manowar με ελληνικό στοιχείο και ρυθμούς. Πάντα μέσα από βαρύ και αγέρωχο πρίσμα. Στα συν η διασκευή στο Lucifer’s Hammer των Warlord. Ανυπομονώ για δίσκο.

Wrathblade: Δεν είχα καμία επαφή με την μπάντα, αλλά ομολογώ ότι μου άρεσε αυτό το πολεμοχαρές, ατίθασο βαρβαρομέταλ.

Arryan Path: Περίμενα με πολύ ανυπομονησία μιας και τους λατρεύω, αλλά δύστυχος δεν ενθουσιάστηκα. Ο Λεπτός φωνάρα, αλλά κάποιο πρόβλημα υπήρχε στις κιθάρες kαι δεν ακούγονταν, αντιθέτως με τους 2 δίσκους ποθ ο ήχος στην κιθάρα δίνει ρέστα, και δεν παίζαν και καλά νομίζω. Σαν να ήταν απροβάριστοι. Γι αυτό νομίζω ήταν και τόσο ψηλά τα πλήκτρα και τα τους επισκίαζαν. Σε σημεία τα ριφ τα έπαιζαν αποκλειστικά τα πλήκτρα. Επειδή αυτό το ηχητικό προφίλ ταίριαζε στα παλιά τους τραγούδια, νομίζω είναι και αυτά που ευχαριστήθηκα περισσότερο. Τέλος, το Katherine of Aragon είναι έπος!

Atlantean Kodex: Εδώ και αν θα φάω κράξιμο. Ωραίο φήλινγκ και μερικές πραγματικά εμπνευσμένες επικές φωνητικές γραμμές, αλλά συγνώμη αν τα μισά τραγούδια σου είναι αναπαραγωγές και κόπιες των ριφ και του ρυθμού του Gates of Valhalla, με διάσπαρτα ριφ από Secrets of Steel, Battle hymns κτλ τότε τι να το κάνω. Εμένα σε σημεία μου φαινόταν αστείο. Σαν tribute band είναι. Εντάξει το ήξερα και γι αυτό δεν με τρελαίνουν, με εξαίρεση το white ship, αλλά ήθελα να το εκφράσω και ας ακούσω κατάρες και βρισιές:) με το μαλακό παίδες…

Ρε συ Red Viper, αν έχεις το θεό σου δηλαδή

Χαχαχα…κοίτα πάντως αυτό περι Manowar το λέει πολύς κόσμος και νομίζω ότι είναι εκεί για να το ακούσεις. From Forsaken Shores πχ. Τώρα περί ορέξεως δεν τσακώνομαι:) Εξάλλου και εμένα μου αρέσουν διάφοροι ανάλογου ύφους

Βασικα, νομιζω πως τα πραγματα ειναι απλα. Παρθενογενεση, ειδικα σε αυτον τον ηχο, δεν γινεται να υπαρξει πλεον. Ειναι συγκεκριμενο υφος, συγκεκριμενο στυλ. Το ολο θεμα ειναι ποιος το νιωθει, το βγαζει με τα κομματια του και στο μεταφερει. Ε αυτο κανουν οι Atlantean Kodex. Και μαλλον καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλο εδω και χρονια.

Ε τωρα αν δεν σου αρεσουν (γενικα το λεω, οχι προς Red Viper), δικαιωμα σου, απλα ξεκαθαριζω πως εχουν τα πραγματα (κατα την ταπεινη μου γνωμη).

Μωρέ εσύ καλά κάνεις που δε θες να τσακωθείς, ούτε γω θέλω μετά από τέτοιο live, αλλά μ’ αυτά που γράφεις τα θέλει ο κώλος σου!
Για τους Κόδεξ κι οι πέτρες το ξέρουν ότι η βασικότερη επιρροή τους είναι οι Βασιλείς. Κανείς δε θεωρεί ότι ανακαλύπτουν τον τροχό ξέρω γω με τη μουσική τους. Ο λόγος που τους προσκυνάμε οι περισσότεροι (…apparently) που είμαστε στη φάση, είναι ότι αυτό που κάνουν το κάνουν καλύτερα από κάθε άλλον - fuck, καλύτερα κι από τους ίδιους τους τωρινούς Manowar! Θα πήγαινα πάσο αν έγραφες τίποτα του στυλ “α δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά τους Atlantean Kodex γιατί εγώ θέλω προσωπικότητα στη μουσική μου κι όχι αντιγραφές”. Αλλά εσύ μόνος σου γράφεις ότι γουστάρεις διάφορους άλλους που είναι σ’ αυτή τη φάση! Wtf. Είμαι πραγματικά περίεργος να μάθω ποιοί θεωρείς ότι παίζουν σαν τους Manowar καλύτερα από τους Atlantean Kodex.

παρακαλώ σταματήστε να επαναλαμβάνετε τα ονόματα manowar και atlantean kodex, γιατί μετά από αυτό που είδα σήμερα η επανάληψη των 2 ονομάτων θα μου προκαλέσει πρόωρη εκσπερμάτωση:!: