Audioslave vs RATM

Τι ξέρετε για τους Audioslave? Εγώ γνωρίζω μόνο τα βασικά, ο τραγουδιστής των Rage Against The Mashine την έκανε και τη θέση του πήρε εκείνος των(προσωπικά άγνωστων) soundgarden(το έγραψα σωστά?) και έγιναν οι Audioslave…
Άκουσα 3-4 τραγούδια τους και απογοητεύτηκα…Δεν είχαν τη δύναμη των RATM…Έχετε ακούσει όλο το album? Τι λένε?

(άσχετο : Ο Morello δεν κέρδισε το βραβείο καλύτερου κιθαρίστα πρόσφατα? Ο τίτλος του ήρθε από το παίξιμο που κάνει στο cd των audioslave?)

Θα μπορούσες να προσθέσεις ένα poll, και να το καταχωρήσεις στα δημοψηφίσματα

Μπα καλύτερα έτσι γιατί γίνεται κουβέντα. Στα δημοψηφίσματα ρίχνει ο καθένας μια ψήφο και την κάνει.

Λοιπόν εμένα οι Audioslave μου φαίνονται ψιλομούφα. Εντάξει, και με τους RATM δεν τρελαινόμουν αλλά τουλάχιστον τους άκουγα άνετα (ιδίως έξω). Οι Audioslave δε παρουσιάζουν όμως κανένα στοιχείο πρωτοτυπίας ή ενδιαφέροντος κατ’ εμέ. Τους θεωρώ “αρπαχτή”.

Οι RATM ηταν ενα επιδραστικοτατο συγκροτημα το οποιο ανοιξε σχολη. Απο Audioslave παλι εχω ακουσει καναδυο τραγουδια οποτε δεν μπορω να κρινω. Απο τι ακουσα ομως μπορω να πω οτι αυτο που κανουν το κανουν καλα.

Υ.Γ:Ο Morello ειναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο Σ κιθαριστας

Δε μπορώ να καταλάβω ρε γμτ…Ο τραγουδιστής ήταν το βασικό πρόσωπο μίας μπάντας που πούλησε περισσότερο από τους rage(δε το πίστευα αλλά έτσι λέει το επίσημο site)και οι άλλοι 3 είναι από ένα συγκρότημα που άλλαξε πολλά…Απλά γέρασαν ή μήπως δε μπορούν να συνεργαστούν τόσο καλά?

Προσωπικα αν και δεν ειναι του στυλ μου, τ’ αγορασα και ομολογω οτι μ’ αρεσε… MAZESTIX οι SOUNDGARDEN ηταν ενα πασιγνωστο group και ειλικρινα μου προκαλεσε μεγαλη εντυπωση, οτι εσυ ειδικα δεν τους γνωριζεις… Anyway οι AUDIOSLAVE προφανως ξεκινησαν ως project αρπαχτη, αλλα με τοση επιτυχια, μαλλον αλλαζουν τα σχεδια… Γενικα στο συγκεκριμενο στυλ προτιμω τους RED HOT CHILLI PEPPERS…

Καταρχήν ο Cornell προφανώς δεν θα τραγουδούσε στο ίδιο στύλ με τον La Rocha πολύ απλά γιατί δεν μπορεί και δεν θέλει. Ο ένας είναι ερμηνευτής τραγουδιών με νόημα και ο άλλος ένας αντάρτης των πόλεων.Τους γουστάρω και τους 2 κάργα απλά ο Cornell είναι μέσα στις 3 καλύτερες φωνές των 90’ιes και έφερε στους RATM μια νέα φιλοσοφία με επιροές σπο Floyd,Zeppelin κτλ.Για μένα ο δίσκος σκοτώνει και αν ήτανε αρπαχτή δεν θα λεγότανε Audiuoslave αλλά RATM.Πάντως αυτά είναι γούστα οπότε ο καθένας έχει και άλλη άποψη 8) 8) 8)

Όντως, τουλάχιστον αφού αναγνωρίζεται ότι ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη και δεν υπάρχουν προβλήματα είναι κι αυτό κάτι 8) .

Πάντως ομολογουμένως το μόνο στοιχείο που μου έχει “μείνει” από το δίσκο των Audioslave είναι το εξώφυλλο που μου καρφώθηκε από την πρώτη στιγμή, δεν ξέρω γιατί.

Γιατί το έχει κάνει ο τύπος που έκανε τα εξώφυλλα των Floyd 8) 8) 8) 8)

Άσε πολλά είναι αυτά που δεν ξέρω…Πάντως πρέπει να ήταν πιο διάσημοι από RATM αφού πούλησαν περισσότερο αλλά ούτε καν που τους έχω ακούσει…Πώς γι\ίνεται αυτό?

Συμφωνώ για Red Hot ότι είναι καλύτεροι αν και κρίνω έχοντας ακούσει 5 τραγούδια από audioslave…

Aν εννοείς αρπαχτή με την έννοια ότι αν δεν ήταν η δισκογραφική που τους ένωσε δεν θα υπήρχαν τότε συμφωνώ…Αλήθεια ο τραγουδιστής των RATM τι απέγινε???
Ξέρει κανείς γιατί διαλύθηκαν?

Κανονικα ετοιμαζει εδω και 2 χρονια το προσωπικο του album με διαφορες συμμετοχες. Τωρα βεβαια με τον de la Rocha(η οπως αλλιως γραφεται)ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Την μια γραφει μουσικη την αλλη διαδηλωνε/αγωνιζεταιι για διαφορα κοινωνικα/πολιτικα προβληματα(και η Αμερικη εχει αρκετουτσικα) οποτε…ο Θεος και η ψυχη του

Λοιπόν,αγόρασα Soundgarden το “down on the upside” δε ξέρω αν είναι το πιο αντιπροσωπευτικό τους(στοίχημα ότι δεν είναι) δε μπορώ να πω ότι είναι κακοί αλλά όχι ότι μου άρεσαν και τόσο…Αυτό που με ξενέρωσε είναι το ότι όταν φτιάχτηκαν οι Audioslave μου το είπε ένα φιλαράκι τονίζοντας ότι Audioslave = Rage Against The Mashine μετά από το cd των Soundgarden που μόλις αγόρασα είδα ότι Audioslave = (περίπου) Soundgarden και έχω ξενερώσει με το γεγονός ότι τα 3 από τα 4 μέλη είναι από τους RATM και όμως δεν παίζουν τόσο εκείνη τη μουσική :cry:
Ξέρει κανείς άλλο συγκρότημα σαν τους RATM που να αξίζει να το κοιτάξω?

το “down on the upside” δεν ειναι και τοσο καλο. Το πιο αντιπροσωπευτικο τους ειναι το “Superunknown”.

__Στο οποίο (αν δε κάνω λάθος) περιέχεται και η τραγουδάρα (που κάποιο καιρό είχε ξεσκιστεί να το παίζει το MTV) “Black hole Sun” (ίσως γράφετε και blackhole sun). Mazestix κατέβασέ το απο το internet! Είναι ένα απο τα ωραιότερα τραγούδια (στο είδος του), αλλά και video clip της προηγούμενης δεκαετίας!

Δεν μπορείς να πείς ότι υπάρχει αντιπροσοπευτικό άλμπουμ για τους Soundgarden οι τύποι ξεκίνηασν σαν μια ock μπάντα της εποχής και γράψανε δισκάρες που είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους.Για μένα το Down On The Upside μου δίνει την εντύπωση ότι οι Soundgarden γνώρισαν και τους Led Zeppelin εκτός απο τους Sabbath 8) 8) 8) 8) Περιττό να πώ ότι το λατρεύω…

Εμενα παλι αυτο μου το δειχνει το Superunkown. Τεσπα πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος δισκος για να τους γνωρισεις. Αυτο ηθελα να πω. Γραψε λαθος τη λεξη αντιπροσωπευτικος 8)

Βασικά πρέπει να αναθεωρήσω λιγο…Οκ , εύπεπτοι είναι,ίσως αν τους ακούσω περισσότερο να αρχίσουν να μαρέσουν…Αλλά έχω μία απορία…Αυτοί έχουν πουλήσει περισσότερο από RATM???

an isxyei oti exoun poulhsei perissotero apo RATM,einai epeidh yparxoun melh sto sygrothma pou anhkan stous RATM opote to agorasan oi opadoi tous,alla yparxei kai o cornell pou antiproswpeyei to grunge opote to agorasan kai oi grungades.to cd gia mena gamaei kathws mporei na mhn einai to idio styl me RATM alla o cornell exei fwnara kai exei dwsei kai to diko tou yfos.

Μετά από αρκετά ακούσματα μπορώ να πω ότι είναι δισκάρα. Απλά έχει πολύ περισσότερα τραγούδια απ’ όσα πρέπει και στο τέλος γίνεται κουραστικό…

Μιλούσα για τους soundgarden! Λένε ότι ήταν πιο γνωστοί από RATM…

Όσο για audioslave δεν υπάρχει κατ’εμέ σύγκριση με rage διότι σε κουράζουν σε κάποιο σημείο…οι audioslave είναι μια φυσική συνέχεια των soundgarden με λίγο καλύτερη κιθάρα! Τπτ άλλο(προσωπική άποψη!!!)