Audrey Horne - Blackout [2018]

Εμ, κοιτα κακοι δεν είναι. απλά ποτε δεν κατάλαβα τι είναι αυτο το κάτι ΤΟΣΟ σπέσιαλ, με τη φάση τους.
Και εννοώ αλλιώς το hard rock. (απο οτι είναι σκληρότερο του ΑΟR, κλάσσικού, μελώδικού, μέχρι και μαλλιαρού LA στυλ)
Heavy Rock εννοω το Psych + βαρύτερο που αργοτερα μετουσιώθηκε σε heavy, αφου ζυμωθηκε με άλλα πραγματα. (Thin Lizzy κτλ κτλ)
Οι νεότερες μπάντες μπορεί να είναι ωραίες, καλλιστα ΑΛΛΑ, δεν νομίζω οτι παίζει η ίδια βάση, εχουν επιρρεαστεί απο νεοτερα ακούσματα, βλέπε metallica post black, nirvana, FNM, άλλα πραγματα.
Επισης φιλε Αχιλλέα, μήπως τους σνομπάρει η επιτυχία επειδή δεν είναι μουσάτοι ? Με ψευτικα μούσια και ενα tour με ΖΖtop τους βλέπω TOP OF THE POPS για πλάκα. (πλάκα κανουμε ε)
Και ναι έχω ακούσει το s/t και το youngblood και μετα διασπαρτά, αλλα πέρα απο συμπαθιτικούς δεν τους βρήκα “τοοοοσο” wow. Οπως και πολλά πράγματα. Πχ, Leprous, που ενω δεν είναι κακοί, καθε άλλο τα φωνητικά με ενοχλούν. Και πλεόν εχουν κουράσει με τις παναλήψεις μεσα στα ίδια τα κομμάτια. Βεβαίως ο αδερφός ενός είναι αρχισυντάκτης σε μεγαλοπεριοδικό στη χώρα τους και έχουν φάει τρελο σπρωξιματακι, ΚΑΙ απο αυτό. Διχως να είναι κακοί, δύσκολα θα γίνουν “το διαχρονικό”.

Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ και πολύ για τους Leprous, από αυτά που κατάφερα να σταχυολογήσω μέσα από τον κυκεώνα :grin:!

Οταν γραφει πιο συγκροτημενα @PrimalRager666 (ερωτηση: psych εννοεις το ειδος ή κατι αλλο; ) , βγαζεις νοημα και δεν φαινεται να λεει και τοσες ασυναρτησιες.

Καταλαβαινω και τι λεει για τους Volbeat (ασχετα αν εμενα μου αρεσουν παρα πολυ, οχι ομως τα τοσο Pop τους αλλα τα πιο Heavy τους) και για τους Leprous (επισης μου αρεσουν πολυ) .
Και για τους Audrey Horne επισης μπορω να δω αυτο που θελει να μας δειξει. Ωραια μπαντα , ευχαριστη μουσικη αλλα ισως να μην ειναι και τοσο σπεσιαλ για να κανουν το μεγα-μπαμ (αναλογα βεβαια πως το οριζει καποιος αυτο).
Διαφωνω λιγο για τους Lost , δηλαδη μια τετοια “κριτικη” την βλεπω καπως “ρηχη”.

Και μια παρατηρηση για ολες τις αποψεις που γραφουμε εδω μεσα.
Παμε να πιασουμε κατι πιο “σφαιρικα” (ισως και “Αντικειμενικα”? ) ή απλα λεμε την γνωμη μας και το γουστο μας - οποτε δεν σηκωνει και πολυ αναλυση-κουβεντα το πραγμα ;

1 Like

Ναι, μάλλον αυτό είναι προσωπικό. Για μένα, ειδικά το ομώνυμο ήταν κάτι πολύ φρέσκο, εμπνευσμένο και με προσωπικότητα σε έναν ευρύτερο χώρο (ας τον ονομάσουμε “hard rock”) που έχει αναπόφευκτα κορεστεί εδώ και χρόνια. Δεν υπάρχει παρθενογένεση, αλλά αυτοί οι τύποι έβαλαν διάφορες επιρροές μέσα στο δικό τους φίλτρο και βγήκε κάτι καλό. Από τότε με έχουν κερδίσει. Δε θα καταφέρω όμως να πείσω εσένα ή κάποιον άλλο ότι οι Audrey Horne είναι η καλύτερη hard rock μπάντα αυτής της εποχής.

Όπως γράφει ο @drenie, το γούστο μας λέμε. Η βασική μου διαφωνία με εσένα είναι η θεωρία σου περί “οπαδού-τρενάκι”.

1 Like

Όντως βγάζουν μια φρεσκάδα. Παράδειγμα που έρχεται έτσι στα γρήγορα Είναι οι sixx a.m.
Δεν είναι κάτι καινούργιο αλλά είναι κάπως αυθεντικό αυτό που παίζουν (έχουν και την ανάλογη εμπειρία βέβαια). Το χαίρεσαι ( άλλο ένα ωραίο ντεμπούτο ήταν των Black Tide, αλλά μετά το γύρισαν στο ύφος της εποχής και χάθηκε η “μαγεία”).

Έτσι και με τους Audrey Horne. Είναι πολύ ωραίοι βγάζουν και κάτι AOR , έχουν τις πολύ καλές στιγμές τους και τις κάπως χειρότερες , αλλά ξέρεις ότι θα περάσεις καλά. Και είναι και κάποιας αξίας αυτό που παίζουν. Όχι πχ σαν τους airbourne που κάποια στιγμή το πολύ το clopyright το βαριεσαι.

1 Like

Δεν υπάρχει παρθενογέννεση.
Αλλά, μπορώ να σου πώ το εξής. Μπορώ να σκεφτώ αλλα 2 γκρούπ απο Scandinavia, που δεν έχουν muppet videos των 10000ε με guest τον μπουνταλά απο τους Amon Amarth να το παίζει γαμίκος, που παιζουν ωραίο “rock” - “hard rock”, δλδ κατι παρεμφερές και ο κόσμος όλος θα ξέρει τους AH. Βεβαίως έχει να κάνει με το οτι είναι πιο προβέβλημένοι και έχουν μέλη απο διασημα γκρούπ, αν και ένα απο τα άλλα έχει 2 μέλη απο Within Temptation.

Δες ΠΟΣΟ συμπίπτουν οι γνώμες του πλήθους με τις γνώμες των περιοδικών.
Σκεψου το οτι αν δείς ενα video ή αν δω ένα video, θα βγεί λογικά στα ενδιαφεροντα η Taylor Swift και όχι μια άγνωστη ταλαντούχα Ιταλίδα. Απλά το να πείς οι τάδε είναι οι καλύτεροι, είναι οπαδίστικο και ίσως στερουμενο νοήματος. Δημοφιλείς μπορεί να είναι. Καλύτεροι γιατί ? Είναι πιο καλοι παίχτες ? Εχουν καλύτερα arrangements ? Φωνή ? Τι ?

Πήγα Αγρίνιο για χαμομήλια και κρεατοφαγία και επιστρέφοντας στη βάση μου βλέπω 21 σχόλια για Audrey και λεω γουάο, αλλά τελικά πάλι ο Πράιμαλ έκανε το θαύμα του. O tempora o mores…

Τι το σπέσιαλ έχουν οι AH λοιπόν. Για αρχή έχουν ένα Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο κιθαριστικό δίδυμο. Γράφουν κολλητικά τραγούδια με ρεφρενάρες να τις τραγουδας κ στον ύπνο σου, έχουν προσωπικότητα και στα λάιβ τους γαμούνε και δέρνουν (τους έχω δει τρεις φορες). Το να μην αρέσουν σε κάποιον είναι σεβαστό, αλλά το να προσπαθεί να μας πείσει πως είναι υπερεκτιμημένοι (ποιοι τώρα, οι AH που παίζουν στα κλαμπάκια που είπε και ο Αχιλλέας)…είναι φάση κομματάκι προβληματική.

Αν κάποιος δεν νιώθει να πάρει τα κουβαδάκια του και να πάει να παίξει αλλού. Προφανώς και υπάρχει ελευθερία έκφρασης, αλλά να γίνεται διάλογος επιχειρημάτων και όχι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ να λέμε για το πόσο σπρώχνεται η Χ μπάντα από τις εταιρείες και τους μανατζαρέους. Αυτή είναι η δουλειά τους…get over it.

6 Likes

Ναι ακριβώς γι’ αυτό. Ευτυχώς που υπάρχουν κ οπαδοί σαν εσένα και θα επιβιώσει η καλή μουσική. Να 'σαι καλά ρε φίλε. Σου χρωστάμε πολλά να ξέρεις

2 Likes

Αχ πάω να ακούσω Paradise Lost και Anathema και Pain of Salvation και ας έχουν γίνει όλοι βαρετοί. Αλλά το πλαστικό είναι “καλό”.

οκ δεν σου αρεσουν ολα αυτα , σεβαστο.

Τι εχεις να προτεινεις;

1 Like

Σορυ για το οφ τοπικ .αλλα ως εδω . Οι λοστ πλαστικοι ;; μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο…

Αυτό σε πείραξε εσένα; Πες ότι είναι σκέτο βαρετοί :grin:.

2 Likes

Πω πω φίλε, τι κομματάρα είπες τώρα!!! Αρτέμης/Ευθύμης γαμάνε!!

1 Like

Βαρετοι ειναι θεμα γουστου …αλλα πλαστικοι κ ειδικα τωρα ;;; τεσπα το καινουργιο των horne θα το ακουσω κ μετα αποψεις…μου ειναι γενικα συμπαθεις :wink:

Τα γκρουπ αναφερθηκαν σαν παραδειγματα, “βαρετων” που παλαιότερα το είχαν, ΑΛΛΑ μετα απλα συνεχίζουν επειδη ΤΟΤΕ κανανε μια αλφα μαζα οπαδών. Πλαστικό κανένα απο αυτά - αλλα στον αυτοματο πιλότο, δυστηχώς.
Πλαστικά πλέον είναι ολα τα power και αστεία. Νόμιζα οτι είχα δει το απολυτο στρούμφηγμα με τους Dragonforce, μέχρι που άκουσα Gloryhammer. Ti Gloryhammer, για το glory hole είναι ! Τελωσπάντων, χρονιάρες μέρες ας πάμε να μελώσουμε το μελομακάρονο.

Έτσι για τους τύπους ας υπενθυμίσω πως βρισκόμαστε στο τοπικ του καινούριου δίσκου των Audrey Horne. Αλλά με έναν μαγικό τρόπο αναφέρθηκαν τα παρακάτω συγκροτήματα/Καλλιτέχνες (βαθιά ανάσα):

Volbeat, Powerwolf, Kveletrak, In Flames, Metallica, Paradise Lost, Χαρούλης, Depeche Mode, Leprous, Rotting Christ, Taylor Swift, Anathema, Pain Of Salvation, Dragonforce, Gloryhammer. (μπορεί να μου ξέφυγε κ τίποτα). Τρικυμία εν κρανίω…

2 Likes

πλουραλισμός τύπε. :smiley:

Σου ξέφυγαν οι Αρτέμης/Ευθύμης και νομίζω και 1-2 άλλοι :stuck_out_tongue:

Δες και τη θετική πλευρά των πραγμάτων. Έχει 40 ποστ το τόπικ. Αν κάποιος δεν είχε αναφέρει όλα αυτά τα συγκροτήματα, τώρα θα υπήρχαν μόνο 10 ποστ στο τόπικ. Lol :laughing:

1 Like

Επίσης οι Sabaton και εμμέσως πλην σαφώς οι Maiden, αφού έγινε λόγος για το Prowler. Κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι ξεστράτισε κάπως η κουβέντα!

[quote=“Ian_Metalhead, post:40, topic:60996, full:true”] Κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι ξεστράτισε κάπως η κουβέντα!
[/quote]

όχι ρε…μην το ξαναπεις αυτό

1 Like