Audrey Horne - Blackout [2018]

Sorry για το offtopic αλλά ο δίσκος πίνεται μονορούφι.

Πολύ καλύτερο από “Pure Heavy” και πιο κοντά στο “Youngblood” .

Περισσότερα σύντομα, με απολαυστικό (για μια ακόμα φορά) Toschie.

Κάποιος να τους φέρει εδώ!

4 Likes

Ο δίσκος είναι πολύ καλός και έχω να πω τα εξής:

Α) @chinaski το “Audrevolution” ακούγεται δυνατό και όμορφο μέσα στη ροή του δίσκου. Και σίγουρα πολύ καλύτερο από το, αδύναμο για μένα, “Light Your Way”.

B) Καλύτερο από το “Pure Heavy”. Σϊγουρα είναι πολύ καλό, πάρα πολύ καλό. Το ξανάπα, ε;

Γ) Άκουγα ξανά και ξανά το “Naysayer” (κομματάρα) κι έλεγα τι μου θυμίζει το riffάκι, μα τι όμως… και ξαφνικά, πατάω pause απάνω του και θυμήθηκα. Κάποτε (εκείνον τον καιρό που η έμπνευση έτρεχε από τα μπατζάκια) ο Kai πέταξε μέσα στο “Changes” (επίσης κομματάρα από δισκάρα) εκείνο το flash rockin’ riff σε μια μετουσίωση του βασικού riff του “Jawbreaker”. Όλα σε θυμίζουν, απλά κι αγαπημένα.

Δ) “This Is War”, “Midnight Man”, “Satellite”, “Naysayer” και “Rose Alley” (χαλαρά θα μπορούσε να είναι κάποια οδός στην οποία υπάρχει μπαρ με μόνιμο θαμώνα τον Ice Dale ή να είναι η αντίστροφη ονομασία κάποιου μπαρ) είναι οι μεγάλες μου αδυναμίες. Δεν τα χορταίνω.

Ε) Έκπληξη μου προξενεί το γεγονός ότι τα δύο bonus tracks δεν είναι και τόσο δυνατά αυτή τη φορά, αλλά σοβαρά τώρα, μπροστά στα βασικά τραγουδιά δεν έχει καμιά σημασία.

Να έρθουν για live και να είμαστε από κάτω 50 νοματαίοι. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

4 Likes

Χρειαζεται το κοροιδο που θα τους φερει για 50 νοματαιους.

2 Likes

Εγώ δεν είπα πάντως ποτέ πως το “Audrevolution” είναι κακό ή μέτριο ε. Μην μου βάζεις λέξεις στο στόμα :stuck_out_tongue:

O δίσκος είναι όντως πολύ καλός και στην δική μου περίπτωση αποδεικνύεται από την συχνότατη παρουσία του στην playlist μου. Δεν έχει ξεφουσκώσει καθόλου εδώ και ένα μήνα που το ακούω. Το ξαναγράφω, οι Audrey είναι γαμάτοι γιατί μέσα σε ένα υπερκορεσμένο είδος (κ ποιο είδος δεν είναι θα μου πεις) έχουν καταφέρει και έχουν φτιάξει χαρακτήρα σαν μπάντα και φυσικά μεγάλη αδυναμία οι κιθαρίστες που θερίζουν

Γαμάτο αυτό που είπες για Rose Alley και Ice Dale (πρέπει να ρουφάει καλά ο παλίκαρος)

1 Like

Ρε πείτε και κάνας άλλος κάτι για το τελείωμα του “Blackout”…

Live η φάση των Audrey είναι φανταστική. Είναι η μπάντα που θα έλεγα σε κάποιον να έρθει ακόμα κι αν δεν ξέρει ένα τραγούδι τους.

1 Like

Α, κυκλοφόρησε; :wink:

Για να δούμε, επιτέλους κάτι που έχω ανυπομονησία να ακούσω!

το ακουω τωρα καθως ταξιδευω κ η γιαγια διπλα μου σιγουρα τα έχει δει όλα. φανταζομαι τι έχει να γινει στα λαιβ τους με αυτη την κομματαρα. σε φάση ρουφας όλη την μπυρα (σορρυ χαμομήλι ηθελα να πω) κλοτσας το ποτήρι σαν τερματοφυλακας που κανει ελεύθερο και πιανεις την αεροκιθαρα σου και γαμιέσαι στο σολάρισμα παρεα με τα αλάνια

3 Likes

Πόσο Blue Oyster Cult το Blackout μέχρι το ρεφραίν; Και μένα μ’ αρέσει το άλμπουμ, ήδη 2η ακρόαση και καταλαβαίνω ότι θα μείνει για καιρό στην playlist.

2 Likes

Βασικά μπορείς να την “κάνεις” τραγουδώντας τα ρεφρέν τους και ξεδίνοντας στις κιθάρες, ενώ καταναλώνεις κοκτέιλ 1911.

Εγώ πάλι μέσα στο λεωφορίο συγκρατιόμουν. Δίνει γερά ο δίσκος και το “Audrevolution” ανεβαίνει ακόμη πιο πολύ στην εκτίμησή μου.

1 Like

Θυμίζει λίγο και Unisonic το Naysayer. Αλλά είναι τόσο κοινό το βασικό ριφ που μπορεί να θυμίζει οτιδήποτε. Το σπάσιμο στη μέση το κάνει να ξεχωρίζει όμως. Κομματάρα!
Και το Juggernaut για βασικό μου ακούγεται! :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Θέλεις μήπως να πεις ότι ο Kai κλέβει τον εαυτό του; Ααααα :open_mouth: Απαπαπαππα

Είμαι πολύ αφοσιωμένος στα βασικά κομμάτια για να δώσω ευκαιρία στα δύο bonus.

Αν οι Magic Circle δεν κυκλοφορήσουν φέτος κάτι επικίνδυνο, τότε έχουμε από τώρα τον καλύτερο rock n’ roll δίσκο της χρονιάς.

1 Like

Καλά εννοείται, έχει πολύ ψωμί μέσα ο δίσκος!

1 Like

Δεν τους έχω καν ακουστά, βάζω το This is War, ακούω Thin Lizzy επιρροές, οκ μου κέντρισαν το ενδιαφέρον!

2 Likes

Από αλλού το περίμενα και από αλλού μου ήρθε. Επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ οι Black rebel motorcycle club, ήμουν σίγουρος ότι θα κολλήσω για το επόμενο διάστημα με το νέο τους άλμπουμ…αμ δε!!!

Με τους Audrey Horne δεν έιχα ιδιαίτερη σχέση, κάποια σκόρπια κομμάτια από εδώ και από εκεί, έλα όμως με το που άκουσα το μπλακαουτ το ευχαριστήθηκα όσο κανένα άλλο άλμπουμ εδώ και πολύ καιρό.

Το έχω ακούσει ήδη πολλές φορές και συνεχόμενα (βασικά μόνο αυτό παίζει τις τελευταίες μέρες) και κάθε φορά είναι απολαυστικό.

Ξεχωρίζουν καποια κομμάτια περισσότερο (This is war, audrevolution, Blackout, Midnight man και Naysayer) αλλά δεν παίζει σκιπ για κανένα λόγο.

Κάποιος έγραψε παραπάνω “φέρτε τους και ας είναι 50 άτομα κάτω”, 51 πλέον :stuck_out_tongue_winking_eye:

7 Likes

Για όλους εσάς που γουστάρερε ακούγοντας το άλμπουμ, να και μια ακόμα απολαυστική (θέλω να πιστεύω) κουβεντούλα με τον Toschie, εδώ.

5 Likes

Και Maiden και Duran Duran. Έτσι!

1 Like

Σαν νουμπάς και εκκολαπτόμενος φαν μποι με την μπάντα, επιβάλλεται να ακούσω τις προηγούμενες δουλειές τους (πέρα από 2-3 κομμάτια που γνωρίζω ήδη) αλλά διαβάζοντας την συνέτευξη τους στην κεντρική είδα ότι ακόμα και οι ίδιοι έστω και με ωραίο τρόπο “απορρίπτουν” το προηγούμενο (Pure Heavy). Τόσο κακό είναι πια?

Από ότι κατάλαβα το σημείο αναφοράς τους είναι το youngblood, με αυτό θα ξεκινήσω.

Βέβαια αν θα μπορούσε κάποιος να μου γράψει 10-12 κομμάτια, ας πούμε τα “χιτάκια” τους από την δισκογραφία τους (εκτός από το τελευταίο) θα του ήμουν ευγνώμων.

Κοίτα, το “Pure Heavy” δεν είναι κακό, καθόλου μάλιστα. Απλά, σε σχέση με το “Youngblood” ακούγεται βιαστικό, όπως ειπώθηκε στη συνέντευξη, γράφτηκε γρήγορα.
Έχει μέσα δυνατά τραγούδια, όπως τα “Volcano Girl”, “Gravity”, “High and Dry” (που είναι το alter ego του “This Ends Here” από το “Youngblood”), “Boy Wonder” (μεγάλη τραγουδάρα) και φυσικά, τα δύο bonus “Let Live” (θα το τραγουδάς συνέχεια) και “Between the Devil and the Deep Blue Sea”.

2 Likes

Και μόνο το “Tales From The Crypt” να είχε το “Pure Heavy” θα άξιζε. Καλό είναι, αλλά λίγο πιο κάτω από τα στάνταρ τους.

Για μένα άπιαστο παραμένει το ομώνυμο άλμπουμ και μετά “Youngblood”, “Le Fol” και από κοντά πλέον παίζει το “Blackout”.

1 Like

Ποια υποτίθεται ότι είναι η Janick Gers guitar στο This Is War; Η εισαγωγή;

Πάντως ακόμα και με τόσο λιώσιμο, δεν το βαριέμαι καθόλου. Άντε αν φάει κάνα skip το Audrevolution. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes