Audrey Horne - Youngblood

headliners ειναι οι lond distance calling!
οπωτε δυστυχως οι audrey horne θα παιζουν κανα μισαωρο

νορβηγια μου κανει εντυπωση παντως γιατι εχουν μπει στα νορβηγικα charts
νταξει λογικα απο δω και περα θα αρχισει η αναγνωριση τους
στο site του classic rock ψηφιστηκε το redemption blues τραγουδι της βδομαδας
πανω απο slash και soundgarden!!!

επισης εχουν αναφερθει σε ολα τα major περιοδικα

metal hammer -uk ,germany,norway
classic rock -uk + germany
rock hard
κ.α.

παιζουνε και σε hellfest επισης :stuck_out_tongue:

Περίεργο πακετάκι που περιοδεύουν, έχει πολυμορφία. Η Ναπάλμ έχει το μεράκι, θα δούμε πως θα τους σπρώξει, αν δουλέψει καλά ο δίσκος και βγάλουν και ίδιο ξανά θα έρθουν και οι ψηλότερες θέσεις στα billings.
Πάντως ένα μεγάλο ρησπέκτ στους Σουηδούς που χώσανε στο φεστιβάλ τον τιτανοτεράστιο αιώνιο έφηβο…

Λογικά το πακετάκι είναι προϊόν κοινού management.

Το βινυλικάκι έχει έρθει εδώ και καιρό, πολύ ωραίο και προσεγμένο indeed.

Πολλές μπάντες κάνουν εξαίρεση για το Λονδίνο και την βρετανική αγορά, γιατί ξέρουν ότι αν “πιάσουν” εκεί θα έχουν κάνει ένα καλό βήμα. Γενικά, οι Άγγλοι το έχουν καλά στημένο το όλο σύστημα και δείχνει να δουλεύει.

Το Sweden Rock νομίζω πως έχει το καλύτερο lineup φέτος, με εξαίρεση τα headliners (λείπει ένα ακόμα νομίζω) πέραν των Rush βεβαίως βεβαίως.

Αυτοί που είναι με ψιλά γράμματα σαν τους ΑΗ και Witchcraft πόση ώρα παίζουν αλήθεια;

Συνήθως μισάωρο. Σπάνια μπορεί να κάτσει και 40λεπτο, αλλά ο κανόνας είναι μισή ώρα. Μόνο οι πρώτες-πρώτες μπάντες παίζουν 20λεπτο, αλλά συνήθως είναι πιο άγνωστα / ανερχόμενα ονόματα.

Το καλό με τις περισσότερες μπάντες είναι ότι ξέρουν πως έχουν λίγο χρόνο και κόβουν περιττές ομιλίες κλπ, συμπυκνώνοντας όσα περισσότερα τραγούδια μπορούν στον χρόνο που τους αναλογεί.

Για το φετινό billing του Sweden Rock θα διαφωνήσω. Πήγα το 2009 και το 2010 και κάθε φορά μέσα σε τρεις μέρες παρακολούθησα καμία 25αριά μπάντες που με ενδιέφεραν. Γενικά είναι πολύ καλό φεστιβάλ - δεν έχω πάει βέβαια και σε άλλο για να συγκρίνω - αλλά φέτος τα ονόματα δε μου λένε πολλά. Γίνεται κάτι σαν “ανακύκλωση” κάθε 3 χρόνια. Και λογικά οι Europe θα είναι οι τρίτοι headliners, αφού γιορτάζουν και τα 30 χρόνια τους. Δηλαδή Rush-Kiss-Europe.

Τέλος πάντων, μπορεί εμένα να μη με ικανοποιεί το billing, αλλά αυτά είναι γούστα. :slight_smile:

Οι Audrey θα παίξουν μάλλον 45 λεπτά. Όσοι ανεβαίνουν στη σκηνή μετά τις 2 το μεσημέρι παίζουν τουλάχιστον 45 λεπτά, δε νομίζω να ρίξουν τους Audrey Horne στις 11 το πρωί! Άσε που μέχρι τότε θα έχουν γίνει ακόμα μεγαλύτερο όνομα! :wink:

φοβερο show το χθεσινο!!!
toschie μορφαρα!!!

περισσοτερα το απογευμα!
:slight_smile:

παρτυ απο τα ολιγα η χθεσινη εμφανιση των παιδιων

στο πανω μερος του garage του λονδινου
καθωτι δεν πουλησανε αρκετα εισητηρια
για το μεγαλυτερο κατω μερος του μαγαζιου
δωσανε τον καλυτερο τους εαυτο σε καμια 60αρια ατομα
που μαζευτηκαν να τους δουνε
-απο τα οποια καμια 10αρια ηταν Ελληνες!!!χαχαχα
σκαγαμε σαν τις μυγες!μεχρι και ο ηχοληπτης ηταν Ελληνας!!!-
με σετλιστ 13 κομματιων-ολο το καινουργιο πλην το open sea, 3 απο το ομωνυμο συν το oldschool πλεον threshold- ητανε καθαρη η προθεση τους για μια hard rocking εμφανιση
στην απεξω μεινανε και 2 απο τα καραχιτς τους sail away και down like suicide (μας αποζημιωσαν ομως με firehose)
αλλα απο κει καταλαβαινεις για τη μπανταρα μιλαμε
ξεκινησανε με redemption blues (http://www.youtube.com/watch?v=Up3EpZB1SCQ) και καπακι bridges and anchors
και κλεισανε με blaze of ashes αφου προηγηθηκε μια επικη εκτελεση του the end is here
(http://www.youtube.com/watch?v=sx4t-QJpatY οπου διακρινομαι με καρο πουκαμισο και σκουφι! :p)
στο δευτερο μισο του λαιβ ο toschie κατεβαινε συνεχεια απο τη σκηνη και γινοτανε ενα με το κοινο, το οποιο περιλαμβανε απο μεταλλαδες μεχρι 50ρηδες μπυροκοιλιαδες αγγλους…
ολα φοβερα

δεν εχω κατι αλλο να πω
η φωνη του toschie αψογη
το κιθαριστικο διδυμο εσπερνε
και μεγαλη μορφη ο μπασιστας επισης!!!

απο τι μας ειπε ο toschie
δεν θα παιξουν αγγλια με το πακετο των ldc/solstafir/sahg
αλλα θα κανουν κανονικο uk tour τον Μαη
οπωτε οσοι ειναι κανονιστε!!!

60??? lol

Να ηταν πιο κοντα μου θα ηταν 61, αν και με μονο 2 κομματια απ’οτι ειδα απο το ομωνυμο θα ψιλοξενερωνα. Το καινουριο δε με τρελανε

Εdit: Επισης μονο 13 κομματια? Γιατι ετσι?

ειχε λιγα ατομα
γιατι ηταν στην ουσια σαν ενα special event/προωθηση του νεου δισκου
ανακοινωθηκε αρχες φλεβαρη για να καταλαβεις

οπωτε υποψιαζομαι γι’αυτο και σχεδον ολος ο νεος δισκος
και 13 μονο κομματια (που πιστεψε με ητανε αρκετα για να φυγεις ικανοποιημενος)
και απο το ομωνυμο παιξανε 3: blaze of ashes, bridges and anchors και firehose (κομματαρα)

επισης εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι συνηθισμενοι να παιζουν headliners/full show
συνηθως support τους πετυχαινω τους καημενους

τον μαη που θα κανουν κανονικο touring στο uk
θα δουμε τι λενε.

Oh come on!!! Nobody likes open sea? [-X

Γεια σου Σίγκναλ, το δεύτερο βιντεάκι γαμάει τα σύμπαντα, this is fucking rock n roll!!!

και αυτος που τραβηξε τα βιντεο ηταν ελληνας!!!χαχαχα

Έπεφτα και προσκύναγα τραγουδιάρη και κάτι κάφρους με σκουφάκια, True rock situation 8)

του ζητησα αυτογραφο
και μου ζωγραφισε καρδουλες

[SPOILER][/SPOILER]
erotica της συνομοταξιας σου μου φαινεται οτι ειναι!!! :lol::lol:

ωριστε και το threshold με την αφεντομουτσουναρα μου στο πρωτο ρεφραιν!!! :stuck_out_tongue:

Έτσι, μόνο αγάπη, καρδούλες και ερωτισμό. Ξέρω εγώ τι παιδαράδες διαλέγω, αν νομίζετε ότι απλά ακούω μουσική κάνετε λάθος. Νιώθουμε…:stuck_out_tongue:

headlining tour στο uk
τελος απριλη/αρχες μαη

με ancient wisdom και sahg support!!! :smiley:

Κανονίστε να έχετε 50 άτομα πάλι :stuck_out_tongue:

Πήγα και είδα τους Audrey Horne προχτες στο Όσλο.

Τα αρνητικά: πολύ κακός ήχος, σε φάση που οι περισσότερες συναυλίες ας πούμε στο Gagarin μοιάζουν με σεμινάρια ηχοληψίας. Η προσέλευση ήταν γύρω στα 100-150 άτομα, το οποίο μου φαίνεται λίγο οταν παίζεις στην χώρα σου.

Τα θετικά: Τρελή ενέργεια και πολύ καλή διάθεση, σε φάση που γίνονταν και λαθάκια (από τους κιθαρίστες στις δισολίες) από τον ενθουσιασμό. Έπαιξαν όλο το Youngblood εκτός από 2 κομμάτια (The open sea, Cards with the devil), ο Toschie ήταν σεληνιασμένος και στο τέλος είχε κατέβει αναμεσα στο κοινό και τραγουδούσε εκεί.

Έπαιξαν και 3 κομμάτια από το Audrey Horne (λίγα) και το Threshold από το Le Fol. 5 λεπτά μετά το τέλος, βγήκαν για φωτογραφίες, αυτόγραφα και κουβέντα με τον κόσμο. Έχω την εντύπωση ότι οι τύποι παραείναι προσγειωμένοι. Δηλαδή μπράβο τους που δεν είναι τίποτα μαλάκες να νομίζουν ότι ειναι rock stars, αλλά ρε παιδί μου, είσαι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ hard rock μπάντα εν έτει 2013 μετά από 2 αριστουργήματα. Και είσαι τόσο χαλαρός και χαρούμενος που μάζεψες 150 άτομα στο Όσλο; Τι να πω, μακάρι να συνεχίσουν με τόση ενέργεια, αλλά θα έπρεπε να είναι πολύ πιο “μεγάλοι”.

Ο μπασίστας μου είπε ότι κανονίζουν να παίξουν και στην Ελλάδα το φθινόπωρο (μάλλον στα πλαίσια κάποιας ευρωπαϊκής περιοδείας). Είπε: “Athens and one more place”, προφανώς Θεσσαλονίκη. Άντε να δούμε…

μακαρι για ελλαδα
να πανε να δουνε και κανα crowdsurfing!!! :lol::lol:

αυτο με το σετλιστ με ξενερωσε λιγο
περιμενα να το αλλαζανε απο τοτε που τους ειδα
γιατι ξαναπαιζουν λονδινο και θελω πολυ να παω