Avantasia - The Scarecrow

Κανα νεο παιζει?Εχουμε κανα promo η τιποτα τετοιο?ειδα παντως ενα videaki με δηλωσεις,λιγο απτο video clip του lost in space κ αλλα!να το link:

εχει κανεις ακουσει το κομματι lost in space? ελπιζω να μην ειναι ετσι ολο το scarecrow…καλουτσικη μελωδια εχει αλλα πολυ pop ρε παιδι μ…θυμιζει το στυλ των κομματιων του superheroes ep…:-k

Ναι το Lost In Space ειναι τελειως pop-rock αλλα πολυ καλο κομματι. Παρ’ολα αυτα ακουσα και ενα sample απο το κομματι Promised Land το οποιο ειναι πραγματικα φοβερο. Μαλλον το τελικο αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο! Ιδου και ενα λινκ απο youtube: http://www.youtube.com/watch?v=xHP_jXER-Q0

Ωπα σορυ. Με προλαβε ο φιλτατος Keeper! #-o

Δεν πειραζει ρε συ!:stuck_out_tongue:
Παντως ελπιζω οι θεοι press-κατι που γραφουν να μας ειδοποιησουν οταν βγει το promo!!!:thumbup:

Δυστηχως το κομματι ειναι πραγματικα πολυ κακο!!Ο Tobbias μαλλον δεν ξερει να επιλεγει single…αυτο το κομματι απευθυνετε σε αλλο ακροατηριο…Περιμενω με αγωνια τον δισκο και πιστευω θα ειναι σιγουρα πολυ καλυτερος…πιστευω!!:slight_smile:

To videoclip του Lost in space. Καλούτσικο κομμάτι είναι, αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο

Για όσους ενδιαφέρονται, τα 2 EPs Lost In Space I & II έχουν διαρρεύσει στα γνωστά ‘σημεία’ στο διαδίκτυο!
Δε ξέρω κατά πόσο τα τραγούδια αυτά θα είναι στο Scarecrow.
Πάντως, με μια πρώτη ακρόαση συμπαθητικά, τίποτε το ιδιαίτερο…αυτά για την ώρα.

Thanks chrloiz…To κομματι με τον Jorn ειναι το μονο που θα υπαρχει στο δισκο απο αυτα τα EP μαζι με το Lost In Space!Ωραιο κομματι,σαφως καλυτερο απο το Lost In Space!!Επισης μου αρεσε και η διασκευη ενος ποπ κομματιου…του Dancing With Tears In My Eyes!!Ιδου και το εξωφυλλο…

Είμαι πολύ περισσότερο fan των Edguy, παρά των Avantasia, αν και μου άρεσαν αρκετά κομμάτια από τα “The Metal Opera” albums! :yes:

H στροφή που πήραν οι Edguy στο τελευταίο τους δεν μου άρεσε και στυλιστικές αλλαγές του Tobias τον τελευταίο καιρό, με είχαν ανησυχήσει… :-s

Eίδα και το videoclip του “Lost in Space” και η ανησυχία μετατράπηκε σε ξενέρωμα… :?

Ευτυχώς όμως, η ολοκληρωμένη και προσεκτική ακρόαση των 2 EPs άλλαξε μερικώς αυτή την αρνητική διάθεση!

Lost in Space - Part 1

  1. Lost In Space
  2. Lay All Your Love On Me (ABBA cover)
  3. Another Angel Down (feat. Jorn Lande)
  4. The Story Ain’t Over (feat. Bob Catley & Amanda Somerville)
  5. Return To Avantasia
  6. Ride The Sky (feat. Eric Singer on vocals)

To ομώνυμο με σχεδόν pop ήχο, το βρίσκω αδιάφορο! [-X

Η διασκευή στους ABBA συμπαθητική, αλλά τα 2 καλύτερα του EP είναι τα επόμενα!

Το κομμάτι που συμμετέχει ο Jorn Lande είναι γρήγορο, δυνατό και μελωδικό και το επόμενο που μου θύμισε Meat Loaf έχει όμορφες μελωδίες και πλούσιο συναίσθημα!

To intro που ακολουθεί οδηγεί σε ένα μετριότατο rock τραγούδι που πέρα από μερική αντιγραφή του “Immigrant Song” δεν προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο…

Lost in Space - Part 2

  1. Lost In Space
  2. Promised Land (feat. Jorn Lande and Michael Kiske)
  3. Dancing With Tears In My Eyes (Ultravox cover)
  4. Scary Eyes
  5. In My defense
  6. Lost In Space (alive at Gate studio, feat. Amanda Somerville)

Για το πρώτο track, τα έχουμε πει!

Το “Promised Land” είναι ύμνος με πομπώδες refrain όπως αυτά που μας έχουν συνηθίσει οι Edguy και οι Avantasia!
Φυσικά σε αυτή την κομματάρα τραγουδάει ο θεός Kiske!
Aπορώ γιατί δηλώνει συνεχώς ότι δεν ξαναπαίζει metal, αφού τα περισσότερα κομμάτια που είναι guest τα τελευταία χρόνια είναι metal as fuck!

To επόμενο είναι διασκευή από τους Ultravox (έχουν διασκευάσει οι Edguy το “Hymn” από αυτούς!:wink: ) και χωρίς να είναι άσχημο, νομίζω οι Τhe Poodles το είχαν διασκευάσει καλύτερα πέρσι! :roll:

Το “Scary Eyes” είναι το καλύτερο μαζί με το “Promised Land”, δυνατό και riffάτο, ενδεικτικό του συνθετικού ταλέντου του Tobias! Πολύ καλή κιθαριστική δουλειά! :metal:

To προτελευταίο είναι μπαλλάντα στο γνωστό μοτίβο τους και με κάνει να βαριέμαι και το τελευταίο είναι για πολλοστή φορά το ομώνυμο κομμάτι σε πιο χαλαρή / μελωδική έκδοση…

Σε σύνολο 10 κομματιών (από τα οποία τα 2 είναι διασκευές και το 1 intro) μου άρεσαν πολύ τα 4…
Δεν είναι και κανένα φοβερό ποσοστό!
Ελπίζω τα καλά να είναι στο επερχόμενο full-length! [-o<

Παρατησα τους Edguy στο Mandrake λογω του οτι μου την ειχε σπασει ο Σαμμετ επειδη προσπαθουσε να μιμηθει Dickinson.Απο τοτε εχω δει μονο ενα βιντεο που τραγουδουσαν σε ενα αεροπλανο και πραγματικα εβαλα τα γελια.
Εσενα το καινουριο του λουκ δε σου φερνει λιγο Dickinson?:-k :-k

(To Μandrake μου αρεσε παρα πολυ σαν δισκος και την εποχη εκεινη τον ειχα λιωσει κυριολεκτικα)

Ρε σεις,δειτει το παρακατω βιντεο!

Μου φαινεται ότι το καινουργιο cd Θα τα σπαει όλα!

εμενα παλι γιατι κατι μ λεει οτι θα ειναι πιο καραφλωρικο και απο το rocket…?!:-k

Για να καταλαβω λιγο ρε Helloweenakia…πως βγαζεις εναν δισκο φλωρικο και πως το αντιθετο?
Και εγω ειμαι απο αυτους που δεν τους αρεσε το Ροκετ…αλλα δεν μπορω να μιλησω για φλωρικο…και στο κατω κατω κομματια οπως πχ το As Long As I Fall απο τους αγαπημενους σου Helloween…σφυζoυν απο μαγκια?

φιλε μου,ολα τα κομματια σχεδον απο τα ep ειναι μπαλαντοειδη κ γλυκαναλατα…απο το κλιπ αυτο που ποσταρε το παιδι απο κατω μπορεις να ακουσεις μερικα τραγουδια απο το scarecrow τα οποια κυμαινονται κ αυτα στο ιδιο στυλ…τωρα συγνωμη ειναι κομματι αυτο που εβαλε για single??που πηγαν οι κομματαρες που εγραφε ο sammet οι οποιες ειχαν κ τσαμπουκα κ τσαγανο?
πολυ παρεα με το kiske κανει τελευταια κ γιαυτο μ φαινεται οτι πηρε την κατω βολτα…
δν ειναι τυχαιο αλλωστε το οτι εκοψε τα μαλλια του IMO…

δε σ λεω,μακαρι να βγω λαθος κ να σπερνει το scarecrow…παντως ολοι οι οιωνοι δειχνουν το αντιθετο…

το ALAIF ειναι κ αυτο φλωρικο αλλα σιγουρα διαθετει περισσοτερα μεμε απο το lost in space μιας κ μιλαμε για single που οκ το δεχομαι πρεπει να ναι εμπορικα…
αλλα σκεψου ποσα γαματα τσαμπουκαλεμενα κομματια εχει καθε δισκος των helloween κ θα καταλαβεις τι θεωρω φλωρικο κ τι οχι…σιγουρα εχουν κ οι helloween τα χαζοχαρουμενα τους αλλα κ παλι μην τα ισοπεδωνουμε ολα…:wink:

Συμφωνω για τα Lost In Space Ep…τα γραφω και στις προηγουμενες σελιδες οτι ειδικα το ομωνυμο κομματι ειναι ποπ και της πλακας εντελως!!Το κομματι με τον Jorn παρολαυτα μου αρεσε και το ιδιο και αυτο με τον Kiske…Για να δουμε τι θα δουμε μολις κυκλοφορησει…

Ο Κίσκε είναι φλώρος και τον γουστάρουμε. 8)

πραγματι…κ γω που τον θεωρω φλωρο εχω ΟΛΑ τα cd του…:stuck_out_tongue:
παντως εμενα κ στο promised land μ ακουγεται λες κ προσπαθει να τραγουδησει σε ποπ υφος…
ειδικα σε αυτο το κομματι δν τον αντεχω…ειναι κ η μοιραια συγκριση με τον θεο lande…:lol:

Το βίντεοκλιπ του Carry me over :-k

τρελλη μουφα τραγουδι κ βιντεο…:!: